(Ne)Pismenost - Strana 5
Strana 5 od 13 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 193
  1. #61

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    jer tako?

    Ubica mekog srca.

  2. #62

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Naravno da je pravopis bitan...i trudim se da pazim kad pišem nešto da to bude ispravno...
    A o tome da li me nervira nepismenost drugih ljudi, ne ukoliko su oni toga svesni...pa ne pokušavaju nekog da nauče...

  3. #63

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    U Beogradu je ranije postojao (možda postoji i dalje) kiosk sa velikim natpisom "ГРИЛЛ"
    dobar fazon i to me je slatko nasmejalo, čovek je hteo da kaže nešto, a da se pri tome našali...i to je i uradio
    no pre neki dan videh: naslov emisije na jednoj našoj lokalnoj TV:


    "emбeрek с тőрtmetek"


    ljudskoj gluposti nikad kraja
    Ne znam baš madjarski... samo prilično razumem...
    nisam neko ko previše pažnje obraća na gramatiku
    Previše SMS poruka, i hroničan nedostatak karaktera (da ne bi bilo nekih insinuacija, mislim na broj polja u sms poruci), al' ovo!... ostadoh bez reči.
    Jesam se nasmejao, ali moram da kažem... nije smešno!
    Pa taj čovek je završio bar osnovnu školu (ne znam po kom osnovu),
    mada se ne bih čudio da se ispostavi da ima dva svršena fakulteta,
    i da je pride potpisao nekoliko knjiga.
    Neko ga je postavio na to mesto, sa kojeg tako brlja,
    i tome "nekom" to uopšte ne bode oči

    "emбeрek с тőрtmetek" - Ljudi i dogadjaji
    ako reč "тőрtmetek" slučajno nisam preveo kako treba...
    molim bez ljutnje... nije bilo zle namere

  4. #64

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ne znam zašto, ali i dan danas me znaju šokirati statistike koliko ljudi je nepismeno. Ok, razumijem u zemljama Afrike iliti tako negdje gdje, nažalost, to nije jedini problem, nema škola i drugih ustanova.. Ali, brate mili.. Da ih ima toliko i u mojoj zemlji??? Ne, to nisam očekivala.

    A osobno ja, ja puno pazim na pravopis i gramatiku jer smatram da ako neću paziti kako pišem i što pišem sada, kad nije potrebna tolika pažnja, kako ću paziti onda kad ću 'morati' pokazati svoje znanje pravopisa? Ovako se treniram stalno.

    Iako.. Hahahaha, nemojte mi uzeti za zlo, ipak smo druga nacija, ali tu bih mogla ekavicom poče govorit
    Poruku je izmenio little fairy, 24.08.2007 u 07:09
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  5. #65

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    malo ko od nas je pismen ali se razumjemo sto je najvaznije
    u svakom zlu ima nesto dobra

  6. #66

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Iako.. Hahahaha, nemojte mi uzeti za zlo, ipak smo druga nacija, ali tu bih mogla ekavicom poče govorit
    Haha a mene muči jekavica, pošto radim za jednu firmu iz HR pa se sa time cimamo kad ne obratim pažnju na to :D


    Inače vezano za temu, više sam naučio o pravopisu ovako na netu nego u srednjoj školi.
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  7. #67
    Ljudi, najlepse bih vas zamolio da je li (ukoliko niste upravo ruckali) i da li (ukoliko se ne radi o Salvadoru) pisete odvojeno, pocinje bas da mi smeta...

    ...unapred hvala.

    ...i cemo, cete - sastavljeno.

    Hvala.
    Poruku je izmenio goldie, 13.11.2007 u 23:14 Razlog: dve uzastopne poruke

  8. #68

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Kako se piše?!?

    ne pismen ili nepismen

    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  9. #69

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    ...i cemo, cete - sastavljeno.
    ićemoćete
    Hvala.
    Nema na čemu

  10. #70

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Ah, ta divna anti-pismenost... Ja lichno se ne ponosim svojim znanjem srpskog jezika ...

    Molim cepidlake na forumu, da me upute na sve moje greshke u pisanju...
    Malo je ljudi koji realno mogu da se ponose znanjem srpskog jezika. Ne mislim na one što se ponose iz ličnih ubedjenja.

    Mnogi tvoji prethodnici u kompjuterskom svetu, kojima i sam delimično pripadam, su jedva dočekali da mogu da koriste: š, ć, č, đ, ž, љ, њ, џ, pa iako svakodnevno koriste razne programe prilikom pisanja programskog koda sa zadovoljstvom koriste sadašnje mogućnosti koje sam spomenuo, čak i u Linux-u imaš podršku za pomenute slovne znakove.


    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Ne bih se u potpunosti slozio, ne tvrdim da sam ikada preterano pismen, ali se drzzim kazzual varijante ovde koliko toliko, a van foruma kad treba zna se..
    Jer ozbiljne stvari i onako ne pishesh po navici.

    A ove varijante ch dz zz zh su mi simpa i namerno se drzzim njih..
    ž=z=zz ???
    Ti pišeš odlične, zanimljive i zabavne poruke. Razumljivo mi je da ti je simpa da pišeš upravo tako kako to činiš.
    Gledano iz mog ugla to se može smatrati za malu, iako ne toliko bitnu, nepažnju prema nama drugima koji čitamo tvoje poruke.
    Meni, recimo, dugačka poruka napisana tim stilom odvlači pažnju sa suštine i pričinjava mi poteškoće u čitanju. Veoma dugo sam na svim vrstama veza koje su moguće preko računara, počevši još od doba SEZAM-a i BBS-a (nije BiBiSi već je u pitanju BiBieS, sistem za modemske komunikacije o kome možete saznati više u delu o računarima koji vodi kolega Galahad, ako vas to uopšte zanima) pa ipak ne čitam rado takve poruke a korisnike koji tako pišu sam sklon da svrstavam u grupe novijih i neupućenijih članova na netu.
    Takav stil pisanja jedino i samo donekle blagonaklono posmatram kod najmladje populacije naših članova, pa čak i tada kao jednu od prolaznih pojava.

    Ne bih voleo i ne želim da se ovaj moj komentar shvati kao neka strašna kritika,
    želja mi je bila samo da prenesem svoje vidjenje i ona gledišta na koja možete naići kada se nadjete na nekim drugim mestima na netu.

    Tvoje zanimljive i kvalitetne poruke, još uvek, vrlo pažljivo pročitam i uglavnom mi se prilično dopadaju bez obzira na korišćenje šklj slova, ali ipak razmisli o ovome što sam napisao. Koliko sam uspeo da sagledam za ovo kratko vreme koje sam do sada proveo na forumu tvoj dobar imidž je zasnovan na sasvim drugim osnovama, pa mi ovo dodje kao sasvim nepotrebna osobitost.


    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku

    Iako.. Hahahaha, nemojte mi uzeti za zlo, ipak smo druga nacija, ali tu bih mogla ekavicom poče govorit
    Ne, mi nismo druga nacija!
    Ovde smo svi ista forumska nacija,
    koja se sporazumeva kako najbolje zna i ume.



    PS.
    Mene u suštini malo šta nervira od svih vidjenih i pominjanih načina pisanja.
    Zagovornik sam opuštenog i slobodnog načina pisanja, često ne koristim uopšte velika slova, kucam tri tačke gde treba i gde ne treba a imam i drugih loših sklonosti ...

    Bitan mi je smisao poruka, znam da čitam čak i izmedju redova pa jedino što ne podnosim su vulgarnosti upućene u svrhu vredjanja, pokvarene i zle insinuacije, te ostale rasne, verske, nacionalne i seksualne netolerancije i netrpeljivosti koje znaju da se pojave u nekim, hvala Bogu retkim porukama.

    Kao što sam rekao neke načine izražavanja smatram neprihvatljivima na forumu i to su uglavnom oni načini koji su primereniji ulici ili nekim sličnim prostorima za one koji to tako vole.

    Primetio bih kako smo prilično nevešti u izražavanju.
    Juče sam obrisao deo poruke u kojoj je pisalo za jednu nepoznatu damu
    1. da je ku... ili kur..
    2. a mogle se reći ''dama sumnjivog morala''
    3. ili ''dama sa brojnim obožavateljima koje često menja''

    suštinski sve bi se svodilo na sličan i nimalo lep opis pominjane ali bi mnogo vaspitanije delovalo.
    Da je primenjena treća opcija možda ne bi bilo obrisano.

  11. #71

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Kako se piše?!?

    ne pismen ili nepismen

    ne se pise sastavljeno u oblicima glagolskog pridjeva trpnog(npr. neocesljan, neispunjen); kao i u gl. pridjevu radnom i prilogu sadasnjem kad su u sluzbi pravog pridjeva(npr. nenavikao)
    smesi se... sutra ce biti gore

  12. #72

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat anjich kaže: Pogledaj poruku
    ne se pise sastavljeno u oblicima glagolskog pridjeva trpnog(npr. neocesljan, neispunjen); kao i u gl. pridjevu radnom i prilogu sadasnjem kad su u sluzbi pravog pridjeva(npr. nenavikao)
    ek malo ... trpni ? znai ako trpiş pişe se :
    mo gu ( ga ; ge ) - odvojeno
    nemogu - zajedno ?
    tako nekako ?
    Ko je za jednu voznjicu

  13. #73

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Koliko smo pismeni?

    Da li pridajete znacaj pravilnom govoru i pisanju, ili je za vas to od marginalnog znacaja? Da li vam smeta nepismenost pojedinih ljudi koji rade u medijima?

    I drugi narodi govore i pisu nepravilno, ali nekako mi se cini da mi prednjacimo u tome, pogotovo kad vidim neki od primera na sajtu www.srbovanje.com



    Naravno da pridajem značaj, što se mene lično tiče, za sebe sam jedino odogovorna. Za ostatak sveta nisam. Kako ko piše i kako govori i šta piše i šta govori samo govori o tom čoveku, ja sa tim nemam ništa.

    Nepismenost i nepravilna dikcija ljudi koji rade u medijima govori sve o tome koliko se ozbiljni i profesionalno pristupa tom poslu. Žalosno je što oni jesu neka vrsta "učitelja" mladim ljudima i što se jezik kvari sve više iz generacije u generaciju.

    Čitanje knjiga je lekovoto u svakom mogućem smislu.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  14. #74

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Čitanje knjiga je lekovoto u svakom mogućem smislu.
    E toooooooo... I kad sam bio u onim godinama (znate onim kad se misli da ste najpametniji? Neki osobe tog uzrasta zovu tinejdzheri), dosta sam chitao... Zapravo, mnogo vishe od mojih vrshnjaka... Sve shto su oni chitali, bile su obavezne lektire u osnovnoj, posle u srednjoj naravno eskivazha do maximuma... A ja sam bio dete koje je stizalo da izadje petkom i subotom, poshteno se napije, i onda odboluje u nedelju, uz Artura Klarka, Teodora Sterdzhena, i slichno... Da, jeste da sam najvishe chitao nauchnu fantastiku, ali hej, i to je knjiga

    A kad smo kod knjiga, moram da se pozhalim na lektorisanje u knjigama koje je izdavao Polaris (dok je josh postojao)... Naime, vlasnik Polarisa, izvesni gospodin Zhivkovitj (oprostitjete, ali ne mogu se setiti imena, mislim da je Zoran), je uglavnom prevodio sve knjige, ili barem imao umeshane prstitje u lektorisanje... Jako, ali ponavljam, jako chesto ima dosta greshaka, najvishe onih koje se odnose na padezhe (primera radi "s onu stranu ograde", i slichno)... Treba paziti u izboru literature...

    @simke:
    Ma znam ja sve to, lepo je to, ali kad provedesh 18h programirajutji, i kada su ti sh ([), dj (]) i eventualno ch ( nedozvoljeni karakteri, onda se jednostavno odviknesh od pipanja tih tastera, sem povremeno... A i godine komunikacije sa strancima, chitanja i pisanja na engleskom, ostavi posledice, i onda u opushtenom ambijentu, kao ovde, lakshe mi je da pishem ovako, jednostavno navika... A inache, tako sam pocheo da pishem da bi se izbegle dvosmislenosti nekih rechi, i nedoumice da li je u pitanju ch, tj, ili c... I onda se zalepilo... Kada moram neki zvanichni dokument da otkucam i odshtampam, naravno, uz koncentraciju, bude tu i sh i dj i tj i sve po redu... A sticajem okolnosti, na primer, na ovom lapu sa kog kucam, nemam opciju da dodajem jezike u Windows, jer je to neka IBM Preload varijanta sa US windowsom... I onda, shta tju (to se ja sad samo pravdam )

    Ono shto meni tera suze na ochi, shto od tuge, shto od smeha, je kad gledam ljude, koji se foliraju da samo koriste tjirilicu, i onda krenu da je pishu, i vidish kako brkaju slova sa latinichnim... Tu stvarno ne znam da li da se smejem ili da plachem... A takvi me inache napadaju zashto koristim latinicu... Mis'im... Shta retji...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  15. #75

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    evo naidjoh ovdje na VC na temu 'maskenbal'...

    a da se mozda ne pise 'maskembal'??????????????????
    dilema je sada nastala...
    smesi se... sutra ce biti gore

Strana 5 od 13 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •