Očuh/maćeha
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 29
  1. #1

    09 Očuh/maćeha

    Ne znam ni jednu jedinu bajku u kojoj je maćeha bila dobrica.
    Stvarno.

    Kad pomislim da bih ispunjavanjem sopstvenih želja osnovala porodicu u kojoj bi neko mojoj deci bio očuh - prosto se naježim.
    Još gora stvar!!



    Priznajem - gledište mi je malko iskrivljeno.
    Malo predrasudica, nije strašno

    Kako da ne.

    Po ovom pitanju sam pećinski čovek.

    A vi?

    Neka pozitivna iskustva ili bar pozitivniji stav??
    _________Una16

  2. #2

    Odgovor: očuh/maćeha

    Nećeš verovati...ali moja maćeha je jedna velika dobrica...

    Kao malu me je prihvatila kao svoju čak i kada je rodila sina nisam osetila promenu u njenom odnosu prema meni. Možda je to zato što nisam živela sa njima...ali mogla je i da bude skot da je htela.
    Posle tatine smrti bile smo svakodnevno u kontaktu, češće sam išla kod njih...
    Osim toga puno mi je pomogla proteklih godina...

    Hvala joj

  3. #3

    Odgovor: očuh/maćeha

    Citat Buba Erdeljan kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam ni jednu jedinu bajku u kojoj je maćeha bila dobrica.
    Stvarno.

    Kad pomislim da bih ispunjavanjem sopstvenih želja osnovala porodicu u kojoj bi neko mojoj deci bio očuh - prosto se naježim.
    Još gora stvar!!



    Priznajem - gledište mi je malko iskrivljeno.
    Malo predrasudica, nije strašno

    Kako da ne.

    Po ovom pitanju sam pećinski čovek.

    A vi?

    Neka pozitivna iskustva ili bar pozitivniji stav??
    Očigledno je problem u tebi.
    Nije bitno da li ti znaš ili ne znaš neku bajku gde je maćeha dobrica.
    Radi se o realnom životu gde ti pišeš scenario a rekao bih kako si ga pomalo loše započela.

    Zašto je boldovano moja kao da neko sumnja da su tvoja deca, da li sa tim naglašavanjem želiš da i tom čoveku, koji skupi hrabrost i ljubav da podeli život sa tobom, nedvosmisleno naglasiš kako su to tvoja deca.
    Samim tim stavom već u startu ga isključuješ iz priče i stavljaš u neku sporednu ulogu.

    Zašto je boldovano očuh čemu taj izvikani i nepotrebni naziv za nekoga sa kim ćeš živeti, neka deca sama odaberu u koju kategoriju će ga svrstati i kakav naziv ''toga nekoga'' će im biti najprihvatljiviji. Ponovio bih rečenicu: Već u startu ga isključuješ iz priče i stavljaš u neku sporednu ulogu.

    Kažeš: ''Malo predrasudica, nije strašno''

    Možda nije ali ako su dobro raspoređene i na lošim mestima, mogu itekako da pokvare kompletnu priču i da je učine veoma neprihvatljivom za sve sudionike.


    Verujem kako je potrebno deci očuvati ljubav prema roditeljima a novopridošle osobe prihvatiti kao deo porodice sa puno ljubavi i pažnje koja treba da je obostrana. Ljubav i pažnja su svima potrebni i jako je bitno da ih ima što više jer će to dečica vrlo lako i pozitivno prihvatiti.

    Pojmovi maćeha i očuh ukazuju na zamene za majku i oca, što je po meni apsolutno neprihvatljivo. Zamene ne treba da postoje, čak ni onda kada fizički ne postoje roditelji.

    Deluje mi mnogo prihvatljivije ako gledamo ''malo naivnije'' i tako postavimo stvari.

    Recimo, kao primer, mama ima kućnog ljubimca, prijatelja, drugara ili već ... koji će biti voljen prirodom stvari onoliko koliko će biti voljen a naročito će biti voljen ako iskaže svoju ljubav i pažnju prema najmlađim članovima zajednice, prema onima kojima je ta ljubav i pažnja najpotrebnija.
    Verujem kako se dečica neće žaliti zbog viška iskazane ljubavi i pažnje, pa ako se stvari dobro postave koliko god to čudno i nemoguće izgledalo mogu biti samo bogatija za poklonjena osećanja od još jedne osobe.


    Tražila si pozitivna iskustva.
    Pa, poznajem jednu porodicu u kojoj su svi klinci braća i sestre u punom smislu tih reči. Rodile su ih dve majke, pola pola kao u bajci ali su oni upravo tu činjenicu iskoristili da imaju dve mame i dve dobre prijateljice.


    PS.
    Započela si priču koja se ne može ispričati ni rešiti sa par poruka na forumu, ali čim razgovaraš o tome znači da želiš pronaći najbolje rešenje i ja ti želim puno sreće i uspešan završetak priče za sve sudionike podjednako.

  4. #4

    Odgovor: očuh/maćeha

    Ne mora da bude pravilo,da su odnosi loši u tom slučaju,bude i lepih primera na tu temu.Obično na forumu pišem na osnovu svojih iskustava,ova nemam,ali znam neke koji su ih imali.I nije redak slučaj da očuh ili maćeha,budu čak i bolji nego primarni roditelj,koji nije prisutan iz raznih razloga.Da postoje predrasude,čak i naziv očuh/maćeha,to nosi sa sobom...pa ipak,detetu niko ne može u srcu da zameni oca/majku.

  5. #5

    Odgovor: očuh/maćeha

    Pojmovi maćeha i očuh ukazuju na zamene za majku i oca, što je po meni apsolutno neprihvatljivo. Zamene ne treba da postoje, čak ni onda kada fizički ne postoje roditelji.
    Odlicno receno...
    Ja se iskreno ne trudim da budem ''maceha'' deci mog partnera...vise sam im prijatelj...takav je moj stav od pocetka i takav ce ostati...A isto tako znam da kad mi budemo imali dete sigurno se moja ljubav prema njima nece smanjiti i paznju koju imaju sad, od strane mene i njihovog oca,imace i tad...

  6. #6

    Odgovor: očuh/maćeha

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ne mora da bude pravilo,da su odnosi loši u tom slučaju,bude i lepih primera na tu temu.Obično na forumu pišem na osnovu svojih iskustava,ova nemam,
    Polako, lagano, mlada si, možda ćeš ih imati s' obzirom koliko si na forumu ne bi me iznenadilo da muž naglo počne da radi prekovremeno, naročito noćna dežurstva kod nekih usamljenih dama koje nemaju pojma o internetu ... a znaš kakva su vremena danas, pokvarenih dama ima na svakom koraku surfuješ ti, surfuje on a brak šmugne dok se okreneš

    Da li treba da naglasim kako se šalim i kako me inspirisala tvoja opaska kako nemaš vlastitih iskustava.


    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    ali znam neke koji su ih imali.I nije redak slučaj da očuh ili maćeha,budu čak i bolji nego primarni roditelj,koji nije prisutan iz raznih razloga.
    Situacije su različite i sve zavisi od samih sudionika takvih dešavanja, uglavnom oni sami kreiraju svoja dešavanja.

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Da postoje predrasude,čak i naziv očuh/maćeha,to nosi sa sobom...pa ipak,detetu niko ne može u srcu da zameni oca/majku.
    Nema potrebe da ih iko menja, ni u srcu ni u stvarnosti. Roditelj je roditelj i to ne treba ugrožavati niti zanemarivati, pa čak i kada nije sve idealno deci ne treba kvariti bajkovite odnose prema prirodnom roditelju. Treba im ostaviti šansu da jednoga dana kao odrasle osobe donesu svoje zaključke o svemu.




    Citat Neuhvatljiva_ kaže: Pogledaj poruku
    Odlicno receno...
    Ja se iskreno ne trudim da budem ''maceha'' deci mog partnera...vise sam im prijatelj...takav je moj stav od pocetka i takav ce ostati...A isto tako znam da kad mi budemo imali dete sigurno se moja ljubav prema njima nece smanjiti i paznju koju imaju sad, od strane mene i njihovog oca,imace i tad...
    Sasvim prirodno, zdravo i pozitivno. Dopada mi se tvoj pristup. Vrlo brzo će oni odrasti i znaće da cene sve ono što si ti učinila za njih. Pogrešno bi bilo da im glumiš majku, o njoj ili pametno prećutiš ili pričaš samo lepe i pozitivne stvari. Deca koju budeš rodila biće njima braća i sestre, mnogo duže nego što Vi njihovi roditelji budete postojali ... prema tome, ne treba im kvariti povezanost i emocije pojmovima brat ili sestra po ocu ili po majci, taj teret i vrsta podele im nisu potrebni u budućnosti.

  7. #7

    Odgovor: očuh/maćeha

    Некада се улазило у други брак првенствено у случају смрти свог, да кажем, претходног партнера. Новоизабрани супружник је и сам најчешће из истих разлога био слободан. Како су обично партнери имали своју децу, или бар неко од њих, и добијали потомство у заједничком браку, због важећих наследних механизама (обичајно или државни право) и да би се регулисала правна заштита свих особа у таквој вези, настала је потреба прецизног разлучивања њиховог положаја, чија је последица и настајање назива као што су очух, маћеха, пасторак, пасторка...

    Међутим, еманципацијом друштва битно се променила ситуација, првенствено у разлогу ступања у други брак (развод је далеко бројнији од смртности партнера) а и закони који регулишу породичне односе су постали неупоредиво хуманији, па су термини као што су очух, маћеха итд, заиста постали архаични и непримерени.

    Пошто сам у свом животу доживео и то да будем `очух`, никада се нисам трудио женином сину да заменим оца, већ, како је то овде неко лепо рекао, првенствено да му будем друг и истински пријатељ на кога се увек може ослонити. Наравно да се родитељ не може заменити, ма какав они био. Међутим, дужни смо да у животима деце наших нових супружника (партнера) да поштеним, несебичним, стрпљивим и пуном љубави и поверења приступом покушамо на подношљиву меру ублажимо недостатак другог родитеља, ако га нема, односно ублажимо њихово неадекватно присуство, ако је жив.

    Било је јако тешко у мом случају, али сам уверен да су сви напори његове мајке и мене у том смислу вредели. Мој `пасторак` је недавно дипломирао и ускоро креће у армију, а пре десетак година је више пута позиван у полицију, због туча и неприлагођеног понашања у школи...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #8

    Odgovor: očuh/maćeha

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku

    Zašto je boldovano moja
    Zašto je boldovano očuh

    Kažeš: ''Malo predrasudica, nije strašno''

    Bold je dao akcenat koji sam i želela - prstom ukazuje na sopstvenu predrasudu.
    Ni sarkazam u poslednjem quotu nisi razumeo.

    Tema je ozbiljna, ali joj se može priči na više načina.
    Moj prilaz je (bar na forumu) manje filozofski i namrštenih vedja jer...osmeh više vredi, više ga treba koristiti, " on je pojas za plivanje kroz reku života".
    U svakom slučaju - hvala na ukazanom
    _________Una16

  9. #9

    Odgovor: očuh/maćeha

    Evo nekog ko je iskusio status pastorke.
    Potpuno se slažem, samo je majka majka i samo je otac otac. Oni se vole i bez nekog razloga. Njima se prašta. Od njih se očekuje....
    Bila sam već dovoljno velika da razumem da moji roditelji nisu srećni sami. Naravno da je čudno kada ti u život ulaze stranci, ali zarad ispunjenosti roditelja sam pokušala da prihvatim njihove partnere. I trud da se nađe zajednički jezik je bio obostran. Potom se izgradilo i međusobno poverenje i poštovanje. Ljubav valjda dođe onda sama po sebi. Ne, oni mi nikad nisu bili roditelji, ali jesu veoma, veoma dobri prijatelji. I to se jednostavno mora ceniti.
    Ali, iz mog iskustva, dečija rečenica "Više volim maćehu/očuha od majke/oca" je laž i verovatno se izgovara zarad manipulacije. Mislim da se ta ljubav pre može meriti sa ljubavlju prema najmilijem ujaku, tetki, stricu,...
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  10. #10

    Odgovor: očuh/maćeha

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Sasvim prirodno, zdravo i pozitivno. Dopada mi se tvoj pristup. Vrlo brzo će oni odrasti i znaće da cene sve ono što si ti učinila za njih. Pogrešno bi bilo da im glumiš majku, o njoj ili pametno prećutiš ili pričaš samo lepe i pozitivne stvari. Deca koju budeš rodila biće njima braća i sestre, mnogo duže nego što Vi njihovi roditelji budete postojali ... prema tome, ne treba im kvariti povezanost i emocije pojmovima brat ili sestra po ocu ili po majci, taj teret i vrsta podele im nisu potrebni u budućnosti.
    Hvala...zaista...
    Iskreno nikada nisam ni imala zelju da im glumim majku...Postepeno sam usla u njihove zivote, nismo ih lagali nikad ko sam ja, znaju moje ime i tako me i zovu...Imamo za sad divan odnos ...
    A to da ce porasti i shvatiti neke stvari, sa sigurnoscu znam...Sve oni pamte

  11. #11

    Odgovor: očuh/maćeha

    Kad se neko nađe u ovakovoj situaciji očuh/maćeha nije lako.S obzirom da djeca danas brzo uče i da vole manipulisati trba jasno postaviti granice da majka ostaje majka,a otac otac kakvi god oni bili.Kad su klinci manji lakše je uspostaviti taj neki drugarski odnos i svoje mjesto u djetetovom životu.A oni stariji klinci kojima se roditelji razvedu ili im sa nametne nekim drugim situacijama očuh ili maćeha su malo osjetljiviji i s njima treba polako...biti pažljiv ali ne dozvoliti da vama manipulišu i da osjećate neku krivicu što ste onaj drugi ili ona druga.
    Kad sam bila u osnovnoj školi bilo je troje ljudi kojima su roditelji bili razvedeni,nama je to izgledalo kao da su im ti isti umrli...jer je to bio neki tabu...
    Danas ima više razvedenih brakova i svi su u stanju prihvatiti tu situaciju na drugačiji način nego prije.
    Već sam negdje ovdje napisala da mi je brat razveden i da ima klinca od šest godina.On je njegovu djevojku prihvatio kao Nenu koja živi sa tatom i ima normalan odnos sa njom,isto tako je i na drugoj strani.
    Ako su ljudi normalni i ako poštuju sebe i druge lako će uspostaviti ravnotežu između djece i dati im do znanja da su i oni tu kao neko ko ih voli i razumije a da su roditelji oni koji se vole bezuslovno i da je to neka druga ljubav i sve ostalo.

  12. #12

    Odgovor: očuh/maćeha

    Ja imam i ocuha i macehu. I moj odnos sa njima je sa svakim drugaciji. Dok se sa ocuhom svadjam, i cesto cujem da ne govori bas lepo o meni, sa macehom se odlicno slazem. Iako smo pre bile, sto se kaze "na krv i noz", sada smo kao najbolje drugarice. Bez preterivanja. Ja sam odrasla, sazrela i shvatila neke stvari, i od tada... Pa, sa njom se slazem bolje nego sa mamom.

    Pred njom se i smejem i placem, njoj pricam sta sam radila kada sam izasla, ona mi kupuje cigarete, i ona mi salje poruke da jedva ceka da dodjem opet i da me voli. Ne pretvara se da mi je majka, zna da to nikada nece ni biti, ali kao prijatelj je tu.

    Eto. Moja maceha nije iz bajke, i drago mi je zbog toga.
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  13. #13

    Odgovor: očuh/maćeha

    Ovaj forum me je i na neki način utešio. Bila sam na nekim drugim i poprilično sam se uplašila. Ima nekih i tipa: Kako maćehi zagorčati život! Naime ja sam mlada maćeha i veoma mi je stalo do dece mog dragog, pogotovo što žive sa nama. Planiramo naše i smatram da neću nikad praviti razliku. Zato me i zanimaju mišljenja dece koji imaju maćehe. Biti prijatelj sa decom partnera je nešto što se gradi godinama i nije ni malo lako.
    Pogotovo što ja nisam puno starija od njih. Naravno, imaju svoju majku, a ja tu ni ne pokušavam da se mešam. Samo želim da im budem prijatelj. U početku je bilo strašno teško, plakala sam jer sam bila neprihvaćena, a onda sam shvatila da ja treba da razumem njih a ne da ih na silu teram da prihvataju situaciju. Želim da se borim za njih.
    Ako neko ima nešto pametno da mi napiše, prva slična iskustva, please imajte vremena, pišite kako vam je bilo.....

  14. #14

    Odgovor: očuh/maćeha

    nikada, ali nikada ga nisam zazvala tim mrskim nazivom, pa necu ni sada. i bio mi je ne kao otac, nego otac. u ovom slucaju, yebem biologiju u potpunosti. biologija je ostavila:prezime, tapsanje po ramenu, kako cemo - lako cemo, mene i mamu na ulici - i to bukvalno, a B. mi je dao samoga sebe: ujutro mi je on pravio dorucak, popodne me je on docekivao iz skole, mojim rodjendanima se valjda veselio vise nego ja sama, on mi je objasnjavao matematiku, on je posudjivao pare da bi ja upisala faks, prvo se moja soba sredjivala kad smo se selili pa sve ostalo, on me zvao malim harambashom, beskonacni osmijesi, ljubav i toplina - iskrena. glupo mi je da govorim kog vise volim, volim ih obojicu, samo jednoga iznimno cijenim i postujem, a drugoga i dan danas potapsem po ramenu.
    nattydread is coming to dinner

  15. #15

    Odgovor: očuh/maćeha

    Ja imam macehu.
    Nikad se nisam protivila brakovima mojih roditelja.
    Sa macehom sam extra prijatelj, druzimo se, izlazimo zajedno ponekad. Bolje se slazem s njom nego s ocem. S njim nikako ne mogu da se dogovorim, pa je cesto ONA ta koja nas povezuje i zblizava.
    Ne zovem je maceha ni u ludilu, zovem je imenom, i ona u stvari dodje kao neka dobra vila u kuci mog oca....

    Ocuha sam imala, ali vise ne, tako da nije ni bitan.
    Zelim da ti budem drug u igri, da jedem iz tvog tanjira i da spavam na tvom jastuku...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •