Parada Ponosa - Strana 14
Strana 14 od 68 PrvaPrva ... 412131415162464 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 196 do 210 od ukupno 1009
  1. #196

    Odgovor: Parada Ponosa

    Ova povorka je ispit zrelosti jedne demokratije...
    A svet posmatra.
    Srbija bez sveta ne moze. Sumnjam da je dovoljna sama sebi.
    Samo napred
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  2. #197

    Odgovor: Parada Ponosa

    Ma,još samo Nedu Arnerić da mi poturite kao primer kakav čovek treba da bude...

    Inače,ne znam kakva je glumica,ali da je varalica,lopov i da ne zna tablicu množenja je pokazala...tolko o demokratiji u ovoj državi,i bilo čemu drugom...kinezi,dajte izbore...

    Nego šta je latentnih branioca parade...p'da,latentni su protiv,a nesigurni odma postanu pristalice kako bi pokazali da nisu latentni...čista neka obrnuta psihologija

    Aj vozdra,predložio bi vam da odete da prošetate,pa ko sa koje strane...inače da vam je neko pre 10 godina pričao da će se Srbija podeliti i najverovatnije imati pravi mali rat oko toga da li je lepo ili nije u dupe,šta bi mu odgovorili?

    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    Ova povorka je ispit zrelosti jedne demokratije...
    A svet posmatra.
    Srbija bez sveta ne moze. Sumnjam da je dovoljna sama sebi.
    Samo napred
    A ovo je prosto rečeno laž za stvaranje histerije kako to mora da bude

    Što se mene tiče jedina relevantna stvar koja me vodi u svet jeste standard življenja i visina primanja u Srbiji(ali ne prosečnih pošto ih ima i sa po par plata od 10000e)...prosto rečeno,bolje da se glođemo oko gluposti nego da radimo na poboljšanju standarda života građana
    Poruku je izmenio Uprolazu, 17.09.2009 u 17:30

  3. #198

    Odgovor: Parada Ponosa

    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    Ova povorka je ispit zrelosti jedne demokratije...
    A svet posmatra.
    Srbija bez sveta ne moze. Sumnjam da je dovoljna sama sebi.
    Samo napred
    ovo je sustina
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #199

    Odgovor: Parada Ponosa

    Citat Leonard Peltier kaže: Pogledaj poruku
    Voleo bih da budem citiran do kraja ... Naime, iza citiranog dela mog posta napisao sam i sledeće:

    Ili oni nemaju svoja prava zato što su "konzervativni, netolerantni i necivilizovani"? Ili svi moramo da razmišljamo kao učesnici povorke? Ko uopšte određuje ko će biti uhapšen i zašto? Preventivno ćemo uhapsiti ceo Obraz ili Sinod SPC na čelu sa patrijarhom (oni "prete" Sodomom i Gomorom)? Da li to znači da je Srbija policijska država u kojoj svi moraju da razmišljaju isto - nazovi ispravno i tolerantno? Šta je sa slobodom govora o kojoj svi toliko pričaju? Hoće li i mene sutra da hapse ako nekoga nazovem "pederčinom", samo zato što nisam bio "politički korektan"?

    Bottom line .... Ne mogu se štititi prava jednog dela građana Srbije, tako što će se kršiti prava drugih građana Srbije ........ Ili mogu?
    Nisam citirao do kraja jer je sasvim jasno da će/bi trebali biti uhapšeni oni koji direktno prete učesnicima legalno prijavljenog i odobrenog skupa. Biti konzervativan, netolerantan i necivilizovan nije zločin ni po slovu zakona, ni po zdravom razumu. A ni pretnja Sodomom i Gomorom se ne može smatrati pretnjom u punom smislu reči, jer Sveštenici SPC, a bogami ni Obraz nemaju nadležnost nad Sodomom i Gomorom, da bi iste mogli upotrebiti protiv učesnika parade.

    Još jednom samo da podsetim da su u pitanju ljudi, od krvi i mesa, sa svojim talentima i nedostacima, vrlinama i manama...kao i svi ostali. Pominjem ovo zbog tendencije pojedinaca da ljudske osobine nadrede ljudskosti samoj, i da jednu osobinu neke osobe smatraju njenom jedinom svrhom postojanja.

  5. #200

    Odgovor: Parada Ponosa

    Želim da iznesem neke svoje stavove.

    1. Bilo koga ko FIZIČKI ugrozi nekog iz povorke "Parade ponosa" žestoko kazniti. Po zakonu, bez olakšavajućih okolnosti, jer takve u ovom slučaju ne postoje.

    2. Zabraniti održavanje "Parade ponosa"! Ne iz razloga nedovoljne bezbednosti, već iz principijenih razloga.


    Sada bi da objasnim ove svoje stavove, na izgled kontradiktorne.

    Pre svega da iznesem da NISAM homofobičan. Poznajem i po prilici družim se sa nekim ljudima homoseksualnog opredelenja. Pretpostavljam (skoro pa sam i siguran) da poznajem i dobar broj ljudi u mojoj okolini koji imaju homoseksualno opredelenje, ali da ja nisam upoznat sa time. I to mi odgovara. Tako i treba da bude! Šta koga briga šta ja (odnosno ti ili on ili bilo ko) radim u svojim intimnim trenutcima, sa kime ih delim?! Zato i jesam protiv "Parade ponosa"! Samo seksualno opredelenje NIJE dovoljan razlog za organizovanje tako čega.

    Da se razumemo, nikao se ne radi o dvojnom moralu. Bilo kakvo seksualno eksponiranje mora da bude lično, odnosno skriveno od onih koje može da ugrožava. Ovde mislim i na XXX filmove i scene na televiziji, na naslovne stranice raznih časopisa okačene po kioscima i slično. Sve bi to trebalo dovesti u red. Ne zabraniti! Nego filmove skremblovati, časopise sa eksplicitnim naslovnim stranama i sadržajem prodavati samo u specijalizovanim prodavnicama ili delovima prodavnica do kojih se može doći samo uz upozorenje o onome što je iza vrata, uz vlastitu (punoletnu) odluku. I slično...

    Ako organizatori "Parade ponosa" organizuju paradu da bi pokazali da su im uskraćena neka prava, ni to nije u redu, niti dovoljan razlog za organizovanje iste. Pre svega sam naziv skupa je veoma ironičan, a slobonije da se izrazim, liči mi na podjebavanje i izazivanje. Čak sam slobodan da primetim da mi samo organizovanje Parade ponosa liči na delo iz člana 138. Krivičnog zakonika RS.

    Ako nešto i nije u redu sa pravima grupacije koja organizuje Paradu ponosa, molim da se prvo to pokuša odraditi preko institucija sistema. Ako te "nevladine" organizacije nisu bliske sa partijama na vlasti, onda zaista ne znam ko je sa kime blizak. Ne moraju se u svemu slagati, ali da se vole, vole se! Pa zašto im onda prijateli iz vlasti ne izađu u susret i srede barem deo "problema"? Molim, sve po redu, kroz institucije sistema, pa i do Strazbura ako treba. Ali bez paradiranja!

    Ne. Nisam čuo da postoje pravi problemi, za čije se rešavanje organizatori parade zalažu. A razgovarao sam sa nekim iz "branše" na tu temu. Ne sa organizatorima, nego sa "ugroženima". Svaki izneti problem, sem jednog (!), nije posebno vezan za homoseksualce.

    Neko ih izlupa zato što se drže za ruke ili ljube u parku!? To se ne dešava samo njima. Svakog nasilnika, bez obzira na povod i razlog nasilju, treba kazniti. Po meni, siledžije koje nekoga nalupaju zbog drugačijeg seksualnog opredelenja ISTE su kao i one siledžije koje su se iskalile na nekome zato što sluša drugačiju muziku, navija za drugi fudbalski klub...

    Ne mogu se venčavati? I ne treba! Zašto bi se venčavali?! Živite vi zajedno vanbračno, to vam niko ne brani i ne treba da brani. Ali brakom oformiti porodicu, e to ne. Zašto ne? Zato što je porodica osnovna ćelija države. Zato država daje određene povlastice porodici jer porodica treba da obezbedi NOVU radnu snagu, NOVE poreske obveznike, NOVU vojsku... Produženje vrste, produženje države kao institucije. Bez porodice nema ni države! E zato ne može da se homoseksualci venčavaju. Oni ne mogu da obezbede te NOVE vrednosti državi, pa onda ni nema logike da im se daju povlastice porodice.

    Usvajanje dece? Najiskrenije preziranje i gađenje izražavam prema takvim opcijama! Ako želiš da budeš koristan i da usrećiš neko dete, molim lepo volontiranje po ustanovama za napuštenu decu je više nego poželjno i potrebno. Pa se tamo iskažite i podelite svoj višak ljubavi, pažnje i sredstava. Ostali razlozi su sebičnost i nemaju veze sa dorobiti dece, već ispunjavanjem nekih vlastitih potreba.

    Problemi prilikom zapošljavanja. Pa pre svega probleme sa zapošljavanjem imamo svi! Neki poslodavac ne voli da u svojoj blizini ima nekog sa pirsingom, nekoga sa drečavo ofarbanom kosom, nekog starijeg od 40 godina, nekog sa brkovima, nekog homoseksualca, nekog ko još nema dece, nekog ko ima decu, nekog tamnije puti, nekog ko nema iskustva, nekog... Po meni, to je pravo poslodavca. Ipak se radi o njegovom preduzeću. Država bi trebalo da pronađe način da stimuliše poslodavca da pređe preko svojih principa, a ne da ga silom tera da primi ne željenog radnika. No, problem imamo svi, na ovaj ili onaj način, zato je po meni suludo da se u zakonima posebno nabrajaju ugožene manjine. To je diskriminacija prema nenabrojanim, a ugroženim manjinama, pojedincima.

    ...

    I tako dalje. Dovoljno sam udavio.

    E da. Nisam naveo onaj jedan problem koji je vezan za njihovo seksualno opredelenje, a sa kojim se slažem da postoji i da bi ga trebalo rešiti kroz institucije sistema. To je kada dva ili dve osobe istog pola žive zajedno, u vanbračnoj zajednici, pa jedna zaglavi u bolnici, dešava se da je pristup bolesnom dozvoljen samo članovima porodice, tako da partner (partnerka) imaju problem prilikom posete. E takve probleme bi trebalo nekim podzakonskim aktima i odlukama nadležnih ministarstava rešiti.

    Znači:

    Parada ponosa ne!

    Ali, kada su ovi naši idioti na vlasti već napravili grešku i dozvolili organizaciju iste, oštro kazniti svakoga ko FIZIČKI ugrožava učesnike parade.



    P.S.

    E da. Da dodam, ne direktno vezano za paradu. Užasno me nervira politički korektno izražavanje. Kakvi bre gejevi i lezbejke. Po rečniku i logici, svi su oni gej, odnosno homoseksualno opredeljeni. A u srpskom jeziku muški homoseksualci se nazivaju pederi, a ženski lezbejke. Sad, što se naknadno naziv peder počeo upotrebljavati i za imenovanje ljudi sa još nekim karakteristikama, to ne menja osnovnu namenu te reči.

  6. #201

    Odgovor: Parada Ponosa

    Citat Uprolazu kaže: Pogledaj poruku
    A ovo je prosto rečeno laž za stvaranje histerije kako to mora da bude
    Ja mislim da jedini ti na ovoj temi padash u histeriju.
    Shto se tiche Nede,
    ta zhena je afirmisala Srbiju svetu i zaduzhila je na najbolji moguci nachin jer su umetnici najbolji ambasadori kulture. To shto nisi upucen u njenu decenijsku karijeru, govori o tvom nepoznavanju kulture sopstvenog naroda.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  7. #202

    Odgovor: Parada Ponosa

    Citat Uprolazu kaže: Pogledaj poruku


    A ovo je prosto rečeno laž za stvaranje histerije kako to mora da bude

    Što se mene tiče jedina relevantna stvar koja me vodi u svet jeste standard življenja i visina primanja u Srbiji(ali ne prosečnih pošto ih ima i sa po par plata od 10000e)...prosto rečeno,bolje da se glođemo oko gluposti nego da radimo na poboljšanju standarda života građana
    Pa vidis, za taj standard ti je svet potreban. Cak i poruku ne mozes da napises na forumu bez sveta...
    Hteo ti ne hteo to je cinjenica koju ce ako ne ti tvoji potomci da prihvate.
    Dosta je agonije...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  8. #203

    Odgovor: Parada Ponosa

    Citat Gospodin Ne kaže: Pogledaj poruku
    Pa vidis, za taj standard ti je svet potreban. Cak i poruku ne mozes da napises na forumu bez sveta...
    Hteo ti ne hteo to je cinjenica koju ce ako ne ti tvoji potomci da prihvate.
    Dosta je agonije...
    Svet jeste...parada nije,čista demagogija i propaganda

    zoro:
    Ja mislim da jedini ti na ovoj temi padash u histeriju.
    Shto se tiche Nede,
    ta zhena je afirmisala Srbiju svetu i zaduzhila je na najbolji moguci nachin jer su umetnici najbolji ambasadori kulture. To shto nisi upucen u njenu decenijsku karijeru, govori o tvom nepoznavanju kulture sopstvenog naroda.
    ...baš si kul,znači ja dobro obavljam svoj posao,mogu banku da opljačkam,ipak sam puno učinio da moja profesija dođe na dobar glas?
    Poruku je izmenio Uprolazu, 17.09.2009 u 18:24

  9. #204

    Odgovor: Parada Ponosa

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Njima je dobro, dakle dobro je.
    A ne
    ....To je ići linijom manjeg otpora....
    Ne mož' se reći ako je njima dobro, dobro je! To bi istovremeno podrazumevalo odobravanje narkomanije kao nečijeg izbora, jer mu je "dobro" !

    Nije dobro sve što je ljudima slabog karaktera "dobro"! I to je gola činjenica!
    Isto tako je gola činjenica da postoje ljudi koji ulažu napor i trud, da izgrade čoveka od sebe i od svoje dece. I da postoje ljudi koji idu linijom manjeg otpora. Da li su lenji ili slabi da se menjaju, ne znam...ali činjenica je da je tako!

  10. #205

    Odgovor: Parada Ponosa

    Iduće godine biće navršen jedan vek od kako je u Valjevu rođen, danas zaboravljeni, srpski pesnik Dragutin B. Ilić. Pošto je umro vrlo mlad od tuberkloze (u 23. godini) nije napisao puno pesama, a i one su vrlo brzo pale u zaborav. I pitanje je da li bi danas uopšte neko i znao za ovog nesrećnog i talentovanog mladića da se u srpskim kafanama, ali i u mnogim lokalima širom bivše Juge, i dan danas ne izvodi jedna njegova pesma koja je često prepevavana, menjanja, prepravljanja...

    Njen originalni tekst je sledeći:

    ISPOVEST JEDNE SKITNICE

    Vaj, luto sam u mladosti sejo sebe drumovima
    Opekao duši krila na ljubavnim plamenima

    Ostavio oca, majku, rodno mesto i drugove
    Vukle su me u plav beskraj misli nove, želje nove

    Sanjao sam da je život čaša-dve-tri dobrog vina
    Vrisak cure na kolenu i jecaji violina

    Obiš'o sam sve kafane, bludnicama mladost dav'o
    Proćerdao mnoge dane, mnoge noći nisam spav'o.

    Bivao sam noćna ptica, ljubile me lepe žene
    Bilo neka sobarica, bilo sjajano odevene.

    Pravio sam serenade i mnoge su lepe gospe
    Znale ko se s čežnjom krade kad se nebo zvezdam' ospe.

    Razbio sam mnoge čaše i litrove i bardake,
    Rujno vino, dim i flaše opevao noći svake.

    Ulica me odgajila, kafana mi bila mati
    Pesma mi je ljuba bila a Cigani crni svati.

    Pa sad ako krvlju pljujem ne tišti me za to jad
    Proveo sam život s pesmom sagoreo rano mlad.

    Danas-sutra ja umreću - svirajte mi "vranjanku"
    Posmrtnog marša neću, niti oca nit majku

    Da na grobu zaleleču, već igrajte drugovi,
    Pesma, ljubav, žene, vino bili su mi svi snovi...

    Dragutin B. Ilić, 1933. godine

    Na osnovu ovog teksta nastala je čuvena kafanska pesma Mislio sam da je život. Ja sam za svog života čuo više verzija ove pesme i u jednoj od tih varijanti poslednji stih glasi ovako:

    Kada umrem biće pogreb mali, dve tri kurve, jedan peder stari

    pa onda ide ono Adio Mare, adio Bela Napoli......

    Sve ovo je bio uvod u sledeće. Biću iskreno srećan kada kurve i pederi, ali i svi ostali koji imaju potrebe za tim, budu mogli ovom zemljom sigurno i bezbedno da paradiraju kad god im se ćefne, jer će to biti siguran znak da smo postali zrelo i tolerantnio društvo koje je u viskom stepenu rešilo niz socijalnih, kulturnih, državnih, nacionalnih, građanskih i svih ostalih pitanja od opšteg interesa...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #206

    Odgovor: Parada Ponosa

    nemam nishta protiv njih ali nek se vataju u svojim domovima a ne na ulicama begishada ne spominjem koji ce biti saobracajni kolaps.
    bez sumnje ce biti veliki neredi i navijachi i obrazovci ce ubiti boga u njima
    ali to je upravo shto oni i zhele.najbolje je reshenje iskulirati ih nek paradiraju pustim ulicama bg i kraj.


    za one koji smatraju da su pederi diskrimisani i da vlada homofobicnost

    Homofobicnost je vrsta straha.
    Ovde se niko ne plasi pedera.
    Ovde ih ne vole.
    Sa druge strane imamo pravu heterofobiju. Sa opravdanim razlogom.
    ukoliko neki peder ili lezbejka dozive diskriminaciju, lepo na sud i opleti po diskriminatoru. Jedini je problem sto nema takvih slucajeva.
    Navedite jedan primer da je neko otpusten ili da nije primljen na posao zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da je nekome odbijena usluga u restoranu zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da nekome nije prodata neka roba zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da nekome nije dozvoljen ulazak u vozilo javnog prevoza zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da nekome nije pruzena zdravstvena zastita zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da je nekome uskraceno bilo kakvo gradjansko pravo zato sto je homoseksualac?
    Poruku je izmenio maksimilijan, 17.09.2009 u 21:35

  12. #207

    07 Odgovor: Parada Ponosa

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    A ne
    ....To je ići linijom manjeg otpora....
    Ne mož' se reći ako je njima dobro, dobro je! To bi istovremeno podrazumevalo odobravanje narkomanije kao nečijeg izbora, jer mu je "dobro" !

    Nije dobro sve što je ljudima slabog karaktera "dobro"! I to je gola činjenica!
    Isto tako je gola činjenica da postoje ljudi koji ulažu napor i trud, da izgrade čoveka od sebe i od svoje dece. I da postoje ljudi koji idu linijom manjeg otpora. Da li su lenji ili slabi da se menjaju, ne znam...ali činjenica je da je tako!
    Normalni imaju sve manje prava.Jel treba da izadjemo na ulice da paradiramo sto smo normalni.Da je normalnim porodicama sve teze u svakom pogledu to je evidentno. Eto zabranjeno je da ljudi koji su radili po dve tri godine za nekoga a nisu dobili za to plate da izadju na ulicu. Obrazlozenje ometaju normalan zivot u gradu. A ovi nece ometati normalan zivot.

  13. #208
    Citat nicija kaže: Pogledaj poruku
    Normalni imaju sve manje prava.Jel treba da izadjemo na ulice da paradiramo sto smo normalni.Da je normalnim porodicama sve teze u svakom pogledu to je evidentno. Eto zabranjeno je da ljudi koji su radili po dve tri godine za nekoga a nisu dobili za to plate da izadju na ulicu. Obrazlozenje ometaju normalan zivot u gradu. A ovi nece ometati normalan zivot.
    Slažem se ja sa tobom u svemu, sem u jednom.
    A to je upotreba reči "normalno".

    Normalno proizilazi iz norme, a norme, kao i sve ostale mere, postavlja čovek sam, odnosno društvo. Nikako ne neko drugi. Postavlja i menja s vremenom. Na ovu ili onu stranu, po nekada i u krug. Ali normalnost nikako nije prirodna ili (za one koji vole) božija karakteristika. Božija bi, još u neku ruku i mogla da bude, ali ovo nije tema za raspravu o tome. Čak bi se moglo reći da je od E=mc to najrelativniji pojam.

    Tako da homoseksualce nikako ne bi svrstavao u nenormalne, a posebno ne SVE heteroseksualce u normalne.




    Citat maksimilijan kaže: Pogledaj poruku
    ... ukoliko neki peder ili lezbejka dozive diskriminaciju, lepo na sud i opleti po diskriminatoru. Jedini je problem sto nema takvih slucajeva.
    Navedite jedan primer da je neko otpusten ili da nije primljen na posao zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da je nekome odbijena usluga u restoranu zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da nekome nije prodata neka roba zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da nekome nije dozvoljen ulazak u vozilo javnog prevoza zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da nekome nije pruzena zdravstvena zastita zato sto je homoseksualac?
    Navedite jedan primer da je nekome uskraceno bilo kakvo gradjansko pravo zato sto je homoseksualac?
    Prva ti rečenica, koju sam citirao je baš kako treba da bude.
    Ali nastavak je malo previše žestok.
    Šta ćeš reći ako ti navedem po neki primer po postavljenim pitanjima?! Hoćeš li promeniti mišljenje o diskriminaciji homoseksualaca?

    Nećeš. I ne treba! Samo malo stani na loptu. Nemoj toliko izričito tvrditi da takva diskriminacija ne postoji. Nemoj je u napred tvrditi da nečega nema, a da postoji mogućnost da nisi dovoljno obavešten.

    Poenta je u onoj prvocitiranoj rečenici. Ne treba diskriminaciju homoseksualaca, ako postoji (), odvajati od bilo kakve druge diskriminacije. Za sve isti aršin. Zašto bi homoseksualci bili privilegovaniji od nekih drugih (možda) diskriminisanih grupa?!


    Poruku je izmenio Turkmenbashi, 18.09.2009 u 01:57 Razlog: spajanje poruka

  14. #209

    Odgovor: Parada Ponosa

    Meni, brate, najsmešniji silni promoteri .
    Kao što sam se smejao kada neka žešća žeMska reklamira neki besan auto...a verovatno nikakvog pojma o autima nema (sem možda kvaliteta zadnjeg sedišta ), tako mi i smešno i šuplje da su promoteri ove parade neki glumci (izvinjavam se ako pripadaju toj populaciji ). Zašto im promoteri nisu pripadnici iste populacije (onda bi bar postojao osnov-razumevanje problematike ) ?

    Drugo...makili pomenu da se ne seća da je to uslov za prijem u EU. Nego, ja se sećam i da članstvo u NATO-u nije pomenuto kao uslov...ali se mnogi upljuvaše da bi , ipak ,bilo poželjno .
    Poruku je izmenio Sivi, 17.09.2009 u 22:56
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  15. #210

Strana 14 od 68 PrvaPrva ... 412131415162464 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Osećanje ponosa
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.08.2010, 01:09
  2. Najveća gej parada na svetu
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 27.06.2007, 09:10

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •