Ћирилица или latinica - Strana 17
Strana 17 od 18 PrvaPrva ... 715161718 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 241 do 255 od ukupno 270
  1. #241

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Samo da kazem da ja nikada nisam rekao da se prestane sa upotrebom Cirilice ili Latinice vec samo da se prestane forsiranje Cirilice u IT-u i u svemu drugome.
    Ne znam, srpska Latinica je kolko-tolko kopatibilna sa srpskim jezikom i imajuci u vidu i ostale okolnosti trebalo bi da po zakonu bude ravnopravna u svim poljima sa Cirilicom.
    Pa latinica je koliko toliko prilagođena, a ćirilica je potpuno prilagođena i logično je da izbor bude ovo pismo koje u duhu našeg jezika. Već spomenuh i kulturno istorijski značaj ćirilice za Srbe. Forsiranje ćirilice u IT, što si zapeo za IT, pa imaš interfejs i na arabici, kineskom i svakom mogućem pismu za operativne sisteme, programe i aplikacije. Nekome to znači, nekome ne. Ja koristim interfejs na engleskom, neko se možda bolje snalazi na tom ćiriličnom. To je toliko nebitno da ne vidim zašto bi oko toga uopšte trošili reči.



    Naravno, ali sta da radis kada sud u Novom Sadu izdaje dokumenta pisana Latinicom i onda dodjem u Beograd i oni mi traze na Cirilici? Sta onda reci? A u Vojvodini bi i trebalo glavno pismo da bude Latinica jer je mnogo lakse za sve manjine koje tu zive da se integrisu u drustvo.
    Ne, u Vojvodini bi trebalo glavno pismo da bude ćirilica kao u čitavoj državi. I sva dokumenta treba da budu izdavana na ćirilici, a na latinici se izdaje u skladu sa zakonom kako sam već spomenuo. A kada ti se traži dokument na ćirilici, ti lepo tražiš da ti se izda na ćirilici ili prepišeš na ćirilicu. Da manjine malo bolje uče jezik i pismo države u kojoj žive, integrisali bi se bez ikakvih problema.




  2. #242

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Pišem i ćirilicom i latinicom... kak' mi dune

  3. #243

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Naravno da imaju veze kada su Rumuni jedini Latinski narod u ovom delu Evrope , pogotovo ovde u more Slovena ali ne bi isao tako daleko. Sa kim da bude kulturalne razmene nego sa susedima ali to ne znaci da su Rumuni nesto manje Latinski narod.
    Румуни су латински народ једино по језику,а по свему осталом су сличнији суседним православним народима.

    Цинцари (Армани)су други латински народ на овим просторима,а нису Румуни.

    А имамо такође и Истриоте (Ћиће) на Балкану.

    Румунија:



    Италија:



    Заиста велике сличности...


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Period koji su Rumuni koristili Cirilicu je veoma mali period, ne znam tacno, nekoliko godina maksimum dok se nije usvojila Latinica. Kao sto Srbi nisu nista manje Sloveni time sto imaju kulturalnu razmenu sa Rumunima.
    Мене запрепашћује твоје непознавање сопствене националне историје и културе..што је иначе обележје многих посткомунистичких генерација.
    Румуни латиницу користе од друге половине 19 века до данас што је читава вечност
    Ћирилицу Румуни користе од средњег века до друге половине 19 века,што је наравно "неколико година".











    Толико си острашћен,да у том помрачењу вређаш сопствену националну културу.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Tada je bila rasprava da li da se uzme Cirilica ili Grcko pismo ali se usvojila Cirilica jer je Crkva koristila to pismo. Sta da se usvojio Grcki alfabet ? Onda bi Rumuni imali vise zajednickog za Grcima nego sa Latinima?
    Грчка православна црква користи Грчко писмо.
    Румуни нису могли да усвоје Грчки алфабет све да су хтели,као ни Словени јер и Румуни као и Словенски народи имају неке гласове којих нема у Грчком алфабету,а који постоје у ћирилици.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da ne bi trebao vise da insistiras ovde zasto i Rumuni nisu koristili oba alfabeta jer je to apsurdno. Rumuni nisu zadrzali Cirilicu (koju su koristili svega nekoliko godina) jer prosto nije kompatabilan sa rumunskim jezikom.

    Ћирилица је савршено комапатабилна са Румунским језиком,што доказују Румунске књиге и натписи на Румунској ћирилици.
    Чак мислим да Румунски може лепо да се пише и на Срспкој ћирилици.
    Латиница је усвојена у доба Румунског националног романтизма 19 века да би се истакла веза са римским царством,и то је прилично насилу уведена.



    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Ovde pokazujes da ne znas bas o cemu pricas. Nema nikakve logike.
    Напротив,ти не само да показујеш одсутство логике,већ показујеш необразовање о сопственој култури.
    У својој Еурострашћености вређаш и свој сопствени народ.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Kod tebe kao da detektujem malu dozu Pan-Slavizma.
    Напротив,то је само реакција на твој пан-Латинизам,и инсистирање да одређене етничке група имају нека своја "природна" писма.
    Само изводим закључке из твоје култур-расистичкe логике.
    Ако латини треба да пишу латиницом,зато што су латински народ (као што ти тврдиш),зашто је онда пан-Славизам ако словенски народ треба да пише ћирилицом,кад то управо следи из твоје тврдње?
    Систематски правиш двоструке стандарде...

    Ако Румуни треба да пишу латиницом,јер су латински народ,то је као природно.

    Али ако Срби по тој истој логици треба да пишу ћирилицом,јер су словенски народ...е онда је то "пан-Славизам" и национализам.



    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Kao sto su pripadnici ove ideologije stalno pominjali ovo sa Cirilicom samo da bi dokazali da su Rumuni blizi Slovenima.

    Не пишу само Словени ћирилицом,тако да твоја аналогија нема везе са мозгом.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Pan-slavisti su se bas mnogo "vatali" za ovo sa koriscenjem Cirilice jer nisu nasli nista drugo sto je zajednicko. Ovo je jedino javlja kod naroda koji nisu sigurni u svoju kulturu gde se zakonom donose odredjene stvari...
    Па и ти се хваташ само латинице,позивају ћи се на пан-Латинизам у случају сопственог народа.

    Понашаш се као прави острашћени активиста-лицемер,који и не увиђа колико противречи самом себи.

    А што се тиче "несигурности у своју културу",шта рећи о човеку који нема појма о сопственој Румунској култури,и још је вређа.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    To sto ti negiras postojanje administrativnih oblasti koja imaju veca ovlascenja od A.P. u Srbiji to ne znace da ona ne postoje.
    Те све административне области су једнаке међусобно,од њих се састоји цела Румунска држава, уједначене су величине,и немају знамења државности.

    Потпуно обрнут случај је у Србији,где постоје две области и остатак земље,при чему једна област је велика као 1/4 земље и има знамења дпсеудо државе.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Pa sta sada? Zabranjeno je da znam rumunski ustav? Kakve to veze sa vezom ima ?
    Ти си тврдио да те само Србија занима,а живео си у страној земљи и учио њихов устав.А то је,гле случаја баш Румунија,матична земља Румуна,којим и ти припадаш.
    Комбинујући то са твојим нациналистичким испадима,и пљувањем свега што има везе са Србијом(културом,нацијом),шта се да закључити?


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Srbijanci u mentalnom smislu a ne u smislu neke nacije, to sto ti negiras njihovo postojanje to ne znaci da ne postoje.
    Шта је то "Србијанац у менталном смислу"?
    Па Војводина је такође Србија,па су стога и Војвођани Србијанци.
    А што се тиче "уже Србије",хоћеш да кажеш да је неко из Ваљева сличног менталитета као неко из Ниша?
    Па зар неко из Инђије има исти менталитет као неко из Зрењанина?
    Јужни Банат говори скоро исто као у Београду,док северни говори сличније Бачкој.Мачва и Срем су сличнији,него Срем и Бачка.

    У случају Срба истичеш разлике које су мање него међу Румунима,а свој сопствени народ сматраш монолитним.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Najlaksa odbrana je napad
    Најбољи опис твоје стратегије на овој теми,укључујући двоструке стандарде и култур-расизам.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Cirilica ne odgovara informatickom dobu i tu je inferiorna
    Толико причаш глупости да то није нормално.

    Кинеска тастатура:




    Руска тастатура:



    Руски микропроцесор-на ћирилици:







    Уосталом,употреба латинице је углавном због доминације Енглеског језика,који користи класичан латински алфабет и у коме нема слова гајевице:Đ,Č,Ć,Ž,DŽ итд,као што се не користи ни Румунска латиница у програмирању.
    За информатику је битнији Јапан,него Америка,а они не пишу латиницом.
    Већина човечанства,уосталом и не користи латиницу.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    jer su danas ameriski sateliti u svemiru i Amerikanci ti koji predvode informaticki razvitak.
    Више од пола сателита у свемиру су Руски,Кинески,Јапански или Корејански.
    Американци не предводе информатички развитак,него Јапанци.
    Poruku je izmenio Luctor, 19.12.2009 u 02:08

  4. #244

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Pa latinica je koliko toliko prilagođena, a ćirilica je potpuno prilagođena i logično je da izbor bude ovo pismo koje u duhu našeg jezika. Već spomenuh i kulturno istorijski značaj ćirilice za Srbe. Forsiranje ćirilice u IT, što si zapeo za IT, pa imaš interfejs i na arabici, kineskom i svakom mogućem pismu za operativne sisteme, programe i aplikacije. Nekome to znači, nekome ne. Ja koristim interfejs na engleskom, neko se možda bolje snalazi na tom ćiriličnom. To je toliko nebitno da ne vidim zašto bi oko toga uopšte trošili reči.
    Tacno, ali pomenuti narodi takodje koriste Latinicu, tacnije Engleski jezik u IT-u bas zbog toga sto je superiorna u ovom polju. Kinezi su mozda malcice vise nezavisni po tom pitanju jer je ipak komunizam na snazi.

    Meni to znaci jer se skoro svakodnevno srecem sa problemima ove prirode pa posle nekog vremena pocinje da iritira . Da sam vatrogasac po zanimanju verovatno me ne bi interesovalo.



    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ne, u Vojvodini bi trebalo glavno pismo da bude ćirilica kao u čitavoj državi. I sva dokumenta treba da budu izdavana na ćirilici, a na latinici se izdaje u skladu sa zakonom kako sam već spomenuo. A kada ti se traži dokument na ćirilici, ti lepo tražiš da ti se izda na ćirilici ili prepišeš na ćirilicu. Da manjine malo bolje uče jezik i pismo države u kojoj žive, integrisali bi se bez ikakvih problema.

    Kao pripadnik jedne od manjina ovde se ne slazem.
    Vojvodina je deo Srbije a ne "ratni plen" R.Srbije da bi se sto vise komplikovao zivot gradjana samo zbog nekih sitnica kao sto je Cirilica kada postoji i srpska Latinica. - Ovo je samo moje misljenje.

    Ovde se slazem jer ima pripadnika manjina koje ne znaju jezik drzave u kojoj zive i to je nekultura prosto ali na kraju krajeva ne moze se niko obavezati da uci jezik ako to ne zeli, pogotovo ako mu se servira na Cirilici tek ce onda da pobege jer mu je i pismo pored jezika potpuno strano.
    Pripadnici manjina koje ne znaju srpski jezik samo sebi prave problema, razumem kako vidis ovaj problem ali nije bas tako kako ti se cini jer kome oni cine zlo ? Sebi, jer njima treba srpski jezik u svakodnevnoj komunikaciji i ako ga ne znaju sami sebe izoluju i da ne pricam da je to prosto nekultura ali to je drugi aspekt ovog problema.

    Sa tobom mi je uvek drago da razgovaram. Korektan si i to je ok, to je odlika pravog forumasa .

    Pozdrav
    Poruku je izmenio iadrian, 19.12.2009 u 08:52
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

  5. #245

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    E pa vidiš, Vukova ćirilica je izuzetno kompatabilna sa srpskim jezikom. Ni jedno drugo pismo nije prilagođeno srpskom jeziku kao ćirilica, te joj treba dati prednost u odnosu na latinicu. To opet ne znači da se trebamo odreći latinice, jednostavno službeno pismo u državi treba da ostane ćirilica a upotreba latinice da je u skladu sa zakonom i tu je kraj priče.
    Srpski jezik je jezik koji prima mnogo stranih izraza bez prevoda, naprosto ugradjujuci u sebe.
    Pa nisam bas uveren da reci stranog porekla ne izgledaju egzoticno pisane cirilicom ili strana imena napisana fonetski, cirilicom, ne stvaraju pometnju i teskoce kod identifikacije ili ponovne upotrebe na stranom jeziku.
    Upotreba cirililice kao istorijska tradicija je u redu i moze mu se dati prednost ali nikako se ne slazem sa forsiranom upotrebom tamo gde to nije potrebno!
    Znaci ne vidim zasto nekima smeta upotreba latinice, kada je za informaticku pismenost ``dusu dalo``, a takoje sam uveren da proizvodi sa iskljucivo cirilicnom natpisom imaju slabiju prodju na trzistu koje koristi i latinicno pismo, pa i uskoro u Evropi.
    Treba zadrzati dvojnost pisma i pustiti da se samo razvija. Zatvaranje u konzervativizam umesto povecanja, uvek smanjuje brojnost, opstajanje i afirmaciju jednog naroda.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #246

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Румуни су латински народ једино по језику,а по свему осталом су сличнији суседним православним народима.

    Цинцари (Армани)су други латински народ на овим просторима,а нису Румуни.

    А имамо такође и Истриоте (Ћиће) на Балкану.
    To je tvoje misljenje koje je daleko od cinjenica. U mom predhodnom komentaru sam bio veoma jasan i nema potrebe da se ponavljam.

    Cicnari ih zovu samo Sloveni zvanicni naziv je Arumuni koji su evoluirali u drugom smeru od Rumuna i nisu poseban narod vec su kulturalno gledajuci deo Proto-Rumuna, opet, to sto ti mislis drugacije je daleko od cinjenica. I za Istriote kako kazu Sloveni a zvanicno Istrorumuni, tu je takodje veliki uticaj imao Pan-Slavizam jer se kako i sam mozes primetiti pazljivo izbacuje rec "rumun".






    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Мене запрепашћује твоје непознавање сопствене националне историје и културе..што је иначе обележје многих посткомунистичких генерација.
    Румуни латиницу користе од друге половине 19 века до данас што је читава вечност
    Ћирилицу Румуни користе од средњег века до друге половине 19 века,што је наравно "неколико година".
    Mislim da nema svrhe vise ovde da razgovaramo, ja sam ti izneo cinjenicu da je rumunski narod zvanicno tek par godina (posto ne postoji zvanicna informacija koliko tacno), sto znaci od 2-4 godine koristio Cirilicu. Za te godine narod nije stigao ni da vidi Cirilicu a kamoli da je koristi. Crkva ga je koristila duze iz ranice pomenutih razloga koje sam vec napisao.

    Mnogo forsiras svoje misljenje a ne cinjenice, smiri malo taj Pan-Slavizam u tebi jer nema nikakve istorijske osnove i to se vec dokazalo u proslosti kada je ovaj pokret bio na snazi.





    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Ћирилица је савршено комапатабилна са Румунским језиком,што доказују Румунске књиге и натписи на Румунској ћирилици.
    Чак мислим да Румунски може лепо да се пише и на Срспкој ћирилици.
    Латиница је усвојена у доба Румунског националног романтизма 19 века да би се истакла веза са римским царством,и то је прилично насилу уведена.
    Ovo moze da kaze samo neko ko nema veze sa zivotom a kamoli sa temom o kojoj prica. Samo nastavi, nemam nameru da se raspravljam oko nekih stvari koje su tako jasne. ...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_Cyrillic_alphabet
    - Ja bi sada prestao da lupetam da sam na tvom mestu.

    Ti kao da si Rus To Rusi danas rade u Moldovi, forsiraju Cirilicu koja nije kompatibilna sa rumunskim jezikom pa na svaka dva dana izbijaju neredi. I pored svega toga cak se i tamo koristi Latinica. Naravno postoji i verzija na Cirilici koja je rusifikovana i sluzi svojim ciljevima. Zasto onda Rusi nisu uveli Cirilicu u Moldovi ako je tako super za rumunski jezik kako ti tvrdis ? Ne poznajes jezik ni narod pa si nasao da pricas o ovome... strasno.. Nisam zeleo opet da ti objasnjavam kako to sto ti pricas nema smisla ali eto, spontano se opet tako stiglo.



    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Напротив,ти не само да показујеш одсутство логике,већ показујеш необразовање о сопственој култури.
    У својој Еурострашћености вређаш и свој сопствени народ.
    U pocetku sam mislio da si osoba sa kojom vredi razgovarati ali si sada jasno pokazao da nemas veze sa ovim o cemu pricas.




    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Ти си тврдио да те само Србија занима,а живео си у страној земљи и учио њихов устав.А то је,гле случаја баш Румунија,матична земља Румуна,којим и ти припадаш.
    Комбинујући то са твојим нациналистичким испадима,и пљувањем свега што има везе са Србијом(културом,нацијом),шта се да закључити?
    Znaci po tebi je problem sto znam rumunski ustav? Da li treba da belezim ispade ksenofobije ?
    Ja pripadam u Vojvodini kao i svi Rumuni koji su authotoni na ovim prostorima.




    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Шта је то "Србијанац у менталном смислу"?
    Па Војводина је такође Србија,па су стога и Војвођани Србијанци.
    А што се тиче "уже Србије",хоћеш да кажеш да је неко из Ваљева сличног менталитета као неко из Ниша?
    Па зар неко из Инђије има исти менталитет као неко из Зрењанина?
    Јужни Банат говори скоро исто као у Београду,док северни говори сличније Бачкој.Мачва и Срем су сличнији,него Срем и Бачка.

    У случају Срба истичеш разлике које су мање него међу Румунима,а свој сопствени народ сматраш монолитним.
    Svaki Vojvodjanin zna sta je to Srbijanac u mentalnom smislu, ako ti to ne znam, ili se pravis lud da ne znas onda si srecan covek.

    Nisam to rekao, i mislim da smo dosta pricali o Rumuniji imajuci u vidu da ne znas nista od cinjenica vec samo Pan-Slavisticku propagandu koja je dokazana da nema naucnih i istoriskih osnova u proslosti.



    Nauci malo o onome o cemu pricas pa onda forsiraj tu temu a ne ovako jer je stvarno sramota.
    Mislim da smo rekli jedan drugome sta smo imali i nema razloga da i dalje forsiramo ovaj razgovor jer imam i drugih stvari koje treba da uradim a ne da se segacim sa tobom oko nekih tako jasnih stvari.

    Pozdrav
    Sve najbolje.
    Poruku je izmenio iadrian, 19.12.2009 u 09:30
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

  7. #247

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Srpski jezik je jezik koji prima mnogo stranih izraza bez prevoda, naprosto ugradjujuci u sebe.
    Исти случај је са Енглеским.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Pa nisam bas uveren da reci stranog porekla ne izgledaju egzoticno pisane cirilicom ili strana imena napisana fonetski, cirilicom, ne stvaraju pometnju i teskoce kod identifikacije ili ponovne upotrebe na stranom jeziku.
    Када се нешто пише Ћирилицом то је за употребу на Српском језику.
    Јевреји,Арапи,Јапанци,Индуси сви користе своје системе писања за речи страног порекла.
    Зашто би неко транскрибовао реч страног порекла из Српског на оригинал,уместо да користи оригинал?
    Уосталом Мађари своју државу зову Magyarorszg , што неком Енглезу ништа не помаже упркос латиници,јер то није у стању да изговори, па користи реч Hungary.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Znaci ne vidim zasto nekima smeta upotreba latinice, kada je za informaticku pismenost ``dusu dalo``
    За информатику се користи Енглеска латиница,не Хрватска гајевица која ју у том случају бескорисна.
    За информатику се учи Енглески језик,и његов алфабет.
    Нисам још чуо ни за један народ који је због информатике укинуо своје писмо.
    Погледајте Јапанце,Русе,Кинезе,Јевреје,Арапе и др.
    Сви Јевреји знају одлично Енглески и Латиницу,а у Израелу користе искључиво Хебрејски,који се поврх свега пише са десна на лево,што је знатно компликованије од Ћирилице.
    А као што се види,ја овде на интернету користим без проблема ћирилицу.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    a takoje sam uveren da proizvodi sa iskljucivo cirilicnom natpisom imaju slabiju prodju na trzistu koje koristi i latinicno pismo, pa i uskoro u Evropi.
    Свашта...

    Сви производи имају натписе за тржиште коме су намењени.
    Бугарски производ намењен извозу у Немачку ће имати натпис на Немачком и на Немачкој латиници.
    Немачки производ намењен Бугарској ће имати натписе на Бугарском и на Бугарској ћирилици.

    Нешто сумњам да ће Мађарски производ на Мађарском и на латиници помоћи неком Американцу који неће разумети речи,и неће моћи чак и да изговори шта ту пише.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Treba zadrzati dvojnost pisma i pustiti da se samo razvija. Zatvaranje u konzervativizam umesto povecanja, uvek smanjuje brojnost, opstajanje i afirmaciju jednog naroda.
    Зашто онда ниједан од народа у Европи,укључујући и "напредне" нема два писма за исти језик?

  8. #248

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    svaki vojvodjanin zna sta je to srbijanac u mentalnom smislu, ako ti to ne znas, ili se pravis lud da ne znas onda si srecan covek.
    Он и даље не одустаје од рационализовања свог провинцијског шовинизма... престани да вређаш део народа, то је шовинистички, безобразно, примитивно...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #249

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    To je tvoje misljenje koje je daleko od cinjenica. U mom predhodnom komentaru sam bio veoma jasan i nema potrebe da se ponavljam.
    Такође си рекао да немаш ништа више да кажеш на ову тему пре пар страна...

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Cicnari ih zovu samo Sloveni zvanicni naziv je Arumuni koji su evoluirali u drugom smeru od Rumuna i nisu poseban narod vec su kulturalno gledajuci deo Proto-Rumuna, opet, to sto ti mislis drugacije je daleko od cinjenica.
    Знам лично доста Цинцара,а моја Стрина је Цинцарка,тако да их врло добро познајем.
    Цинцари себе зову "Армани",не Арумуни и име им нема никакве везе са Румунима.
    "Армањ",значи на Цинцарском "Онај који је остао".

    Aromanian (person) (m.) Armn, (f.) Armn

    Ви Румуни их тако зовете,па је тај Румунски назив преузет у Енглески језик.
    Нико од Цинцара које ја познајем не сматра себе за Румуне,чак их нервира то својатање.
    FREELANG - free online Aromanian-English and English-Aromanian dictionary

    Eng.stay Aro.armn

    А сада да видимо твоје лицемерје:

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Po tom pitanju Srbi su toliko daleko otisli sa pan-Slavizmom da su tvrdili da su Bugari i Grci ustvari Srbi gde se sanja o Dusanovom carstvu.
    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    i nisu poseban narod vec su kulturalno gledajuci deo Proto-Rumuna, opet, to sto ti mislis drugacije je daleko od cinjenica. I za Istriote kako kazu Sloveni a zvanicno Istrorumuni, tu je takodje veliki uticaj imao Pan-Slavizam jer se kako i sam mozes primetiti pazljivo izbacuje rec "rumun".
    Каква дволичност.Свако ко зна Цинцаре зна да "Румун" или "Румунски" уопште не постоје у називу тог народа,који чак етимолошки нема везе са именом "Румун".
    Овде као прави етно-националиста својаташ све Балканске романе,иако је Цинцарски са Румунским на нивоу између Српског и Бугарског.
    Али се чудиш пан-Славистичким својатањима.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da nema svrhe vise ovde da razgovaramo, ja sam ti izneo cinjenicu da je rumunski narod zvanicno tek par godina (posto ne postoji zvanicna informacija koliko tacno), sto znaci od 2-4 godine koristio Cirilicu. Za te godine narod nije stigao ni da vidi Cirilicu a kamoli da je koristi.
    Упорним понављањем покушаваш да сакријеш необразованост.
    Ти ми ниси изнео ниједну чињеницу,него свој став за који тврдиш да је чињеница.
    Ја сам ти изнео странице Румунских књига на ћирилици како верских тако и световних,из различитих временских периода.
    Ти ниси изнео ништа сем свог става.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Mnogo forsiras svoje misljenje a ne cinjenice
    Сво време пројектујеш своје особине на себе.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    smiri malo taj Pan-Slavizam u tebi jer nema nikakve istorijske osnove i to se vec dokazalo u proslosti kada je ovaj pokret bio na snazi.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    i nisu poseban narod vec su kulturalno gledajuci deo Proto-Rumuna, opet, to sto ti mislis drugacije je daleko od cinjenica. I za Istriote kako kazu Sloveni a zvanicno Istrorumuni, tu je takodje veliki uticaj imao Pan-Slavizam jer se kako i sam mozes primetiti pazljivo izbacuje rec "rumun".


    Ја овде сво време тврдим да је Ћирилица историјско и одговарајуће писмо за Српски језик,као и да су несловенски народи користили исту,а он ме оптужује за "пан-Славизам".
    А види се какве сулуде националистичке ставове дотични има.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Zasto onda Rusi nisu uveli Cirilicu u Moldovi ako je tako super za rumunski jezik kako ti tvrdis ?
    Зато што је Молдавија била део Румуније,која је прешла на латиницу још у 19 веку.
    Молдавија је независна држава,не део Русије.

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Ja pripadam u Vojvodini kao i svi Rumuni koji su authotoni na ovim prostorima.
    Зар ниси рекао да припадаш Србији?


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Svaki Vojvodjanin zna sta je to Srbijanac u mentalnom smislu, ako ti to ne znam, ili se pravis lud da ne znas onda si srecan covek.
    Који то сваки "Војвођанин"?
    Сремац,Бачванин или Лала?


    Цинцари из Грчке су сви Румуни,као и Истарски латини,али Војвођанин и Србијанац није исто.
    Каква дволичност.


    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Nisam to rekao, i mislim da smo dosta pricali o Rumuniji imajuci u vidu da ne znas nista od cinjenica vec samo Pan-Slavisticku propagandu koja je dokazana da nema naucnih i istoriskih osnova u proslosti.
    Рече човек који просипа пан-Латинизам и који Ћирилицу сматра за "инфериорно писмо".

    То је у фазону:"Они су расисти јер су припадници ниже расе".


    П.С

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da smo rekli jedan drugome sta smo imali i nema razloga da i dalje forsiramo ovaj razgovor jer imam i drugih stvari koje treba da uradim.

    Pozdrav
    То си исто рекао пар страна пре.

  10. #250

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Такође си рекао да немаш ништа више да кажеш на о.......
    Kazem ti, mnogo toga sto ti pricas nema veze sa cinjenicama ali te to ocigledno "tesi" u neku ruku pa samo nastavi tako. Ja ti dokazem neku cinjenicu ti opet po tvom, kako razgovarati sa nekim ko je tako jako doktriran svojom verzijom istorije ?


    Ps: Tetka ti je Arumunka i kao i Rumuni deo je Proto-Rumuna.



    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    То си исто рекао пар страна пре.
    Pokusavam da zavrsim razgovor sa tobom da bi te i samog postedeo nekih stvari koje govoris cim sam video da ides po liniji Pan-Slavizma ali ti nikako da razumes.

    Pozdrav
    A vedea departe este ceva, a merge acolo este cu totul altceva.
    - Constantin Brncuşi

  11. #251

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    .
    Mislim da smo rekli jedan drugome sta smo imali i nema razloga da i dalje forsiramo ovaj razgovor jer imam i drugih stvari koje treba da uradim a ne da se segacim sa tobom oko nekih tako jasnih stvari.

    Pozdrav
    Sve najbolje.
    Страна пре:

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da si se pogubio malo ovde.. Jasno je da se salis , igra reci, ja sam mislio da vodimo normalan razgovor a ne da se "segacimo" . Sve ti je napisano u mojim komentarima, samo trazi malo.Drago mi je sto smo razgovarali. Mislim da je tema razgovora iscrpljena.


    Pozdrav
    Laku noc.



    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Ja ti dokazem neku cinjenicu ti opet po tvom, kako razgovarati sa nekim ko je tako jako doktriran svojom verzijom istorije ?
    За сада,осим сопствених самопротивречних изјава и бламажа ниси изнео никакве чињенице.
    A већина ствари овде изнесених су идеолошки изливи који немају везе са темом.
    Poruku je izmenio Luctor, 19.12.2009 u 11:34

  12. #252

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
    Tacno, ali pomenuti narodi takodje koriste Latinicu, tacnije Engleski jezik u IT-u bas zbog toga sto je superiorna u ovom polju. Kinezi su mozda malcice vise nezavisni po tom pitanju jer je ipak komunizam na snazi.

    Meni to znaci jer se skoro svakodnevno srecem sa problemima ove prirode pa posle nekog vremena pocinje da iritira . Da sam vatrogasac po zanimanju verovatno me ne bi interesovalo.
    IT je samo jedan segment. OK može se uvažiti kao argument za upotrebu pisma, ali ne kao argument kada je službena upotreba pisma u pitanju. Naravno da pomenuti narodi koriste latinicu, teško da postoji narod u svetu kome je upotreba latinice nešto strano, ali kada je službena upotreba jezika u pitanju tu se ne pravi puno pitanja. Retki su primeri kao npr Turska koji su se odrekli jednog pisma kako bi prešli na latinicu da bi se približili Evropi, mi ne moramo da forsiramo latinicu u odnosu na ćirilicu iz prostog razloga što je i sama ćirilica evropsko pismo. Kada je komunikacija sa strancima u pitanju, IT kao i mnogo šta naravno da je upotreba latinice neupitna, međutim kada je srpski jezik u pitanju prednost ima ćirilica iz ranije navedenih razloga.


    Kao pripadnik jedne od manjina ovde se ne slazem.
    Vojvodina je deo Srbije a ne "ratni plen" R.Srbije da bi se sto vise komplikovao zivot gradjana samo zbog nekih sitnica kao sto je Cirilica kada postoji i srpska Latinica. - Ovo je samo moje misljenje.

    Ovde se slazem jer ima pripadnika manjina koje ne znaju jezik drzave u kojoj zive i to je nekultura prosto ali na kraju krajeva ne moze se niko obavezati da uci jezik ako to ne zeli, pogotovo ako mu se servira na Cirilici tek ce onda da pobege jer mu je i pismo pored jezika potpuno strano.
    Pripadnici manjina koje ne znaju srpski jezik samo sebi prave problema, razumem kako vidis ovaj problem ali nije bas tako kako ti se cini jer kome oni cine zlo ? Sebi, jer njima treba srpski jezik u svakodnevnoj komunikaciji i ako ga ne znaju sami sebe izoluju i da ne pricam da je to prosto nekultura ali to je drugi aspekt ovog problema.

    Sa tobom mi je uvek drago da razgovaram. Korektan si i to je ok, to je odlika pravog forumasa .

    Pozdrav
    Tvoje pravo da se ne složiš. Baš zbog manjina i jeste upotreba latinice omogućena u skladu sa zakonom. Ne bih sada ulazio u razloge nepoznavanja srpskog jezika i pisma od strane nekih građana Srbije, jer smo već vodili raspravu o tome na jednoj temi, ali svakako se slažemo da je sasvim normalna stvar vladati jezikom i pismom države u kojoj živiš. Stoga i zauzimam takav stav. Ne moraš ti znati ni jezik ni pismo, ali kada se dotakneš poslova sa administracijom sam sebi praviš problem. Ne možeš očekivati da čitava država tu pravi ustupak od ovoga koji već jeste.



    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Srpski jezik je jezik koji prima mnogo stranih izraza bez prevoda, naprosto ugradjujuci u sebe.
    Pa nisam bas uveren da reci stranog porekla ne izgledaju egzoticno pisane cirilicom ili strana imena napisana fonetski, cirilicom, ne stvaraju pometnju i teskoce kod identifikacije ili ponovne upotrebe na stranom jeziku.
    Naravno kao i veliki broj jezika u svetu. Brojne pozajmljenice su se vremenom i odomaćile u našem jeziku, sad kako neka nova reč izleda pisana na ćirilici... možemo kao i komšije Hrvati da napravimo neku svoju reč koja bi zamenila pozajmljenicu pa da izgleda lepše kada se piše šalu na stranu, sve je to normalno.


    Upotreba cirililice kao istorijska tradicija je u redu i moze mu se dati prednost ali nikako se ne slazem sa forsiranom upotrebom tamo gde to nije potrebno!
    Znaci ne vidim zasto nekima smeta upotreba latinice, kada je za informaticku pismenost ``dusu dalo``, a takoje sam uveren da proizvodi sa iskljucivo cirilicnom natpisom imaju slabiju prodju na trzistu koje koristi i latinicno pismo, pa i uskoro u Evropi.
    Treba zadrzati dvojnost pisma i pustiti da se samo razvija. Zatvaranje u konzervativizam umesto povecanja, uvek smanjuje brojnost, opstajanje i afirmaciju jednog naroda.
    Ma, reč je o službenoj upotrebi. Da li će jogurt pisati na latinici ili ćirilici, ama niko živ ne pravi pitanje. Stvar izbora isto važi za IT. Ni mene niko ne forsira da kucam ćirilicom, kao što se da videti.



  13. #253

    ЕУРОПА ЗДАЈ!

    Nemate ćirilicu, evo vam kazna!

    Sofijske inspekcijske službe otpočele su akciju provere radnji i trgovina, koji postavljaju i koriste reklamne poruke samo na tuđim jezicima.


    Bugarskim zakonom predviđeno je da sve reklamne poruke moraju biti ispisane na bugarskom jeziku, znači ćirilicom, a da se uz njega može koristiti i drugi jezik, odnosno pismo.

    Zakonodavac je predvideo i sankcije - 100 leva (50 evra) za fizičko i do 50 hiljada leva (25.000 evra) za pravno lice.

    Inspektori su saopštili da su se odmah na startu akcije suočili sa porukama ispisanim samo na tuđem jeziku.

    (Tanjug, 25. maj 2010. 12:46 > 12:48.)

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  14. #254

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Sasvim sve jedno . Koristim oba pisma ,u zavisnosti od situacije.

  15. #255

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Latinicu,naravno...Zato shto je sve oko nas,uglavnom,pisano latinicom...Uticaj neta i ostalo...Ne vidim nishta loshe u tome...
    Me Bring Da Enlightenment...

Strana 17 od 18 PrvaPrva ... 715161718 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Владимир Путин
    Autor Turkmenbashi u forumu Političari
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01.01.2010, 21:11
  4. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •