Zlo
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18

Tema: Zlo

  1. #1

    Zlo

    Ljudska istorija je skoro u celosti jedan nepregledan niz zločina. Čak i oni događaji kojima se vekovima divimo i koje slavimo počivaju na surovim postupcima prema ljudima. Recimo egipatske piramide, kineski zid, brojni hramov i monumentalne građevine iz prošlosti su napravljene na muci, stradanjima i umiranjima hiljada i hiljada ljudi koji su imali ti nesreću da budu tada robovi..

    Ratovi i večita želja za dominacijom i osvajanjem tuđih teritorija od strane jačih je uzrokovala smrti ko zna koliko miliona ljudi, pri čemu se nisu se štedeli drugi narodi (genocid), a ni sopstveni u ostvarivanju tih ciljeva. Setimo se inkvizicije, ali i brojnih zločina vladajućih elita prema neistomišljenicima (u totalitarnim režimima)...

    Gotovo da i nema dana da masmediji ne obaveštavaju o zločinima pojedinaca nad drugim ljudima, i raznim nehumanim postupcima ljudi prema drugim osobama pa čak i prema najbližim srodnicima.

    Da li je zlo apsolutna kategorija, ili je ono relativan pojam, u smislu Dok nekom ne smrkne, drugom ne svane!?

    Šta su uzroci činjenja zla od strane čoveka prema drugom čoveku? Da li se ti uzroci kriju u suštini pojedinačnog ili društvenog bića ljudi, odnosno da li je zlo neotuđivi deo svih nas koji pod određenim uslovima može da izroni iz svakog čoveka?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Zlo

    Apsolutna kategorija samo utoliko,jer do sada nije nikome uspelo,(zbog same njegove prirode,)da se da jedan sveobuhvatan odgovor koji bi jednom i za sva vremena zavrsio sa
    tim pitanjem...Samo po sebi,zlo je tema koja je neiscrpna,a i tajna sa kojom ne mozemo lako izaci na kraj...

    Medjutim,da bi smo postigli i uspostavli ravnotezu, moramo govoriti i o dobru...
    Ali,pogledajmo na sva ta sredstva razaranja,koje su uglavnom pronasli bezazleni
    dzentlmeni,razumni i ugledni gradjani,koji predstavljaju sve ono sto mnogi od nas zele da postanu..I,kad sve odleti u vazduh i izazove neopisivi pakao razaranja,zanemimo nemocni da pronadjemo krivca...stvari idu u losem pravcu ,a to su sve neki tamo ljudi ucinili...

    Civilizovan covek i njegove zatamljene nagonske snage,daleko su destruktivnije i opasnije
    od nagona ''primitivnog coveka,koji svoje nagone u skromnoj meri zivi...(Jung..)Pa tako ,ni
    jedan rat iz istorijske proslosti ne moze se po nevoljama i paklenim mukama takmiciti sa
    ratom civilizovanih naroda...

    Frojd je govorio da je covek po prirodi zao...

    E,sada psihijatrija smatra da se radjamo sa
    klicom i dobra i zla,a,sta ce prevladati zavisi od mnostva cinilaca u nasim zivotima...

    Konfliknost covekove prirode,njegova slozenost i specificnost same sustine covekovog bica potice (hriscanski govoreci od Adamovog sagresenja )-od samog postojanja ljudskog roda ...Psiholozi,konfliktnost covekovog psihickog zivota smatraju posledicom,s jedne
    strane,njegove ''mesovite'' genetike ,a s druge ,nesklada izmedju daleko veceg prostranstva covekovog nesvesnog zivota i jegove svesti kao nosioca Ja-principa,uvek ugrozenog ,prema misljenju psihoanaliticara ,od nagonskih pobuda,koji nadiru iz nesvesnog,od uticaja spoljasnje sredine i od nekad preslabog,a nekad prejakog unutrasnjeg cenzora,nazvanog-Nad-ja...

    Destruktivnost i samodestruktivnost coveka (jedno ne ide bez drugog...)kroz citavu ljudsku
    istoriju,koja je jednom za uvek postavila egzistenciju naroda u znaku religioznog
    iskusenja-borba Dobra i Zla bice unutar coveka i njegove istorije sve zesca i tragican je
    ishod ljudske nemoci da bez ''pomoci Bozije''Koga ne priznaje,dovede svoju unutrasnju
    borbu do samog kraja...Ali,taj kraj se ne nazire...covek zakuvava sile unutar svojih mracnih pecina ,cini se vise ka zlu,pa takav istupa i prema spolja...

    Poznata istorija coveka i covecanstva ukazuje na ogroman napredak i razvoj ,uprosceno receno,od ''tocka i vatre'' do atomske energije...ali najusporeniji tok razvoja bio je i ostao onaj razvoj covekovog emotivnog zivota ,i to razvoj,od afektivne neobuzdanosti i trenutnog zadovoljstva sex. i agresivnog nagona coveka ,do postepenog ucenja kako se nagoni i emocije mogu ili moraju da kontrolisu...Ne zaboravimo da su svi stadijumi covekovog razvoja samo prividno prevazidjeni...oni su stalno prisutni u nasem nesvesnom bicu,kao ''Arhajsko nasledje''(pattern of behevior)..koje moze da se u bilo kojem periodu covekovog razvoja ''povampiri'' i povede neko obesno kolo u nama i oko nas...naravno vukuci na stranu zla...

    Uzroci cinjenja zla coveka prema drugome su mnogobroini,a ja sam sklona da se priklonim onim razmisljanjima (psihijatrija V.J.)da to covek cini zbog greha...,koji je u prisnom srodstvu sa ontickim svojstvom svakog coveka-krivicom...
    Razvijamo se od samog svog postanka neprestano..u raznim pravcima..a,posto smo i dobri i zli...krecemo se i jednom i drugom stazom...Ali stazama zla cini mi se vise...(nove tehnike unistavanja drugog coveka,nova oruzja,lekovi,droge,''ispiranje mozgova'',zlouopotrebe svih sredstava komunikacija,televizije,kompjutera,kloniranje,tran splatacije...)

    Imas li kraja ovom ''ludilu''???I ima li izlaza iz sveg ovog danasnjeg trijumfa principa zla u coveku i van njega??

    Prepoznaj covece svoj greh,kada cinis zlo drugom coveku...(cinimo zlo i sebi i drugima svesno i nesvesno...)Kada to prepoznamo,znacemo sta nam je valja ciniti..Valjda cemo znati!
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  3. #3

    Odgovor: Zlo

    .. a mozzda je u pitanju samo autizam i ljudima treba razumevanje i struchna pomoch.....
    & underpaid......

  4. #4

    Odgovor: Zlo

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku

    Šta su uzroci činjenja zla od strane čoveka prema drugom čoveku? Da li se ti uzroci kriju u suštini pojedinačnog ili društvenog bića ljudi, odnosno da li je zlo neotuđivi deo svih nas koji pod određenim uslovima može da izroni iz svakog čoveka?
    Ja jednostavno ne mogu da prihvatim cinjenicu da jedan covek, drugom coveku, cini zlo, sa namerom.
    Da neko nekom lose misli, radi, zeli.
    Ili u toj ogromnoj zlobi, gde granica ne postoji, oduzme neciji zivot.
    Dok sam citala prethodne postove, razmisljala sam, gde nastaje to kvrc u glavi, kad si spreman da se uzdizes na tron i gazis preko ljudske patnje.
    A da te ne zaboli.
    Da ti obraz ne pocrveni.
    I savest se ne probudi.
    Ili se probudi, ali kasno?

    Znam da ne volim.
    Znam da mi se neko ne svidja, jer mi ne odgovara i ne zelim ga u svom okruzenju, ali ne znam da cinim zlo, ne bar sa namerom.
    Mada opet, kakav je to covek, koji drugom cini zlo sa namerom.
    Susretala sam se sa ljudima, koji su dane i dane provodili razmisljajuci, kako da naude, podmetnu nogu, vide patnju i trijumfuju.

    Ali, normalan covek, nije sposoban za to.
    Normalnom coveku i u tom momentu kad je povredjen, zgazen, kad misli da najvise mrzi i najvece zlo zeli, te misli prodju sa prvim otreznjenjem.
    Ima nas svakakvih.
    Na sve sposobnih, ali to je vec problem u psihi.

  5. #5

    Odgovor: Zlo

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Ja jednostavno ne mogu da prihvatim cinjenicu da jedan covek, drugom coveku, cini zlo, sa namerom.
    Da neko nekom lose misli, radi, zeli.
    postoji. zove se politika.

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Ili u toj ogromnoj zlobi, gde granica ne postoji, oduzme neciji zivot.
    zzivot je lakshe oduzeti kad ide na angro i kad se u egzekuciji ne uchestvuje lichno. tako to rade politichari. e, tu je pure evil.

    svi ostali (individualni zlochinci) bi se dali dijagnostifikovati.
    & underpaid......

  6. #6

    Odgovor: Zlo

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku

    zzivot je lakshe oduzeti kad ide na angro i kad se u egzekuciji ne uchestvuje lichno. tako to rade politichari. e, tu je pure evil.
    Ali opet u toj igri, na tasu vage, izmedju dobra i zla posrednik je covek.
    On vuce konce.
    On odgovara za sijaset zivota, ako mislimo na politicara.
    Izabranog od naroda.
    Razumem sta si htela da kazes politika je najvece zlo, savremenog covencastva.
    Gde su sva oruzja i igre dozvoljene.
    Pioni su drugi, oni ostaju cisti.
    Ali znas ... svako zlo se vraca i skupo placa.
    Ako ne sad, ako ne odmah, prodju godinu i stigne.
    To zlo, koje cinis svesno i namerno.
    Ne prodje, ne kaznjeno.
    Mali su to ljudi za mene.
    Ne cini drugom, sto ne zelis sebi.
    I ... bilo bi manje patnje, manje nesrece, manje tuge ...
    Ali ne.
    Mi smo postali bahati.
    Nezadovoljni, ljubomorni, sujetni.
    I onda se pojavljuje ono zlo, koje izranja iz svakog pojedinca, kako je memento naveo u uvodnom postu.

  7. #7

    Odgovor: Zlo

    to shto se vracha i skupo placha nishta ne znachi zzrtvama. to je jadna uteha bespomochnih.

    to da su ljudi agtresivni kada su pod stresom je logichno. posebno kada su duuugo pod pritiskom. kad nemaju onu iskru koju pominjesh na drugoj temi. kad ne znaju chime platiti i rachune i kupiti hranu. ako su ne daj bozze bolesni, ili neko od bliskih.... zilion je razloga za netrpeljivost kod onij koji nisu mentalno oboleli a zamisli tek kako je onima koji jesu.

    i koliko uopshte ima ljudi koji su spremni da sagledaju situaciju iz vishe uglova i da potrezze tragove empatije u sebi. takvih sve manje ima i kod edukovanih struchnjaka za tu oblast, kao shto se da videti.

    ovaj sterilni zlochin koji sprovode ovi shto im se dizze na polozzaj, moch i novac je ipak najgrdje zlo. mozzda jedino gore od toga su ovi chelavi ultradesnichari koji svoje psihopatologije kriju pod njihovim pokrivachem. vekovni spoj - krvopije i dzelati. true love.
    & underpaid......

  8. #8

    Odgovor: Zlo

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    to shto se vracha i skupo placha nishta ne znachi zzrtvama. to je jadna uteha bespomochnih.

    Upravo tako, ali ti ovde mislis predpostavljam na zrtve, ljude, koji su izgubili zivote, a ja sam mislila na osobe, kojima je zlo nepravedno naneto, a zivi su i zive sa tim.


    to da su ljudi agtresivni kada su pod stresom je logichno. posebno kada su duuugo pod pritiskom. kad nemaju onu iskru koju pominjesh na drugoj temi. kad ne znaju chime platiti i rachune i kupiti hranu. ako su ne daj bozze bolesni, ili neko od bliskih.... zilion je razloga za netrpeljivost kod onij koji nisu mentalno oboleli a zamisli tek kako je onima koji jesu.
    Svi smo mi pod nekom vrstom stresa.
    Ili smo nezadovoljni svojom finansijskom situacijom, ili samim zivotom.
    Ali to nije razlog da ja tebi cinim zlo, ako si se ti bolje snasla u zivotu od mene,
    ako ti sva ta nedaca na neki drugi nacin dozivljavas.
    Tebe sam uzela samo kao primer uzorak.
    To razlog nije i ne priznajem.
    Ocaj ljude na svasta natera.
    Iz ocaja se radjaju mnoge stvari, za koje mislis da se nikad nisu mogle desiti.
    Ali razlika izmedju zla i ocaja je velika.
    Evo ja sam ocajna sto mi u zivotu se i najcvrsci mostovi lome, jel treba da te mrzim zbog toga i zelim ti zlo, jer tebi je u zivotu sve potaman, imas para da platis racune i svi su ti u porodici zdravi?

    Oni koji su mentalno oboleli,najcesce i nisu svesni svojih dela i svojih misli.
    To je bolest, a kad psiha oboli, covek ne moze da se izbori sa tim, to je druga prica.


    ovaj sterilni zlochin koji sprovode ovi shto im se dizze na polozzaj, moch i novac je ipak najgrdje zlo.

    U ovom slucaju se slazem sa tobom.
    Obrni, okreni, novac i ljubomora zbog istog su pokretaci zla.

  9. #9

    Odgovor: Zlo

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Ja jednostavno ne mogu da prihvatim cinjenicu da jedan covek, drugom coveku, cini zlo, sa namerom.
    Da neko nekom lose misli, radi, zeli.
    Ili u toj ogromnoj zlobi, gde granica ne postoji, oduzme neciji zivot.
    .
    Jako je tesko prihvatiti tako nesto...medjutim, ,jedan od bitnih razloga je to sto je ..covek po svojoj sopstvenoj primarnoj prirodi i zao i dobar...tu je sustina,cak vise zao...mada se mi radjamo sa klicama i zla i dobra..

    Covek,u realnosti kao najvisi izraz spoznajuce i stvaralacke snage koju nosi u sebi, ima malo ,pravih,ljudskih osobina koje bi mi hteli da poznajemo,a kojih ima uglavnom u knjigama i na filmu...(da nema toga...ljudi bi se verov.poubijali izmedju sebe..mnogo brze ,nego sto to cine...)...Znaci,covek je mnogo losije bice nego sto se misli...On je podignut na najvisi pijadestol vrednosne zivotne skale kroz razne oblike stvaralastva,umetnosti,imaginacije,mitologije,bajk ovito,izmastano,iracionalno,nestvarno...

    Nije potrebna namera da bismo ucinili nekome zlo
    ...mi to cinimo, jer smo jednostavno ''zli'' po prirodi......Radjamo se sa sklonoscu ka ubistvu,samoubistvu,alkoholizmu, narkomaniji...
    Covek je u stanju svojim zlim delima,mislima pre svega,da prouzrokuje mnogo toga..Sve pocinje od misli...
    Na zalost covek je lose,destruktivno bice,''palo bice''...''Okrenimo se oko sebe,pa vidimo sta se desava..zadjimo malo po hodnicima istorije...ostacemo zapanjeni krvolocnim delima nasih potomaka...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  10. #10

    Odgovor: Zlo

    Jedan psiholog, poznat koliko i osporavan zbog svojih knjiga, smatra da zlo može biti uvedeno u jednu od kategorija poremećaja ličnosti, uprkos tradicionalnoj psihologiji koja ga kao takvog ne poznaje. I mislim da je potpuno u pravu.

    Obično smo spremni da "zlim" ljudima smatramo one koji ubijaju, siluju, uništavaju...dakle otvoreno i javno ispoljavaju "zlo" ponašanje, ali mislim da su istinski zli ljudi ipak malo podmukliji u svojim delima. Što je neka osoba više zla, to će više pokušavati da se predstavi drugačijom. Tu možda leži i ovo vaše poimanje političara kao najvećeg zla. Trudeći se da sakriju pravo stanje stvari, predstavljaju se borcima za dobrobit populacije. No, ipak mislim da politika i nije toliko zla sama po sebi....

    Na globalnom planu, memento je pomenuo ratove, osvajanja. Tu mislim da do izražaja ipak dolazi priroda čoveka. Ona nije zla jer je čoveku kao životinji (inteligentnija od ostalih, ali ipak životinja) u prirodi da se nadmeće u borbi za teritoriju, hranu, vodu, za opstanak... Čovek je ipak tu osnovnu ideju iskrivio, pa smo došli u situaciju da se jedni protiv drugih borimo i u situacijama kada to nije apsolutno neophodno za naš opstanak.

    Putevi ljudske psihe su čudnovati. Da li će čovek na kraju biti dobar ili zao, odlučuju mnogi faktori, ali da istinski zli ljudi postoje - postoje. Psiholog sa početka ove priče kaže da prema zlim ljudima možemo osećati samo jedno - gađenje. Osetio sam ga više nego jednom.

  11. #11

    Odgovor: Zlo

    ti ratovi koji su pomenuti su direktna posledica politike a ne potrebe za opstankom. slazzem se da politika sama po sebi nije zlo ali se za zlochine koristi odvajkada.

    sa tvrdnjom da je chovek u osnovi destruktivan (zao) i da tu destruktivnost vaspitanjem i obrazovanjem suzbija, uopshte se ne slazzem. da je tako ne bi kao vrsta prezziveli do sada.

    a ti psiholozi koji sude umesto da leche su smehotresna olimpijada gluposti.
    & underpaid......

  12. #12

    Odgovor: Zlo

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    a ti psiholozi koji sude umesto da leche su smehotresna olimpijada gluposti.
    Psihos - psiha, um; logos - nauka - psiholozi ne leče, oni proučavaju, donose zaključke
    Psihos - psiha, um; iatri - lečenje - psihijatar

  13. #13

    Odgovor: Zlo

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Psihos - psiha, um; logos - nauka - psiholozi ne leče, oni proučavaju, donose zaključke
    Psihos - psiha, um; iatri - lečenje - psihijatar
    time si hteo da kazzesh da ne otvaraju "ordinacije"i naplachuju svoje savete i nema ih obavezno u svakoj shkoli da "posmatraju", "prouchavaju" i "savetuju"?
    & underpaid......

  14. #14

    Odgovor: Zlo

    Offtopic: upravo, daju savete, analiziraju psihu pojedinca, pronalaze odgovore do kojih pojedinac sam ne može doći, daju savete... ne leče.

    Ontopic: Lepo je verovati da istinski zlih ljudi nema, što će reći da ih nisi srela. Zavidim ti.

  15. #15

    Odgovor: Zlo

    ne znachi da ih nisam srela. samo znachi da odbijam da verujem da je zlo default. tvrdim da nije, i to shto josh uvek postojimo mi je izmedju ostalog potvrda te teze.

    off topic: znachi to shto nemaju knjizzicu sa receptima i ne daju farmakoloshke odgovore na pitanja ukazuje na to da se u sushtini ne bave lechenjem. ok. maj mistejk.
    & underpaid......

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •