Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana... - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 43 od ukupno 43
  1. #31

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat Mishab kaže: Pogledaj poruku
    Ako to stanje nezadovoljstva može nečim drugim nego Bogom da se eliminiše, to bi bio dokaz da čoveku nije potreban Bog da bi kao ličnost odrastao i da bi nesebično služio drugim ljudima?

    Da li neko zna neki neduhovan (bez Boga) način zadovoljenja čežnji ljudskog bića?
    Na ovo bih morao biti žestoko egoističan i reći da sam ja taj. Put ka tome sam na ovom forumu opisao mnogo puta iz različitih uglova.

    Morao bih citirani post razdvojiti na dva dela. Da bi čovek kao ličnost odrastao i nesebično služio potrebno je da pobedi sebe. Da prihvati sve ljude bez izuzetka kao sebi ravnopravne, da nastupa bez predrasuda i da pronađe lično zadovoljstvo u pomaganju drugim ljudima, da realno postavi svoje želje , da suzbije svoje strahove i zablude.... To nije lako, pa samo retki u tome uspevaju. Većina zaglavi na prvom koraku - postavi sebe ispred svih i svet tumači na osnovu sopstvenih zamisli, ne na osnovu opšteg interesa.

    U vezi zadovoljenja čežnji... nisam siguran na šta tačno mislite. Sam sebi sam primer da je duhovni mir moguće postići bez Boga, ali to teško da je argument za diskusiju. Ako čovek realno proceni sebe i svet oko sebe, siguran sam da će naći dovoljno prostora za zadovoljenje sopstvenih čežnji.

  2. #32

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat Mishab kaže: Pogledaj poruku
    Nemam hvala Bogu, što i drugima želim kao rasterećujuće iskustvo.
    Gde ti živiš?
    A jel' bar pripadaš Sunčevom sistemu?

    za film, sorry.. bio mi je dosadan nisam ga odgledala

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  3. #33

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    U vezi zadovoljenja čežnji... nisam siguran na šta tačno mislite.
    Da bi čovek mogao da pobedi sebe, on treba da se oslobodi od unutrašnjeg nezadovoljstva na nivou stanja u kojem se nalazi. Na primer, ako želi da sazri da ne traži celog veka satisfakciju u osećanju voljenosti kao da je malo dete, ili ako želi da ostavi duvan, on mora da se rastereti od unutrašnjeg nezadovoljstva koje ga tera da to čini. Ako ostaviš duvan jakom voljom na nivou ponašanja, time se nećeš osloboditi od same želje za duvanom ili bar u najboljem slučaju ćeš se opteretiti nečim drugim jer će želja ostati u srcu i dalje. Kako se osloboditi tog unutrašnjeg nezadovoljstva koje je pokretačka snaga ka svakom zlu koje postoji pod suncem? Čime ćeš zadovoljiti žeđ duše a da to ne bude zapravo samo neki novi oblik opijanja na nivou zloupotrebe doživljaja?

    Vidiš, biblijski Bog ne pruža nikakvu satisfakciju na nivou dožiljaja (slike i posrednici koji to izazivaju su zabranjeni u Pismu), pa takav Bog svakako nije plod ljudskog uma u pokušaju da se zadovolji. Koje drugo spasenje možeš da imaš, a da nije reč o zloupotebi doživljaja?

  4. #34

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Ko ste to Vi?
    Sa relevantnim iskustvom, koji znaju pravu istinu. Ako se ne pozivate/ne pripadate Crkvi.
    Kome pripadate?
    Kako može nešto da (pro)funkcioniše ako se ljudi ne grupišu,
    i kako da se grupišu, ako ne znaju gde je/ko je jezgro?
    Vidi Gliška , svako grupisanje o kojem ti govoriš je grupisanje iz ličnih ego interesa! Takvo grupisanje neminovno dovodi do poremećaja izvornog i datog nam kroz savest i Sveto Pismo, sistema vrednosti (morala)...Jer se neko (polovina grupe) uvek "bori" da nadvlada u materijalizmu onog drugog u grupi, zauzme što bolju poziciju, reputaciju, kuću, vilu...fotelju...mesto moderatora/administratora na nekom forumu ...itd...I to uglavnom na žuljevitim i iskrivljenim ledjima one druge polovine iz grupe...Takodje, svako grupisanje podrazumeva vodju! Glavnog babu! Glavni baba uvek po pravilu ubrzo digne nos, i obično oko sebe okupi dobre namazane manipulatore i demagoge, koji imaju zadatak da mažu i lažu ostale grupljane veličajući glavnog babu koji ubrzo postaje jezgro i idol zamazanim i začaranim grupljanima...

    Zato, jedina izvorna i duhovna grupa u koju čovek treba da se grupiše je -> Porodica!
    U porodici je to jezgro o kome govoriš. Porodica je temelj svega!
    Brak izmedju muškarca i žene je Božija institucija, koja je danas praktično obezvredjena...skoro uništena...Porodica je svedena na maštanje o njoj kroz slike iz bajkovitih holivudskih filmova...Ljudi sve manje i manje ulažu u porodicu, prave decu a onda gledaju kako što pre da ih se oslobode(da neko drugi vodi brigu i vaspitava - babe, dede, ulica, tv, igrice...itd) jer "nemaju vremena"!
    (ovo se ne odnosi lično na tebe Gliška, da me pogrešno ne razumeš. Govorim i opisujem generalno stanje u društvu, u svetu i kod nas u državi)
    Da bi se danas zasnovala porodica/grupa , (a mnogi danas kreću praktično od nule, jer je nasledstvo naših predaka prokockano kroz propast i raspad države odnosno grupe, u koju smo ulagali zarad kratkotrajnog i lagodnog "lezi lebo da te jedem" života, idolatrije i hedonizma...umesto porodice! A kako smo ulagali tako i imamo danas) potrebno je veliko samoodricanje od sopstvenih egoističkih čežnji, gde više nismo mi sami centar sveta o kojem brinemo i udovoljavamo mu.
    Mladi danas ovo ne mogu da razumu, i ne umeju da se izbore sa tim stanjem, pa imamo veliki broj potpuno nezainteresovanih za stvaranje porodice, i veliki broj propalih pokušaja....Zbog čega? Pa upravo zbog onoga o čemu je govorio Mišab...

    Dakle, jedino iskreno grupisanje je grupisanje porodice, i dobrih prijatelja...

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Citat Mishab kaže: Pogledaj poruku
    Da li neko zna neki neduhovan (bez Boga) način zadovoljenja čežnji ljudskog bića?
    Na ovo bih morao biti žestoko egoističan i reći da sam ja taj.


    Morphi, ispade ti žestoko egoističan, iz prostog razloga jer su ti argumenti slabi...Šta hoću da kažem, pa hoću da kažem da je lako biti "duhovan" bez Boga ali na "pustom ostrvu", kada ti duhovnost o kojoj ti govoriš, tvoje JA, nije ugroženo! Nije na testu/iskušenju!

    Biti zaista duhovan i na taj način zadovoljiti čežnju ljudskog bića, ali u življenju života a ne na "pustom ostrvu" gde neko drugi bije naše bitke/brige, nije moguće bez Boga!
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 16.10.2010 u 10:50 Razlog: a

  5. #35

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Vidi Gliška , svako grupisanje o kojem ti govoriš je grupisanje iz ličnih ego interesa! Takvo grupisanje neminovno dovodi do poremećaja

    Zato, jedina izvorna i duhovna grupa u koju čovek treba da se grupiše je -> Porodica!
    U porodici je to jezgro o kome govoriš. Porodica je temelj svega!


    Dakle, jedino iskreno grupisanje je grupisanje porodice, i dobrih prijatelja...
    Na porodicu sam i mislila.
    Samo, porodica nije Cepelin koji će lelujatiti po nebesima, nošena toplim zrakom sunca. Mora biti uključena u sistem.
    prvi.. drugi.. treći.. deseti.. stoti ... do sunčevog sistema koji pomenuh.

    Ali... sistem mora da postoji.




    ?.. ili ne mora

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  6. #36

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Slučajno pogledah naslov ove teme...

    Pa poslednje poruke zaista nemaju veze sa naslovom. Uglavnom se vrši bogumilska propoved, i reaguje negativno na nju iz različitih pobuda.

    Na žalost, nisam mogao da pogledam snimak, jer ili mi nije dostupan, ili kad kliknem na njega dobijem nešto sasvim levo

    Zato ne mogu da komentarišem snimak, ali ću da dam mišljenje o naravi ljudi na ovim prostorima.

    Pre svega treba videti odakle je stizalo stanovništvo i sa kojim podnebljima je bilo u dodiru - stalnoj komunikaciji.

    Nismo temperamentni kao Mediteranci, ali ni smireni kao severnoevropejci. Uticaji se kod nas mešaju sa svh strana veoma intenzivno, ali i medju nama ima velikih razlika. Dovoljno je pogledati samo Srbiju, pa videti da prema jugu je temperament življi, a da sever - Vojvodina ima vrlo izmešane mentalitete, koji su posledica naseljavanja (od bosanskih jarana, koji kao da su tek stigli iz okoline Sarajeva ili Banjaluke, do poslovično smirenih Lala, koji na momente naprave eksces i posle se smire).

    Poznato je da klima jako utiče na mentalitet ljudi. Tamo gde je klima krajnje surova, ljudi su naterani da planiraju na duge staze i da ne smeju da odstupaju od dugoročnih ciljeva. Tamo gde je klima relativno ujednačena i dozvoljava da se ne misli toliko o opstanku vezanom za godišnja doba, moguće je često menjati planove, biti plah i više misliti od danas do sutra.

    Normalno, svuda su, osim ovih elemenata, bili prisutni i razni drugi uticaji, koji su formirali karakter stanovništva, dopunjujući ove efekte, ili ih menjajući u svoju suprotnost.

    Na ovim terenima su se naseljavali narodi koji su stizali sa severa, a pokoravali ih sa juga. Trgovina je išla od severne Evrope ka Maloj Aziji. Lomili su se uticaji Austrougarske (germanski, hrišćanski) i Otomanskog carstva (turski, islamski). Kada gledam Šeherezad, deluje mi tako domaće. Patrijarhalni princip poznat na ovim predelima je na svakom koraku.

    Ono u šta sam siguran je da nismo onakvi kavim sebe vidimo, predstavljama i želimo da nas drugi vide. Ni izbliza.
    Poruku je izmenio Sunny, 16.10.2010 u 14:38
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  7. #37

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Samo, porodica nije Cepelin koji će lelujatiti po nebesima, nošena toplim zrakom sunca. Mora biti uključena u sistem.
    prvi.. drugi.. treći.. deseti.. stoti ... do sunčevog sistema koji pomenuh.

    Ali... sistem mora da postoji.

    ?.. ili ne mora
    Razni sistemi su uvek postojali, samo što su uvek i uvek na kraju zloupotrebljeni od strane onih o kojima smo govorili u predhodnom postu.
    Ako čovek odluči da ne bude deo tog i takvog sistema, on mora da se osposobi za tako nešto! Osposobljavanje podrazumeva spoznaju šta je zaista vredno u životu a šta bezvredno i prolazno/raspadljivo...Ako su nekome osnovne vrednosti materijalizam, moć, položaj, hedonizam...itd, on će sigurno postati rob sistema, npr u kojem smo sada... Uzaludna je borba menjati sistem kad se "čaša prelije". Od toga, vidimo kroz istoriju, nema ništa. Takvi razni sistemi su kao okrečeni grobovi...."lepi" spolja a unutra truli...
    Potrebna je promena iznutra, svakog pojedinca u sistemu...

    A sistem? Neka sistem ide svojim tokom...ja ću svojim

    "Dajte caru carevo, a Bogu Božije." (Matej 22)

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Pa poslednje poruke zaista nemaju veze sa naslovom...

    ....Na žalost, nisam mogao da pogledam snimak...
    Pa kako sad?
    Kažeš da poslednje poruke nemaju veze s temom, a nisi ni odgledao snimak...?
    Kako to?

    Inače, link sasvim dobro radi...sad sam proverio

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Uglavnom se vrši bogumilska propoved,
    Da si odgledao predavanje, onda bi video i shvatio povezanost.
    Reč je o tome da čovek, bilo gde da se nalazi na planeti, treba da teži izgradnji Božijeg karaktera u sebi...Tj izgradnji onakvog karaktera kakav nam je Otkriven kroz Hrista.

  8. #38

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Ako čovek odluči da ne bude deo tog i takvog sistema, on mora da se osposobi za tako nešto! Osposobljavanje podrazumeva spoznaju šta je zaista vredno u životu a šta bezvredno i prolazno/raspadljivo...Ako su nekome osnovne vrednosti materijalizam, moć, položaj, hedonizam...itd, on će sigurno postati rob sistema, npr u kojem smo sada... Uzaludna je borba menjati sistem kad se "čaša prelije". Od toga, vidimo kroz istoriju, nema ništa. Takvi razni sistemi su kao okrečeni grobovi...."lepi" spolja a unutra truli...
    Potrebna je promena iznutra, svakog pojedinca u sistemu...

    A sistem? Neka sistem ide svojim tokom...ja ću svojim

    "Dajte caru carevo, a Bogu Božije." (Matej 22)
    Shvatam ja to.. (ako) govoriš o unutrašnjem miru i okrenutosti prema sebi i "pravom svetlu"
    Shvatam ja i to, da hrišćanstvo živi i opstaje 2.000 godina jer ima uzor.
    (verovali ili ne, bajka ili ne) Uzor čoveka koji je imao stavove.. i donosio odluke radeći dobro ljudima oko sebe.

    I ja nemam ništa protiv tih stavova i tog uzora, naprotiv
    ali imam protiv copy&paste IsusHristova, koji idu okolo u mantijama i glumeći ga... propovedaju šta je on, kako je on i kako bi on.
    A još više imam protiv onih koji idu okolo glumeći Jude, Pilate, Rimljane i Barabe (kakva sličnost/slučajnost)

    Ja nisam i ne mogu biti on...
    i ne želim sudbinu njegove majke koja je svoje dete gledala razapeto... na krstu.
    i ne odgovara mi ulogu propovednika
    i ne mogu da zažmurim na postojanje zombija i vampira u tim "okrečenim grobovima" (by gogs)
    ... i deo sam ovog sistema.. ne umem da živim "u svom srcu" ()

    "Imam svoj mali svet i oko njega kineski zid" unutar kog sledim svoje uzore....
    aaaaaa izvan zida
    nekako mi više leži uloga Buffy.. the Vampire Slayer


    grešna sam šta ću
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 16.10.2010 u 20:38

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  9. #39

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    ali imam protiv copy&paste IsusHristova, koji idu okolo u mantijama i glumeći ga... propovedaju šta je on, kako je on i kako bi on.
    Kad se čovek osposobi kroz spoznaju šta je i ko je Hrist, onda ga ovi "copy/paste" ne dotiču i ne utiču na njega


    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Ja nisam i ne mogu biti on...
    Ko je ikada rekao da mi trebamo biti - ON, Hrist, Bog?
    Poruka koju nam šalje sam Hrist je da težimo Božijem karakteru! Onom karakteru koji nam je Otkriven! Ne nekom tajnom, mističnom, sakrivenom, samo odredjenoj grupi dostupnom....ne! Nego sasvim jasno otkrivenom, obelodanjenom svima koji žele da vide...
    Dovoljno ti je da pročitaš Isusovu "besedu na gori" , pa da otkriješ kakav je to karakter!

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    i ne želim sudbinu njegove majke koja je svoje dete gledala razapeto... na krstu.
    Ne vidim kakve veze ima Marijina sudbina o ovome o čemu govorimo?
    Marija je posle razapinjanja ponovo videla i zagrlila svoje dete....a sad je s njim kroz večnost.

    Svaka majka koja ne teži da svoje dete vaspita u duhu ovog karaktera, nego ga prepusti "knezovom" vaspitanju, doživeće mnogo goru sudbinu...odnosno, doživeće sudbinu u koju je ulagala.
    Najbolji primer su ti majke koje su primorane da gledaju svoje predozirano dete dok umire u nekom čumezu sa iglom u veni...Ili dok trune u zatvoru...itd...


    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    grešna sam šta ću
    Svi smo grešni...Ali to ne znači da treba da dignemo sve četiri uvis, pa da nas reka nosi...

    Pozz

  10. #40

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Svi smo grešni...Ali to ne znači da treba da dignemo sve četiri uvis..
    Pozz
    Moj "greh" se razlikuje od dizanja sve četri.. a bogme i od dizanja duplo manjeg "broja" u vis
    ako izuzmemo čeličnu desnicu otpor pesnicu, koja je vazda podignuta u vis

    .. a ostalo smo se razumeli.
    PoZdrav

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  11. #41

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    grešna sam šta ću
    Pokaj se.

    Nemoj da se oslanjaš na sebe, pa tvoja grešnost neše tobom vladati. Upoznaj Boga, osloni se na Njega i uzdanjem u Njega možeš živeti rasterećeno i slobodno od svoje grešnosti.

  12. #42

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    Citat Mishab kaže: Pogledaj poruku
    Pokaj se.
    Bi ja Mishob.. al' nemam za šta.


    .. ako meni ne veruješ, pitaj gogsa.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  13. #43

    Odgovor: Karakterologija stanovništva zapadnog Balkana...

    ČUJTE SRBI!
    (Necenzurisana verzija)
    Dr Rudolf Arčibald Rajs


    "Neću sakriti od vas ništa bitno od onoga što sam video, jer pravi prijatelj nije onaj koji vam laska, već onaj koji vam kaže istinu, celu istinu. Međutim, nećete imati to ogledalo u rukama dok sam ja u životu. Naći ćete ga u mojim spisima i činićete s njim što god budete hteli. Ili ćete ga pročitati, zamisliti se nad njegovim sadržajem i iz toga izvući korist, ili ćete ga, pak, prezreti, pa će onda ona istinska srpska duša, duša vaših hajduka i junaka ratova za oslobođenje, nestati sa vaših prostora. To će biti poslednja usluga koju mogu da vam učinim.

    U nabrajanju vaših vrlina neću morati da vam govorim o onome što vi nazivate inteligencijom". Njome ću se pozabaviti tek u delovima posvećenim vašim manama. Srećom, vaš narod ponajviše čine seljaci, a ne inteligencija"...."


    http://svetlost.org/podaci/cujte_srbi_rajs.doc

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Poreklo stanovništva u Banatu
    Autor kolle u forumu Banat
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 07.11.2014, 18:51
  2. Vrste slatkovodnih riba sa Balkana
    Autor HLEBmaster u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 59
    Poslednja poruka: 17.05.2010, 12:39

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •