Windows Vista - Strana 3
Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 68
  1. #31

  2. #32

    Odgovor: Windows Vista

    Eh...
    Ne razumem tu opchinjenost Vistom... Sem shto lepo izgleda, zaista nema nikakvih prednosti nad XP-om..

    Lepo to sad radi... Ali pitatju vas sve kad se aktivira TCPA funkcija u Visti, pa kad budete morali da platjate svakih 6 meseci za najnoviji Office, kad budete morali da kupujete hardverske komponente samo odredjenih proizvodjacha, jer Micro$oft tako kazhe, kad vam Micro$oft bude odredjivao shta je bezbedno, a shta nije da pokrenete, kada budu mogli da zavire u svaki kutak vasheg rachunara...

    Mislim da bi slogan za Vistu mogao biti "zbogom privatnosti"...

    Vista me netje videti nikad, pa taman morao da prestanem da koristim rachunar u potpunosti...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  3. #33

    Odgovor: Windows Vista

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Eh...
    Ne razumem tu opchinjenost Vistom... Sem shto lepo izgleda, zaista nema nikakvih prednosti nad XP-om..

    Lepo to sad radi... Ali pitatju vas sve kad se aktivira TCPA funkcija u Visti, pa kad budete morali da platjate svakih 6 meseci za najnoviji Office, kad budete morali da kupujete hardverske komponente samo odredjenih proizvodjacha, jer Micro$oft tako kazhe, kad vam Micro$oft bude odredjivao shta je bezbedno, a shta nije da pokrenete, kada budu mogli da zavire u svaki kutak vasheg rachunara...

    Mislim da bi slogan za Vistu mogao biti "zbogom privatnosti"...

    Vista me netje videti nikad, pa taman morao da prestanem da koristim rachunar u potpunosti...
    To kako izgleda kod mene nije od najveceg znacaja, postoje Transformation Pack-ovi za XP koji mogu XP da ucine cak lepsim nego Vista. U pitanju je x64 koji meni licno mnogo znaci jer radim sa 64 bitnim aplikacijama koje daju na performansama u odnosu na x86. Tako da ako necete Vistu, onda uzimte svi lepo Bartone i P4 u x86 arhitekturi.
    A sto se tice tog TCPA, to neverujem da ce ikog spreciti da stavi Vistu na neki drugi hadrware, posto uvek mozes instalirati Firewall, i iskljuciti update. A sto se tice Hardware-a, pa kod procesora i nema nekog izbora AMD i Intel, kod GPUa ATi i Nvidia (mozda neka Matrox, ali ona je sigurno kompatibilna), jedino plocu, ali uvek ces uzeti kvalitetnu, a ta ce biti podrzana. Ne vidim razlog za paniku u svakom slucaju.

    A zbogom privatnosti nije pitanje M$a, privatnost je drasticno pala kad se pojavio internet.

    Licno bih odma presao na Linux (koji uzgred ima bolju podrsku za x64) ali da znam da na njemu mogu da pokrenem aplikacije tipa, 3DS MAX, Photoshop, Flash, Corel Draw, Sony Vegas, Adobe Acrobat, PageMaker, i gomilu slicnih - meni preko potrebnih aplikacija.

    Znam kakvu politiku vodi Bili sa njegovim M$om, ali jednostavno smo svi mi uslovljeni da zbog njegove sposobnosti da ubedi software-ske kuce i privatnike da rade za njega i sa njim. Na to sve bih samo citirao staru dobru recenicu Duska Dugouska: "Ako nemozes da ih pobedis, Pridruzi im se"

  4. #34

    Odgovor: Windows Vista

    Citat eboye kaže: Pogledaj poruku
    A sto se tice tog TCPA, to neverujem da ce ikog spreciti da stavi Vistu na neki drugi hadrware, posto uvek mozes instalirati Firewall, i iskljuciti update. A sto se tice Hardware-a, pa kod procesora i nema nekog izbora AMD i Intel, kod GPUa ATi i Nvidia (mozda neka Matrox, ali ona je sigurno kompatibilna), jedino plocu, ali uvek ces uzeti kvalitetnu, a ta ce biti podrzana. Ne vidim razlog za paniku u svakom slucaju.

    Ne, ne, i ne... Mozhda nisam dobro objasnio, ako nisam, izvinjavam se... Nema opcije, ukljuchish firewall... Onog momenta kad OS detektuje bilo kakvu promenu u sistemu, netje raditi dok se ne povezhe za nekim serverom koji je chika Bili zamislio... Tako je zamishljen ceo koncept... Netjesh motji da prdnesh, bez da ti oni ne dozvole...

    Imao sam prilike da radim sa originalnim XP Pro, i evo jedne situacije... Sve je legalno, aparat je kupljen u inostranstvu, i sad... Hotjemo da dodamo josh 512MB RAM... Kupim modul, stavim, upalim, kad ono - kontaktirajte M$ da vam daju novi aktivacioni kod! Izvadish modul, sve radi... Vrnesh ga, opet trazhi ponovnu aktivaciju... Tako to radi, nemash opciju, NETJU, nego MORASH...

    ATi i nVidia su samo chipovi... A imash gomilu proizvodjacha samih kartica, koji samo koriste chipove... Sapphire, Intex, Abit, Asus, gomila drugih... I M$ kazhe, netju da radim sa Sapphire, ne daju mi dovoljno veliki procenat... I ti kupish Sapphire, jer su te mozhda malo finansije stisle, ili shta god, a jeftiniji je od recimo Intexa za 50... I? Shta se desi? Netje da radi Wintendo jerbo se chika Biliju to ne svidja... Vrlo duboka tema za razmishljanje i naklpanje, ima umnijih ljudi od mene koji se bave njome, ovo je samo shto sam ja uspeo da pohvatam iz silniih textova...

    BTW, uzmesh Wine za Linux, i pod njim pokretjesh Windows aplikacije, ili mozhda vetj postoji Linux ekvivalent dotichnog programa... Bilo da je free ili komercijalna verzija - da, i za Linux postoje komercijalne aplikacije...

    Raspisah se ja kao manijak


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  5. #35

    Odgovor: Windows Vista

    Konacno i ja resih (citaj zhena me ubedila.,... ) da malo ponovim cerke.... bilo je ili dobre masine za net ili nema vecere.....

    Skromnih 2 komata...AMD 3000, 2Gb ram DDR2 na 800, HD 250Gb SATA2 i Asus ploca sa integrisanom Nvidia grafikom......neki ce se mozda nasmejati oko ove konfiguracije....ali radi.Savrseno za moje potrebe.
    E sad kao sto je red..nove masine - nov OS, pade meni na pamet da nabacim Vistu (opet)....

    Instalacija je prosla isto kao i prethodni put, znaci bez i jednog problema, ili primedbe od strane Bilijevog cuda, i to za oko dvadesetak minuta. Aktivacija ok, dva racunara spojim preko hub-a u mrezu, pa preko Wireless-a dalje do Bilija. Sve odradio perfektno, mrezu podrzava i podesava bez ikakvog pitanja, dijagnosticki alati su na zavidnom nivou. Dam mu da proveri sve drajvere na auto update, nesto je i pronasao i ponudio da odradi, naravno i to bez greske. Nakon toga jedno 20 Mb zakrpa (bar mislim... ) i voila. Radi ko doxa.
    I dalje tvrdim da jako lepo izgleda, i izuzetno stabilno radi...skoro nedelju dana, sa povremenim gasenjem zbog nestanaka struje....
    Prvi problemcic je nastao prikljucenjem stampaca HP1020 kojeg je prepoznao, potrazio drajver na netu, i lepo me razveselio porukom da HP jos nema drajvere za 1020 za Vistu...ali mi je i ponudio odmah da instalisem drajver koji je stigao sa stampacem za XP, sa napomenom ''trebalo bi da radi''..... Uradim ja tako i naravno sve radi kao sat.....(sem sto me ova moja banda ovde zaj..la pa mi uvalili malo skart toner za njega....)
    Problem 2...login na Local Net mora sa jednog racunara..... ruter nemam (jos) a da cerke koriste internet naizmenicno...nema smisla....
    Dosetih se ja stare dvojke u kojoj imam Asound mreznu staru kao biblija (skoro) ajde da ubacim u jedan od racunara pa da vidimo....
    Naravno drajvera za Vistu nema, cak i upozorenje da ta mrezna nije kompatibilna sa Vistom.....i da nema sanse da ce ikada biti. Naravno ja ponovih proceduru prethodnu (drajveri za XP) sve leglo bez i jedne primedbe, i odmah proradilo brez restarta i slicnih gluposti. Naravno mrezu je sama Vista iskombinovala, podesila (drugu mrezu sam spojio preko hab-a) i sad imam prikljucaka koliko hocu.....(danas dobih poruku od njih da su povecali paket koji je bio 512 na 1M (garantovano) , a protok sa 2 odn 4 Gb na 3/6Gb..za 1100 Din...proverio sam -radi kako su napisali..... )

    Na novi interfejs su se cerke (10 i 6 godina) jako brzo navikle..(trebalo im je citavih pet minuta...da se snadju i pocinju da ga ubijaju... ) malo ih nervira sto Vista nece bas sve po njihovom da radi, neki put trazi da se tata pojavi (nisam koristio vise naloga, samo jedan po masini) ali to sto treba da radi radi savrseno.
    Od igrica tu su sve varijante Barbika, Microsoftove simulacije, Sims2 sa dodatcima, NFS, Serious Sam novi, Half Life, Blood Rayne (prava igrica za devojcice.. ), Pirates, GTA, Warcraft, Heroes of..., itd sasvim dovoljno za ocenu.

    E sad sto se te toliko razvikane privatnosti tice....mislim da je preterivanje, pa ako neko hoce da vas ''spijunira'' nacice za to danas milion nacina, a i nisam siguran da imam neke ''tajne'' koje po svaku cenu moram sakriti. Sve to mi jako lici na neku vrstu paranoje...
    Od takozvanog Bilijevog spijuniranja, ja za sada imam samo koristi, oni se trude da saznaju o mojim navikama vise da bi napravili proizvod koji ce meni odgovarati vise i koji cu kupiti....sto i cinim...

    Vista je, (to sada mogu reci sa vecim ubedjenjem nego u proslom postu) jos jedan pun pogodak. Stabilna je, za SVAKODNEVNU upotrebu vrlo laka za koriscenje, i opsti ugodjaj sedenja pred monitorom je odlican..
    Trazi jaku masinu (uslovno) ali radi ''lakse'' nego sto je XP radio na srazmerno manjoj konfiguraciji.
    A ako dodam tome da su je deca prihvatila sa odusevljenjem, mislim da je sve jasno....
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  6. #36

    Odgovor: Windows Vista

    Honest, Vista sucks ...

    Sve je receno ... Kao sto je XP bio kesa bez SP2, tako isto je Vista samo sminka na jacim masinama i los pokusaj da se nasminka XP.

    Stay black, man, 'cose, white is too brite!

  7. #37

    Odgovor: Windows Vista

    Vista SP1 beta stiže ovog meseca?

    Od pojavljivanja najnovijeg operativnog sistem kompanije Microsoft prošlo je nekoliko meseci i lagano su se iskristalisale stvari koje ne valjaju u ovom operativnom sistemu, odnosno koje kompanija treba da popravi Service Pack-om. Širom interneta su se u poslednje vreme raširile informacije da će se prva beta verzija Service Pack-a 1 za Vista-u pojaviti već ovog meseca, dok bi se konačno izdanje pojavilo u novembru ili eventualno početkom sledeće godine. Za sada od kompanije Microsoft nema zvaničnih informacija o Service Pack-u ali nada da glasine nisu samo glasine ostaje, naročito u svetlu što dosta korisnika nakon isprobane Vista-e želi da se vrati na XP.

    (ITsvet)

    - pa dosta je i izdržala do prve revizije... samo da je zakrpe... al je ja još instalirati, da počne da mi štuca i falšira na mojoj nemaloj lepezi programčića, ne fala (nek malo ojača pa ću da razmislim )
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  8. #38

    Odgovor: Windows Vista

    Citat DarkRed kaže: Pogledaj poruku
    Vista SP1 beta stiže ovog meseca?

    Od pojavljivanja najnovijeg operativnog sistem kompanije Microsoft prošlo je nekoliko meseci i lagano su se iskristalisale stvari koje ne valjaju u ovom operativnom sistemu, odnosno koje kompanija treba da popravi Service Pack-om. Širom interneta su se u poslednje vreme raširile informacije da će se prva beta verzija Service Pack-a 1 za Vista-u pojaviti već ovog meseca, dok bi se konačno izdanje pojavilo u novembru ili eventualno početkom sledeće godine. Za sada od kompanije Microsoft nema zvaničnih informacija o Service Pack-u ali nada da glasine nisu samo glasine ostaje, naročito u svetlu što dosta korisnika nakon isprobane Vista-e želi da se vrati na XP.

    (ITsvet)

    - pa dosta je i izdržala do prve revizije... samo da je zakrpe... al je ja još instalirati, da počne da mi štuca i falšira na mojoj nemaloj lepezi programčića, ne fala (nek malo ojača pa ću da razmislim )
    Ma, instalacija? No way! , nista zivo ne radi na tom cudu, nasminkanom svim i svacim. Daleko im lepa kuca, I mean house!

    Not traveling this time!
    Stay black, man, 'cose, white is too brite!

  9. #39

    Odgovor: Windows Vista

    ... prenosim tekst iz julsko/avgustovskog broja časopisa PC-PRESS o testiranju 64-bitne Viste (po meni je ovo najbolji PC časopis kod nas...)

    Kada smo sa 286 računara prelazili na 386, jedva da smo i bili svesni da prelazimo sa 16 na 32 bita. Kakav nas prelazak očekuje kod novog dupliranja?

    Isprobali smo 64-bitnu Vistu.

    Kada se prisetimo dana (godina?) prelaska sa 16 na 32 bita, iz ove perspektive nam je potpuno jasno da su proizvođači procesora mnogo ranije bili spremni za 32 bita, a da se dugo čekalo da Microsoft malo preradi Win32 API iz NT servera 3.51 (tačnije rečeno, da ispusti neke funkcije), nazove ga win32s i prosledi u tada aktuelni Windows 3.1x. Ako iole poznajete razlike između 16-bitnih i 32-bitnih procesora, jasno vam je zašto je migracija morala da traje dugo. Naime, 16-bitni sistem još uvek koristi „segmentirani“ pristup memoriji, gde se adresa sastoji iz fizičke adrese unutar segmenta od 64 KB i pointera na odgovarajući segment. Sa prelaskom na 32 bita u suštini je ukinuta potreba za segmentiranjem, a problem rada 16-bitnog koda sastojao se u translaciji između ove dve vrste adresa koja se nazivala thunking. Pored toga, sam win32s API bio je prilično slabo dokumentovan, podložan brzim promenama, pa zli jezici kažu da je Microsoft upravo tada obezbedio sebi primat u softverskoj industriji, pošto je jedini znao kako tačno win32/win32s API funkcioniše.


    Opet duplo


    Prelazak sa 32 na 64 bita bi morao da bude znatno manje dramatičan i mnogo brži, pre svega zato što su proizvođači procesora najpre prešli na 64 bita, a zatim pronašli i način kako da obezbede brz rad 32-bitnih instrukcija. Način adresiranja se ne menja, jer se i dalje barata sa fizičkim adresama, samo je sve poraslo. I registri u procesorima, i zahvat memorije, a nemali problem je i to što se duplo više žica razvlači po štampanim pločama da bi se obezbedio dobitak od 64-bitne arhitekture. Šta vredi 64-bita ako će procesori zahvatati podatke tako što magistrali saopšte niža 32 bita adrese, pa onda viša 32-bita, zatim uzmu prva 32 bita podataka, a zatim i sledeća 32 bita? Naravno, ne može baš sve da prođe bez multipleksiranja i trošenja ekstra memorijskih ciklusa.

    Stvari su se znatno promenile kada je ipak odlučeno da bazna arhitektura sledeće generacije Microsoft-ovih klijenata i servera (Vista i Longhorn) bude 64-bitna, a da se 32-bitna verzija proizvodi još ovaj put, tek koliko da se premosti prelazni period. Kad već mora da se pređe na duplo, odlučio sam da se upustim u 64-bitnu avanturu, svestan da za mnoge stvari neće biti rešenja – barem u početku. A ni licence za Vistu nisu baš jeftine, pa kad se već diže...

    Da podsetimo da licenca za Vistu (jedan serijski broj za odgovarajući SKU) važi bez obzira na to da li instalirate 32 ili 64-bitnu verziju. Morate da imate odgovarajući DVD (32-bitni ili 64-bitni), a instalacija će vas odmah upozoriti ako vaš računar (procesor) nije sposoban za 64-bitnu verziju. Dovoljno je da procesor bude 64-bit enabled, a ostatak hardvera će ga pratiti uz manje ili više pomenutog multipleksiranja. Funkcionalno ćete dobiti verziju Viste čiji ste SKU platili (Basic, Premium, Business, Enterprise ili Ultimate), a 32-bitna verzija Viste radiće i sa sistemima u kojima je 64-bitni procesor (ili procesori). Ostaje pitanje da li je trenutak da pređete na 64 bita jer je sada gotovo i nemoguće naći procesor koji nije 64-bit enabled, a kad je već procesor tu... Pokušaćemo da vam pomognemo iskustvima koja smo sakupili za ovo kratko vreme, a obaveštavaćemo vas i dalje.


    Gvožđurija


    Najpre treba sakupiti odgovarajući hardver, koji po mogućnostima odgovara izazovima koje postavlja 64-bitna Vista. Prikazana Gigabyte P35-DQ6 bila je „ljubav na prvo uključenje“, pa smo je upregli sa 2 GB DDR2 memorije. Naravno, već u ovom broju možete da čitate ekskluzivni prikaz verzije modela sa DDR3 memorijom, ali dodatno čekanje bi samo produžilo agoniju, a u trenutku završetka broja, barem koliko mi znamo, to su bila dva jedina DDR3 modula na jugoistoku Evrope. U takvu ploču ide samo Intel Core 2 procesor, a kad već sve dupliramo, neka bude Quad. Postojeća grafika Sapphire x1900 GT se pokazala kao sasvim dobro rešenje za nekoga ko nije pasionirani igrač, a nešto kasnije na probu je došao i model XFX GF 8600GT – tek da probamo iz oba tabora.

    U oba slučaja sve je lepo i brzo, ali prave probe nas tek očekuju kada se u većoj meri pojave DirectX 10 naslovi (možda već u verzijama kompajliranim za 64-bita), a zatim i veća najezda HD naslova na blu-ray ili HD DVD diskovima u kojima je naravno sadržaj kodiran nekim od H.264 derivata kodeka. Tada ćemo zapravo saznati šta je minimum i optimum grafičkog podsistema, jer obe pomenute kartice rade veoma brzo kada su u pitanju potrebe sistema, većina aktuelnih igara i multimedije sa kojom raspolažemo (DVD/DivX). No i tu moramo da se ogradimo – rade veoma brzo ako ne preterujemo s rezolucijom, što i nismo radili na Samsung-u 960BF sa standardnih 1280×1024. Stvari se komplikuju ako pređemo na modernije wide formate – videli ste na našem uporednom testu 30“ model sa QWXGA rezolucijom (2560×1600). Grafička kartica koja sa blu-ray ili HD DVD diska uzima signal i renderuje ga u ovako visokim rezolucijama ili renderuje 3D igre na ovim rezolucijama svakako neće spadati u modele koji koštaju ispod 200 evra. Barem ne u početku...

    Manimo se kalkulacija i spekulacija, konstatujmo da je ovaj hardver za sada dobar i da će istrpeti 64-bitnu Vistu. Instalacija na 250 GB WD disk je (potpuno neočekivano) prošla bez ikakvih problema, a rezultat je bio uredno popunjeni Device Manager. Jedina nepopunjena mesta bila su za Creative Audigy 2 karticu – nisam imao srca da se odreknem svog pozlaćenog modela koji ipak ima mnogo bolji zvuk od ugrađenih kodeka, a ni ATI Theater 550 Pro TV tjuner. Potrebni drajveri su brzo pronađeni na sajtovima Creative-a i ATI-ja, a za x1900 i Theater 550 Pro su u međuvremenu izašle i verzije drajvera 7.5 sa kojima smo prilično zadovoljni. Jedina malecka zamerka se odnosi na Catalyst Control Center koji povremeno „pukne“ (restartuje se) nakon intenzivnijeg 3D korišćenja. Nije dakle do drajvera koji radi savršeno stabilno, već do kontrolnog centra kojim se kontroliše drajver i sama kartica. Zanimljivo je i da se stvar značajno proredila kada smo prešli sa 2 na 4 GB sistemske memorije.

    Što se tiče nVidia drajvera, nije jasno zašto kompanija koja je napravila prvu DirectX 10 karticu ne pokazuje strpljenje kada treba fino doterati karticu za operativni sistem koji zapravo jedini podržava DirectX 10. No nema veze, potencijal postoji, pa će se dodavati opcije i popravljati bagići koji, ruku na srce, nisu dramatični. Jedini uređaj koji je na kraju ostao bez propisnog drajvera je obskurni Ntativrv01 koji pogoni „VI“ deo VIVO sistema x1900 kartice. Ne smeta mi mnogo što ne mogu da radim capture pomoću x1900 jer imam Theater 550 Pro sa propisnim drajverima, ali moglo bi da vam nedostaje što više ne možete da radite video capture karticom sa kojom ste ranije mogli. Takođe, nema capture drajvera za ATI All-in-Wonder modele, a neizvesno je i da li će ih skoro biti, kao uostalom i novih AIW modela.

    Sa okolinom


    Pitanje capture drajvera je zapravo prilično osetljivo, jer su svi capture drajveri u prethodnim sistemima „pseudohardverski“ – prijavljuju se sistemu kao uređaj, a taj uređaj fizički ne postoji. Vista drugačije vrši enumeraciju kodeka, pa je moguće prijaviti kodek per aplication, tako da se on i ne vidi u sistemu. Posledica je da nijedna Web kamera još ne radi, a tek u toku pisanja ovog teksta smo ustanovili da je pre par dana Logitech postavio 64-bitne drajvere za svoje modele Web kamera. Čim probamo, obavestićemo vas kako radi.

    Druga posledica je što ne možete da koristite kodeke za „filmske formate“ na koje ste navikli kao što su DivX, Xvid... Olakšavajuća okolnost je što postoje 32 i 64-bitne verzije mnogih komponenti koje se instaliraju sa 64-bitnom verzijom operativnog sistema. Tako ćete moći da pokrenete Media Player iz Program Files (x86), koji će koristiti 32-bitne kodeke koji (u principu) mogu da se instaliraju. Drugi metod je da potražite neki paket 64-bitnih kodeka (npr. ffdshow ili K-Lite codec pack beta 0.4.0) i tako rešite većinu svojih problema vezanih za kodeke i gledanje filmova i raznoraznog videa.

    Sličan problem vezan je i za Internet Explorer. Ako malo zagrebete, ustanovićete da startovanjem Internet Explorer-a sa Quick Launch toolbar-a zapravo pokrećete 32-bitnu verziju browser-a. Ako insistirate na 64-bita, ustanovićete da ne možete startovati instalaciju flash plejera jer isti i ne postoji u 64-bitnoj varijanti. Na Adobe sajtu kažu da vredno rade na tome, a već su doradili Acrobat u verziju 8.1 jer je prethodna verzija imala nekih problema u komunikaciji sa Vistom i pravima koja joj pripadaju. Trenutno stanje je takvo da se radu celokupnog paketa CS3 nema šta zameriti, iako se radi o 32-bitnom setu aplikacija. Još je lepše probati 3D Studio Max ili program Maya u pravoj 64-bitnoj verzija.

    Što se uređaja tiče, sve što smo povezali na USB portove (osim pomenutih Web kamera) radilo je bez ikakvih dodatnih drajvera ili aplikacija, a to uključuje sve USB stikove, čitače kartica, fotoaparate, portabl medija plejere... Situacija će se razvijati u korist 64-bitne Viste, a prijatno smo iznenađeni što je već sada situacija daleko od dramatične.


    Zašto – zato...

    Zašto možda ne biste želeli da instalirate 64-bitnu verziju? Ako još koristite neki od 16-bitnih programa, a to može biti u slučajevima da su zaduženi za podršku nekim specijalizovanim uređajima poput mernih, medicinskih i slično, zaboravite na 64-bitnu Vistu – XP će vam napraviti odgovarajuće okruženje za takvu aplikaciju, ali je taj modul iz 64-bitne Viste jednostavno izbačen. Ne pomažu nikakve vradžbine... Dobro, to je tehnološko ograničenje, ali neke 32-bitne aplikacije koriste zastarele (ali besplatne) 16-bitne programe za instalaciju, i to sprečava pokretanje programa koji bi sami po sebi radili bez problema. Ako imate specifičan ili veoma drag komad hardvera za koji ne očekujete drajver ili nemate strpljanja da ga čekate, bolje je da odustanete – i 32-bitna verzija radiće sasvim dobro. Vista 64, naime, neće prihvatiti nikakav drajver koji nije overio Microsoft (unsigned) i jednostavno mu neće dozvoliti da komunicira sa kernelom. To je dodatna mera opreza koja ne postoji u 32-bitnoj verziji.

    Koji su onda razlozi „za“? Najpre, dodatne mere sigurnosti – spisku treba dodati pravu Data Execution Protection koja se odvija u saradnji sa NX (No Execute) mehanizmom 64-bitnih procesora. Varijanta DEP-a u 32-bitnoj verziji je daleko ranjivija i ne oslanja se na hardver. Druga dodatna mera je Address Space Layout Randomizer koji startuje sistem na slučajnom memorijskom ofsetu (1-256) što daljinske napade gotovo uvek obezvredi. Najzad, Kernel Patch Protection je predmet rasprave između Microsoft-a i proizvođača sigurnosnog softvera: za sada je 64-bitni kernel potpuno siguran, ali čujemo da će Microsoft otvoriti mogućnost određenim proizvođačima da pod kontrolisanim uslovima petljaju po njemu. To će se desiti već u Service Pack-u 1 koji se, prema tvrdnjama iz Microsoft-a, očekuje možda u oktobru ili do kraja godine...

    Ako vam sigurnost i nije najvažnija stavka, obratite pažnju na brzinu i količinu raspoložive memorije. Za sve 32-bitne verzije, maksimum memorije je 4 GB, a samo 2 GB može biti dodeljeno za rad jedne aplikacije (isto kao i kod XP-a). 64-bitna Home Basic Vista može da koristi do 8 GB memorije, Premium izdanje koristi do 16 GB memorije, a sva ostala izdanja su testirana sa 128 GB memorije (sistema sa više memorije prosto nije bilo na raspolaganju). Naravno, i aplikacije mogu da koriste više memorije, pa se rad 64-bitne verzije 3D Studio Max-a uopšte na da meriti sa radom 32-bitne vezije, što se naročito odnosi na primere koji zbog komplikovanosti scene i velikih tekstura zahtevaju daleko više od 2 gigabajta memorije.

    Ako ne spadate u one suviše nestrpljive, instalirajte 64-bitnu verziju jer će čak i vaše 32-bitne aplikacije raditi brže. A drajveri i aplikacije će doći ubrzo, možda mnogo brže nego što mislimo...

    - samo ovde su mudro prećutali cenu - sumu komponenti sa testirane mašine - a cena prelazi tričavih 2.000 EUR!!!
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  10. #40

    Odgovor: Windows Vista

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Eh...
    Ne razumem tu opchinjenost Vistom... Sem shto lepo izgleda, zaista nema nikakvih prednosti nad XP-om..
    E ni ja.

    Evo me na batinom kompjuteru i ovo je meni toliko ruzno da nemam reci. Ne razumem se u tvrdokorine i mekotvorine kao vi, pa ne znam te tehnicke prednosti, ali ovo sto vidim mi se ne dopada nimalo niti se snalazim kako treba. Al' more biti da je do mene. Uglavnom, Vista sucks i moze to da bude za vas najsavremeniji krematorijum, ali ovu vurunu ja na moj komp ne stavljam

    p.s. (koji veze sa Vistom nema) - a da ne pominjem to da je namestio neku rezolucijicu da jedva slova vidim x 1000
    Poruku je izmenio SQUAW, 15.07.2007 u 14:32
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #41

    Odgovor: Windows Vista



    Vista na oko 8 procenata tržišnog udela



    Operativni sistem koji svi vole (da kritikuju) se polako ustanovljava kao novi standard, bez obzira koliko to neko voleo ili ne. U proteklim mesecima, Windows Vista je došao do tržišnog udela od oko osam procenata. Sa 7.38% u septembru, Vista je u oktobru povećala svoj udeo na 7.91%. Čak i ukoliko se ovaj pomak učini malim, treba reći da su svi drugi operativni sistemi zabeležili ili pad popularnosti ili još slabiji rast, što čini Windows Vista operativni ssitem najbrže rastućim na tržištu PC računara. Prognozira se da će Vista nakon prve godine svog postojanja zauzeti oko 10% tržišta, što je u rangu sa očekivanjima kompanije Microsoft.

    izvor:Benchmark.co.yu

  12. #42

    Odgovor: Windows Vista

    Britanski CNet, izglesao Vistu za najgori korisnichki proizvod ikad. Vishe o ovome na CNet stranici [ ovde ].

    [ ComputerWorld ] kazhe da Windows XP Service Pack 3, izvrshava M$ Office 10% brzhe nego XP Service Pack 2... I znachajno brzhe od Vista SP1... XP SP3 je planiran da izadje tek negde idutje godine, ali testeri u "Devil Mountain Software", kompaniji koja je i pronashla da je Vista SP1 minorno brzha od izvorne verzije Vista, uspeli su da se dokopaju release candidate verzije XP SP3, i ta ga testiraju... Microsoft inache ima problem sa ubedjivanjem kompanija, da predju sa Windows XP, na korishtjenje Windows Vista...

    Meni je fantastichna opsesija neki ljudi novim stvarima... Imam jednog kolegu, tj. ex-kolegu, koji chim vidi neki novi program, ne cheka da ga ljudi siprobaju, nego ga skida u sekundi... Isto tako drivere, i sve ostalo... I gledam ga kako se pati sa Vistom, koja mu zhalosno sporo radi, a on kao blentav, "jao kako je super, bash super brzo radi"... Tuga ljudi, tuga

    Verujem da tje Vista uzeti maha samo kod kutjnih korisnika, jer vetjina profesionalaca pljuje Vistu najstrashnije... Jer, chinjenica je da Vista i nije vishe operativni sistem, to je sad postala igrachka, nishta drugo... Mozhda patetichni pokushaj M$-a da parira Linuxu, koji ima Beryl, i slichne window managere, koji prosto klize, na mnogo slabijim mashinama...

    E, i da, zaboravih da dodam, da je Benchmark.co.yu, kao i vetjina PC magazina kod nas, maltene prepisano iz stranih magazina, koje platja Microsoft, da hvali njihove proizvode... A da bi kao zadrzhali prividnu nepristrasnost, svakih par meseci se nadje neki chlanak gde kao kritikuju Microsoft... Zato i ne chitam te novine... Fala nauci, pa imam Internet, i Slashdot, najbolje shtivo za chitanje, za frikove


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  13. #43

    Odgovor: Windows Vista

    Nisam ni mislio da se ti neces oglasiti

    A sto se mog misljenja tice ... Volim novine ... A sto se Viste tice ... kako ti kazes nije kompatibilna sa dosta hardvera. Pa hmmm, secam se kad sam sa win98 prelazio na win2000 (koji i dalje tvrdim da je najstabilniji i najbolji OS koji M$ izbacio). bilo je problema sa driver-ima. Trebalo je da prodje godina i jace da svi napisu novi tip driver-a. Naravno tad si mogao da instaliras driver-e koji nisu bili potpisani od strane M$a. Mada to mozes i sad na Visti. Ali ako bi instalirao takve driver-e, Windows bi postajao nestabilan. Cesto bi se pojavljivali error-i i plavi ekrani. Takva je i sad situacija sa Vistom. Mnogi je pljuju (vecina), jer ne vole da traze nove driver-e i nove programe. Po meni je logicno da treba da prodje vreme dok se svi proizvodjaci hardvera ne nakanu da odrade nove driver-e. Ja sam evo vec skoro godinu dana na ovoj novoj M$-ovoj igracki, i nemogu reci, u pocetku je bilo svega i svacega ... plavih ekrana, zakucavanja i sl. Ali software koji je treba da radi, Adobe paketi, Autodesk-ovi programi itd itd. Svi rade jos od februara-marta. A slazem se da sa mnogo slabijim masinama moze da se izvedu svi ti graficki efekti. Ali opet, ako imas dovoljno jaku masinu da potera Vistu, neces ni primetiti da nesto koci i secka. Svi se stalno zale na tu ram memoriju, ali ja stvarno ne shvatam te ljude. Meni MAX kad renderuje povuce preko 2500MB rama i svaki moguci procenat procesorskog prostora. Ali opet, i pored toga, mogu bez problema da gledam HD film, sto na XPu nije izvodljivo. Jer Vista mnogo bolje manipulise sa ram memorijom. Kad je u leru, tj. kad nista konkretno ne radi, uzima i do dva puta vise memorije ... ali cim neki program zatrazi memoriju, odmah to i dobije. Ja jedino kod Viste mogu da se pozalim na Canon - ne na MS - jer nema x64 drivera za stampac, tako da iz VMWare-a pokrecem XP da bih stampao. Ali cim skupim kesa uzimam novi stampac, a ovaj matori cu sestri da dam. Ali to nije problem do majkrosofta, 32bitni driveri za Vistu postoje, nego je Canon lenj da pise nove driver-e.

    Usput, bio bih najsrecniji kada bi Autodesk napravio Max za Linux, i isto tako i Adobe ceo njihov paket. Istog momenta bih presao na Linux. Ovako mi ostaje da koristim Windows.

    P.S. danas vecina ljudi kod nas koristi XP koji je ocerupan sa nLite programom ili nekim tome slicnim. Tako ce isto za koji mesec da krenu sa sakacenjem Viste i izbacivanjem nepotrebnih servisa i animacija koje samo zauzimaju prostor na HDDu.

  14. #44

    Odgovor: Windows Vista

    Dabome da tju da se oglasim Ja sam kao deda, samo neshto gundjam

    Nisam koristio Vistu, probao sam jednom pre-alpha verziju Longhorna, i samo se nasmejao na to... Uglavnom, vreme tje pokazati koliko je Vista zaista sistemski unapredjena, a ne samo vizuelno nashminkana... Ne znam zaista... Chini mi se da tje Vista najbolje da se smesti kod kutjnih korisnika, koji ne zahtevaju neke izuzetne performanse... Mada, ako ti kazhesh da ti Max lepo radi, onda ok...

    Mada sam skeptichan oko tog sakatjenja, i kako tje se reshiti problemi oko aktivacije Viste, i povremenog proveravanja da li je legalna kopija u pitanju... Tek skoro su skinuli Kill switch koji je stojao na Visti.. Sada tje samo iritantna poruka da iskache, da je kopija piratska... Shta znam...

    Meni XP SP1 radi kao san, sve shto mi treba, uradi, pokrenem svaki program koji zhelim, itd... Sledetji OS, na novoj mashini tje svakako biti Ubuntu, a Wintendo tju da ostavim, samo zbog nekih igara, koje mi se povremeno zaigraju...

    No, ukusi su razlichiti, i o njima ne vredi raspravljati Ja tju vazdan pljuckati po M$, i svemu shto naprave, ako imam za shta da se uhvatim


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  15. #45

    Odgovor: Windows Vista

    Microsoft je objavio Vista SP1 RC changelog, mozete ga procitati na:

    http://www.istartedsomething.com/200...sp1-changelog/

    koliko vidim, zasad nema nekih znacajnih ubrzanja sto se tice samog rada u operativnom sistemu, tako da ako se neko nada da ce mu SP1 ubrzati Vistu, mislim da se grdno vara.
    Moj savet: Umesto sto cekate SP1, ili ostanite na XPu ili kupite jacu masinu koja ce ovo moci da potera.

Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. POMOĆ: Windows Vista / Windows 7
    Autor DBlica u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 22.02.2014, 20:05
  2. Windows 8
    Autor test korisnik u forumu Softver
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 21.01.2014, 23:01
  3. Windows 7
    Autor Morpheus u forumu Softver
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 14.10.2011, 12:32
  4. Windows Vista RTM i 5.1 zvuk
    Autor eboye u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.10.2007, 03:22
  5. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 12.12.2006, 18:47

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •