Istra - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 42

Tema: Istra

  1. #16

    Odgovor: Istra

    POMER

    Pomer je smješten u zapadnom dijelu medulinskog zaljeva. Naselje nosi porijeklo još iz rimskog doba o čemu svjedoče i dobro očuvane iskopine rimske vile i ostaci termi. Od povijesnih spomenika ističe se crkva Sv. Flore iz bizantskog razdoblja. Pomer je nekad bio čuveno uzgajalište riba i školjki, danas su mu u naslijeđu ostali brojni riblji restorani.Pomer ima marinu i autokamp. Marina ima 280 vezova u moru i 65 suhih vezova, s pratećim servisom: dizalicom, mehaničkom radionicom. U mjestu ima više restorana i gostionica, pekara, frizerski salon, market. Brojne privatne sobe i apartmani kod gostoljubivih domaćina, garancija su pravog odmora u ribarskom selu.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  2. #17

    Odgovor: Istra

    POREČ


    Smješten na zapadnoj obali Istarskog poluotoka, između ušća rijeke Mirne na sjeveru i Limskog kanala na jugu, blage klime, razvedene obale s mnoštvom otočića i poluotoka obraslih u gustu borovu šumu s predivnim plažama, zaštićen s mora otokom Sveti Nikola, Poreč je postao vodeći centar hrvatskog turizma, razvijajući se od malog ribarskog naselja do privlačnog turističkog središta.

    Materijalni i duhovni tragovi velikih kultura vidljivi su na svakom koraku, u uskim popločenim ulicama i trgovima stare gradske jezgre. Arheološki nalazi svjedoče o naseljenosti još u predpovijesti.U rimsko doba bio je utvrđeni rimski ligor Colonija Julija Parentiumo čemu svjedoče ostaci foruma i hramova. Trobrodna Eufrazijana najljepši je sačuvani spomenik ranobizantske umjetnosti iz VI. stoljeća s ostacima starokršćanskih podnih mozaika nastalih od II. do VI. stoljeća. Gornji dijelovi središnje apside ukrašeni su kompozicijama mozaika izuzetne umjetničke vrijednosti i ljepote. Bogata turistička tradicija (prvi hotel sagrađen je 1896 god.) i briga za goste očituje se na svakom koraku. Atraktivni hoteli, suvremena turistička naselja, sunčane uvale utonule u mirisno zelenilo i bogatstvo turističkih sadržaja stajalište su brojnih turista sportaša i rekreativaca.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  3. #18

    Odgovor: Istra

    Ko ti je dozvolio da mi kopas po uspomenama?

    Šalim se, naravno...eh kakav me je osecaj obuzeo kada sam naišao na ovu temu...neke najlepše slike iz detinjstva su mi upravo iz Banjola, Pule, Rovinja...pa onda Rt. Kamenjak, Rabac, Poreč...i posle dugo vremena otišao sam ponovo u neka mesta...u potrazi za svojim uspomenama..."da l su se ulice ponovo smanjile?"...i bio mi je neverovatan osećaj da posle 15 godina odem u Banjole...mesto u kome sam letovao svake godine do 91...

    ...Jednostavno...seo sam u kola...i krenuo...autoputem, pored Zagreba...pa kroz Gorski kotar do Rijeke...onda na Opatiju...pa kroz Iku, Ičiće, i Lovran do Labina...svratio u Rabac...produzio do Pule...onda Banjole...pa Rovinj, Poreč...video Neke Jako Drage Ljude...sve to za jedan vikend...a onda sam odlučio da se vratim i leti...i tamo proveo još 10-tak čarobnih dana...

    I jedva čekam da odem ponovo...Hvala ti za vraćanje uspomena
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  4. #19

    Odgovor: Istra

    PREMENTURA

    Premantura, pitoreskno mjesto s 450 stanovnika, naseljeno još u brončano doba, smješteno je na krajnjem jugu Istre. O mudrom odabiru starih Rimljana ovog idealnog prostora za život svjedoče ostaci vila rustica. Nađena je tu i prekrasna statua Minerve pohranjena danas u pulskom Arheološkom muzeju.
    Najizrazitije obilježje Premanturi daje dugi i uski poluotok Kamenjak, dug 9,5 kilometara i najveće širine od 1,5 kilometara, koji kao duga ruka uranja u Jadran. Kamenjak okružuje 30 kilometara duga obala nakićena brojnim zatonima i minijaturnim plažama, a tu iskonsku ljepotu nadopunjuju mali otočići izranjajući iz kristalnog zeleno-plavog mora.
    U mjestu ima nekoliko dobro opskrbljenih prodavaonice, banka, suvenirnica. Restorani su pročuli Premanturu kao mjesto bogate trpeze riba i morskih plodova.Od brojnih turističkih i pučkih slavlja mi vam preporučamo dva: Feštu od rakih 1. svibnja, te najznačajniju feštu Lovrečevu, 10. kolovoza, slavlje u čast Sv. Lovre, premanturskog patrona
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  5. #20

    Odgovor: Istra

    PULA


    Na jugu istarskog poluotoka, na kraju puljskog zaljeva, dominira grad starina, parkova i ljetnih festivalaPula, najveći Istarski grad i luku, prometno gospodarsko i administrativno središte, privlačno mjesto odmora za mnogobrojne turiste, sunce godišnje obasijava s 2350 sati.Povijest grada zabilježena je u svakom kamenu o čemu govori velik broj kulturno povijesnih spomenika iz gotovo svih razdoblja njene prošlosti, od kojih su mnogi sastavni dio gradskog tkiva.
    Poznatiji i najvredniji antički spomenik zasigurno je Arena, veličanstveni anfiteatar iz II. stoljeća, šesti po veličini u svijetu.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  6. #21

    Odgovor: Istra

    PULA


    Kao turističko središte, Pula nudi velik broj različitih kulturno zabavnih sadržaja tijekom čitave godine.
    Na šumovitom poluotoku okruženom kristalno čistim morem, u samoj blizini grada, u lijepoj prirodi nalaze se hotelska naselja nudeći smještaj i ugodu najizbirljivijim gostima, a svi koji uživaju u bogatoj trpezi mogu odabrati neki od restorana u kojima se pripremaju probrana istarska jela uz koja nadasve čuvena istarska vina najbolje prijaju.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  7. #22

    Odgovor: Istra

    RABAC

    Rabac - biser Kvarnera Premda RABAC - biser Kvarnera može u jednom danu u hotelima, autokampu, apartmanima i privatnom smještaju udomiti i do 10,000 gostiju, dah i duh nekadašnjeg ribarskog središta osjeća se i dalje na gotovo svakom koraku. Splet plažica, uvala i dražica, mediteransko raslinje, mnogobrojni lokali s domaćom kuhinjom, večernji izlasci ribarskih i izletničkih brodica, gostoljubivi domaćini meke istarske duše prežimlju se i isprepliću s modernom i kozmopolitskom Europom željnom odmora, mira i maštovitog provoda
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  8. #23

    Odgovor: Istra

    Ovde sam isao na vikend u oktobru 2006. godine, na svadbu kod druga...Bilo je stvarno prelepo...Nezaboravan pogled sa terase...
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  9. #24

    Odgovor: Istra

    ROVINJ

    Rovinj, slikoviti istarski grad, predstavlja oazu u kojoj se sjedinila ljepota prirode s izuzetnim klimatskim uvjetima, što boravak u Rovinju u bilo koje doba godine ćini ugodnim za sve one željne odmora i zdravlja. Proljeće ovdje dolazi ranije, dok je kod vas još zima, dok kod vas sniježi.

    Ljeti u Rovinj dolaze turisti iz svih krajeva svijeta. Mnogi ga uspoređuju sa Saint Tropezom dajući gotovo redovito prednost Rovinju. Jesen nečujno poklanja svoje draži. Sunce kao da je predahnulo od izdašnog davanja sebe. Ono je ovdje stalo diveći se ljepoti. Rovinj je tada najbliži vašoj želji, vešim mogućnostima. Zima u Rovinju - to je rano proljeće. Ako đođete u Rovinj skratili ste svoju zimu. Rovinj, staro ribarsko naselje s bogatim nasljeđem kultura koje su ovuda nicale; Rovinj okružen otocima i otočićima; Rovinj obrastao u bujnoj mediteranskoj vegetaciji. Jednom Rovinj - uvijek Rovinj. Kako doći do Rovinja? Aerodrom Pula udaljen je od Rovinja 37 km. Suvremenim cestama Rovinj je povezan sa svim značajnim saobraćajnicama Hrvatske.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  10. #25

    Odgovor: Istra

    SAVUDRIJA

    Najzapadnije i prvo turističko mjesto na Istarskoj obali.Karakteristična po barkama koje vise izdignute nad morem i po 36 metarskom svjetioniku s početka prošlog stoljeća, zagrnuta šumama borova i čempresa, svojim posjetiocima nudi doživljaj nedirnute prirode.

    Naselje s kamenim bungalovima, vilama, apartmanima i autokampom ''Pineta'' upotpunjuju sliku ovog izuzetno privlačnog ljetovališta.
    Restorani, športska igrališta, mjesta za zabavu i razonodu, otvoreni bazen, škola tenisa, organizirane zabavne i plesne večeri, dopunjuju bogatu ponudu ovog turističkog naselja. Riblji specijaliteti, školjke, a posebice jastog, zaliveni dobrim Istarskim vinom, učinit će ugođaj cjelovitim.

    Upravo su Savudriju Austro Ugari izabrali kao svoje odredište za odmor i lječenje.O tome svjedoče brojne vile i ljetnikovci uz more gdje su se tada, kao i danas krijepili mnogi turisti. Uz turističko naselje i hotel, ugodan smještaj možete potražiti i kod privatnih iznajmljivača.Gostoljubivi domaćini nude smještaj u komfornim, moderno opremljenim bungalovima, apartmanima i sobama duž cijele savudrijske obale tik ili malo podalje od mora.
    Objekti su okruženi mediteranskom vegetacijom koja pruža poseban ugođaj za ugodan boravak tokom cijele godine. Biciklističke staze koje prolaze uz brojne povijesne ostatke Rimskih građevina, i bogata gastronomska ponuda samo su neke od privlačnosti ljetovanja u Savudriji.


    Posljednjih godina je i savudrijski svjetionik, najstariji na Jadranu, izgrađen još 1818. godine, turistička atrakcija i mjesto boravka gostiju.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  11. #26

    Odgovor: Istra

    постоји врло велика шанса да посетим на пар дана истру и евоцирам неке давне успомене. уколико се то деси- јавићу вам како је било
    иначе, био сам у пули једне године и други пут у червару... прелепо је, заиста.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  12. #27

    Odgovor: Istra

    ...Slucajno dolutah na ovu temu....Nije trebalo.....


    Zivela sam u Istri do svoje seste godine....Pula...

    Pamtim Rovinj u kome i danas imam tetku, i gde sam cesto odlazila....

    Pamtim i davni izlet u Motovun....

    Volela bih da ponovo prolunjam tuda....

    Evo i sada osetim miris borova i mora.....u Istri

    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  13. #28

    Odgovor: Istra

    ... jos do pre koji mesec sam mogla skoro jasno da osetim miris borova pecene ribe i vina i mora i algi i svega onoga sto more cini egzoticnim i pozeljnim, medjutim to je nekako za cas izvetrilo pa se sad i ne mogu pohvaliti nekakvim spektakularnim aromama u svojoj nosnoj duplji. zamenila je memla nase zaparlozene institucije koja se , istovetno ma kojoj prljavstini, vrlo brzo usunjala na sva vrata duha i tela. ma, j... mu sunce, dosta je tesko coveku da poveruje i prihvati kakve stvari propusta, cak i ako tek sluti, a kamoli ako je uspeo malo da zamoci prst u teglu s pekmezom... znala sam da satima prvo hodocastim ulicama starog grada rovinja trazeci najbolje mesto... ugodan restoran `veli joze` je bio najbolji. ja sam prvo bila iznenadjena velicinom porcije oslica koji sam dobila , naime to je bila vrlo mala porcija koju su cinile jedan socni ali vrlo tanak riblji file koji je bio nehajno prebacen preko jednog osrednjeg parceta dobro skuvane palente, pa se na prvi pogled cinilo da je to sve sama riba, ali ne lezi vraze ipak je ta palenta imala dominantnu ulogu , kao kod ivana cankara pa je ta vecera ostala u pamcenju po krcevini u stomaku skroz do kuce i domace klope.

    ove sporedne stvari mi padaju na pamet jer skoro da nema nikakvog smisla pominjati nivo do kog se turizam u istri razvio. mozda mi se cini da je sve toliko blizu savrsenom zbog toga sto sam videla malo toga, naime najvise su me ocarali ti putevi i autoput i pesacke staze i za bajking i ivicnjaci i uopste sva infrastruktura. ima i banaka i bankomata na svakom cosku, ali mi je posebno ostalo u secanju kako smo te subote uvece kada se odrzavao dan grada prolazili pored jednog na udaru , u dnu kojeg je lezalo mnostvo izvestaja, a na sam bankomat se neko izrigao. te noci su turisti veselo i bezbrizno bauljali gradom sa svojim vinskim casama , dok s gradom sirio miris pecene ribe i parfema...


    planiram da idem u maju ponovo, a to i vama toplo preporucujem, put je trajao nepunih osam sati, a lepote su neopisive

  14. #29

    Odgovor: Istra

    Istra je na mene ostavila neverovatan utisak. Svaki zimski dan izlazeći sa posla već u polumraku, na magluštinu, zamišljala sam proleće i obilazak prelepih istarskih vinograda. Svaki gradić je tako drag da bih mogla da ostanem zauvek. More je hladno ali je njegova prisutnost lekovita. Duge staze za vožnju biciklom kroz šumu pored obale, ruksak na leđima, doručak u bojama, maslina pod jezikom, cvet divlje trešnje, miris pečene ribe i bevande, predeli optočeni suncem; sve mi se javljaju u mislima i jedva čekam subotu da pođem. ... poslaću vam razglednicu.

  15. #30

    Odgovor: Istra

    Proletovanje je bilo prelepo. Pošto smo prošli put obišli Motovun, Vodnjan, Bale i druga manja vinogradarska mesta, sada sam najzad imala priliku da posetim Pulu. Da li zbog toga što sam puno očekivala ili zbog kišovitog dana, ovaj grad nije na mene ostavio neki poseban dojam. Prizor arene u centru grada je, mora se priznati, sasvim veličanstven, ali je grad nekako siv (iako možda za nijansu sivlji zbog kiše) i hladan. Uz obalu se nalazi neka fabrika, brodogradilište, i željeznička stanica ako se dobro sećam. Pruža malo mesta za udobnu šetnju i opuštanje...

    Ovog puta smo poneli gps navigacioni uređaj, mada smo se i bez njega dobro snalazili, ali je ruta kojom smo išli bila malo drugačija, pa smo mislili da bi nam mogao biti od pomoći. Dobro se pokazao u većim gradovima, međutim, ima novijih puteva koje uopšte ne prepoznaje, pa kada smo pokušali da siđemo od osijeka na autoput, on novi put slavonika uopšte nije prepoznao, nego nas je odveo starim putevima dok nismo došli do neke cementare u nedođiji i isključili ga. Ne razumem se baš, ali verovatno postoje i različiti programi za ove uređaje.

    Bicikl je za obilazak rovinja i okolnih plaža najbolje prevozno sredstvo. Biciklističke staze kroz šumu su lepo uređene tako da se mogu udobno obići sve najlepše plaže i uvale (to sam već pominjala, ali moram ponoviti opet jer je neverovatno i preporučujem svima). Tamo se mogu iznajmiti, pa ne morate da se opterećujete nošenjem.

    Vozili smo se do nudističkog kampa, zapravo celog grada, Valalta koji se završava na ulazu u limski kanal. To je dosta zatvoren grad sa svim obeležjima koja čine da bude posve nalik raju.

    Posle svega, ipak se vraćam Rovinju. I ja sam ranije mislila da je to crkva, nekakav stari grad i suveniri. Međutim, vraćajući se sada tamo, taj grad sam upoznala ponovo u nekom novom svetlu. Taj stari grad nije samo niz ulica, to je na stotine ulica gde ljudi žive svakodnevno unoseći u njega šarm jedne renesansne epohe, koja je zarazno prisutna. Nije to samo batana koja stoji u izlogu nekakvog muzeja pored menjačnice za turiste, nego luka gde su usidreni stari ribarski brodovi i najluksuzniji jedrenjak. Ne vino iz kristalne čaše u nekom vrhunskom restoranu, nego vino svih ukusa i mirisa, vino sa takvom aromom da bi čovek poželeo da ga pije stalno sa česme Ima li neki pesnik da nastavi

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. CSI: Miami - Istražitelji iz Majamija
    Autor Kunic u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 21.05.2009, 20:40
  2. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.10.2007, 08:03
  3. Pet satelita istražuje polarnu svetlost
    Autor SQUAW u forumu Astronomija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 19.02.2007, 15:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •