Obustavljena isporuka gasa Srbiji
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 55
  1. #1

    Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Srbiji potpuno prekinuta isporuka gasa. Vlada naložila zamenu gasa mazutom, povećanu proizvodnju mazuta, zatražila štednju i najavila mogući uvoz struje.
    Vlada je na vanrednoj telefonskoj sednici, posvećenoj nestašici prirodnog gasa naložila je zamenu prirodnog gasa drugim energentima kod svih potrošača prirodnog gasa koji imaju mogućnost zamene i obustavu isporuke prirodnog gasa svim grupama potrošača.
    Istovremeno vlada je naložila, zbog funkcionisanja daljinskih sistema grejanja, Naftnoj industriji da obezbedi redovnu isporuku potrebnih količina mazuta tim potrošačkim grupama.
    Vlada je takođe naložila svima koji obavljaju transport energenata da obezbede transport potrebnih količina mazuta daljinskim sistemima grejanja i termoelektranama-toplanama.
    Vlada je najavila uvoz neophodnih količina električne energije, ukoliko bude potrebno.
    Vlada je apelovala na građane da dok traju vanredne okolnosti u isporuci prirodnog gasa, smanje potrošnju električne energije kako ne bi bilo ugroženo funkcionisanje elektroenergetskog sistema.
    Pored svih navedenih mera, Radna grupa za razmatranje i praćenje situacije u vezi sa sigurnošću snadbevanja energijom i energentima koju je formiralo Ministarstvo rudarstva i energetike biće u neprekidnom zasedanju dok traju vanredne okolnosti u energetskom sektoru.
    S obzirom na to da je potpuno prestala isporuka prirodnog gasa iz uvoza, Srbijagas traži da svi kupci pristupe hitnom tehnološkom zaustavljanju potrošnje gasa da bi se smanjila šteta od prestanka isporuke, kaže se u saopštenju ovog preduzeća.
    Srbijagas upozorava da su raspoložive količine gasa dovoljne samo za nekoliko narednih sati i treba ih iskoristiti za bezbedno zaustavljanje postrojenja i da se očekuje da će prvi kupci ostati bez gasa u toku noći.
    Do jutarnjih časova se očekuje da će Srbija ostati potpuno bez snabdevanja gasa, pošto količine domaćeg gasa ne mogu da održe gasovodni sistem u funkciji, zaključuje se u saopštenju "Srbijagasa".
    Danas posle podne Srbiji je potpuno prekinuta isporuka gasa i snabdevanje Srbije ovim energentom, zavisi isključivo od postizanja dogovora između Rusije i Ukrajine.
    Kako B92 saznaje u toku je vanredna telefonska sednica Vlade Srbije na kojoj se utvrđuju mere u vezi sa obustavom isporuke gasa.
    Jedna od mera je da se omogući svim potrošačima da se u narednih nekoliko dana snabdevaju mazutom, rekao je za B92 ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić.
    On međutim nije želeo da precizira kolike su rezerve gasa i mazuta u Srbiji.
    Mazuta ima u dovoljnim količinama, preduzete su mere da se obezbedi redovno snabdevanje mazutom svih daljinskih sistema grejanja koja mogu da zamene gas sa mazutom, tako da je i to jedna od mera koju je Vlada na današnjoj sednici utvrdila, kaže Škundrić.
    Daljinski sistemi grejanja koji mogu da zamene gas mazutom će funkcionisati onoliko vremena koliko bude potrebno. Verujemo da će se u narednih nekoliko dana biti dovoljno obezbeđenih energenata i energije sa molbom da građani racionalno troše električnu energiju, da ugase svaku sijalicu koja je nepotrebno da gori, kako bi elektroenergetski sistem nadomestio manjak energenta u obliku prirodnog gasa, poručuje ministar energetike.
    Direktor Srbijagasa ranije danas je apelovao na industriju da prekine sa preuzimanjem gasa, a na ostale potrošače je apelovao da racionalno troše gas. Bajatović kaže da se radi sve kako bi prioriteti bili uredno snabdevani.
    Mi trenutno radimo plan redukcije koji bi trebalo da održi stabilnost za ono za šta smo po zakonu dužni, dakle škole, bolnice, daljinski sistemi domaćinstva i u ovom momentu recimo lekovi i pekari, dakle ono što održava funkcionalnost na ovo nivou, kaže Bajatović.

    Srbija ima dovoljno rezervi mazuta, Elektroprivreda Srbije radi punim kapacitetom, a izdati su nalozi da se transportuje mazut do korinika koji mogu da ga koriste, kaže Bajatović.
    On je pozvao sve industrijske kapacitete u Srbiji da zbog vanredne situacije, preventivno odmah prekinu preuzimanje gasa, dok na ostale apeluje da budu maksimalno racionalni.
    Sve što može da pređe na mazut treba to da uradi, već sada se mazut razvozi po školama bolnicama, gde god je moguće. Nećemo čekati da gas nestane već se spremamo i u ovom momentu mi time upravljanmo u skladu sa zakonom, navodi direktor Srbijagasa.
    Bajatović je najavio i da će se sutra sastati sa mađarskim kolegama, kako bi se pokušale obezbediti dodatne količine gasa za našu zemlju iz Mađarskih rezervi.

    Većina toplana može da radi na mazut

    Direktor Udruženja Toplane Srbije, Milovan Lečić kaže za B92 da većina toplana u Srbiji može da radi na mazut, ali i da u ovom trenutku toplane imaju dovoljno mazuta samo za havarijska isključenja na dan - dva, a ne za duži period.
    On je istakao da sa NIS-om postoji potpisan protokol o isporuci više od 100 hiljada tona mazuta za sve toplane u Srbiji, što je bila dovoljna količina u uslovima normalne isporuke gasa, ali da je u novonastalim uslovima neophodna veća količina zbog prelaska dela toplana sa gasa na tu vrstu enegrenta.
    Udruženje Toplana dogovorilo je sa Ministarstvom rudarstva i energetike da od sutra NIS omogući povlačenje većih količina mazuta, koje će moći da obezbede bar havarijski rad toplana.
    Toplane koje mogu da koriste mazut umesto gasa su spremne, ali zalihe energenata, zalihe mazuta u toplanama su predviđene samo za havarijske potrebe i one ne mogu omogućiti da se računa na neko duže korišćenje mazuta umesto gasa, kaže Lečić.
    Ja moram da konstatujem da mi imamo nekoliko toplana u Vojvodini i centralnoj Srbiji koje nemaju mogućnost supstitucije gasa, ja ću vam pomenuti samo Kikindu, Beočin, kolege u Jagodini, deo toplana u Čačku koje nemaju mogućnosti, upozorava on.

    "Beogradske elektrane" prešle na mazut

    Beogradske elektrane imaju mazuta za normalno grejanje u narednih pet dana. Zbog toga su elektrane zatražile dodatne količine mazuta od NIS Petrola, koje bi, kako očekuju, već sutra trebalo da stignu.
    Do sada se preko 85 odsto domaćinstava grejalo na gas, a za normalno grejanje neophodno je dnevno između 2.000 i 2.500 tona mazuta.
    Zbog prelaska na krizni sistem grejanja temperatura u beogradskim stanovima neće prelaziti 18 stepeni, izjavio je za B92 pomoćnik direktora Beogradskih elektrana Petar Vasiljević.
    On je objasnio da su Beogradske elektrane prinuđene na restrikcije grejanja svih javnih preduzeća.

    Problemi sa gasom u regionu

    Mađarskoj su isporuke ruskog gasa preko Ukrajine prekinute danas popodne, rekao je mađarski ministar za energetiku Čaba Molnar na konferenciji za štampu.
    "Pritisak se smanjivao tokom celog dana i u 14.30 GMT (15.30 po centralnoevropskom vremenu) isporuke su prekinute", rekao je Molnar.
    On je dodao da je obavestio Srbiju u Bosnu, koje se snabdevaju gasom preko Mađarske, da će biti obustavljene isporuke tog energenta.
    Hrvatska je, nakon noćašnje potpune obustave isporuka prirodnog gasa, u ranim poslepodnevnim satima ponovno počela dobijati ograničene količine gasa iz Rusije, objavio je internet sajt "Indeks".
    Prema tvrdnjama "Indeksa", koji se poziva na neimenovane izvore iz hrvatske vlade, iz Rusije u Hrvatsku u ovom trenutku stiže tek 20 odsto ugovorenih količina gasa.
    To je značajan pomak, nakon što je tokom noći Rusija potpuno obustavila isporuku prirodnog gasa Hrvatskoj, posle čega su Ministarstvo privrede i preduzeće koje se bavi transportom gasa "Plinakro" uveli privremene mere štednje.
    Pomenutim merama odmah je isporuka gasa velikim potrošačima svedena na tehnološki minimum kako bi se nesmetano snabdeli potrošači sa prioritetne liste, a to su domaćinstva, vrtići, bolnice, škole i ustanove od javnog značaja.
    Bosni i Hercegovini su od jutros smanjene isporuke ruskog gasa pa potrošnja u Kantonu Sarajevo mora biti redukovana za 50 odsto u odnosu na dosadašnju.
    Preduzeće "Bh-gas" saopštilo je da je danas u podne obavešteno od mađarskog transportera "Fgsz ltd." da su Ukrajina i Rusija smanjile isporuke prirodnog gasa prema BiH za 50 odsto u odnosu na ugovorene količine tog energenta.
    Sarajevsko javno preduzeće "Sarajevo gas" odmah je pokrenulo aktivnosti da veliki potrošači, koji imaju alternativne izvore grejanja, prekinu s potrošnjom gasa i pređu na alternativna goriva kako bi se obezbedilo uredno snabdevanje domaćinstava te potrošača drugih kategorija koji nemaju alternativna goriva.
    Slovenija se takođe suočava sa smanjenom dostavom gasa. Gasprom Eksport je, jutros, obavestio slovenačko preduzeće Geoplin da će prekinuti dostavu zemnog gasa Sloveniji.
    U međuvremenu je već došlo do 90-odstotne redukcije dostave gasa, ali iz Geoplina saopštavaju da se posle 10 sati jutros "stanje poboljšalo".
    Geoplin je već u intenzivnoj i neposrednoj komunikaciji sa ruskim partnerom, Gasprom Eksportom i dodaje da koristi sve svoje izvore za nabavku, koje ima na raspolaganju i istovremeno se nada da će pražnjenjem skladišta uspeti da garantuje pouzdano snabdevanje svim svojim korisnicima, bez prekida dostave.

    Tanjug, B92, Beta
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    E, da li sam ja glupava ali ništa ne razumem...
    Slušala sam izjave i Bajatovića i ministra energetike i nije mi do kraja jasno ima gasa, nema gasa?! Prvo nema gasa ali ima onda ima gasa ali nema... Pa onda kratka informacija da se sutra ujutru stanje u Srbiji normalizuje (oko polovine drugog dnevnika na rts)...
    Imam utisak da je neka "uncutarija" u pitanju...
    Moja zgrada se greje na gas ali radijatori nikad topliji?! Navodno do ponoći...
    Ništa ne razumem (pod hitno se farbam u plavo da se bar " ne jedim")

    ps ovom prilikom pozivam zainteresovane čija je toplana prešla na mazut da prime tročlanu porodicu, fini smo, zabavni, ne prljamo a hranu i piće nosimo sa sobom
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Citat ravnicari kaže: Pogledaj poruku
    ps ovom prilikom pozivam zainteresovane čija je toplana prešla na mazut da prime tročlanu porodicu, fini smo, zabavni, ne prljamo a hranu i piće nosimo sa sobom
    hranu i piše nosite sa sobom pri dolasku ili odlasku

    šalim se naravno

    Što prodaše NIS... svaka im čast
    bilo je tako i prošle godine, ili možda predprošle, ali ipak nije došlo do potpune obustave isporuka gasa

    sve u svemu dok ne reše probleme sa ukrajinom mi ćemo ispaštati
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Pa običaj je pri dolasku ali isto tako kad krenemo kući red je da se nešto spakuje... Mislim takvi su običaji...
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Mislim heeeeeey, pa gde ja zivim ?!?!
    Kreten, trebao sam vec da odem u Kanadu, Australiju, NZ,
    samo uvek mi se nesto "isprechi"... ala pop***eo... grrrr...

    Fino... imam u stanu samo pecke na gas (gorionike)...
    klima mi se okovala ledom i nece da se pokrene...
    grejalicu na struju nemam, i sve su radnje zatvorene, verovatno
    ce biti zatvorene i sutra citav dan (za kupovinu neke el. grejalice).
    Mada, kad razmislim, kad gas "izlapi" skroz, predvidja se da ce svi
    preci na struju, i da ce doci do kolapsa elektro mreze...
    hahahahaha !!!

    Pripremih puno tjebadi itako to... ako i nekoj komsinici bude hladno
    moze da dodje kod mene da se ugrejemo, kkk...
    Eto, sad ce dobiti kompleks...
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Šta god da se dešava, stanovi u mom okruženju nikada topliji... Znači li to da nas ruski gas baš nešto i nije grejao?
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Ma jok, nego su svi odvrnuli pecke do daske, brze bolje da ugreju sto bolje mogu...
    Eto, sad ce dobiti kompleks...
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Ma setila sam se! Ovo je novi oblik borbe za veći natalitet! Grejanja nema, struja je isto pod znakom pitanja i šta poštenom svetu preostaje? Dakle za očekivati je veselja u septembru-oktobru!
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Elem moram malo i ja da se aktiviram. Nisam imao nameru al stvarno je vreme.
    Brinete se bez razloga, to je samo način za podizanje nataliteta. Svi vise po žurkama i onda smoreni na spavanje ili na gledanje serija, ovako nema zime ispod ćebeta uz prirodne i zabavne načine grejanja, a i rezultati su svima vidljivi i dopadljivi
    RAVNICAR
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    sta bi tek bilo da im nismo poklonili NIS????
    lako je biti lud al' je tesko to izdrzati
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    sta bi tek bilo da im nismo poklonili NIS????
    izumrli bi i postali fosilni - NOVI FOSILI

    ali ovo sa natalitetom, tako je bilo i pod NATO-bombama - restrikcija - no TV, no svetla, no kompjutora itd., ali,.. bilo je slatko pod ćebadima..
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Ja sam iz okoline Stare Pazove. Kod nas jos uvek ima gasa. Kakva je situacija u ostalim delovima Vojvodine?
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    12 potpuno neukih odgovora...


    Ljudi moji:
    1. Ni druge zemlje ne dobijaju potrebne kolicine gasa jer Rusija je obustavila Ukrajini isporuku gasa zbog dugovanja i Ukrajina sada crpi gas iz cevovoda kojim se prenosi gas namenjen Evropi.
    2. Sve zemlje imaju odredjene rezerve gasa (ne znam koje rezerve ima Srbija za slicno stanje) i prvo se iskljucuju veliki potrosaci a stanovnistvo tek pri kraju. Tako je bar u normalnim zemljama, pretpostavljam da i kod nas.
    3. Zar je moguce da niko sa foruma ne zna/ne gleda televizije okolnih zemalja koje mnogo sire izvestavaju o stanju?
    4. Zar je moguce da kompleks `90-ih jos uvek traje, te obavezno se mora spomenuti politicka situacija, NATO i ostali dnevnotracarski subjekti?


    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Poklanjam zainteresovanima prirodni gas
    (ponesite kantu)
    Ko je za jednu voznjicu
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Obustavljena isporuka gasa Srbiji

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    12 potpuno neukih odgovora...


    Ljudi moji:
    1. Ni druge zemlje ne dobijaju potrebne kolicine gasa jer Rusija je obustavila Ukrajini isporuku gasa zbog dugovanja i Ukrajina sada crpi gas iz cevovoda kojim se prenosi gas namenjen Evropi.
    2. Sve zemlje imaju odredjene rezerve gasa (ne znam koje rezerve ima Srbija za slicno stanje) i prvo se iskljucuju veliki potrosaci a stanovnistvo tek pri kraju. Tako je bar u normalnim zemljama, pretpostavljam da i kod nas.
    3. Zar je moguce da niko sa foruma ne zna/ne gleda televizije okolnih zemalja koje mnogo sire izvestavaju o stanju?
    4. Zar je moguce da kompleks `90-ih jos uvek traje, te obavezno se mora spomenuti politicka situacija, NATO i ostali dnevnotracarski subjekti?


    Malo optimizma i doza neozbiljnosti bi ti prijale...
    Mi se šalimo...
    Ako baš hoćeš da se uozbiljimo, onda moramo priznati da sve što se čuje ima gomilu nelogičnosti i kontraverze...
    Da znam da je i zemljama u okruženju smanjena isporuka i da gledala sam i ostale televizije i da znam kako se vrši redukovanje gasa i da znam kako idu prioriteti! Sve znam, to spada u elemntarno znanje jednog inženjera ali pomisao na ćebe, grejanje i tako to je daleko zanimljivije...
    Kako sam se ja već ponudila da idem u goste ( a dobri ljudi razmišllaju i da me prime sa sve porodicom) eto druženja i sklapanja novih poznanstava...
    Neozbiljni pozdrav!
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...
      Vrh

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Volim u Srbiji...
    Autor yossarian u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 10.07.2013, 15:46
  2. Komunizam u Srbiji
    Autor JOHNNY DUGI u forumu Politika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 25.05.2011, 16:45
  3. Ribolov u Srbiji
    Autor Lady S u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.06.2010, 12:14
  4. Dokumentarac o srbiji
    Autor potsisvajz u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 02:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •