Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina - Strana 5
Strana 5 od 8 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 118
  1. #61

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    ode nas covek u bec,provede tamo dvaes godina i ne nauci nemacki
    je l to za diku?
    jok
    verovatno se druzi samo s jugovicima,ide u nase kafane,radi idiotski posao za koji ti ne treba nikakav jezik,zivi u cumezu i jede mast i leba pa ustedi za polovnu merdzu,i dodje na odmor sav vazan
    znaci,polusvet
    e tako gledam i na one koji citavu vecnost zive u ovoj zemlji a ne znaju jezik
    polusvet
    Ploviti se mora i bez broda ..

  2. #62

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    А лоши су ти и ови примери, не говоре Ирци и Каталонци туђе језике зато што су то званични језици већ због дугогодишње енглеске односно кастиљанске доминације.
    Skoro 100 godina boravka u državi, prvo SHS, pa SFRJ; pa SRJ, pa Sbiji je malo, koliko bi trebalo tim ljudima da provedu ovde da bi naučili jezik? Milenijum?

    Da li je bilo zbog dominacije ili na dobrovoljnoj osnovi, to nije bitno, oni pričaju engleski, ovi drugi kastiljanski i to je činjenica.
    Сад стварно причаш глупости. Каталонски, велшки, ирски, шкотски... језици су активно сузбијани стотинама година, силом и административним мерама. И сад ти кажеш, није битно јел то последица тога, битно је да причају енглески/кастиљански?

    И поређење ти је бесмислено - ове тероришу стотинама година и укидају им језик, а Мађарима то нико не ради. Зато ови први знају језике, ови други не знају. Шта је требало, да и Срби то раде?

    Већ сам навео примере да у Америци рецимо 8% становништва не говори добро енглески, тако да ти пример "као у другим земљама" отпада.
    Amerika je različita u pogledu toga u odnosu na evropske države, zato što faktički i nema autohtono stanovništvo, već su migracije ogromne i doseljavanje imigranata je svakodnevno, pretpostavljam da to znaš.
    Ako možeš navedi mi neki podatak iz neke evropske države, jer smo ipak još uvek u Evropi.
    Јужни Тирол, Италија. 64% становништва говори немачки, 24,5% италијански.
    Не знам за друге земље, али ни ти немаш податке о ком проценту становништва се ради кад су у питању Мађари који не знају српски.

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    ode nas covek u bec,provede tamo dvaes godina i ne nauci nemacki
    je l to za diku?
    jok
    verovatno se druzi samo s jugovicima,ide u nase kafane,radi idiotski posao za koji ti ne treba nikakav jezik,zivi u cumezu i jede mast i leba pa ustedi za polovnu merdzu,i dodje na odmor sav vazan
    znaci,polusvet
    e tako gledam i na one koji citavu vecnost zive u ovoj zemlji a ne znaju jezik
    polusvet
    Оде човек у Аустралију, и никад не научи енглески. Јебига, читав живот био зидар, једва нешто основне завршио, труди се да заради себи леб како зна и уме. Е, ајмо сад да га стрељамо јер није научио енглески. Или немачки или било који други језик, школовао се и постао професор на политехници. Није у стању човек, и шта да радимо? А и не треба му, он задовољан. Не видим разлог да га вређамо.

    Сем тога, ситуација није иста. Није тачно да су они који слабије говоре српски зидари и неписмењаковићи. Као што већ рекох, читав живот причају мађарски. Јел срамота живети у Кањижи и бавити се неким поштеним послом цео живот? Није. А у Кањижи се прича мађарски, и ако не тражиш Србина да причаш с њим, ни не чујеш српски. А и Срби знају мађарски. Околности, а не одлука. За таквог човека би тражење Срба да прича српски с њима било идиотски колико и кад би ти ишла у Кучево и тражила Влахе да вежбаш влашки с њима.

    И, као што рекох, ова појава није толико честа да јој се придаје неко веће значење.

    Масу људи сам упознао који слабије говоре српски јер једноставно немају прилику да га говоре. Нема ту ни одлуке ни безобразлука ни мржње према Србији. А нису ни полусвет.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #63

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku



    Сем тога, ситуација није иста. Није тачно да су они који слабије говоре српски зидари и неписмењаковићи. Као што већ рекох, читав живот причају мађарски. Јел срамота живети у Кањижи и бавити се неким поштеним послом цео живот? Није. А у Кањижи се прича мађарски, и ако не тражиш Србина да причаш с њим, ни не чујеш српски. А и Срби знају мађарски. Околности, а не одлука. За таквог човека би тражење Срба да прича српски с њима било идиотски колико и кад би ти ишла у Кучево и тражила Влахе да вежбаш влашки с њима.

    И, као што рекох, ова појава није толико честа да јој се придаје неко веће значење.

    Масу људи сам упознао који слабије говоре српски јер једноставно немају прилику да га говоре. Нема ту ни одлуке ни безобразлука ни мржње према Србији. А нису ни полусвет.
    Nemam pojma o tome kakva je situacija u kanjizi pa ne mogu da komentarisem,osim da primetim da si se uhvatio za Kanjizu kao pijan za plot.
    Ima valjda jos Madjara po drugim mestima koji ne pricaju srpski a nisu sve Madjari oko njih?

    Licno,da se preselim medju Vlahe ,gledala bi da naucim jezik koliko-toliko.

    razumem odsustvo sluha za strani jezik,ne smeta mi los akcenat,ni izgovor,ni mesanje padeza
    smeta mi ono sto mislim da je pozadina svega toga,a to je odbijanje asimilacije u drustvo Srbije.

    Moja snaja je Slovakinja.Zivi u Slovackoj,provede ovde par meseci godisnje.Njoj je bio izazov da nauci srpski.Pa ga je i naucila.....i to ga bolje prica nego pola manjina koje godinama zive u Vojvodini...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #64

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    I za mene je nepoznavanje jezika zemlje u kojoj živiš pre svega praktično pitanje, pa onda i odraz domaćeg vaspitanja, kulture i poštovanja.
    Naravno da nikog ne treba terati da nauči jezik zemlje u kojoj živi, to može da se smatra ličnim izborom; - plati porez i poštuj zakone - je sasvim dovoljno, al zar nije praktično poznavati jezik i rešavati brzo i efikasno osnovne egzistencijalne probleme na najjednostavniji i najbrži mogući način.
    Ne treba nam ni engleski jezik, a ko je taj koji ne bi voleo da ga zna?
    Ne zbog engleza ili ne znam ti koga,...već zbog sebe, kako bi držao korak sa svetom.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  5. #65

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    Nemam pojma o tome kakva je situacija u kanjizi pa ne mogu da komentarisem,osim da primetim da si se uhvatio za Kanjizu kao pijan za plot.
    Ima valjda jos Madjara po drugim mestima koji ne pricaju srpski a nisu sve Madjari oko njih?
    Узимам Кањижу као пример. Имаш сличну ситуацију у многим местима, и то не само мађарским на северу, већ и словачким, рецимо једном Кисачу, Падини или Бачком Петровцу, где је Словака око 80-90%. Још су најгори ови из Падине - тамо је Срба 0,95%, нит ти њега разумеш нит он тебе.

    Licno,da se preselim medju Vlahe ,gledala bi da naucim jezik koliko-toliko.
    Не да се преселиш међу Влахе, већ да живиш међу Србима, читав живот, рецимо у Пожаревцу, а да јуриш Влахе, којих је у Кучеву око 4%, да би с њима причала влашки како би га научила.

    razumem odsustvo sluha za strani jezik,ne smeta mi los akcenat,ni izgovor,ni mesanje padeza
    smeta mi ono sto mislim da je pozadina svega toga,a to je odbijanje asimilacije u drustvo Srbije.
    Свако има право да одбија било какву асимилацију.
    Иначе, ако хоћеш некога да интегришеш, онда је притисак мало погрешан потез. Знаш оно, хоћеш неког да интегришеш, ал га прво попљујеш и дисциплинујеш, на шта имаш право јер је ово "више твоја држава него његова". Или ако не то, онда га испрозиваш јер "не зна српски".

    Сем тога, лепо сам рекао, одавно, да ова појава, "намерног незнања српског", је јако ретка и да се о њој више прича него што је она раширена. Сем тога, колико видим о томе највише причате ви који живите јужније него ми који са Мађарима из тих северних крајева имамо највише контакта.

    У мојој средњој школи је било мађарско оделење. Они који су живели у граду, са Србима, српски су причали боље од мене. Они који су живели по којекаквим селендрама етнички малтене чистим нису добро причали. И то није имало везе с политичким определењем, лик који је најбоље знао српски данас је у Будимпешти јер је сконтао да му је тамо боље.

    Moja snaja je Slovakinja.Zivi u Slovackoj,provede ovde par meseci godisnje.Njoj je bio izazov da nauci srpski.Pa ga je i naucila.....i to ga bolje prica nego pola manjina koje godinama zive u Vojvodini...
    Као што рекох, нећеш никог интегрисати тако што га стално прозиваш, макар била милион посто у праву. Само ћеш створити отпор.

    Добро, твоја снаја проводи пар месеци годишње међу Србима. А сад замисли Мађарицу која је удата за Мађара и проводи целу годину с Мађарима
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #66

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Dobro, Joso, skontali smo da u Kanjizi nema Srba, a ako ih i ima, oni zive negde gde su apsolutno nedostupni za komunikaciju, ne zive ni u cijem komsiluku, a i verovatno su potpuno asocijalni S druge strane, stanovnici Kanjize borave iskljucivo u mestima gde se govori madjarski (kako bi mogli da se sporazumeju, naravno), ne gledaju tv, ne citaju novine, ne slusaju radio, ne dozvoljavaju sebi da im se desi bilo sta nepredvidjeno
    Gather ye rosebuds while ye may...

  7. #67

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Сад стварно причаш глупости. Каталонски, велшки, ирски, шкотски... језици су активно сузбијани стотинама година, силом и административним мерама. И сад ти кажеш, није битно јел то последица тога, битно је да причају енглески/кастиљански?
    Prvo, govorim o činjenici kao takvoj, oni pričaju kastiljanski/engleski, iako imaju svoje jezike, ti njihovi jezici nisu zamrli.

    Zar u moderno doba može neko da zabrani u npr Republici Irskoj nekome da priča Gaelic?
    Ili u Kataloniji da parla katalonski?
    Ne može.
    Oni isto mogu da kažu jebe mi se za engleski/kastiljanski, ali to jednostavno nije slučaj.

    Јужни Тирол, Италија. 64% становништва говори немачки, 24,5% италијански.
    Не знам за друге земље, али ни ти немаш податке о ком проценту становништва се ради кад су у питању Мађари који не знају српски.
    To je podatak po kome stanovnici južnog tirola govore isključivo nemački, a nikako italijanski, ili je to procenat onih kojima je maternji jezik nemački?
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  8. #68

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    ne dozvoljavaju sebi da im se desi bilo sta nepredvidjeno
    U tom slučaju ponesu srpski za početnike

    it voz bejond maj ctrl
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  9. #69

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Dobro, Joso, skontali smo da u Kanjizi nema Srba, a ako ih i ima, oni zive negde gde su apsolutno nedostupni za komunikaciju, ne zive ni u cijem komsiluku, a i verovatno su potpuno asocijalni S druge strane, stanovnici Kanjize borave iskljucivo u mestima gde se govori madjarski (kako bi mogli da se sporazumeju, naravno), ne gledaju tv, ne citaju novine, ne slusaju radio, ne dozvoljavaju sebi da im se desi bilo sta nepredvidjeno
    Лоше сте сконтали. То што у Новом Саду има Мађара, они живе често и близу мене, срећем их свакодневено, комуницирам с њима, живе ми у комшилуку, нису асоцијални... па опет нисам научио мађарски.
    С друге стране, постоје многа места у Србији где се углавном не користи српски језик у свакодневном животу. Они гледају тв, слушају радио и томе слично, и углавном и причају и разумеју српски.
    Али ето, по вама постоји велики проблем - Мађари који неће да причају српски, има их на милионе, безобразни су и не поштују своју државу.

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    Prvo, govorim o činjenici kao takvoj, oni pričaju kastiljanski/engleski, iako imaju svoje jezike, ti njihovi jezici nisu zamrli.

    Zar u moderno doba može neko da zabrani u npr Republici Irskoj nekome da priča Gaelic?
    Ili u Kataloniji da parla katalonski?
    Ne može.
    Oni isto mogu da kažu jebe mi se za engleski/kastiljanski, ali to jednostavno nije slučaj.
    Како бре нису замрли? Ти језици су систематски сузбијани више векова! Наравно да им данас нико не брани, кад су се изборили, само што га народ углавном не зна.
    Ми Мађарима нисмо три века забрањивали језик и они га не знају у мери у којој Ирци знају енглески. Мислим, поређење ти је жешће.

    Јужни Тирол, Италија. 64% становништва говори немачки, 24,5% италијански.
    Не знам за друге земље, али ни ти немаш податке о ком проценту становништва се ради кад су у питању Мађари који не знају српски.
    To je podatak po kome stanovnici južnog tirola govore isključivo nemački, a nikako italijanski, ili je to procenat onih kojima je maternji jezik nemački?
    Не знам, ал сигуран сам да огроман број њих неће да прича италијански из чистог безобразлука.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #70

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Како бре нису замрли?
    Lepo, katalonski se i dalje priča u Kataloniji, Gaelic u Irskoj.Igrom slučaja sam do februara prošle godine radio za jednu firmu iz Galvej, pa sa to saznao, te ne lupetam onako napamet.
    A glede katalonskog sam dok sam radio za tu istu firmu zaprimio preporuke na katalonskom( za koji sam prvo mislio da je portugalski) sa kojima nisam znao šta da radim, jer nisam znao da prevedem sve

    Ти језици су систематски сузбијани више векова! Наравно да им данас нико не брани, кад су се изборили, само што га народ углавном не зна.
    Netačno, zanju ga ljudi, kao što ti navedoh


    Ми Мађарима нисмо три века забрањивали језик и они га не знају у мери у којој Ирци знају енглески. Мислим, поређење ти је жешће.
    Kako god, poređenje je zasnovano na mojim iskustvenim saznanjima, tako da mislim da je potpuno ok i na mestu

    Takođe sam sedeo u kancu skoro godinu dana sa Škotom koji se preziva Marej, mislim da im je to kao kod nas Petrović i pitao sam ga postoji li nekakv škotski jezik, pošto sam video/čuo/saznao da postoji Gaelic, i on mi reče da postoji, ali da ga ne zna dosta ljudi, već je retkost.

    Tako da ti moram priznati da si za taj jezik u pravu, zamro je.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  11. #71

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Malo je onih koji apsolutno ne znaju srpski jezik, pogotovo pripadnika mlađe populacije.
    Mogu da razumem one koji jesu učili srpski, ali ga nisu koristili i imaju stid da ga progovore. Treba ih ohrabriti i oni progovaraju.
    Ali zato me uvek razbesne za koje znam da izuzetno dobro govore srpski, ali neće da ga govore.
    Ili oni koji koriste prvu priliku da u većem društvu "prebace" na svoj jeziki, a da pri tom ni ne prevedu ostalim, iako ostali ne razumeju ni reč. Jednom mi je dato objašnjenje da je to zbog bolje komunikacije. Nije - nego. To je zbog nevaspitanja i nekulture.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  12. #72

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Лоше сте сконтали. То што у Новом Саду има Мађара, они живе често и близу мене, срећем их свакодневено, комуницирам с њима, живе ми у комшилуку, нису асоцијални... па опет нисам научио мађарски.
    Vi's ja jesam nesto malo. Iako (da napomenem) ne moram

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    С друге стране, постоје многа места у Србији где се углавном не користи српски језик у свакодневном животу. Они гледају тв, слушају радио и томе слично, и углавном и причају и разумеју српски. Али ето, по вама постоји велики проблем - Мађари који неће да причају српски, има их на милионе, безобразни су и не поштују своју државу.
    Au, mani ga sad, na milione
    Aha, znaci oni koji zive u mestima gde se ne koristi srpski, oni ne gledaju tv i tako to
    Gather ye rosebuds while ye may...

  13. #73

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Ali zato me uvek razbesne za koje znam da izuzetno dobro govore srpski, ali neće da ga govore.
    Ili oni koji koriste prvu priliku da u većem društvu "prebace" na svoj jeziki, a da pri tom ni ne prevedu ostalim, iako ostali ne razumeju ni reč. Jednom mi je dato objašnjenje da je to zbog bolje komunikacije. Nije - nego. To je zbog nevaspitanja i nekulture
    Upravo je to ono o čemu ja ovde drvim već danima, ali nikako da saberem misli
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  14. #74

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    Moja snaja je Slovakinja.Zivi u Slovackoj,provede ovde par meseci godisnje.Njoj je bio izazov da nauci srpski.Pa ga je i naucila.....i to ga bolje prica nego pola manjina koje godinama zive u Vojvodini...
    Češka uvozi radnike iz slovenskih zemalja, jer će veoma lako da nauče jezik. Imaju isti koren.
    Mađarski već dugo pokušavam da skontam. Da sam toliko učio italijanski, sad bih već pričao na više narečja.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  15. #75

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    Lepo, katalonski se i dalje priča u Kataloniji, Gaelic u Irskoj.Igrom slučaja sam do februara prošle godine radio za jednu firmu iz Galvej, pa sa to saznao, te ne lupetam onako napamet.
    Сине, ајде се информиши мало, факат ме уби ово одговарање теби. На острву ирскоме живи 6 милиона 200.000 људи, а ирски говори око 40.000!
    Ево ти и мапа Ирске где се говори ирски: File:Gaeltachtai le hainmneacha2.svg - Wikipedia, the free encyclopedia
    Мислим, стварно!

    A glede katalonskog sam dok sam radio za tu istu firmu zaprimio preporuke na katalonskom( za koji sam prvo mislio da je portugalski) sa kojima nisam znao šta da radim, jer nisam znao da prevedem sve
    Каталонски се више користи, истина је, изгледа да огромна већина Каталонаца зна исти.
    Но свеједно, поређења ти нису на месту.

    Као што рекох: нису Ирци научили енглески и Каталонци кастиљански својом вољом, већ су им вековима силом наметани.

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Vi's ja jesam nesto malo. Iako (da napomenem) ne moram
    Да сам Мађар и да те слушам колико правиш драму око тога, рекао бих ти "е, ај молим те немој да га учиш"

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Aha, znaci oni koji zive u mestima gde se ne koristi srpski, oni ne gledaju tv i tako to
    Ја обично гледам филмове на енглеском и порниће на немачком па ни један ни други језик не користим у свакодневној комуникацији. Понекад само у екстази викнем "ах зо зо".

    Елем, сад се већ вртимо у круг. По мени:
    1. јако мало је Мађара у Србији који не разумеју или не причају српски, посебно оних који намерно неће да знају
    2. то питање се непотребно потенцира толико да то Мађари с пуним правом могу да схвате као смарање и бесмислено прозивање, те прикривену националну нетрпељивост или барем ароганцију већег народа који мисли да има право да мањине као мање вредне држављане ове земље "позива на одговорност" или "преслишава колико знају језик".

    Да сам Мађар, у инат свакоме ко ме прозива бих се правио да не знам српски, само кад бих знао који су ти па да с њима причам на мађарском. И да, волим да се на телефон јављам са "иген", да разговор почињем са "јуно пот боратом, хођ вођ", и шта мислите колико мрких погледа сам добио широм Војводине? Друга ствар је што ја волим инцидентне ситуације
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 5 od 8 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Najlepše ljubavne pesme srpskog jezika
    Autor izabelitta u forumu Poezija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 26.03.2012, 13:38
  2. Reč...stih... strane pesme
    Autor maksimilijan u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 126
    Poslednja poruka: 21.07.2010, 22:59
  3. Dobre i loše strane afrodizijaka
    Autor Crazy Angel u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 15.01.2009, 12:01
  4. Ubacivanje srpskog jezika u Sony ericsson telefone
    Autor dixy u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 11.06.2008, 20:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •