Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    FOKSTERIJER OŠTRODLAKI [FCI No. 169]
    Originalni naziv rase: FOX TERRIER-WIRE
    Zemlja porekla: ENGLESKA

    Opšti izgled: Aktivan i preduzimlji, snažnog kostura i građe, iako malih dimenzija, nikad težak i glomazan. Telesni sklop je u savršenoj ravnoteži, ovo se naročito odnosi na proporcije između lobanje i njuške, a visina grebena i dužina tela od ramenog zgloba do sednih kvrga, približno je ista. U stavu liči na lovačkog konja kratkih leđa. Pokriva veliki prostor.

    Temperament: Oprezan, brz u akciji, oštrog izraza, na vrhovima prstiju očekuje, blago provokativan. Prijateljski nastrojen, druželjubiv i neustrašiv.

    Lobanja:
    Gornja linija lobanje skoro ravna, blago pada, postepeno smanjujući širinu ka očima.

    Stop: Blag.

    Nos
    : Crn.

    Njuška:
    Mala razlika u dužini između lobanje i ličnog dela. Ako je njuška primetno kraća, glava izgleda slabo i nedovoljno razvijeno. Lični deo se postepeno spušta od očiju prema njušci. Blagi prelom (stop) na mestu gde počinje čelo, ali nije udubljen niti grubo prelomljen ispod očiju. Tu njuška treba da bude puna. Pune i okruglaste koonture su nepoželjne.

    Vilice/zubi:
    Jake vilice, sa perfektnim, potpunim i pravilnim makazastim zagrizom, pri čemu gornji sekutići prisno naležu na donje, vertikalno su usađeni u vilicu. Prejako razvijene kosti i mišići vilica nisu estetski i treba ih izbegavati.

    Oči:
    Tamne, vatrene i inteligentne, umereno male, nisu ispupčene. Oblik treba da im je što okrugliji. Nisu razmaknute, niti suviše visoko postavljene ka lobanji i nisu suviše blizu ušiju. Svetle oči su krajnje nepoželjne.

    Uši: Male, u obliku slova"V", umerene debljine, prednji deo je izrazito previjen i pada ka napred prema obrazima. Gornja linija usnog prevoja je iznad nivoa lobanje. Uspravne uši, uši u obliku lale ili nizine uši su krajnje nepoželjne.

    Vrat: Prav, mišićav, dobre dužine. Širi se prema ramenima, bez podgušnjaka, lepo izvajan gledano iz profila.

    Leđa: Kratka, ravna i čvrsta, bez labavosti.

    Slabine:
    Mišićave, blago zaobljene. Kratke, povezane.

    Grudi: Duboke, prednja rebra umereno zaobljena, zadnja rebra duboka, dobro zakrivljena.

    Prednji deo: Gledano spreda, lopatice su skoro vertikalne i spuštaju se od spoja u predelu vrata do vrha ramena, koja treba da su lepo oblikovana. Gledano iz profila, lopatice su dugačke, kose i nagnute unazad. Greben uvek jasno izražen. Grudi duboke, nisu široke. Gledano iz bilo kog ugla, prednje noge su prave, sa snažnim kostima do šapa. Laktovi dobro priležu uz telo, slobodno se kreću, stoje pravo u kretanju.

    Zadnji deo: Jak, mišićav, bez padanja ili čučanja. Kombinacija kratkih potkolenica i ravnog kolena je krajnje nepoželjna.

    Kretanje: Prednje i zadnje noge kreću se pravo napred i paralelne su. Laktovi se kreću slobodno i paralelno sa telom. Kolena nikada nisu okrenuta napolje ili unutra. Dobar potisak dolazi od elastičnih zadnjih nogu.

    Dlaka:
    Gusta, vrlo oštra. Od 2 cm na ramenima do 4 cm na grebenu, leđima stranama grudi, prednjem i zadnjem delu, sa kratkom i mekom podlakom. Dlaka na leđima i nogama je grublja nego sa strane. Dlaka na vilicama je oštra i dovoljno duga da daje utisak snage ličnom delu. Dlaka na nogama je gusta i oštra.

    Boja: Dominira bela, sa crnim, crnim i plamenim ili plamenim oznakama. Tigrasta, crvena, boje jetre i plavičaste oznake su nepoželjne.

    Veličina:
    Visina u grebenu ne treba preći 39 cm za mužjake, a ženke su nešto niže. Idealna težina mužjaka u izložbenoj kondiciji je 8,25 kg a ženke su nešto lakše.

    Greške:
    Svako odstupanje od navedenih tačaka smatra se greškom, čije ocenjivanje mora stajati u tačnoj srazmeri sa stopom izraženosti.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Da prelepi su zivahni i hiperaktivni
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  3. #3

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Resio sam da kupim jedo musko stene ove rase ali me zanima (posto nigde ne mogu da nadjem po netu) koliko kosta trimovanje, kao i da li ja to mogu nauciti da radim vremenom?

    btw, sjajan pas

  4. #4

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Citat qwerty kaže: Pogledaj poruku
    Resio sam da kupim jedo musko stene ove rase ali me zanima (posto nigde ne mogu da nadjem po netu) koliko kosta trimovanje, kao i da li ja to mogu nauciti da radim vremenom?

    btw, sjajan pas
    Ja mislim da bi trimovanje mogao svako da nauci a sto se tice cene,otprilike je od 15 do 30 eura
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  5. #5

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Imam jos jedno pitanje za vas iskusne:

    Ako se psu cupa mrtva dlaka, to vremenski puno traje, ali boja psa ostaje ista a koza psa zdrava?
    Ako se sisa masinicom boje vremenom postaju mutne, a dlaka meksa....?

    Jer to tacno ili nije? To sam pokupio nesto sa neta ali nisam siguran da sam lepo razumeo.

    A najbolje je kombinacija ove dve metode?

  6. #6

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Citat qwerty kaže: Pogledaj poruku
    Imam jos jedno pitanje za vas iskusne:

    Ako se psu cupa mrtva dlaka, to vremenski puno traje, ali boja psa ostaje ista a koza psa zdrava?
    Ako se sisa masinicom boje vremenom postaju mutne, a dlaka meksa....?

    Jer to tacno ili nije? To sam pokupio nesto sa neta ali nisam siguran da sam lepo razumeo.

    A najbolje je kombinacija ove dve metode?
    Pa znas kako,kazu da sisanje masinom po telu,menja dlaku,unistava ostru dlaku,a kasnije menja i boju.Mozda bi bilo najbolje da ga odvedes kod 'frizera' pa da ti oni objasne kako i sta treba
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  7. #7

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Pa znas kako,kazu da sisanje masinom po telu,menja dlaku,unistava ostru dlaku,a kasnije menja i boju.Mozda bi bilo najbolje da ga odvedes kod 'frizera' pa da ti oni objasne kako i sta treba
    Potpisujem.. Prijateljica ima Erdel terijera i već godinama ga sama šiša mašinicom i boja dlake mu je totalno izblijedila. Crne nijanse su postale svijetlo sive, a narandžaste su skoro nestale. Naveo sam primjer Erdela, pošto imaju sličnu boju dlake.. Trimovanje jeste mukotrpan posao, ali se može lako naučiti i samo ti treba volja.
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  8. #8

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Citat qwerty kaže: Pogledaj poruku
    Imam jos jedno pitanje za vas iskusne:

    Ako se psu cupa mrtva dlaka, to vremenski puno traje, ali boja psa ostaje ista a koza psa zdrava?
    Ako se sisa masinicom boje vremenom postaju mutne, a dlaka meksa....?

    Jer to tacno ili nije? To sam pokupio nesto sa neta ali nisam siguran da sam lepo razumeo.

    A najbolje je kombinacija ove dve metode?
    Ja imam ostrodlaku zenku NLT-a i redovno je "cupam". Skroz sam zadovoljan ishodom i preporucujem ti isto medjutim postoje rase koje se moraju trimovati ( kery blue terrier, bedlington terrier,silihem terrier...). Nisam 100 % siguran ali mislim da se i ostrodlaki fox terrier-i moraju pored cetkanja i cupanja i trimovati.

  9. #9

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    a ovo je Jasmina kad je imala malo manje od dva meseca

  10. #10

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Sto je slatka, kao plisana igracka je
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  11. #11

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Za one koji ponekad ne nađu vremena da istrče svog foksa, odn. da šetaju sa njim, evo jedne korisne vježbice, da bi mala zvijer ostala srećna i umorna.

    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  12. #12

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    Evo jos nekoliko:







    Psi su zakon.

  13. #13

    Odgovor: Foksterijer Ostrodlaki - Fox Terrier-Wire

    evo jos jednog

    Psi su zakon.

Slične teme

  1. Erdel terijer - Airedale terrier
    Autor Flufi u forumu Rase pasa
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 19.03.2024, 16:24
  2. Erdel terijer (Airedale terrier) štenci
    Autor majkamara u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.02.2013, 08:56
  3. Tibetski terijer - Tibetan Terrier
    Autor ZOE u forumu Rase pasa
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 28.01.2011, 17:42
  4. Stafordski bul terijer - Staffordshire Bull Terrier
    Autor silvia u forumu Rase pasa
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 20.10.2010, 19:02
  5. Bul Terijer - English Bull Terrier
    Autor silvia u forumu Rase pasa
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 22.07.2009, 11:39

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •