Baranda
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7

Tema: Baranda

  1. #1

    Baranda

    S' obzirom da je Baranda u mojoj opstini i da je sada poznata po seriji "Vratice se rode" resio sam da vas upoznam malo vise sa ovim banatskim selom.

    Polozaj:

    Hatar Barande zahvata povrsinu od 52,2 km kvadratnih i drugi je po velicini u opstini Opovo. Od njega je veci samo hatar Sakula. Izduzen je pravcem istok - zapad na duzini od 13,3 km, dok mu je najveca sirina svega 4,5 km. Na severu se granici sa hatarom Sakula, na istoku sa podrucjem opstine Kovacica, odnosno hatarom Kovacice, na jugu sa hatarom Opova, a na zapadu sa Beogradskim podrucjem i sa hatarom Cente. On vecim delom lezi na diluvijalnoj terasi, a manjim delom na aluvijalnoj ravni Tamisa.
    Selo je sagradjeno na zapadnoj periferiji hatara, na granici terase i aluvijalne ravni. Na tom mestu ovu granicu cini rt duboko isturen prema ravni Tamisa, tako da je Baranda sa tri strane omedjena niskim, plavnim zemljistima. Istoccno od sela je velika bara Slatina, koja takodje sprecava sirenje sela na tu stranu.
    Kroz Barandu prolazi potamiski put koji povezuje Pancevo sa Idvorom i dalje sa putem Beograd - Zrenjanin. Tim putem Baranda ima vezu i preko susedne Cente. Do izgradnje puteva preko Sakula i preko Kovacice, put preko Barande i Cente bio je najkraca veza izmedju Panceva i Zrenjanina.

  2. #2

    01 Baranda

    Pozzz, znam i ja ponesto o Barandi!!
    Glumac Dragan Bjelogrlic u Barandi ima kucu i verovatno ta seoska idila ga je inspirisala da se napravi dobra serija o urbanom i modernom gradu i banatskom selu! Baranda ima "dobar" kafic koji se zove BRUKA ima uzivo muzike dobro je otici tamo petkom tad je mnogo opusteno, a atmosfera usijana!! Inace Bruku drzi Dragana Bjelogrlica burazer, renovirao je lokal tako da je sad superiska! Inace jos jedno lepo seoce i najmanje je u opstini Opovo, ljudi su gostoprimljivi. U Barandni nema vecih firmi, ima par malih koje su opredeljene vise za lokalno trziste. Grane kojima se bave firme su textilna i prehrabena, mozete doci da se najedete i obucete dobro! Jedan od Barandjana koga svi znaju je Laza Krvopija, strastveni pecaros i prognozer za casopis Ribolov! Zasad toliko pa videcemo mozda naleti i neki Barandjan da nam nesto vise kaze!

    PozzZ!
    Choose to know!!!

  3. #3

    Odgovor: Baranda

    Sve ste rakli, samo ono naj bitnije niste, da Baranda ima naj razvijeniji turisticki "biznis" u regionu. Isti ce se udvosrtuciti kada se zavrsi rekonstrukcija ribnjaka. A pri zavrsetku radova na ribnjaku, pocece izgradnja dugo iscekivane BANjE u poznatoj "slatini".

  4. #4

    Odgovor: Baranda

    Jedan deo Kikinde se zove Baranda. Tek kad je pocelo prikazivanje serije
    "Vratice se rode" sam saznao da postoji i Baranda selo.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  5. #5
    Citat vladapera kaže: Pogledaj poruku
    Jedan deo Kikinde se zove Baranda. Tek kad je pocelo prikazivanje serije
    "Vratice se rode" sam saznao da postoji i Baranda selo.
    Kada se pomerila austrougarska granica, neki stanovnici Kikinde su naselili Barandu, da bi sacuvali povlasceni granicarski status (negde krajem 18 veka).

    Baranda je mnogo lepo i pitomo mesto.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 25.01.2009 u 23:45 Razlog: Uzastopne poruke
    Tri su zla i tri su dobra na svetu: vatra, zena i more

  6. #6

    Odgovor: Baranda

    Citat vasilis kaže: Pogledaj poruku
    ...austrougarska granica.... krajem 18 veka...
    Sve se češće Austrougarska pominje i vezuje za vreme kada nije postojala takva država.

    Medjutim, Austrougarska je postojala od 1867. do kraja I Svetskog rata.

  7. #7

    Odgovor: Baranda

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Sve se češće Austrougarska pominje i vezuje za vreme kada nije postojala takva država.

    Medjutim, Austrougarska je postojala od 1867. do kraja I Svetskog rata.
    Da, greska, do tada je bila austrijsko carstvo(Habzburška Monarhija), a 1867 je transformisana u Austrougarsku, zbog teznje Madjara za autonomijom.
    Tri su zla i tri su dobra na svetu: vatra, zena i more

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •