Roditelji nisu savršeni - sasvim otvoreno
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Roditelji nisu savršeni - sasvim otvoreno

    Svi smo mi ljudi, sa manama i vrlinama, a po svojoj prirodi daleko smo od savršenstva. I upravo smo zbog toga jedinstveni. Kada tragamo za najboljim rješenjima i pokušavamo da budemo bolji svakog dana, tada smo u stvari najbolji roditelji našoj djeci.

    Mnogi ljudi vjeruju u mit o savršenim roditeljima – idealni otac i majka koji podižu srećnu djecu bez problema, nedoumica i grešaka. Istina je u stvari da ne postoji savršen roditelj.

    psiholog.ba

    Ja ću prva reći da nisam savršena niti težim tomu no da bih htjela iskorijenit neke stvari i neke svoje obrasce ponašanja, bih.

    Jedna od mojih mana u odgoju jest ta što me kćerka prevesla kako joj se sprdne. Na tu moju slabost je najviše utjecala situacija u kojoj jesmo. Naime, ona je moje dijete iz prvog braka i sada ima malog polubrata koji zahtjeva puno pažnje zbog svojeg zdravstvenog stanja. Ništa strašno, no obveze su veće jer su i njegovi odlasci doktorima češći. Ona ima skoro dvanaest godina, a on tri. Ona je na pragu puberteta i učenik petog razreda, a on još ne ide u vrtić i ne priča puno. Uglavnom, dok se mi igramo s malim i boravimo u dnevnom boravku, mala mora učiti i obaviti svoje obveze na vrijeme. Nažalost, u zadnje vrijeme dosta zabušava i pokušava eskivirati svoje zadaće. I sada.. Kako da ju tjeram van iz sobe da ona obavi svoje?? Želim reći, tjeram ju da napravi svoje obveze, no tada se osjećam grozno. Upravo iz tog razloga nekad popustim i zažmirim na jedno oko jer ne želim da ona pomisli kako više volimo brata negoli nju, no ovo je začarani krug




    Roditelji, težite li Vi savršenstvu u odgoju?

    Koje su Vaše mane u roditeljstvu? Jeste li svjesni svojih grešaka koje radite?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  2. #2

    Odgovor: Roditelji nisu savršeni - sasvim otvoreno

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    Roditelji, težite li Vi savršenstvu u odgoju?

    Koje su Vaše mane u roditeljstvu? Jeste li svjesni svojih grešaka koje radite?
    Tesko je definisati sta je savrsen odgoj, bar meni. Tezim tomu da budem uzor svojoj djeci, da ih naucim nekim normama, i na kraju krajeva izvedem na pravi put i sacuvam od svih poroka danasnjice.
    Daleko od toga da sam savrsen roditelj. Mi smo tek u zacecima roditeljstva al vec vidim kako polako popustamo pred stvarima koje su nam bile na "nedopustivoj" listi pre roditeljstva. Dal' je stvarno slabost prema potomstvu ili jednostavno se i mi krecemo linijom manjeg otpora jos nisam siguran. Mislim da sa tim sto pokusavamo sve da olaksamo svojoj djeci danas, sto pokusavamo da ih zastitimo od svega i svacega, im ne cinimo nikakvu uslugu... naprotiv. Tu negdje pokusavam da promjenim svoje ponasanje i pristup ogoju.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  3. #3

    Odgovor: Roditelji nisu savršeni - sasvim otvoreno

    Nisam bila savrsen roditelj,nema takvih..Mogu pisati u proslom licu,posto su moji odrasli i ta faza vaspitanja je zavrsena,a postoji dosta stvari koje tek sad vidim da je moglo drugacije.

    ..litle fairy mali savet ,nadam se da ga neces shvatiti kao -soljenje pameti--nemoj je terati da radi domace zadatke kad se igrate,sasvim je normalno da se tada kod nje probudi osecaj da je izostavljena,ili da je manje voljena.Odredi vreme kad ce -svi na radne zadatke-,recimo maleni na spavanje,ti neku svoju obavezu ,ona svoju..onda ce to drugacije prihvatiti..

  4. #4

    Odgovor: Roditelji nisu savršeni - sasvim otvoreno

    swba - shvatila sam da imaš malog klinca pa je možda rano pitati. No, zatekneš li se da krivo postupaš u nekom određenom momentu? U stilu, hm, možda nisam trebao tako reagirati već onako?

    davorjanka - tvoj savjet nisam shvatila kao soljenje pameti. Dapače, zato sam i otvorila temu u kojoj bismo mi, roditelji, friški ili stari, pisali što mislimo u kojem segmentu odgoja griješimo Znam na što ukazuješ no, vjeruj mi, nije to tako lagano kod mene. Naime, kćerka je u stanju pisati jednu zadaću iz matematike i 3h jer je onaj tip osobe koja, kada joj se nešto ne da, tada ne želi obaviti. I tada krivo napravi zadaću a koja korist od domaće zadaće ako ju krivo napravi. Joj, ne znam koliko puta smo joj rekli da prvo napravi sve svoje pa ima preostalo vrijeme za sebe.

    I da.. Slobodno napiši svoja iskustva. To što su tvoji (oprosti što ti ne persiram) odrasli, nema veze. Dobro je čuti tuđa iskustva, bez obzira koliko vremena je prošlo.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  5. #5

    Odgovor: Roditelji nisu savršeni - sasvim otvoreno

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    swba - shvatila sam da imaš malog klinca pa je možda rano pitati. No, zatekneš li se da krivo postupaš u nekom određenom momentu? U stilu, hm, možda nisam trebao tako reagirati već onako?
    Mi smo tek u zacetcima roditeljstva tako da kad pogledam unazad jos uvjek nema nista sto me bas kopka da sam mogao drugacije uraditi. Mozda se nismo trebali navici na ruke prilikom uspavljivanja al Boze moj... danas - sutra ce da odraste kao i svi mi i jednog dana ce mi biti zao sto ga jos vise nismo mazili dok je bio beba.
    Mada, siguran sam da cemo imati takvih trenutaka i da cemo zaliti za nekim svojim postupcima. Al sve je to stvar odrastanja... kako djeca rastu tako i mi rastemo sa njima kao roditelji.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6

    Odgovor: Roditelji nisu savršeni - sasvim otvoreno

    Citat little fairy kaže:
    Roditelji, težite li Vi savršenstvu u odgoju?

    Koje su Vaše mane u roditeljstvu? Jeste li svjesni svojih grešaka koje radite?


    Ne težim ka savršenstvu jer sam nakon svih ovih godina kao roditelj shvatila da je to prosto nemoguće. Svakako se trudim, i dajem sve od sebe, da budem što bolji roditelj, i da dajem dobar primer svojoj deci a opet sam svesna da je to daleko od savršenstva jer uvek svakako može i bolje i više.

    Što se mana tiče... umem da budem nedosledna u nekim momentima a to je vrlo pogrešno, i sama sam toga svesna. Isto tako, za sve ove godine su provalili čime mogu "da me kupe" pa dođemo u situaciju da popustim onda kada to i nije baš najpametnija solucija.

    U svakom slučaju, učim da budem roditelj u hodu, svakog dana, i smatram da neki univerzalni recept i ne postoji. Prosto se trudim koliko mogu u datom momentu a da li će se taj trud isplatiti to će samo vreme pokazati.
    I may not be perfect but I'm always me

Slične teme

  1. loši roditelji
    Autor asdf u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 08.02.2015, 14:34
  2. Loši roditelji
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 02.06.2010, 21:47
  3. Otvoreno prvenstvo Australije - AO 2010
    Autor starsica u forumu Spomenar
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 01.02.2010, 20:00

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •