Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne? - Strana 4
Strana 4 od 13 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 183
  1. #46

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Da treba ukinuti naravno
    ...sto komsija?...radi gooza?...
    ...hell ain't a bad place to be......

  2. #47

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...sto komsija?...radi gooza?...
    ma nije tonego ne mozhe da se odvoji od tatice

  3. #48

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat maksimilijan kaže: Pogledaj poruku
    ma nije tonego ne mozhe da se odvoji od tatice
    ......aj' ne zajebavaj...covek se bre zeni sledece godine...
    ...hell ain't a bad place to be......

  4. #49

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Nisam...neka vam je...i onako o cemu bi pricali godinama neg' o dozivljajima iz armije..vala naslusala ih se ...

    A i sto bi vama bilo gore nego nama
    Budi pametan i pravi se lud

  5. #50

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ......aj' ne zajebavaj...covek se bre zeni sledece godine...
    na opshtu zhalost devojaka srbija pa i shire
    nisi znao da ce on zhiveti s tatom

  6. #51

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Ma kakvo ukidanje! Jedino može da se ukine civilno služenje vojne obaveze pa svi na vojni rok u uniformi sa puškom i to na 15 meseci ....
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  7. #52

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Potpuno sam uveren da ne postoji ni jedan razuman razlog za ukidanje vojne obaveze. Čak i države koje imaju profesionalnu vojsku imaju načine obuke i pripreme stanovništva za eventualni rat...

    Rat je maksimalno i najsloženije naprezanje za svaku državu i svaki narod. Zadatak stajaće vojske je da prihvati prvi udar na sebe i stvori što bolje uslove za izvršenje što kvalitetnije mobilizacije.

    Hajde malo da razmislimo i da se zapitamo kolika bi i kakvog bi sastava trebala biti ta naša profesionalna vojska (za šta se naša politička elita zalaže) da odbrani zemlju od mogućeg agresora? Da li je to u stanju da uradi naša buduća profesionalna vojska, bez masovnog uključivanja u odbranu zemlje vojno sposbnih muškaraca i žena? Ako vojska bude profesionalna, kako će se onda vršiti obuka rezervnog sastava, jer je i malom detetu jasno da profesionalna vojska, kakav nam se koncept sada nudi, ne bi mogla da odbrani niti jedan jedini okrug, a kamoli čitavu Srbiju ili neki širi front, odnosno da odvrati kombinovanu agresiju na našu zemlju?

    Sledeći nepovoljni činilac za nas je taj što nemamo definisano savezništvo. Ta priča sa NATO paktom, čini mi se da (još) ne pije vodu, a Rusi, opet, imaju svoju viziju odbrane tako što nastoje da se ojačaju kako bi što uspešnije odbranili sami sebe, tako da neki novi vojni savez sa njima na čelu u koji bi se i mi uključili teško da je u doglednom vremenu moguć, čak i kada bi aktuelna vlast u Srbiji to nekim čudom i želela...

    I, ako želimo sebi dobro, ubeđen sam da vojsku nije dobro ukidati. Sigurno je da je treba racionalizovati i modernizovati primereno strategiji odbrane i mogućnostima našeg društva. Verujem da je treba samo delimično profesionalizovati (elitne jedinice), ali i da treba da se ide na odsluženje vojnog roka, kako bi naši momci naučili osnovne vojne veštine, ako dođe do nekog većeg ratnog sukoba na ovim prostorima. I, naravno, civilno služenje vojnog roka, ili treba potpuno ukinuti ili zaista pooštriti kriterijume kada je ono moguće...

    Napomenuo bih još da je rat redovna i zakonita društvena pojava i da se javlja kada se nagomilane društvene protivrečnosti ne mogu više rešavati poitičkim sredstvima i da je u tom smislu snažna armija nezamenjiv faktor odvraćanja od agresije i ko takva faktor stabilnosti...

    Uostalom, poznata je naša izreka da će narod koji ne hrani svoji vojsku, hraniti tuđu...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #53

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    memento je po običaju jasan, koncizan i u mnogo čemu u pravu...

    međutoa, moj sin za nedelju dana puni 20 god...
    a ja sam bio vojnik, pa posle rezervista 90ih godina još jedan vojni rok.
    niti je šta dobro bilo u onoj vojsci, a tek da ne pričam o "vojnim vežbama".

    ukinuti obavezno služenje vojnog roka, a pripremiti obveznike znanjima "civilne zaštite".

  9. #54

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    memento je po običaju jasan, koncizan i u mnogo čemu u pravu...

    međutoa, moj sin za nedelju dana puni 20 god...
    a ja sam bio vojnik, pa posle rezervista 90ih godina još jedan vojni rok.
    niti je šta dobro bilo u onoj vojsci, a tek da ne pričam o "vojnim vežbama".

    ukinuti obavezno služenje vojnog roka, a pripremiti obveznike znanjima "civilne zaštite".
    Ja nisam u svom postu napisao šta bih želeo ili voleo, već ono što mislim da je najbolje za ovo državu. Međutim, to je samo moje mišljenje, dakle subjektivno i podložno kritici...

    Ali, nešto bih i ja napomenuo što se tiče dece. I ja ih imam i to trojicu sinova. Jedan je već odslužio vojsku, a jedan će verovatno dogodine, dok je ovaj najmlađi još srednjoškolac. Ne bih želeo da kvalifikujem metod kojim se ovako ozbiljna tema sagledava prema isključivo ličnim i trenutnim potrebama, koje su po pravilu kratkotrajne i često nedelotvorne. Bar ja tako mislim. Dakle, uveren sam da je ovde tema naš narod i naša država, a ne ko i koliko ima sinova i da li su prematorili, ili nisu za vojnu obavezu. Verujem da je to jasno, kao što verujem da će se razumeti da ne želim da budem maliciozan niti uvredljiv...

    I, na kraju. I ja sam služio vojsku, i ja sam mobilisan 1991. kao i brojni drugi, uostalom. Igrom slučaju, ostao sam u ratu preko dve godine i teško može neko da mrzi rat, armiju i oružje više od mene. Međutim, svo ljudsko iskustvo, čitava istorija nas uči da je vojska neophodna. I pored toga što su se ona vojska i ona država pokazali u visokom stepenu nesposobnim i nedoraslim onom istorijskom trenutku, duboko verujem da vojnu obavezu u zemlju Srbiji ne treba ukidati, posebno sada kada je u njoj promenjeno društveno uređenje i kada se opet vraća građanski sistem vrednosti...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #55

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ja nisam u svom postu napisao šta bih želeo ili voleo, već ono što mislim da je najbolje za ovo državu. Međutim, to je samo moje mišljenje, dakle subjektivno i podložno kritici...

    Ali, nešto bih i ja napomenuo što se tiče dece. I ja ih imam i to trojicu sinova. Jedan je već odslužio vojsku, a jedan će verovatno dogodine, dok je ovaj najmlađi još srednjoškolac. Ne bih želeo da kvalifikujem metod kojim se ovako ozbiljna tema sagledava prema isključivo ličnim i trenutnim potrebama, koje su po pravilu kratkotrajne i često nedelotvorne. Bar ja tako mislim. Dakle, uveren sam da je ovde tema naš narod i naša država, a ne ko i koliko ima sinova i da li su prematorili, ili nisu za vojnu obavezu. Verujem da je to jasno, kao što verujem da će se razumeti da ne želim da budem maliciozan niti uvredljiv...

    I, na kraju. I ja sam služio vojsku, i ja sam mobilisan 1991. kao i brojni drugi, uostalom. Igrom slučaju, ostao sam u ratu preko dve godine i teško može neko da mrzi rat, armiju i oružje više od mene. Međutim, svo ljudsko iskustvo, čitava istorija nas uči da je vojska neophodna. I pored toga što su se ona vojska i ona država pokazali u visokom stepenu nesposobnim i nedoraslim onom istorijskom trenutku, duboko verujem da vojnu obavezu u zemlju Srbiji ne treba ukidati, posebno sada kada je u njoj promenjeno društveno uređenje i kada se opet vraća građanski sistem vrednosti...
    Slučajno nabasah na temu...
    Memento, potpuno si u pravu !!!
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

  11. #56

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Profesionalna vojska.

    Domovina se brani knjigom.
    Vrag odneo šnalu...

  12. #57

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    memento

    nisam ja ni pokušao da polemišem sa Tobom o opravdanosti obaveznog vojnog roka.

    pokušavam da kažem da sam kao roditelj zabrinut da moj sin ode u ruke onakvih ljudi kakve sam video i doživeo 90ih.

    sebičan sam pa eto

    što se tiče odbrane naroda...

    ljudi na vlasti koji pričaju o odbrani naroda se najviše plašim.

  13. #58

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Jao i onako nam se ova muska populacija ulenjila,jos kad bi ukinuli vojne obaveze pa to bi bilo katastrasno.Ma meni je to ok,sve price o vojsci koje sam cula bile su bas sipma sem tih nekih iz 90ih i te neke 99...
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  14. #59

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Domovina se brani knjigom.
    Da, baš to je pisalo po kasarnama bivše JNA, kao i ono - Više probija zrno znanja nego zrno čelika...

    Domovina se brani najdelotvornijim sredstvima, ali pre svega odgovornom vlašću, izgrađenim institucijama sistema i patriotizmom. Primera za to je mnogo...

    Na tom putu ka odgovornoj vlasti i ozbiljnim institucijama jedne države, najvažnija je (ali ne i jedina) relacija glasači - vlast. U toj večitoj igri žandara i lopova niko nije nevin. Ni mi, kao glasači, a boga mi ni vlast. Ko je više kriv? Verovatno smo tu negde, egal, ma šta mi mislili o tome, jer se obično vlast okrivljuje za sve dok licemerno prećutkujemo da smo ih često baš mi zaokruživali na listićima kada samo glasali...

    Šta želim da kažem? Koncept profesionalne vojske koji nam se nudi je zaista na prvi pogled privlačan. Običan čovek to shvata na način da će se time dobiti vrhunski obučena vojska, sposobna da odgovori bezbednosnim izazovima današnjeg političkog trenutka, a za uzvrat će dobiti (lažni) osećaj mirne savesti da, eto, više ne treba niko drugi da se bavi poslovima odbrane, pa ni njegova rođena deca, jer postoje za to profesionalni i (dobro?) plaćeni vojnici...

    Sve to bi bilo lepo kada bi bilo tačno. Međutim, nema te profesionalne vojske koja sama može odbraniti napadnutu zemlju. I to je istina. Tek za ovu moju tvrdnju postoje mnogi primeri. Ako nas neko i napadne, to svakako neće biti Andora, Lihtenštajn ili Malta, već neka neuporedivo snažnija zemlja ili, što je još gore i verovatnije, neki (privremeni, ili već postojeći) vojni savez država, u mogućem budućem regionalnom ili čak svetskom ratu...

    Ili, da pokušamo da razmišljamo na sledeći način. Ako će nam buduća armija biti brojnog sastava 20 tak do 30 tak hiljada vojnika, pokušajmo da shvatimo da su gro toga ljudi koji nisu borci u pravom smislu reči. Naime, tu su pozadinske jedinice (tehničari, mehaničari, kuvari, oružari, intendanti, veza, zdravstveno osoblje, ABH jedinice... itd), zatim, nastavnički kadar, komande i štabovi itd. Ako ovo shvatimo, a morali bi ako želimo da budemo objektivni, nije teško zaključiti da je broj boraca u toj našoj projektovanoj profesionalnoj vojsci gotovo upola manji od nominalnog stanja po formaciji...

    Priče o civilnoj zaštiti su neozbiljne i zavaravajuće, jer civilna zaštita, ma kako bila važna (a jeste) ne može u mnogim i daleko važnijim stvarima zameniti vojsku.

    Vrlo je važno redovnim služenjem vojnog roka obezbediti protočnost naših mladića kroz vojne jedinice kako bi se oni obučili osnovnim vojnim veštinama, ali i pojedinim važnim za odbranu vojnim specijalnostima, kako bi u eventualnom ratu (nemojmo se zavaravati da rata neće nikada više biti i da će neko drugi umesto nas ratovati) umeti da zaštite i sebe i svoju državu i svoj narod...

    I za sam kraj, da napomenem da neutralnost u nekom budućem ratu nije nikakva zaštita. Uostalom, armija koju poseduje Švajcarska uopšte nije za potcenjivanje...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #60

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Obzirom da smo toliko mali i nejaki i uvek cemo takvi biti da jedini rat koji dolazi u obzir za nas je kao i ovaj prosli, znaci da se sa nekim sebi ravnim pobijemo prackama i ostalim prevazidjenim oruzjima dok neko jaci ne odluci na ciju ce stranu i ne umesa se. Mislim, sila boga ne moli, to smo videli i nedavno.
    U tom smislu vojska nam ne treba, mozda eto tek toliko da zakuvamo.
    Mislim da je u redu, za nas nejake da se integrisemo sa tim nekim jacim i onda cemo vec raditi kako oni kazu pa necemo morati sami da smisljamo.

    Citat joksi kaže: Pogledaj poruku
    Jao i onako nam se ova muska populacija ulenjila,jos kad bi ukinuli vojne obaveze pa to bi bilo katastrasno.Ma meni je to ok,sve price o vojsci koje sam cula bile su bas sipma sem tih nekih iz 90ih i te neke 99...
    E sad.. I ja se nostalgicno secam klinaca iz komsiluka kako odlaze kao junoshe, a vracaju se ozbiljniji i visochiji ali to je bilo onda kad se islo po 1000 km od kuce, pa se ne dolazi po devet meseci, pa se uzelis..
    Poruku je izmenio Lilith_021, 16.06.2009 u 11:58
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

Strana 4 od 13 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Muski i zenski poslovi i kucne obaveze
    Autor Bishop u forumu Muška kafana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 12:22
  2. Predlog za ukidanje prestupnih sekundi
    Autor Galahad u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.11.2007, 10:39
  3. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.10.2006, 15:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •