Diskriminacija?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 31
  1. #1

    Diskriminacija?

    Možda će se moja sugestija nekome učiniti preoštrom ali to je moje mišljenje a svako ko se ne slaže sa tim, neka mi objasni svoje kontra-argumente.
    Radi se o izborima, uopšteno, za svaki nivo vlasti. Smatram da starijim građanima ove države, oni koji su u penziji, starijim od 70 godina, ne bi trebalo "dozvoliti" da glasaju. Radi se o tome da su oni živeli u vremenima koja su bila totalno drugačija od današnjeg vremena. Pre pola veka su bile sasvim druge okolnosti, druga razmišljanja i normalno je i prirodno da se menjaju shvatanja o mnogim društvenim, socijalnim, kulturnim i drugim pitanjima, kao što je prirodno da svako ima pravo na svoje mišljenje, ma kakvo ono bilo. Radi se i o tome, da sugrađani, gore pomenuti, ne mogu živeti u skladu sa modernim shvatanjima i tendencijama u društvu, pa samim tim ne mogu odlučivati ili biti onaj jezičak na vagi koji će doneti neku odluku koja može imati dalekosežne posledice, možda i negativne, po zemlju, uzevši u obzir brojnost te starosne populacije.
    Daleko od toga da vređam njihovu inteligenciju i sposobnost rasuđivanja i da na taj način želim da oni budu "isključeni" iz društvenih tokova. Ipak, ne mogu se stvarati uslovi za život dolazećim i generacijama koje tek treba da daju svoj doprinos ovom društvu na shvatanjima koja su, budimo realni, uglavnom neprimerena sadašnjosti. Starije generacije su dale svoj doprinos, kakav da je, ali treba ustupiti mesto mlađim i dati im prostora i mogućnosti da sami i bez uticaja sa strane, odlučuju o svojoj sudbini.
    Ne želim da se ovim osete uvređenim starije generacije, ali društvo se mora menjati, mentalitet, shvatanja o životnim pitanjima. Rado ću odgovoriti na sve vaše sugestije, primedbe pa i suprotna mišljenja, kojih će svakako biti.

  2. #2

    Odgovor: Diskriminacija?

    Sirijus ti ovo valjda ne mislis sirijus? ako da, onda ti je svakako suvisan onaj upitnik iza rijeci diskriminacija.
    Radi se i o tome, da sugrađani, gore pomenuti, ne mogu živeti u skladu sa modernim shvatanjima i tendencijama u društvu, pa samim tim ne mogu odlučivati ili biti onaj jezičak na vagi koji će doneti neku odluku koja može imati dalekosežne posledice, možda i negativne, po zemlju, uzevši u obzir brojnost te starosne populacije.
    Nazalost nisam nigdje u profilu vidjela tvoje godine i zaista ne znam u kakvim se ti drustvenim krugovima kreces, ali dal' ti je ikada za oko zapao prosijek godina jednog drzavnog duznosnika?

    Starije generacije su dale svoj doprinos, kakav da je, ali treba ustupiti mesto mlađim i dati im prostora i mogućnosti da sami i bez uticaja sa strane, odlučuju o svojoj sudbini.
    Svakako da mladje generacije TREBAJU odluciti o svojoj sudbini ali nebi im bilo na omet da se ZAISTA ukljuce aktivno u stvaranje svoje sadasnjice kombinirajuci znanje i slobodu svoje generacije sa iskustvom onih prijasnjih generacija.
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  3. #3

    Odgovor: Diskriminacija?

    Moje mišljenje ne mora nužno biti ispravno. Svako ima pravo da izrazi svoje mišljenje, kakvo god ono bilo. Tačno je da pojedini naši državnici, koji odlučuju o sudbini države, imaju godina kada ne bi trebali imati takvu odgovornost prema državi i njenim građanima. Pojedini su zreli za političku penziju ali treba isto tako da bude i sa tzv. običnim građanima koji su veliki deo svog života posvetili državi da bi buduće generacije živele dobro i siguran sam da su imali dobru nameru. Kao što sam rekao, vremena su se značajno promenila i potrebno je prilagoditi se tome.
    Što se tiče mojih godina, imam ih 40, krećem se u krugovima ljudi koji su prosečni, član sam izvesne partije ali ovde ne nastupam na taj način da zastupam njene stavove. Ovo je moje mišljenje i njime nisam želeo da nekog uvredim a i ne želim. Smatram da ovo društvo treba da se menja. Nekako je sve stalo a vreme prolazi. Mladi se ne angažuju i ne preduzimaju bilo šta a trebalo bi. Kako da se motivišu, to je veliki problem.

  4. #4

    Odgovor: Diskriminacija?

    Naravno da smatram da bi to bila diskriminacija. I naravno da mislim da to ne možemo pravno sprovesti (tačnije, možemo, ali ne bi valjalo). I verujem bi se svi sa ovim složili.
    E, sad dolazi ono licemerje. Moje, i ne samo moje. Zdušno sam podržala akciju "Sakri babi ličnu kartu".
    Ne mogu ja da krivim one koji i dalje žive u svojim tridesetim-četrdesetim godinama života. Ne mislim da oni treba da menjaju svoj sistem vrednosti. Ali treba da uvide da se menja sistem u kom žive. Najmanje što mogu je da oslušnu šta je to što njihova deca očekuju od budućnosti i da barem ne delaju direktno protiv njih.
    Zato sam obavila par razgovora sa onima sa kojima sa mogla. Dakle, dragi moji roditelji, uz svo poštovanje vaših godina, iskustva, .... Ne pitam vas koji je vaš izbor, ali hoću da znate da taj-taj-i-taj izbor smatram da je direktno protiv moje budućnosti. Od vas ne očekujem da idete protiv sebe, ali koliko vas poznajem, nećete ići ni protiv svoje dece. Ukoliko je vaš izbor taj-taj-i-taj, upravo bi to činili. Nisam imala potrebe da im skrivam ličnu kartu.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #5

    Odgovor: Diskriminacija?

    Svaka ti stoji Mishu, ali... Ja kao zena u svojoj tridesetoj koja za sebe kaze da je aktivan clan drustva u kojem zivi govorim iz iskustva da, ako je cekati da podmladak rijesi (to je velika rijec, ajmo rec' poboljsa) vlastitu buducnost u drzavi u kojoj zivi bojim se bilo bi upitno i desavanje izbora. Pokusavaj aktivirati danasnju mladez i primjer ce ti pokazati da ce oni izmedju 18-25 godina eventualno izaci na proteste ako im se tematika ucini zanimljivom ili ih licno pogadja i ako im ekipa ide. Covijek je drustvena zivotinja. Oni iznad 25 ako su aktivni clanovi nekih stranaka onda su to uglavnom iz uvjerenja i zelje za promjenama, sto je nazalost mali broj ljudi jer se vecina bavi zivotnim problemima na bazi svakodnevnice i vodi se za onom " ja i onako tu nemogu nista..." i tako u nedogled. Kada dodju izbori glasaju za one koji im se u tom trenutku cine najpodobniji. Nazalost poznajem vrlo malo mladih ljudi koji se interesiraju i poznaju politiku i povijest vlastite drzave i redovno se ukljucuju u promijene u vlastitoj sredini (ne na drzavnoj vec na lokalnoj razini). One osobe koje ja znam da su u dobi koju je Sirijus spomenuo kao nepodobnu za glasanje i koji su se odlucili izaci na neke izbore su obrazovani ljudi koji sa zanimanjem i razumijevanjem prate danasnju politiku. Postoje i puno mladji ljudi kojima bih ja najradije zabranila izlazak na izbore, ali ne zbog senilnosti koja dolazi s godinama vec zbog gluposti i to nazalost urodjene. (molim da se u ovoj zadnjoj recenici nitko osobno ne prepozna )
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  6. #6

    Odgovor: Diskriminacija?

    pravo glasa bih dao osobama od 25 - 65 godina starosti ...
    da samo njima jer ih smatram zrelijim i razboritijim od ostale populacije ...
    ostalima bih dao da se organizuju i traze svoja prava na drugi način ali ne i da utiču na vlast ...
    Još nešto !
    Danas mi neki stariji komšija (73 god ) kuka kako je bolestan i kako nema vikendicu na Popovici jer je plućni bolesnik !?
    On je bio neki strugar s 2 razreda škole i ceo zivot pušač !
    Pa kako da zaradiš za vikendicu i kako da budeš zdrav kad si se sam trovo ceo zivot?
    I šta sad objasniti nekom kretenu da je pušenje štetno i da zbog toga nema plućno krilo (operisan) ?
    I kako objasniti debilu da ne školovan nikad nije napravio neki pametan posao nego je znao samo da tegli ?
    I sad je on star pa svi treba da mu se divimo i klanjamo zbog toga ?
    Slažem se poštujem starost ali ne priznajem i da je pametan zbog toga ... čak šta više žalosno da je ceo život nepromenjeno neprosvećen !
    I on će sada da glasa protiv ženskih štikli jer mu smetaju u hodniku pa ga bude umesto da nose gumene djonove ???
    Da to je njihovo razmišljanje
    pa ubiću se u 70-toj da ne budem takav moron !
    (samoubistvo nuklearkom u Tirani nadam se )
    Ko je za jednu voznjicu

  7. #7

    Odgovor: Diskriminacija?

    Ne treba biti baš toliko oštar u osudi tih starijih ljudi koji jednostavno ne mogu da prepoznaju trenutak kada bi trebalo da se manje bave politikom a više svojim unucima. Međutim, nije to uvek lako izvesti. Politika se, na žalost, umešala u sve sfere života i gotovo ju je nemoguće izbeći i ne može se gotovo bilo šta uraditi a da se to ne provuče kroz sferu politike. Shvatam njihovu želju da budu aktivni i da se osete korisnim za društvo ali sve ima svoje vreme. Da je društvo sređeno na pravi način, nikog ne bi bilo toliko briga za politiku, ne bismo znali ni ko nam je predsednik, ni poslanici itd. Šta da se radi, život je danas težak i svako gleda neke svoje interese. Svakako, i među starijom populacijom ima jako pametnih ljudi, školovanih ali kako im reći neke stvari a da se ne uvrede?

  8. #8

    Odgovor: Diskriminacija?

    Mladost i starost nosi sa sobom i dozu samoživosti. Samoživost mladih u političkim odlukama je nešto što oni seju, ali oni će i da žanju. Samoživost starih u istim tim odlukama je nešto što oni seju, a generacije iza njih žanju.
    Ono što je meni kod starijih čudno je to što ne osluškuju glas mladih oko sebe. Jer upravo oni sa svojim iskustvom moraju biti ti koji će utišati, amortizovati nestrepljenje mladih. Utišati, amortizovati, ali ne gušiti.
    Ne znam kako je to u drugim zemljama. Znam da živim u Srbiji. Znam da je generacijama oduzeto detinjstvo, mladost, najplodnije godine života... I znam da su upravo ti mladi bili pokretači da se nešto u tom čabru promeni. Nekorektno je omalovažavati tu snagu, borbenost, entuzijazam. Jednako koliko je nekorektno omalovažavati nečije iskustvo.
    Kažu da je ključ u komunikaciji slušanje. Možda generacijski jaz i ne bi bio nepremostiv kada bi naučili međusobno da se slušamo.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  9. #9

    Odgovor: Diskriminacija?

    Citat Sirijus kaže: Pogledaj poruku
    Moje mišljenje ne mora nužno biti ispravno. Svako ima pravo da izrazi svoje mišljenje, kakvo god ono bilo. Tačno je da pojedini naši državnici, koji odlučuju o sudbini države, imaju godina kada ne bi trebali imati takvu odgovornost prema državi i njenim građanima. Pojedini su zreli za političku penziju ali treba isto tako da bude i sa tzv. običnim građanima koji su veliki deo svog života posvetili državi da bi buduće generacije živele dobro i siguran sam da su imali dobru nameru. Kao što sam rekao, vremena su se značajno promenila i potrebno je prilagoditi se tome.
    Što se tiče mojih godina, imam ih 40, krećem se u krugovima ljudi koji su prosečni, član sam izvesne partije ali ovde ne nastupam na taj način da zastupam njene stavove. Ovo je moje mišljenje i njime nisam želeo da nekog uvredim a i ne želim. Smatram da ovo društvo treba da se menja. Nekako je sve stalo a vreme prolazi. Mladi se ne angažuju i ne preduzimaju bilo šta a trebalo bi. Kako da se motivišu, to je veliki problem.
    ...sada cu ti reci...od kretenastih roditelja...radjaju se kretenasta deca...a ja vise nemam snage da se borim ni sa starijima ni sa mladjima...od juce uvece...nekako sam sve blizi odluci...da se pridruzim babi na onoj tamo zimoci...
    ...hell ain't a bad place to be......

  10. #10

    Odgovor: Diskriminacija?

    где се дадоше демократе, сада би да кроје ко може да гласа, а ко не може, па било би добро да сваком на челу пише за кога је гласао па да га поједе демократски мрак, полако али сигурно залазите у фашизам, који је у "добробити" народа.
    "веће стараца" је водило државу, а не друштво из обданишта, старци имају децу и раде за њих, а деца се само играју без одговорности.

  11. #11

    Odgovor: Diskriminacija?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Mladost i starost nosi sa sobom i dozu samoživosti. Samoživost mladih u političkim odlukama je nešto što oni seju, ali oni će i da žanju. Samoživost starih u istim tim odlukama je nešto što oni seju, a generacije iza njih žanju.

    I sve je to oki-doki dok su generacije sa sve jazovima u nekoj "prirodnoj ravnotezi" (citaj demografsku statistiku Jevrope pre 100 godina), pa "mladi" nadglasaju "stare" masom. Problem nastane kada se generacijska "raspodela" izbaci iz ravnoteze, citaj "iskrivi" demografija - sto je slucaj danasnje status quo situacije, a buduce tek pogotovu. Tu zaista dolazi do akumulacije samozivosti starih na racun mladih i problem postaje zaista problem sa velikim P.

    Ono što je meni kod starijih čudno je to što ne osluškuju glas mladih oko sebe. (...)Utišati, amortizovati, ali ne gušiti.
    Ne znam kako je to u drugim zemljama. Znam da živim u Srbiji. Znam da je generacijama oduzeto detinjstvo, mladost, najplodnije godine života...
    Svaka generacija ima svoje ideale i idole.
    I svaka generacija ima svoje zrtve.
    ...
    A ondaK svi postanu konzervativni...

    Tako cemo i mi jednog dana, no...stvar je zaista u tome ko dominira u drustvu - po masi. Evropske prognoze nisu ni malo ohrabrujuce za mladu generaciju, nego upravo suprotno - postoje cvrste cinjenice koje ukazuju na stagnaciju drustvenog pomladka i samim tim na potpuno novu organizaciju drustva. Problematika nataliteta nije problem Srbije, nego celokupne EU kao kontinenta. Stoga sasvim sigurno i problematika drustvno-socijalnih nauka...

    Kažu da je ključ u komunikaciji slušanje. Možda generacijski jaz i ne bi bio nepremostiv kada bi naučili međusobno da se slušamo.
    A i da se volEmo medjusobno - toliko da mladima dozvolimo da grese, koliko su i nama dozvolili neki stariji, da napreduju tamo gde smo mi zagrizli u gvozdje, da se ne deremo kad bi trebalo da cutimo samo zato sto to nismo radili dok smo trebali, i da ne potcenjujemo zelju za promenom - nikada.
    ________________________________

    Sto se tice same tematske postavke: mislim da bi problem biJo resen cim bi politicarima ogranicili "vreme delanja" na recimo do 50 godina starosti. Pa bi ondaK i "stari" birali po entuzijazmu, ne po navodnom iskustvu...
    Znam da sam out of reality show, al' ipak...'nako kao ideja...utopisticka.

    Poruku je izmenio triViALna, 13.05.2008 u 00:30 Razlog: korekcija...
    Never confuse movement with action.

  12. #12

    Odgovor: Diskriminacija?

    Citat Sirijus kaže: Pogledaj poruku
    Moje mišljenje ne mora nužno biti ispravno. Svako ima pravo da izrazi svoje mišljenje, kakvo god ono bilo. .
    Pa sta reci o ovoj vrsti zabrane diskriminacija aparhejd ja neznam dali postoji adekvatna rec za ovakvu vrstu zabrane.
    Da si potegao pitanje "dali osobe od 70 pa nagore smeju da voze auto" imalo bi nekog smisla.
    Ali potezanje pitanja gde je granica(starosti) ljudi za glasanje ! sta reci ? neznanje drskost glupost idiotizam?

    @ Kal_el
    pravo glasa bih dao osobama od 25 - 65 godina starosti ...
    da samo njima jer ih smatram zrelijim i razboritijim od ostale populacije ...
    ostalima bih dao da se organizuju i traze svoja prava na drugi način ali ne i da utiču na vlast
    Nasmej me malo sa pricom o toj "organizaciji" i nacinu da ostvare svoja prava
    (Ovaj post sam morao dva puta da procitam da shvatim da se ovaj ovoga puta ne bavi satirom)

    @ StOlA
    где се дадоше демократе, сада би да кроје ко може да гласа,
    StOlA ovo nema veze sa demokratijom mislim da on pripada tvojoj stranci

    I za kraj zapalo mi je za oko jedno briljantno resenje sto se tice roka upotrebe politicara koji je na neki (za mene)
    cudno definisan nacin povezan sa pricom o diskriminaciji.

    Pa se kaze

    @triViALna
    Sto se tice same tematske postavke: mislim da bi problem biJo resen cim bi politicarima ogranicili "vreme delanja" na recimo do 50 godina starosti. Pa bi ondaK i "stari" birali po entuzijazmu, ne po navodnom iskustvu...
    Znam da sam out of reality show, al' ipak...'nako kao ideja...utopisticka.
    Pa triViALna ovo mi vise lici na " Lost in Space" nego na "out of reality" !
    Poruku je izmenio Bad Company, 13.05.2008 u 19:56
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  13. #13

    Odgovor: Diskriminacija?

    Verovatno nisi dovoljno pažljivo pročitao ono što sam ja napisao i postove onih koji su suprotni tvom shvatanju ove teme. Nema tu nikakve satire, drskosti, gluposti i idiotizma. Ja bih to mogao reći za tvoje mišljenje ali sam tolerantan i shvatam da ljudi različito razmišljaju. Tako bi i ti morao da razmišljaš. Ne osećam se uvređenim što si o meni, na indirektan način, izneo kvalifikacije uvredljivog karaktera. To dovoljno govori o tebi, kakav si čovek. Da je tema bila nešto sasvim drugo, ti bi o neistomišljenicima isto ovako govorio. Da se ovo ne bi pretvorilo u "lični" obračun, prekidam bilo kakvu daljnju konverzaciju sa tobom.
    Treba u nečemu biti prvi. Treba jednostavno dati prostora onima koji dolaze. Za tako nešto treba mnogo vremena ali što se ne bi i sa tim pokušalo. Uostalom, i od ljudi koji su u penziji ili su pred njom, čuo sam mišljenje da penzioneri, stariji od 65-70 god ne bi trebalo glasati. Pošteno su radili i zaradili tu penziju, imaju, naravno, socijalno, zdravstveno i svako drugo osiguranje i neka uživaju u svojoj starosti, neka se ne opterećuju politikom. Ima ljudi koji će se time baviti i koji će o tome misliti.

  14. #14

    Odgovor: Diskriminacija?

    Citat Sirijus kaže: Pogledaj poruku
    Verovatno nisi dovoljno pažljivo pročitao ono što sam ja napisao i postove onih koji su suprotni tvom shvatanju ove teme.
    Tvoji citati

    Shvatam njihovu želju da budu aktivni i da se osete korisnim za društvo ali sve ima svoje vreme.
    Smatram da starijim građanima ove države, oni koji su u penziji, starijim od 70 godina, ne bi trebalo "dozvoliti" da glasaju. Radi se o tome da su oni živeli u vremenima koja su bila totalno drugačija od današnjeg vremena
    Radi se i o tome, da sugrađani, gore pomenuti, ne mogu živeti u skladu sa modernim shvatanjima i tendencijama u društvu, pa samim tim ne mogu odlučivati ili biti onaj jezičak na vagi koji će doneti neku odluku koja može imati dalekosežne posledice, možda i negativne, po zemlju, uzevši u obzir brojnost te starosne populacije.
    Starije generacije su dale svoj doprinos, kakav da je, ali treba ustupiti mesto mlađim i dati im prostora i mogućnosti da sami i bez uticaja sa strane, odlučuju o svojoj sudbini
    Ne želim da se ovim osete uvređenim starije generacije, ali društvo se mora menjati, mentalitet, shvatanja o životnim pitanjima
    U pravu si ovo nije neznanje idiotizam itd itd ovo je cisti cinizam
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  15. #15

    Odgovor: Diskriminacija?

    Citat Bad Company kaže: Pogledaj poruku
    Pa triViALna ovo mi vise lici na " Lost in Space" nego na "out of reality" !
    Dobro sto nije "Lost In Time".

    Kada pricamo o diskriminaciji da li pri tome podrazumevama da vecina diskriminise manjinu, ili ukljucujemo mogucnost da manjina diskriminise vecinu, ili pak nismo o tome razmisljali detaljno?

    Eto ja sam se baviJo strateskim future scenarijom koji glasi ovako: zene radjaju tek u cetrdesetoj (ako uopste radjaju), punoletno dete sa pravom politickog glasa ima roditelje od 60, a babe&dede od 90 godinica iliti demagoski : na svakog punoletnog clana drustva ide kvota od min. 3 penziJonera. Godina: 2089, lokacija: srednja Jevropa, aFtor: neki statiticki davez.

    Ne, nikakva manifestovana diskriminacija tu vise nije potrebna - brojke odrade svoje.Ili ti u prevodu: zabrana glasa de jure "starima" je nemoguca, sve i da je neko hoce, jerBO vecina-manjina i te relacije imaju moc.

    I ne, ne mislim u opste da je uskracivanj prava, narocito pravo glasa ikada ikome ista pozitivno donelo, nego jednostavno vidim probleme. Vidim probleme "starackog" drustva...

    Never confuse movement with action.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Diskriminacija - u punom sjaju
    Autor SansRomantic u forumu Posao
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 12.11.2015, 12:27
  2. Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a
    Autor osica u forumu Zdravlje
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 22.06.2012, 16:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •