Sveti Djordje ubiva azdahu
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 41
  1. #1

    03 Sveti Djordje ubiva azdahu

    Zanima me samo da li sveto pismo potvrdjuje da su zmajevi(azdahe) nekad postojale il sam ja malo pogresio?

  2. #2

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Zanimljivo pitanje.

    Ja sad gledam ove ikone, pa mi čudno kako ova druga aždaja nema krila. Doduše, nisam sigurna ni da li su aždaje isto što i zmajevi. Zmajevi su krilati, to zna svako ko je čitao Baš Čelik, jelte? Možda su aždaje ženke, a zmajevi njihovi muževi... I ko sad uopšte bljuje vatru? Ova se ni ne dimi... Kad se, istorijski gledano, ovaj boj uopšte odigrao?
    Nestrpljivo čekam odgovor...



    Vrag odneo šnalu...

  3. #3

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Što se tiče ikone...Sveti Đorđe krstastim kopljem ubija aždaju-koja je simbol zla,nemani,a devojka koja se takođe vidi na ikoni predstavlja simbol hrišćanske vere koju on spašava.

  4. #4

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Na odgovor koleginice duZe, koji je, mislim, odgovorio na postavljeno pitanje, dodao bih samo još i to da Đorđe i nije bio tako ratoboran čovečuljak kako ga uslikaše. Mučili su ga i mučili jadnog, svim zamislivim metodama mučenja, dok nije umro, a bio je neugledan (mislim, fizički) i nije imao nikakve veze ni sa kopljima, ni sa konjima, a sa teta aždahom... pa, pretpostavlja se da je navijao za Dragonse iz Kapadokije. Stranu na šalu, aždaja i zmaj jesu isto, samo su to nazivi na različitim jezicima. Aždaja je, pretpostavljam, persijski, a zmaj... ne smem da lupim... miswlim isto na nekom od orijentalnih, ne smem da tvrdim.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  5. #5

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Zanimljivo pitanje.

    Ja sad gledam ove ikone, pa mi čudno kako ova druga aždaja nema krila. Doduše, nisam sigurna ni da li su aždaje isto što i zmajevi. Zmajevi su krilati, to zna svako ko je čitao Baš Čelik, jelte? Možda su aždaje ženke, a zmajevi njihovi muževi... I ko sad uopšte bljuje vatru? Ova se ni ne dimi... Kad se, istorijski gledano, ovaj boj uopšte odigrao?
    Nestrpljivo čekam odgovor...



    Vidiš da je ovo beba aždaja, embrion takoreći, tek se izlegla iz jajeta...veličine ovećeg guštera...a da je pravi zmaj u pitanju...eee, tu pomaže jedino Bilbo Bagins...

    :naučnik:

  6. #6

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Bazarov..mislim da grešiš...jer je Đorđe bio vojni zapovednik a samim tim imao podosta veze i sa oružjem. Karakteristično je to ..što je dobar deo života bio oruđe onih koji su progonili vernike , hrišćane...a posle postao hrišćanin i nadrljao.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  7. #7

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Bazarov..mislim da grešiš...jer je Đorđe bio vojni zapovednik a samim tim imao podosta veze i sa oružjem. Karakteristično je to ..što je dobar deo života bio oruđe onih koji su progonili vernike , hrišćane...a posle postao hrišćanin i nadrljao.
    U pravu ste, kolega. Čitao sam žitije, pa me oni prizori mučenja iz nekog razloga uputiše na to da je bio trgovac... mora da je trgovac neki drugi svetac bio. Pogreši čovek... a i Bazarov.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  8. #8

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Ja sad gledam ove ikone, pa mi čudno kako ova druga aždaja nema krila. Doduše, nisam sigurna ni da li su aždaje isto što i zmajevi.
    Nestrpljivo čekam odgovor...

    Džaba ti da gledaš, kada ništa ne vidiš..."pa i pored očiju ostade slep"...

    Hronologija je sledeća-> zmija->zmaj->aždaja->rogonja->masonerija->vatikan->američka politika->nove moralne vrednosti(sve je dozvoljeno zarad "višeg" cilja)->materijalizam s krilima i bez krila = SOTONA!


    Citat Mrak kaže: Pogledaj poruku
    Zanima me samo da li sveto pismo potvrdjuje da su zmajevi(azdahe) nekad postojale il sam ja malo pogresio?
    Ne da si malo pogrešio, nego mLoooogoo...

    1. Ali zmija beše lukava mimo sve zveri poljske, koje stvori Gospod Bog; pa reče ženi: Je li istina da je Bog kazao da ne jedete sa svakog drveta u vrtu?

    (1 Mojsijeva gl:3)



    Kako je to čudno.
    Neki više voledu da se interesuju o aždajama, zmajevima i zmijama…a centralna figura na ikoni je Sveti Džordje ?!

    Pa da ondak malo potsetimo aždajoLjupce i o tome->



    Đorđe Lidijski (oko 275/281 – 303) je bio rimski vojnik u gardi cara Dioklecijana, koji je mučenički stradao tokom progona hrišćana.

    U hrišćanstvu (istočnom i zapadnom) se slavi kao sveti Đorđe. U umetnosti se često prikazuje kako ubija zmaja, odnosno aždahu.

    Za vreme cara Dioklecijana organizovan je 303. godine progon hrišćana, deseti po redu i najveći ikada. Kada je počeo nemilosrdan progon hrišćana po celoj zemlji, Đorđe deli svu svoju imovinu siromašnima i oslobađa svoje robove. Isto uradi i u Palestini, pustivši sluge i zaveštava siromašnima svoja imanja i bogatstva.

    Na jednom saboru je govorio protiv ovakvog odnosa prema hrišćanima i o njihovom daljem progonu a tom prilikom je izašao pred cara Dioklecijana i izjavio da je i sam hrišćanin, nakon čega car naređuje vojnicima da ga zatvore u tamnicu.
    Prema predanju, po carevom naređenju, vojnici su položili Đorđa na zemlju, zabili mu noge u klade, a na grudi mu postavili veliki, teški kamen. Tako pritisnut, u velikim bolovima, dočekao je jutro, kada ga je posetio car, međutim, Đorđe je i dalje odbijao da se odrekne svoje vere. Car tada naređuje da se donese veliki točak za mučenje, sa daskama prepunim velikih eksera, udica, noževa, mačeva. Vezan za takav točak dok se točak sa njim okretao, to je trajalo dok mu celo telo nije bilo u ranama. Sa točka su ga odvezali, misleći da je mrtav. Kada su se uverili da nije mrtav, car naređuje da Đorđa zakopaju u negašeni kreč tako da mu je samo glava bila van zemlje, i da ga tako ostave tri dana da bi sagoreo. Nakon tri dana, kada su ga otkopali – uvideše da je i dalje živ .

    Dioklecijan zatim odlučuje da pozove najvećeg maga Rimskog carstva, po imenu Atanasije, da on savlada Đorđa. Atanasije se odaziva caru i priprema dva napitka – jedan, od koga bi Đorđe trebalo da se pokori caru, a drugi smrtonosan. Dioklecijan naređuje da silom napoje Đorđa prvim napitkom, a pošto se Đorđe i dalje nije pokoravao, onda naredi da mu se da i smrtonosni napitak. Međutim, Đorđe opet ostaje živ .

    Stigavši na gubilište, Đorđe stade na određeno mesto i pomoli se. Zatim Đorđe položi svoju glavu, i bi posečen dana 23. aprila 303. godine



  9. #9

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Занимљиво је да историчари поштовање Св. Ђорђа и Краљевића Марка на Балкану повезују са култом Трачког коњаника...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #10

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Džaba ti da gledaš, kada ništa ne vidiš..."pa i pored očiju ostade slep"...

    Hronologija je sledeća-> zmija->zmaj->aždaja->rogonja->masonerija->vatikan->američka politika->nove moralne vrednosti(sve je dozvoljeno zarad "višeg" cilja)->materijalizam s krilima i bez krila = SOTONA!
    Vatikan = sotona?

    Hoćeš da kažeš da je celo katoličanstvo na tamnoj strani, s obzirom da poštuju svoje glavešine u Vatikanu?

    Jedno sporedno pitanje - šta misliš, da je sv. Đorđe danas živ, da li bi bio pravoslavac?




    1. Ali zmija beše lukava mimo sve zveri poljske, koje stvori Gospod Bog; pa reče ženi: Je li istina da je Bog kazao da ne jedete sa svakog drveta u vrtu?

    (1 Mojsijeva gl:3)
    Uslovno gledano - da dotična Evica ne beše radoznala (kakvu ju je Bog stvorio ), mogla bi zmija svoju lukavost da okači o rep. Nisu sve žene iste. Neke neće zagristi zabranjeno, pa bilo šta da im daš, nekima zmijsko nagovaranje i ne treba da bi se upustile u berbu. Sve to zajedno, zmiju čini vrlo sporednim likom.
    Kako je to čudno.
    Neki više voledu da se interesuju o aždajama, zmajevima i zmijamaa centralna figura na ikoni je Sveti Džordje ?!
    Čitao si pitanje iz uvodnog posta? Radi se o aždaji i njihovoj osnovanosti spram Svetog pisma. U Đorđa Mrak nije ni sumnjao, koliko shvatam.



    Đorđe Lidijski (oko 275/281 303) je bio rimski vojnik u gardi cara Dioklecijana, koji je mučenički stradao tokom progona hrišćana.

    U hrišćanstvu (istočnom i zapadnom) se slavi kao sveti Đorđe. U umetnosti se često prikazuje kako ubija zmaja, odnosno aždahu.

    Za vreme cara Dioklecijana organizovan je 303. godine progon hrišćana, deseti po redu i najveći ikada. Kada je počeo nemilosrdan progon hrišćana po celoj zemlji, Đorđe deli svu svoju imovinu siromašnima i oslobađa svoje robove. Isto uradi i u Palestini, pustivši sluge i zaveštava siromašnima svoja imanja i bogatstva.

    Na jednom saboru je govorio protiv ovakvog odnosa prema hrišćanima i o njihovom daljem progonu a tom prilikom je izašao pred cara Dioklecijana i izjavio da je i sam hrišćanin, nakon čega car naređuje vojnicima da ga zatvore u tamnicu.
    Prema predanju, po carevom naređenju, vojnici su položili Đorđa na zemlju, zabili mu noge u klade, a na grudi mu postavili veliki, teški kamen. Tako pritisnut, u velikim bolovima, dočekao je jutro, kada ga je posetio car, međutim, Đorđe je i dalje odbijao da se odrekne svoje vere. Car tada naređuje da se donese veliki točak za mučenje, sa daskama prepunim velikih eksera, udica, noževa, mačeva. Vezan za takav točak dok se točak sa njim okretao, to je trajalo dok mu celo telo nije bilo u ranama. Sa točka su ga odvezali, misleći da je mrtav. Kada su se uverili da nije mrtav, car naređuje da Đorđa zakopaju u negašeni kreč tako da mu je samo glava bila van zemlje, i da ga tako ostave tri dana da bi sagoreo. Nakon tri dana, kada su ga otkopali uvideše da je i dalje živ .

    Dioklecijan zatim odlučuje da pozove najvećeg maga Rimskog carstva, po imenu Atanasije, da on savlada Đorđa. Atanasije se odaziva caru i priprema dva napitka jedan, od koga bi Đorđe trebalo da se pokori caru, a drugi smrtonosan. Dioklecijan naređuje da silom napoje Đorđa prvim napitkom, a pošto se Đorđe i dalje nije pokoravao, onda naredi da mu se da i smrtonosni napitak. Međutim, Đorđe opet ostaje živ .

    Stigavši na gubilište, Đorđe stade na određeno mesto i pomoli se. Zatim Đorđe položi svoju glavu, i bi posečen dana 23. aprila 303. godine


    Dobro. Volim ja hiperbolu u pričama.
    Vrag odneo šnalu...

  11. #11

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Džaba ti da gledaš, kada ništa ne vidiš..."pa i pored očiju ostade slep"...
    Jel ovo omalovažavanje tuđeg mišljenja neki novi hrišćanski princip za koji ja ne znam? Pa niko mi ništa ne javlja.
    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Hronologija je sledeća-> zmija->zmaj->aždaja->rogonja->masonerija->vatikan->američka politika->nove moralne vrednosti(sve je dozvoljeno zarad "višeg" cilja)->materijalizam s krilima i bez krila = SOTONA!
    Opasna dedukcija! Negde sam već čuo nešto slično.



    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Ne da si malo pogrešio, nego mLoooogoo...
    Opet onaj princip gorenavedeni?
    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Kako je to čudno.
    Neki više voledu da se interesuju o aždajama, zmajevima i zmijamaa centralna figura na ikoni je Sveti Džordje ?!
    Pa čovek je lepo pitao, interesuje ga baš aždaja, što ne bi smeo da pita? Radoznalost je odlika inteligentne dece, a ne dece sa nasleđenim praroditeljski grehom.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  12. #12

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Samo da vas podsetim da je na ikoni ZMAJ nije ZMIJA nije ZABA nego ZMAJ sa sve krilima i nogama,a ako pise da je zmija a na ikoni se jasno vidi da je ZMAJ onda sveto pismo kaze (ikone su nebitne) ili sta vec..

    1. Ali zmija beše lukava mimo sve zveri poljske, koje stvori Gospod Bog; pa reče ženi: Je li istina da je Bog kazao da ne jedete sa svakog drveta u vrtu?kakve ovo ima veze sa Svetim Djordjem,kakva sad zmija?

    Dajte malo jasniji odgvor..a pitanje je Da li Sveti Djordje ubiva azdahu ili ne?

  13. #13

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Citat mrak kaže: Pogledaj poruku
    samo da vas podsetim da je na ikoni zmaj nije zmija nije zaba nego zmaj sa sve krilima i nogama,a ako pise da je zmija a na ikoni se jasno vidi da je zmaj onda sveto pismo kaze (ikone su nebitne) ili sta vec..

    1. Ali zmija beše lukava mimo sve zveri poljske, koje stvori gospod bog; pa reče ženi: Je li istina da je bog kazao da ne jedete sa svakog drveta u vrtu?kakve ovo ima veze sa svetim djordjem,kakva sad zmija?

    Dajte malo jasniji odgvor..a pitanje je da li sveti djordje ubiva azdahu ili ne?
    Светитељи нису "из" Светог писма, њих је Црква проглашавала светитељима. Такође, и иконе су израз уметника који их је сликао, а не увек само Светог писма. Штавише, често призори са икона нису из Светог писма, већ светитељи који су живели после времена које Свето писмо покрива.
    Мислим, то су основне ствари. А за змаја не знам, а и не видим баш сврху приче, није Свето писмо Господар прстенова.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #14

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Hvala svima,sad mi je sve kristalno jasno.Sveto pismo nema veze sa ikonama,ikone nisu svete nego je to samo umetnicko izrazavanje,ali su ipak svete zato sto pradstavljaju svete licnosti,crkva je dozvolila umetnicima da slikaju kako pozele,umetnici malo mastoviti i tako..

  15. #15

    Odgovor: Sveti Djordje ubiva azdahu

    Citat mrak kaže: Pogledaj poruku
    hvala svima,sad mi je sve kristalno jasno.sveto pismo nema veze sa ikonama,ikone nisu svete nego je to samo umetnicko izrazavanje,ali su ipak svete zato sto pradstavljaju svete licnosti,crkva je dozvolila umetnicima da slikaju kako pozele,umetnici malo mastoviti i tako..
    Наравно, све си одлично схватио, просто ме срамота што ја нисам објаснио овако добро као ти, и с обзиром на твоје закључке, рекао бих да ипак треба још да прорадиш Господаре прстенова.

    Свето писмо има везе са иконама, јер су на њима светитељи који су живели по светом писму. Али велики број икона не осликава сцене из Светог писма, већ из неких других времена, не онох које "покрива" Свето писмо.
    Иконе су свете, али такође они који су их сликали су имали неку уметничку слободу. Постоји наравно у народном сећању преплитање хришћанских и прехришћанских мотива, и то није могло да се не одрази. Рецимо, Етиопљани на иконама представљају свеце мало тамнијима него што су на нашим, а западноевропске иконе су често приказивали Семите из Светог писма бледе као Аријевце...
    Е сад, не знам колико је све ово сварљиво за особу која се пита "Има ли у Светом писму змајева". Хобита нема, да предупредим твоју следећу религиозну недоумицу.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Rastko Nemanjić - Sveti Sava
    Autor Goga u forumu Biografije poznatih ličnosti
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 17.04.2013, 12:17
  2. Sveti Sava: Žitije Stefana Nemanje (Sv. Simeona)
    Autor Teofil Erotik u forumu Religija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.05.2011, 15:03
  3. Sveti Georgije ubiva azdahu
    Autor Lady S u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 11.10.2009, 22:54
  4. Djordje Balasevic
    Autor ZOE u forumu Muzičke zvezde
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 09.05.2007, 16:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •