Vojvođanska kuhinja - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 43 od ukupno 43
  1. #31

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    kad pogledam ove stranice vojvodjanskih specijaliteta dodje mi da kupim kartu u jednom pravcu al' iz odma .....
    svaka cast opisima i fotografijama . ostade mi monitor zabalavljen ;-)))



    ps / samo da dodam imao sam baku (1907-2007) koja je doktorirala na prikazanom , a ja sam odrastao sa njom . RIP .
    Poruku je izmenio rusty nail, 31.12.2011 u 10:16
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  2. #32

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    Jooooooooooj ,mene je ta Vojvodjanska kuhinja ubila za vreme svih ovih lepih praznika.Jesam uživala ali se sad zato lečim.Tako je to kad preterate sa Vojvodjanskim djakonijama...Preostaje mi da vratim svoj probavni sistem u normalu i da ručkam lagane povrćne čorbice,rendane i pečene jabuke i sve tako nešto što baš i ne volim.

  3. #33

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    Testo sa kupusom, nasuvo sa kupusom



    Sveži (slatki), ne previše sitno isečen kupus dobro se uprži na masnoći i umeša u obareno testo. Poželjno je da kupus blago zagori jer time jelo dobija pravi ukus i aromu potrebnu za ovo jelo.

    Začiniti mlevenim biberom, a ja volim da drugu porciju pospem sa malo kristal šećera i pojedem kao desert.

    Ovo jelo može se praviti i od kuselog kupusa.

  4. #34

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    КНЕДЛЕ СА ШЉИВАМА



    Oпрати и ставити у лонац да се бари 1 килограм кромпира, кад је кромпир мекан, скинути га са штедњака и још врућ ољуш тити. Овог чистог кромпира одмерити пола килограма па га пропасирати кроз пресу. Ставити на даску за мешење, разбити у кромпир 3 цела јајета, ма да могу бити и само жуманца, врло мало посолити, додати комад масла и брашна толико колико кромпир попије, да би се тесто могло замесити. Замесити тесто па га исећи на мање јуфке. Те јуфке развући у виду кобасица, сећи их на комаде, а у сваки комад ставити по једну шљиву којој се може претходно извадити коштица, а може се метнути и са коштицом заједно. У сваком случају шљиву посути шећером, а ако је извађена коштица, на њено место ставити у шљиву пола коцке шећера. Шљиву обмотати тестом, попрашити дланове брашном, па сваку кнедлу метнути на даску посуту брашном. Ставити на штедњак једну већу шерпу с водам, кад вода проври, пажљиво кнедле спустити у шерпу и када се подигну на површину, значи да су куване. Решеткастом кашиком вадити кнедле из воде и добро их од воде оцедити. Спуштати их на велики плитак тањир, па и тањир метнути на пару, и прелити кнедле туцаном земичком прженом на више масти или масла, а затим их посути ситним шећером.


    Често ове кнедле треба подгрејати. То је најбоље учинити на овај начин: ставити кнедле у један суд. На штедњак метнути већи суд с водом и кад вода прокључа, суд с кнедлама спустити у воду која ври. Добро га поклопити и држати догод се кнедле сасвим не загреју.

    Naravno, sada je moguće umesto kuvanja krompira koristiti krompir-pire u ljuspicama a knedle podgrevati u mikrotalasnim pećnicama.

    U našim krajevima ovo jelo se zove i gomboce sa šljivama a nekada je bio u upotrebi i naziv po nemačkom: cvečken nudeln. Mi smo iz iz milošte zvali šljivoce.

    Recept sam preuzeo iz 'MOJ KUVAR I SAVETNIK' koji je izdala 'Narodna knjiga' 1952. Nema tu ničega što ne bih našao i u drugim kuvarima, ali mi je dobrodošao da da vidite malo od tog kuvara štampanog u vreme kad sam ja pisao 'tanke kose i debele uspravne linije'.

    Nekoliko zadnjih stranica je iskorišćeno za reklamu da od štamparskog tabaka ne bi preostale prazne stranice. Nije nezanimljivo pročitati ih.

  5. #35

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    Nenade, ne bilo ti zapoveđeno, hajd' pogledaj u toj knjižici verovatno piše šta da se radi sa onom drugom polovinom kilograma krompira.
    Msm, što da stavim da se kuva kilogram, pa da odmeravam pola?!?

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  6. #36

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    ...šta da se radi sa onom drugom polovinom kilograma krompira.
    ...
    E, tu već mora da se krije neka mala tajna velikuh kuvara! Ko zna, možda je pri kuvanju ona početna kila kalirala?!

    PS
    Što se mene tiče, ja bih preostali krompir upotrebio za laku čorbu od vode u kojoj su se knedle kuvale.

  7. #37

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    SARMA OD KISELOG KUPUSA


    Recept sam preuzeo iz 'MOJ KUVAR I SAVETNIK' koji je izdala 'Narodna knjiga' 1952...
    Pokazao sam ga i slikom nekoliko postova ranije. A koristim ga u ovoj, vojvodjanskoj kuhinji jer se u većini jela poklapa sa onim kako ja znam da se kuvalo i jelo u Vojvodini sredinom XX veka. Ustvari, taj 'MOJ KUVAR I SAVETNIK' je, koliko ja vidim po onome što sam jeo i video da se kuva, kuvar varoškog, gradskog življa u Vojvodini i severnijem delu centralne Srbije, pa i kako se na selima kuva poslednjih pola veka. Tako i ovo jelo u potpunosti odgovara onome kakvog ga ja znam u običnim vojvodjanskim kućama.

    Sarma je jelo koje stiglo još iz Asirije (ako sam dobro zapamtio) i na svom putu u ove delove sveta pomalo se menjala. Stoga je ne možemo smatrati ekskluzivno vojvodjanskim jelom, ali isto tako ne možemo ni zamisliti zimsku vojvodjansku, naročito prazničnu trpezu bez sarme.


    Sarma je najbolje jelo među zimskim jelima. I nije bez razloga. U sarmi je i povrće i meso potpuno jelo. Usto, kod nas većina sveta voli podrgrejanu sarmu, te je u tom pogledu i vrlo praktično i ekonomično jelo. Da dobijete dobru sarmu, ovako radite.

    Sud uzmite, svakako, zemljani. Široku ne suviše duboku zemljanu šerpenju. Pomenuću ovde, tek da se zna da se u okolini Užica prave izvrsni zemljani sudovi; oni su od naročite zemlje, prilično grubo izrađeni, negleđosani, ali — a to je glavno kod zemljanog suda, debelih zidova koji ne dopuštaju naglu i suviše visoku toplotu, a čuvaju ravnomernu toplotu veoma dugo; kad u takvom loncu provri jelo, možete lonac skinuti s vatre, jelo će prilično dugo krčkati u loncu. Posle zemljanog, najbolji je sud od debelog bakra, pa od debelog livenog gvožđa, tuča ili bronze.

    Ovo je baš takav lonac iz užičkog kraja. Inače sećam se da je još 60-tih u Novom Sadu na Ribljoj pijaci lončar imao radnju u kojoj je prodavao gleđosano i negleđosano posudje za kuvanje i pečenje. Vremenom se tražnja i ponuda svela na saksije i poneki ukrasni glineni predmet.

    Za sarmu je najbolji kupus takozvani melezan, srednje glavice okrugle, vrlo zbijenih tankih listova zelenih a po vrhu modrih. Kupus treba da je potpuno ukisao. Ako je suviše kiseo, — što neki ne mare, opraćete ga u dve tri vode. Ta vrsta kupusa nema krupar „koren", glavno rebro u listu, ali i taj valja izbaciti.

    Za nadev — fil, — uzećete sveža mesa ponajpre teleća, pa onda tek, ako volite više, svinjska ili goveđa, recimo pola kilograma; obarene suve šunke ili plećke četvrt kilograma; isto toliko, četvrt kilograma hladnog ćurećeg pečenja, recimo (a može i kog drugog koje vam se nađe pri ruci), i 50 grama dobro osušene slanine. Sve to meso iseckajte dobro — pošto ste pažljivo izbacili sve žilice i kožice, — satarom ili velikim nožem; nemojte nikako mleti meso u „mašini"; ono presno teleće ili drugo meso propržite nekoliko časaka na iseckanoj i malo rastopljenoj slanini.

    Zatim ćete sve dobro izmešati, dodati bibera i soli (paziti da ne bude preslano), malo sitnog iseckanog peršuna i celerovog lista, pola šoljice pirinča. Ako volite ljuto jelo, metnite tu malo tucane crvene paprike. Ima kuvarica koje u taj nadev meću i jaja — da se nadev veže bolje.

    Za uvijanje ovo treba da vam je glavno pravilo: jedna sarma, jedan zalogaj. Sarma dakle ne sme biti duža od 4 santimetra, ni deblja od 2. Između tri prsta uzećete nadev, staviti na list ili dva lista, ako su suviše mali, poviti, presaviti krajeve unutra i tako uvijati, da sarme budu vrlo čvrsto uvijene. Dno lonca namazaćete dobro maslinovim uljem pa ga pokriti rezancima od istog kiselog kupusa. Povrh tih rezanaca poređaćete red sarme, preko njih ćete staviti dva tri komadića suve kobasice svinjske, jednu raspolućenu svinjsku nogu presnu, pola presna svinjska uveta, komadić dva suvih svinjskih rebara, presne kožurice, to ćete poprskati sitno iseckanim crnim lukom, pomešanim sa malo sitno iseckana peršuna. Povrh toga stavite opet red rezanaca od kupusa, pa sve kao i prvi put, do vrha. Kad napunite lonac, sve ćete dobro poklopite celim listovima kisela kupusa. Nalite bistrom vodom, pa stavite na umerenu vatru, da se krčka 5 sati.



    Naravno, teško mogu očekivati da sada neko secka umesto da melje meso iako je ukusnije kad se pod zubima osete kockice.

    Kvalitetnog kiselog kupusa sada ima vakumiranog i u seoskim prodavnicama i nema razloga da se ne upotrebi isto tako kao i domaće ukišeljen. Ja sam koristio vakumirani futoški kupus.

    Južnije u Srbiji sarma se češće krčka u rerni dok ne ostane skoro sasvim bez vode. U Vojvodini je uobičejena ovakva, sa više soka koja se jede kašikom.

    Zato je u ovu sarmu ukuvano i malo zaprške (sa dodatkom belog luka i mlevene crvene paprike).

    A vrlo često se u tanjir stavi i kašičica-dve kisele pavlake. I ja tako volim.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 24.12.2012 u 19:25

  8. #38

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    ПИЛЕЋИ ПАПРИКАШ С НОКЛИЦАМА


    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Recept sam preuzeo iz 'MOJ KUVAR I SAVETNIK' koji je izdala 'Narodna knjiga' 1952...


    A koristim ga u ovoj, vojvodjanskoj kuhinji jer se u većini jela poklapa sa onim kako ja znam da se kuvalo i jelo u Vojvodini sredinom XX veka. Ustvari, taj 'MOJ KUVAR I SAVETNIK' je, koliko ja vidim po onome što sam jeo i video da se kuva, kuvar varoškog, gradskog življa u Vojvodini i severnijem delu centralne Srbije, pa i kako se na selima kuva poslednjih pola veka. Tako i ovo jelo u potpunosti odgovara onome kakvog ga ja znam u običnim vojvodjanskim kućama.
    Заклано пиле очистити од перја и дроба, опрати га и исећи на комаде. Очистити пола килограма црна лука, исећи га на танка ребарца. Ставити у шерпу кашику масти и спустити овај исечени лук ка врелу маст, одмах га посолити и пржити све док не буде потпуно мекан. Додати на врх : ножа алеве паирике, једну бабуру или дугачку зелену паприку, спустити и оно пи леће месо и пржити с луком док лук не буде потпуно упржен. Налити пилеће месо водом толико да месо у њој отрезне. Исећи 4—5 парадајза, додати ситно сечена першуна, мало бибера и посолити још ако је потребно. Измаћи шерпу на крај штедњака и крчкати паприкаш на тихој ватри све док не уври готово сва вода, а при том често паприкаш мешати да не би загорео. Кад је готов, мора имати довољно сока.
    С паприкашем служити грудвице (ноклице) које се праве овако: 2 жуманцета, комад масти, соли, снег од 2 беланцета и брашно промешати све заједно и добро умутити. Ставити у шерпу воду, посолити је, кашичицу замакати у врелу воду, на њоме вадити мале лоптице и опуштати их у воду која ври. Ако се случајно прва грудвица (ноклица) распадне, значи да треба додати још брашад. Обарене грудвице подићи ће се на врх лонца. Сад их решеткастом лопатицом повадити из воде, добро оцедити, па спуштати на маст која је стављена у шерпу. Ноклице се могу служити засебно, а могу се сипати у зделу где ће се ставити паприкаш и то на средину зделе. Око ноклица поређати месо, па све прелити соком од паприкаша.


    Što se tiče samog paprikaša to je skoro isti recept koji i ja koristim (naravno, poodavno nisam bio u prilici da čerupam piliće i verujem da i ostali neće biti u njoj).

    Ja paprikaš sa noklicama, knedlicama, pravim nešto drugačije, a čini mi se da je to uobičajeni način u vojvodjanskoj domaćoj, svakodnevnoj kuhinji.

    Kad je meso u paprikašu gotovo, dolijem vode i dosolim srazmerno količini knedlica koje nameravam da ukuvam. Knedlice pravim jednostavnim umešavanjem brašna, jaja, soli i vode i dodajem malo ulja, pa kašikom koju dobro zagrejem u paprikašu, vadim smešu i spuštam noklice u paprikaš. Noklice su kuvane kad sve isplivaju na površinu. Smeša ne treba da je pregusta, a ni previše žitka.

    U mom paprikašu vidite neko trunje. To je dodatak jelima, neka od 'vegeta'

    Pileći paprikaš je u osnovi vrlo jednostavno jelo, ali više nije lako skuvati pravi, dobar pileći paprikaš.

    Ukoliko ste upućeni na kupovinu piletine proizvedene na farmama pilića, izbegavajte suviše mlado meso i pokušajte da odaberete piliće koji imaju normalo oformljene, očvrsle kosti. Kosti i kožice (uz luk) daju onu gustinu i 'lepljivost'.

    Luk je takodje interesantan sastojak: sada se u većim prodavnicama uglavnom može nabaviti kvalitetan luk sa plantaža ali sa prevelikim sadržajem vode. To znači da koiličinu luka unekoliko treba povećati.

    Sve u svemu, ako se poželite pravog pilećeg paprikaša (svejedno da li sa knedlicama,krompirom ili testom kao prilogom) i imate mogućnosti - pravac u goste kod rodbine koja gaji živinu u dvorištu.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 16.01.2013 u 22:09

  9. #39

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    PIKTIJE


    Nisu piKtije ili pihtije kako ih sada nazivamo ekskluzivnost vojvođanske kuhinje, ali, čik zamislite ovu našu kuhinju bez njih!

    Opet koristim već napred pomenuti 'Moj kuvar i savetnik' iz 1952. - da se malo vratimo u prošla vremena.

    Ime: P.jpg Pregleda: 729 Veličina: 136.0 KB Ime: P (1).jpg Pregleda: 599 Veličina: 154.3 KB

    I, posle više sati kuvanja (za sadašnja mesa ne treba toliko dugo koliko se u 'Kuvaru' propisuje) i posle još koji sat bavljenje onime što posle skidanja pihtija sa šporeta ide, pa koji sat hladjenja - evo rezultata:

    Ime: P (2).jpg Pregleda: 759 Veličina: 168.1 KB

    Ime: P (3).jpg Pregleda: 680 Veličina: 115.5 KB

    Ime: P (4).jpg Pregleda: 519 Veličina: 107.6 KB

    Ime: P (5).jpg Pregleda: 675 Veličina: 105.8 KB

    Ime: P (6).jpg Pregleda: 623 Veličina: 105.5 KB

    Nije ovo fast food da ga onako usput pribaviš. Bilo je tu ohohoo posla, ali VREDELO JE!

    A evo i kuvara i dve od nekoliko reklama u njemu - tek da osetimo aromu onog vremena.

    Ime: P (7).jpg Pregleda: 581 Veličina: 172.5 KB

    Ime: P (8).jpg Pregleda: 605 Veličina: 105.2 KB Ime: P (9).jpg Pregleda: 564 Veličina: 110.6 KB

  10. #40

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    Ne bih ja pojedinačno opisivala jela u Vojvodini ali znam da postoji nepisano pravilo: Nedelja - supa , sos , kuvano meso, kuvani krompir ili riža.
    Ne ih to propustila nizašta na svetu
    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

  11. #41

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    Ko bi meni objasnio kakav je ti zacin ,,Najgvirz"
    jos najbolje ako moze na nemackom jeziku. Hvala
    Svaki dan bez smeha je izgubljeni dan. Carly Caplin

  12. #42

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    Najkvirc,zacin slican biberu,ostrijeg mirisa..

  13. #43

    Odgovor: Vojvođanska kuhinja

    Citat Ljubimce kaže: Pogledaj poruku
    Ko bi meni objasnio kakav je ti zacin ,,Najgvirz"
    jos najbolje ako moze na nemackom jeziku. Hvala
    Pimenta officinalis
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •