Fildžan viška

Prikaz rezultata glasanja: Vjerujete li u suzivot komsija i brace razlicitih vjera i nacija u BiH ?

Učesnika ankete do sada
169. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    87 51.48%
  • Ne

    82 48.52%
Strana 1 od 37 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 552
  1. #1

    07 Fildžan viška

    Čak i u ovim olovnim vremenima postoji bezbroj primjera suživota i tolerancije među ljudima različitih vjeroispovjesti i nacionalnosti u Bosni i Hercegovini. Na žalost, uglavnom ogroman publicitet dobiju ružni događaji, međunacionalni i međuvjerski incidenti, dok se sve ono lijepo i pozitivno gura pod tepih.

    Vijekovima je zajedničko ispijanje kafe/kave/kahve komšija i braće različitih vjera i nacija bio najočitiji primjer suživota i tolerancije na ovim prostorima. Kao posljedica tog druženja nastao je i čuveni izraz "Fildžan viška". Onda dođoše neljudi i posvađaše komšije radi mizernog cilja da napune svoje džepove tuđim znojem i mukom, i da preko noći od fukare postanu gospoda, (ali ne uspješe, gospodin se ne postaje nego se rađa). Međutim, komšija u dnu duše sada osjeća da je ova kafa/kava/kahva koju sada pije sa "svojim" nekako gorka, i da nije tako pitka kao ona koju je pio prije rata sa svojim komšijom druge nacije. Ima dva izbora ili će prestati sa najdražim užitkom ili će morati naći svog starog komšiju, pogledati se u sa njim u oči i ponovo kao nekada, kada su dobri hodali po ovoj zemlji, popiti zajedno najslađi napitak. I gle čuda, ta kafa/kava/kahva će za razliku od one prve biti tako slatka i pitka – moraće "nastaviti“ još jednu džezvu.

    Cilj ovog posta je da dole navedenim primjerima pokažemo svim onim koji zavadiše braću i komšije da je njihov pogani naum bio uzaludan i da će naša djeca, isto tako kako su naši stari to radili vijekovima nastaviti ovaj prekrasni ritual ispijanja kafe/kave/kahve sa svojim komšijama i braćom.

    Nadam se da ćemo jednom svi zajedno sjesti i popiti fildžan /šoljicu/šalicu kafe/kave/kahve iz one velike džezve koju imamo često priliku vidjeti na TV jer će u njemu biti ovog čudotvornog napita dovoljno za sve.

    Pozivam sve da ovaj post obogatimo primjerima suživota i tolerancije u Bosni i Hercegovini.

    BiH Internet mreži "fildžan viška“ koja će promovisati prijateljstvo, toleranciju i suživot, možete se pridružiti na nekom od sljedećih foruma:

    Sarajevo:
    http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=26367

    Tuzla:
    http://bhstring.net/tuzlauslikama/tu...0&TopicID=5068

    Bihać:
    http://www.bihac.org/forum/viewtopic.php?p=4873#4873

    Mostar:
    http://www.moforaja.com/thread.php?threadid=13839&sid=

    Banjaluka:
    http://forum.blic.net/viewtopic.php?p=413522#413522

    Prijedor:
    http://forum.prijedor.com/viewtopic....091&forum=24&0

    Kiseljak:
    http://eur4web.com/forums/viewtopic.php?p=881#881

    Goražde:
    http://www.gorazde-x.com/forums.php?...&n=last#bottom

    Sanski Most:
    http://sanskimostse.power-forums.com...ka-t63.html#95

    Doboj:
    http://www.doboj.com/doforum/topic.asp?TOPIC_ID=112

    Naši gosti:

    Beograd:
    http://forum.b92.net/index.php?showtopic=29491

    Ljubljana:
    http://forumi.siol.net/showthread.ph...185#post835185

    Zagreb:
    http://www.forum.hr/showthread.php?t=150975

    Novi Sad:
    http://www.vojvodinacafe.com/forum/showthread.php?t=991

    Pozdrav svim panonskim mornarima a posebno mornarkama !


    Nadam se da ce Vas interesovati sta o toleranciji i suzivotu misle gradjani Bosne i Hercegovine. Pozivam Vas da se i Vi svojim misljenjima ukljucite u ovu nasu malu mrezu koja promovira toleranciju i suzivot ljudi razlicitih vjera i nacija !

  2. #2

    Odgovor: Fildzan viska

    Dobro došao na ovaj naš vojvođanski forum! Ovde su tolerancija i drugarstvo uvek dobrodošli!

  3. #3

    Odgovor: Fildzan viska

    Pridružujem se pozdravima drage nam administratorke.

    Nego, jel može uz tu kafu/kavu/kahvu i koje pivo?
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  4. #4

    Odgovor: Fildžan viška

    Hvala na lijepom doceku

    Piva naravno moze !


    Valjda sam pogodio postavljajuci linkove prema vama. Nadam se da se forum administrira u Novom Sadu jer vas vodim pod Novi Sad.

  5. #5

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat valterbraniSA kaže:
    Nadam se da se forum administrira u Novom Sadu jer vas vodim pod Novi Sad.

    Administrira - da, a moderiše se sa svih krajeva planete.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  6. #6

    Odgovor: Fildžan viška

    Pozdrav i od mene koji moderise sa sasvim druge strane svijeta kako rece Necro

    E sad da se mi vratimo na nasu Bosnu i Hercegovinu. Da li je moguc suzivot je tesko pitanje. Iako smo 11 godina daleko od rata, rata oruzjem, mislim da smo jos uvijek daleko zaglibljeni svako u svom rovu sa strahom gledajuci u drugu stranu. Toj nasoj rovovskoj podjeli su krivi ni manje niivise nego nasi politicari sa sve previsokim predstavnicima (kako je koji se smjenjivao nista bolji od predhodnika nije bio). Iskreno prvi sam spreman da pruzim ruku pomirenja i krenemo dalje ali bojim se da nas je koji ovako razmisljamo premalo. I dalje nas uzimaju na caku nacionalnih interesa. Ako je u drugom entitetu palo vise kise odma' se povlace nacionalni interesi i buca se u prsa toboznjim ugrozavanjem sa druge strane, kojim cudom samo Bog zna. I sve dok je cuvena koalicija SDA-SDS-HDZ na vlasti nama nema napred. Jer fakat njima tako i odgovara. I jos na to dadamo vjerske vodje i njihove izjave kod kojih prednjaci islamski poglavar efendija Ceric slika postaje jos gora.
    Kako dalje? Da li uposte ovako zbunjeni i zbrkani u istom loncu mozemo dalje? Tesko! Svi drugi se bave pitanjima ekonomije a samo je kod nas bitnije za koga se navija u Banjoj Luci i Mostaru. I zato po ko zna koji put kazem da je za mene bolje da krenemo svako svojim putem. Jer fakat da nikada nece sve tri strane biti zadovoljene i uvijek cemo biti odlicna podloga za nove sukobe. Kad god se nekom domacem il' stranom velikanu digne kurac na nas ce prvo da se izdrkava, i to je ono sto me plasi.
    Najvise sto me boli je to sto je jadni napaceni narod jos uvijek samo marioneta za ispunjavanje necijih ciljeva. Narod ko narod bi se i pomirio nekako i poceli bi da kafendisu ko i prije ali sa ovakvom politickom scenom mislim da smo daleko od toga.
    Izbori idu na jesen i tek ce sad poceti da pljuste cestitke sa svih strana... i dok se zaborave prodje nam jos jedan voz.. i ko zna koliko jos tako dugo
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  7. #7

    Odgovor: Fildžan viška

    Pozdrav SWBA !

    Meni je prilikom pokretanja ove mreze bio cilj iskreno promovisanje druzenja ljudi razlicith nacija u BiH iskazano kroz simbolicno ispijanje kafe. Ostale stvari oko drzavnog uredjenja, drzave bez entiteta, sa entitetima, otcjeplejnu spadaju, po meni, u domet visoke politike, o kojoj ce odluciti neko ne pitajuci za to nikoga od nas, u skladu sa tim kakve ce biti dnevnopoliticke potrebe visoke politike. Naravno moram se sloiziti da su teze o suzivotu i druzenji i drzavnom uredjenju, na zalost jako bliske pa je normalno da ljudi u svojim komentarima iznose svoje misljenje o obadvije stvari.

    Samo obnavljanje starih prijateljstava u BiH, upoznavanje novih ljudi koji "nisu" kao mi u BiH, a i na podrucju citave bivse YU pomoglo bi uklanjanju predrasuda da oni drugi nisu kao "mi"(valjda ti dugi po misljenju prvih imaju u najmanju ruku rogove na glavi ) da nam svi oni zele zlo i da samo cekaju pogodan trenutak da nas ubiju.

    Ovo je sve posljedica ksenofobije i nacional sovinizma koju su u svrhu zadrzavanja vlasti i pljackanja gradjana, koju su sirili uz pomoc medija i vjerskih sluzbenika.

    Zato hajmo prvo srusiti predrasude jednih prema drugima , popiti na miru kaficu, pa cemo se onda uz nju lakse dogovoriti oko rjesavanja problema koji na stise.

    SWBA

    Ti si u svom postu ustvari tacno detektovao najveci problem koji dovodi do toga da je cak i obicno ispijanje kafe ljudi razlicitih nacija "cudo nevidjeno".

    Uporedo sa Fildzanom viska na BiH forumima ide i link na peticiju podrske zakonu o oduzimanju nelegalno stecene imovine koji je vec dva puta odbijen u parlamentarnoj skupstini BiH. Mi smo svojevremeno na Sa-x forumu napravili malu istragu gdje smo na osnovu novinskih clanaka pronadjenih na Internetu uspjeli dokazati da je u BiH poslije rata od strane politicara opljackano 4 milijarde KM (2 milijarde eura). Iako smo se svi slozili da to sto je dokazano nije ni pola, od ove cifre se svakom normalnom covjeku zaledi krv u zilama.

    I upravo, na zalost, ljudi iz tog istrazivanja, izbjegavsi bilo kakve sankcije zbog pljacke ovih dana radikalizuju politicku scenu u Bih, opet preko medija i vjerskih sluzbenika, zeleci da ubjede narod da mu je nacionalni interes i strah od komsije druge nacije vazniji od praznog stomaka.


    Ali ipak ako pregledate sve ovo sto se pisalo na forumima docicete kao i ja do zakljucka da na ovim prostorima ipak ima jos normalnih ljudi sa kojima se moze popiti kafica, pivica i progovoriti lijepa ljudska rijec.

    By The Way Sjecam se nekada davno u nekom udzbeniku za osnovnu skolu mi ucenici smo kao primjer suzivota i tolerancije ucili kako u mjestu Crvenka zajedno zive pripadnici -mislim 35 razlicitih nacija, A kao poseban primjer je navodjeno da medju njima zivi i jedan Egipcanin

    Nadam se da je u Crvenki, a i u cijeloj Vojvodini jos uvijek tako, i da vi svako jutro sa svojim komsijama i prijateljima svih nacija pijete soljicu kafe sa dodatkom tolerancije.

    Hajde napisite pokoju, gradjanima BiH ce sigurno biti interesantno da procita sta Vi mislite o ovoj temi.

  8. #8

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat valterbraniSA kaže:
    Nadam se da ćemo jednom svi zajedno sjesti i popiti fildžan /šoljicu/šalicu kafe/kave/kahve iz one velike džezve...

    Pozdrav svim panonskim mornarima a posebno mornarkama !
    Nisam ni panonski mornar ni mornarka, ali sam zato neizlečivi emotivac i nostalgičar!
    Bukvalno me do suza dirnuo citirani post ovog Valtera koji brani rajevosa! Jebiga, u SA sam proveo tri najlepše godine svoje mladosti, a jedna od najomiljenijih avantura mi je bila putovanje vozom od Kosova Polja (mog rodnog mesta) do Zadra ili Splita! Ili, od Bgd do Sa, preko Vinkovaca, Doboja, Zen'ce, Zavidovića, Podlugova...eeeej... Bosna express-om! Pa ispijanje kahve u aščinici ponad mostarske ćuprije...i nije mi ni malo smetalo što je na dnu fildžana bio otisnut zlatni polumjesec...A da samo znate kako je Sarajevo bilo lepo polovinom 80-tih...jah...
    Ne znam samo, jel' Saraj'vo gdje je nekad bilo, jel' Miljacka voda presušila, dal' me moja draga ostavila...
    Sve bih na svetu dao da ponovo živim u onoj i onolikoj i onakvoj državi, pa makar ona bila komunistička, titoistička, lažnobratstvojedinstvena, i kakva sve već.

    Na žalost, toga teško da će ikada biti više! U svakom slučaju, podržavam ideju druženja sa istomišljenicima makar u ovom virtualnom svetu i svakako ću posetiti sajtove koje je valter u svom postu preporučio!
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  9. #9

    Odgovor: Fildzan viska

    Dobrodosao zemara!

    Citat Necromancer kaže:
    Nego, jel može uz tu kafu/kavu/kahvu i koje pivo?
    A cevapi?

    Mogla bih do prekosutra na ovu temu! ELem, bejah dete kad smo otisli iz Tuzle..zavrsavala 8. razred, matorci me pokupili iz skole.. kao dolazimo na vikend u Vojvodinu..od tada je proslo 14 godina...
    U pocetku mi nista nije bilo jasno..narocito kada me drugarica, koja je otisla u Holandiju pronasla i rekla da zaboravim na neke drugare, jer oni su me posle tri dana nazvali "cetnikusom"..ja pitala "sta je to"..
    Proslo vreme, porasla ja.. izgradila sopstveno misljenje, razjasnila sve nedoumice...
    Postujem taj zivot tamo.. istina, u Tuzlu retko idem, jer nemam vise gde.. ali odem u Sarajevo, u Prijedor, BIjeljinu... uvek se super provedem..skontam neke nove ljude, strava se zezamo...
    I onda se vratim u Novi Sad i shvatim da sam se vratila kuci.
    Ali kafa uvek moze! Bilo gde i bez problema...ako bude negde u Bosni, verovatno cu u roku od 10 minuta se presaltati na ijekavicu ...hehehehehe

  10. #10

    Odgovor: Fildžan viška

    -Gdej si bate Valtere?
    Odgovor je moze, i kafa i pIvA, sto i tebi zelIImo

    Prvo, iskazana akcija vidjjivo dovodi do reakcije jednako pomak.
    Moj doprinos: (probacu neke, biznis fore)
    Zapad kojem tezimo pruza resenja. To je Ugovor i njegova Primena, jasno definisani Interesi... ja opet ode u "visoku politiku" al' tu i jeste problem. Poznate su stare: kuca se gradi od temenje, riba smrdi od glave - al' se cisti od repa. Dejton?, da li smo spremni za novi korak? Prvo da vidimo kakav korak nam treba (kazem nam, misim nasi smo NE!), uz kafu, a moze i pivo,... i tako mi caskamo...trgujemo (tu bih rado dao pun doprinos)... a btw mislim da nisam ni video pripadnika druga dva konsti tutivna naroda tj. ovo je pravo mesto.
    Aj'

  11. #11

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat valterbraniSA kaže:
    SWBA

    Ti si u svom postu ustvari tacno detektovao najveci problem koji dovodi do toga da je cak i obicno ispijanje kafe ljudi razlicitih nacija "cudo nevidjeno".
    Samo sam realno sagledao sliku trenutnog stanja u BiH. Koliko god se mi trudili da nastavimo sa svojim zivotima ne razmisljajuci o politici ona je tu da nam uvijek zada nove glavobolje.
    I od mene imas punu podrsku za pokrenutu inicijativu. Pomirenje nam je neminovno ako zelimo da zivimo zivot dostojan covjeka, ali treba jos dosta vremena da prodje da bi se to normalizovalo.
    Uvijek sam spreman za nova poznanstva i imao sam prilika da upoznam i ljude drugih nacija i posle rata. Sa pojedinim sam i danas u kontaktu. Ali uvijek kada se sretnemo na kafi/kavi/kahvi ili cemu vec teme rata se zaobilaze nasiroko. A kada neko nekim slucajem dobaci nesto na tu temu svi odjednom zacutimo, pokupimo se i svako u svoj tabor da sa "svojima" prodiskutuje o tom. I tako u nedogled. Znaci povjerenje nam je jos uvijek na nuli ako ne i u debelom minusu i na tom treba i te kako da se radi.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  12. #12

    Odgovor: Fildžan viška

    Citat valterbraniSA kaže:
    Pozdrav svim panonskim mornarima a posebno mornarkama !

    Nadam se da ce Vas interesovati sta o toleranciji i suzivotu misle gradjani Bosne i Hercegovine. Pozivam Vas da se i Vi svojim misljenjima ukljucite u ovu nasu malu mrezu koja promovira toleranciju i suzivot ljudi razlicitih vjera i nacija !
    Iako nisam panonska mornarka, zelim ti dobrodoslicu... I kao sto rece gogo i ja sam nepopravljivi nostalgicar i zato kafenisanje je uvijek dobro doslo

    Samo da ti jos preporucim CG forum
    http://www.cafemontenegro.com/forum/
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  13. #13

    11 Odgovor: Fildžan viška

    da ne bude da izvoljevam, ali se sjecam da sam u bosni uz fildzancic dobijala i rakijicu - gromovacu , pa ako moze jedna da se drmne, ne bih imala nista protiv
    nattydread is coming to dinner

  14. #14

  15. #15

    14 Odgovor: Fildžan viška

    Sjajno.
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...


Strana 1 od 37 12311 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •