Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 95
  1. #1

    Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Sveštenički cenovnik za obrede

    Ni sveštenici u Užicu usluge verskih obreda ne naplaćuju po ustaljenim tarifama, jer cenovnik zvanično ne postoji. Prekađivanje slavskog kolača, svećenje vodice, krštenja, parastose i ostale svešteničke usluge vernici plaćaju od ruke, "koliko ko može da da. Vernici, koji su juče zatečeni u porti crkve Svetog Đorđa, rekli su da im sveštenci nikada nisu tražili određenu svotu novca za neku uslugu, već je plaćanje dobra volja.

    Eparhijski upravni odbor Eparhije banatske u Vršcu doneo je odluku o administrativnom poslovanju crkvenih opština po kome su cene za verske obrede izražene u evrima. Odlučeno je još i da jedan evro iznosi 90 dinara.

    Tako će ubuduće u Banatu krštenje koštati 22,5 evra, venčanje i opelo po 46,5 evra, parastos na groblju 15 evra, pomen i oglašavanje zvonima po 1,50 evra. Godišnji pomen iznosi 15 evra, posmrtno jevanđelje 7,50 evra, a unos pokojnika u sveti hram pet evra, prenosi Beta. Taksenik sa cenama u evrima objavljeno je u listu "Dolić, glasilu Mesne zajednice Crvena Crkva u opštini Bela Crkva i važiće do kraja godine.

    Na osnovu priloženog Taksenika svako može unapred da izračuna, s obzirom na izražene želje, sa kolikim će se novčanim izdacima suočiti koristeći odgovarajuće crkvene usluge, piše u "Doliću.

    Istaknuto je i da crkvene opštine na teritoriji te eparhije moraju dosledno poštovati Taksenik i da će svaka zloupotreba biti sankcionisana u skladu sa važećim crkvenim propisima.

    Slaviša Popović, sveštenik u Sabornoj crkvi, kaže za "Blic da u beogradskim crkvama ne postoji zvanični cenovnik. Građani za verske obrede daju onoliko koliko mogu ili žele.

    - Svaka Eparhija ima svoja pravila koja su interna. Prvi put čujem da je Eparhija banatska donela takav cenovnik. To ne bi trebalo da bude tako, jer na taj način crkva postaje servis usluga - ističe Popović.

    Ni sveštenici u Užicu usluge verskih obreda ne naplaćuju po ustaljenim tarifama, jer cenovnik zvanično ne postoji. Prekađivanje slavskog kolača, svećenje vodice, krštenja, parastose i ostale svešteničke usluge vernici plaćaju od ruke, "koliko ko može da da. Vernici, koji su juče zatečeni u porti crkve Svetog Đorđa, rekli su da im sveštenci nikada nisu tražili određenu svotu novca za neku uslugu, već je plaćanje dobra volja.

    - Ovde su cene crkvenih obreda oduvek diktirali vernici, plašeći se da se ne obrukaju pred komšijama zato što su malo platili popu. Na primer, po nepisanom pravilu, prekađivanje slavskog kolača u Užicu i okolini narod je uvek "merio cenom litre prosečnog žestokog pića - rekao je jedan Užičanin.

    Iz Eparhije banatske juče nikoga nismo mogli da dobijemo, tako da nismo saznali na osnovu čega je cenovnik verskih obreda izražen u evrima i po kom osnovu je Upravni odbor ove eparhije odredio da jedan evro iznosi 90 dinara. Da li crkva ima zvanični cenovnik i da li on može biti u evrima nismo mogli da saznamo ni u beogradskoj Patrijaršiji. Rečeno nam je da je crkveni praznik - Sveti Vasilije Ostroški i da u Patrijaršiji nema nikoga. Sa odlukom Eparhije banatske nije upoznat ni Milan Radulović, ministar vera. On kaže da će sledeće nedelje saznati po čijoj je odluci sastavljen cenovnik.

    - Eparhije imaju slobodu da same formiraju cenovnik. Siromašne eparhije imaju jedan cenovnik, a bogatije drugi - objasnio je Radulović.

    Ni Milan Vukomanović sa Filozofskog fakulteta, nije želeo da komentariše čin Eparhije banatske.
    nattydread is coming to dinner

  2. #2

    11 Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    jos malo, pa siromasni nece moci ni u crkvu...
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    Čitao sam o ovome nedavno u novinama i naravno, ostao sam bez teksta. Ali kada sam razmislio, nije ovo baš toliko loše. Setimo se slušajeva kada su sveštenici ucenjivale vernike i tražili basnoslovne cifre za obrede. Ovako te bar lepo upozore šta te čeka i nema posle laži i prevare. Činjenica je da su cene previsoke, ali opet i oni moraju od nečega da žive. Bar me teši činjenica da te pare neće otići za crne mercedese, mobilne telefone itd. Mada, nikad ne reci nikad...
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  4. #4

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    -Igra nas pop sah sa komsijom ali gubi redovno.
    -Pop: Nesto mi me nece ovih dana.
    -Popin sin: (prolazi i to cuje) Kako te tata nece, pa imao si tri pogreba za dva dana.

  5. #5

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    Pitam se, da li svaka crkva mora da ima fiskalnu kasu, i da li izdaju rachun? Uz obavezno izvolte i hvala lepo.

    PA sveshtenichka finansijska policija? ..

    Pa porez na svetu vodu

  6. #6

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    Mislim da nije neobična odluka, već da je logični nastavak postavljanja uslova za normalno funkcionisanje crkve. Posle rata nacionalizacijom je skoro sva crkvena imovina rasparčana, Finansiranje funkcionisanja crkve se svodilo na dobrovoljnosti po sistemu ko koliko da. Uvođenjem tarifa za usluge sveštenika, i pravilno trasiranje dobijenog novca, uvešće red, a samim tim zatvoriti mnoge zlurade komentare o tome kako popovi "deru".

  7. #7

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    I pored cenovnika, banatski svestenici su medju siromasnijima, a iz drugih eparhija iako nema cenovnika svi zive bolje....
    To svi znaju...

  8. #8

    09 Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    To je dobro, na taj način će SUJEVERNICIMA biti olakšana dilema, koliko da se isprse.

  9. #9

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    U reformatskoj crkvi već oko 150 godina postoji od Sinoda uvedena pravila za ustanovljenje crkvenog doprinosa. Pre je to bilo ustanovljeno u naturi, a od pre 50 godina u novcu, i to godišnje 10 odsto od jednomesečnog prihoda za jednu porodicu (godišnje ne 12 meseci puta 10%, nego 1 mesec puta 10%, i samo jedna plata se obračunava po jednoj porodici), i plus 300,00 dinara po odrasloj osobi u porodici.

    Ako imate četvoročlanu porodicu, sa ocem i majkom i ćerkom od 19 godina i sinom od 16 godina, ovako se obračunava: obično se uzima plata oca, mada može i majke - ako je plata oca 25000,00 mesečno, onda 10 % toga je 2500,00 dinara. Imate tri odrasle osobe u porodici, i to je 3 x 300,00 dinara, odnosno 900,00 dinara. 2500,00 + 900,00 dinara jeste 3400,00 dinara za jednu godinu za tu porodicu. To je samo putokaz. Ako neko izjavi da ne može toliko, nego samo deo toga, onda se prihvata i to, i ukazuje da se daje od toga što nam je Bog dao. Takođe postoji mogućnost da se plaća u "ratama", i to neodređeno. Naprimer neko se odluči da jednog meseca "uplati" 200,00 dinara, pa drugog 500,00 dinara, itd.

    Pri smrtnom slučaju, venčavanju ili krštenju, proverava se da li porodica doprinosi održavanju crkve. Ako ne, onda se to reguliše. Ima mogućnost da se uplati 50,00 evra ako neko nije doprinosio održavanju crkve više od deset godina. Dakle to vam je kao da "uplatite" doprinos unazad 10 godina i to godišnje 5,00 evra.

    Inače svi obredi su 1000,00 dinara...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  10. #10

    Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Pitam se, da li svaka crkva mora da ima fiskalnu kasu, i da li izdaju rachun? Uz obavezno izvolte i hvala lepo.

    PA sveshtenichka finansijska policija? ..

    Pa porez na svetu vodu
    Namerno sam citirao ovaj post ....za sahranjivanje moje bake sam dobio FAKTURU sa pecatom i racunom od strane paroha....ali opet,ja ne idem u crkvu zbog svestenika,vec zbog sebe....

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    U reformatskoj crkvi već oko 150 godina postoji od Sinoda uvedena pravila za ustanovljenje crkvenog doprinosa. Pre je to bilo ustanovljeno u naturi, a od pre 50 godina u novcu, i to godišnje 10 odsto od jednomesečnog prihoda za jednu porodicu (godišnje ne 12 meseci puta 10%, nego 1 mesec puta 10%, i samo jedna plata se obračunava po jednoj porodici), i plus 300,00 dinara po odrasloj osobi u porodici.

    Ako imate četvoročlanu porodicu, sa ocem i majkom i ćerkom od 19 godina i sinom od 16 godina, ovako se obračunava: obično se uzima plata oca, mada može i majke - ako je plata oca 25000,00 mesečno, onda 10 % toga je 2500,00 dinara. Imate tri odrasle osobe u porodici, i to je 3 x 300,00 dinara, odnosno 900,00 dinara. 2500,00 + 900,00 dinara jeste 3400,00 dinara za jednu godinu za tu porodicu. To je samo putokaz. Ako neko izjavi da ne može toliko, nego samo deo toga, onda se prihvata i to, i ukazuje da se daje od toga što nam je Bog dao. Takođe postoji mogućnost da se plaća u "ratama", i to neodređeno. Naprimer neko se odluči da jednog meseca "uplati" 200,00 dinara, pa drugog 500,00 dinara, itd.

    Pri smrtnom slučaju, venčavanju ili krštenju, proverava se da li porodica doprinosi održavanju crkve. Ako ne, onda se to reguliše. Ima mogućnost da se uplati 50,00 evra ako neko nije doprinosio održavanju crkve više od deset godina. Dakle to vam je kao da "uplatite" doprinos unazad 10 godina i to godišnje 5,00 evra.

    Inače svi obredi su 1000,00 dinara...
    I jel' imate tu racunovodstvo kao posebno odeljenje...pa zar se reformator Martin Luter nije borio protiv toga?!...e cccccccc,ljudi su ljudi ...uvek se lazno predstavljaju...ne mislim na tebe licno,vec na crkvu....pa zar ne treba da zivite od milostinje vernih?...a vi jos i tarife odredili....mislim da je to Luter imao na spisku koji je zakucao na vrata crkve...
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 21:47 Razlog: spojene uzastopne poruke

  11. #11

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    Nisam mogao da odolim,da nekažem neku reč.
    Kao privo član sam crkvenog odbora u mom selu,i znam da nas eparhija pritiska
    stalno da se izmiruju OBAVEZE prema njoj.a što je najsmešnije u celoj priči jeste
    da naša dugovanja obračunavaju prema KURSU EVRA.pa sam jednom prilikom na sastanku sa prestavnikom eparhije postavio pitanje zašto tako,odgovor je bio radi lakšeg obračuna ali kao to i nema veze istovam je.(jeste malo morgen).
    i ako neisplatimo kazna će biti takva da će selo ostati bez popa.
    i još nešto krenuli smo u obnovu hrama i pred velikog obećanja da će i eparhija pomoći(sam preosvećeni vladika je obećao) nismo ništa dobili,a skori odgovor
    našem odburu bio je može, ali na zajam,pa novce posle da vratite.
    i ako te novce nedaje eparhija već se podnose zahtevi neznam tačno kom telu,u izvršnom veću VOJVODINE pa oni daju novac za obnove hramova po Vojvodini.(a ako vas put povede do VRŠCA pogledajte zdanje EPARHIJE BANATSKE.(gde je tu skromnost življenja u veri prema Bogu.)

  12. #12

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    I jel' imate tu racunovodstvo kao posebno odeljenje...pa zar se reformator Martin Luter nije borio protiv toga?!...e cccccccc,ljudi su ljudi ...uvek se lazno predstavljaju...ne mislim na tebe licno,vec na crkvu....pa zar ne treba da zivite od milostinje vernih?...a vi jos i tarife odredili....mislim da je to Luter imao na spisku koji je zakucao na vrata crkve...
    Imamo računovodstvo.
    Martin Luter se nije borio protiv toga, nego protiv otkupljenja oprosta grehova za pare.
    Oni koji nisu vernici nisu ničim obavezani da pomažu crkvu, a to važi i za vernike. Ni njima nije obavezno, a doprinos je svojevoljan, kao što sam citirao - nije tarifiran. Napisao sam da imamo odrednice, koje, moraš da priznaš po količina novca i nisu tako velike.
    Za jednu četvoročlanu porodicu za jednu godinu šest kilograma svinjskog mesa ( oko 3000,00 dinara) kao doprinos - to se pojede za četiri obroka, a godina ima 365 dana. Ili 30 kutija cigareta...

    Za obrede (sahrana, krštenje, i svadbe) imamo tarife. Kao što sam pisao, to je 1000,00 dinara. Taj iznos direktno ide svešteniku "u džep". Ionako ima malu platu..

    A lažno se predstavljaju oni koji uglas podržavaju svoju crkvu, a ne poštuju njeno službovanje ni za toliko da daju minimalni doprinos.
    Odeš na nečiji rođendan bez poklona, i hoće li te onda slavljenik pitati na vratima: "A poklon..?" Tako ni crkva ne pita (ne bi trebalo) ako joj se ne da doprinos od vernika ili samoproklamovanih vernika.. Međutim, kao što ti pišeš, crkva treba da živi od milostinje vernika. Naravno ni ti ni ja ne mislimo na milostinju od 10 dinara godišnje po porodici, jel..?
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  13. #13

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Imamo računovodstvo.
    Martin Luter se nije borio protiv toga, nego protiv otkupljenja oprosta grehova za pare.
    Oni koji nisu vernici nisu ničim obavezani da pomažu crkvu, a to važi i za vernike. Ni njima nije obavezno, a doprinos je svojevoljan, kao što sam citirao - nije tarifiran. Napisao sam da imamo odrednice, koje, moraš da priznaš po količina novca i nisu tako velike.
    Za jednu četvoročlanu porodicu za jednu godinu šest kilograma svinjskog mesa ( oko 3000,00 dinara) kao doprinos - to se pojede za četiri obroka, a godina ima 365 dana. Ili 30 kutija cigareta...

    Za obrede (sahrana, krštenje, i svadbe) imamo tarife. Kao što sam pisao, to je 1000,00 dinara. Taj iznos direktno ide svešteniku "u džep". Ionako ima malu platu..

    A lažno se predstavljaju oni koji uglas podržavaju svoju crkvu, a ne poštuju njeno službovanje ni za toliko da daju minimalni doprinos.
    Odeš na nečiji rođendan bez poklona, i hoće li te onda slavljenik pitati na vratima: "A poklon..?" Tako ni crkva ne pita (ne bi trebalo) ako joj se ne da doprinos od vernika ili samoproklamovanih vernika.. Međutim, kao što ti pišeš, crkva treba da živi od milostinje vernika. Naravno ni ti ni ja ne mislimo na milostinju od 10 dinara godišnje po porodici, jel..?
    Tako je,ni jedna crkva se ne razlikuje po tom pitanju,ali na spisku od 95 teza koje je Martin Luter zakucao na vrata crkve u Vitenbergu uz ,pomenute indulgencije, bilo je i protivljenje obaveznim dazbinama prema crkvi...znas to i sam...

  14. #14

    Koliko košta parastos, a koliko krštenje?

    Citat cucuk-jb kaže: Pogledaj poruku
    Nisam mogao da odolim,da nekažem neku reč.
    Kao privo član sam crkvenog odbora u mom selu,i znam da nas eparhija pritiska
    stalno da se izmiruju OBAVEZE prema njoj.a što je najsmešnije u celoj priči jeste
    da naša dugovanja obračunavaju prema KURSU EVRA.pa sam jednom prilikom na sastanku sa prestavnikom eparhije postavio pitanje zašto tako,odgovor je bio radi lakšeg obračuna ali kao to i nema veze istovam je.(jeste malo morgen).
    i ako neisplatimo kazna će biti takva da će selo ostati bez popa.
    i još nešto krenuli smo u obnovu hrama i pred velikog obećanja da će i eparhija pomoći(sam preosvećeni vladika je obećao) nismo ništa dobili,a skori odgovor
    našem odburu bio je može, ali na zajam,pa novce posle da vratite.
    i ako te novce nedaje eparhija već se podnose zahtevi neznam tačno kom telu,u izvršnom veću VOJVODINE pa oni daju novac za obnove hramova po Vojvodini.(a ako vas put povede do VRŠCA pogledajte zdanje EPARHIJE BANATSKE.(gde je tu skromnost življenja u veri prema Bogu.)
    Suočavaš se sa opštom pojavom u crkvama:
    Manje crkvene opštine, mlađi sveštenici su daleko od republičkih i pokrajinskih fondova, i od inostranih donatora. Stariji sveštenici su izgradili veze kod istih, i crkvenom administracijom drže dalje mlade sveštenike i manje parohije. Tako da dok one dođu na red za renoviranje naprimer kod Republike, dotle prođe 7-8 godina, i oni "veliki" koji su renovirali pre 7-8 godina ponovo se sete da renoviraju nešto i ponovo istisnu iz reda one "manje".
    A Pokrajina Vojvodina - Fond za Kapitalne Investicije daje (obećava) trenutno sredstva za obnove. Treba podneti brdo dokumenta, pre toga imati projekat, a pare će stići za godinu i po. Naravno, mislim da u SPC treba i dozvola ponekoliko crkvenih nadređenih. Još, ako nemate sopstvenog popa, onda taj što dolazi služiti kod vas, uvek će vući pare i donacije tamo gde stanuje..

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Tako je,ni jedna crkva se ne razlikuje po tom pitanju,ali na spisku od 95 teza koje je Martin Luter zakucao na vrata crkve u Vitenbergu uz ,pomenute indulgencije, bilo je i protivljenje obaveznim dazbinama prema crkvi...znas to i sam...
    Kod nas nema obaveznih dažbina...
    Nije obavezno, ali ako neko ne smatra crkvu svojom, zašto očekuje da je crkva obavezna da vrši obrede za njega? Mislim on se odriče svojevoljno crkve, i niko mu ne kaže ništa, nek ide ako hoće. Svako odlučuje po svojoj volji.. Ali crkva nije uslužna služba, da joj se prigodnom prilikom obratim za naprimer svadbu...
    U životu se triput setim crkve, a u međuvremenu zaboravim na nju?
    Poruku je izmenio Mish, 27.11.2008 u 21:51 Razlog: spajanje uzastopnih poruka
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  15. #15

    Odgovor: Neobična odluka banatske Eparhije u Vršcu

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Suočavaš se sa opštom pojavom u crkvama:
    Manje crkvene opštine, mlađi sveštenici su daleko od republičkih i pokrajinskih fondova, i od inostranih donatora. Stariji sveštenici su izgradili veze kod istih, i crkvenom administracijom drže dalje mlade sveštenike i manje parohije. Tako da dok one dođu na red za renoviranje naprimer kod Republike, dotle prođe 7-8 godina, i oni "veliki" koji su renovirali pre 7-8 godina ponovo se sete da renoviraju nešto i ponovo istisnu iz reda one "manje".
    A Pokrajina Vojvodina - Fond za Kapitalne Investicije daje (obećava) trenutno sredstva za obnove. Treba podneti brdo dokumenta, pre toga imati projekat, a pare će stići za godinu i po. Naravno, mislim da u SPC treba i dozvola ponekoliko crkvenih nadređenih. Još, ako nemate sopstvenog popa, onda taj što dolazi služiti kod vas, uvek će vući pare i donacije tamo gde stanuje..
    Pa naravno da treba imati projekat,naravno da treba podneti brdo dokumentacije,sve to nije muka i problem jer znaš da činiš pravu stvar,ako je neko mogao da podigne hram pre 100 i više godine,red je da se to i odžava,muka je i problem što taj novac ne završi na računima,crkvenih opština koje sve to podnesu i traže.a sveštenici nemogu raspolagati novcem koji se nameni za obnovu hrama,to su namenska srestva,znači možeš biti i iz
    bilo koje parohije,novac ostaje tamo gde se hram obnavlja.a nemože se hram obnavljati od novca iz državne kase,taj novac može samo dobro doći za zatvaranje poslova oko obnove hrama a postoje meštani,dobrovoljni prilozi itd.
    najveći teret i snose meštani jer ponavljam ako su naši preci podigli prelepe
    hramove na nama je da to održavamo.

Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Koliko čitate?
    Autor zeljkahelena u forumu Književnost
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 18.02.2015, 23:58
  2. Koliko smo mi obrazovani?
    Autor jenny u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 11.07.2013, 10:05
  3. Koliko smo se promjenili???
    Autor swba u forumu Dijaspora
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 15.12.2011, 21:57
  4. ''Koliko je težak san?''
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 02.05.2009, 10:44
  5. Koliko vam znače titule?
    Autor Mish u forumu Psihologija
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 18.03.2009, 12:05

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •