Paulo Koeljo (Paulo Coelho)
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 33
  1. #1

    Paulo Koeljo (Paulo Coelho)

    Paulo Koeljo






    Paulo Koeljo (port. Paulo Coelho ) je rođen u Rio de Žaneiru(port. Rio de Janeiro) 24. avgusta 1947. godine. Vodio je izuzetno zanimljiv život. Duh pobune odredio je njegovu mladost: bio je hipik, pisao je tekstove za pesme nekolicine čuvenih brazilskih pop zvezda, uključujući i Elisa Reginu i Raula Seišasa. Kratko posle toga zaposlio se kao novinar. Paulo Koeljo je proučavao magiju i okultizam od svoje 25. godine. Pošto je pešice prešao put dug 830 km na hodočašću do Santijago de Kompostela (šp. Santiago de Compostela), napisao je 1986. godine knjigu Dnevnik jednog čarobnjaka (port. O diário de um mago), koja je ubrzo postala bestseler u Brazilu.
    Nakon Alhemičara (port. O Alquimista), koji je njegov prvi svetski bestseler, Koeljo je objavio još deset knjiga:
    • Brida (port. Brida) (1990)
    • Valkirije (port. As Valkírias) (1992)
    • Maktub (port. Maktub) (1994)
    • Na obali reke Pjedre sedela sam i plakala (port. Na Margem do Rio Piedra Eu Sentei e Chorei) (1994)
    • Peta gora (port. O Monte Cinco) (1996)
    • Priručnik ratnika svetlosti (port. O manual do guerreiro da luz) (1997)
    • Veronika je odlučila da umre (port. Veronika Decide Morrer) 1998
    • Đavo i gospođica Prim (port. O Demônio e a Srta. Prym) (2000)
    • Jedanaest minuta (port. Onze Minutos) (2003)
    • Zahir (port. O Zahir) (2005)
    • Veštica iz Portobela (port. A Bruxa de Portobello) (2006)
    • Budi kao reka koja teče (port. Ser como um rio que flui) (2006)
    Deset godina su svi romani Paula Koelja zauzimali najviša mesta na listama bestselera širom sveta. Prema francuskom magazinu Lire, rangiran je kao drugi najprodavaniji pisac sveta (mart 1999). Nominacija je zasnovana na relevantnim bestseler listama u velikom broju zemalja na svim kontinentima.
    U Srbiji su sva njegova dela bila na vrhu lista bestselera i dobijala nagradu Zlatni bestseler (TV Beograd i Večernjih novosti) od 1995. do 2002. Osim toga, prilikom posete Beogradu, septembra 1998. uručena mu je nagrada Specijalni zlatni bestseler, kao najčitanijem stranom piscu u prethodnoj deceniji.
    Prema anketi BBC-ja (2003) roman Alhemičar svrstan je u sto najomiljenijih dela svih vremena. Kritika je posebno naklonjena njegovoj poetici, realističnom i filozofskom stilu pisanja, i simboličnom jeziku koji se ne obraća našem razumu, već našem srcu.
    Pored knjiga, piše i nedeljne kolumne u mnogim svetskim listovima.
    Osnivač je Instituta Paulo Koeljo, koji obezbeđuje pomoć najugroženijim slojevima brazilske zajednice, naročito deci i starima.
    Poverena mu je dužnost specijalnog savetnika Uneskovog programa: „Duhovno ujedinjavanje i interkulturološki dijalog“.
    Pristupio je Upravnom odboru fondacije Švab za socijalna pitanja.
    On je prvi autor nemuslimanske veroispovesti od islamske revolucije 1979. koji je pozvan na razmenu ideja u Iran.
    Član je Brazilske akademije književnosti od 2002.
    Dobitnik je mnogobrojnih priznanja: Bambi (Nemačka 2002), Kulturni dijalog (dodeljuje Budimpeštanski klub, Nemačka 2001), Dvadeset treća internacionalna nagrada Italije (2001), Nagrada Kristalno ogledalo (Poljska 2000), Vitez legije časti (Francuska 2000), Nagrada Kristal Svetskog ekonomskog foruma (1999), Zlatna medalja Galicije ([panija 1999), Nosilac ordena Rio Branko , Zlatni bestseler (Jugoslavija '95, '96, '97, '98, '99, 2000, 2002), Međunarodna nagrada Flajano (Italija 1996), Vitez umetnosti i književnosti (Francuska 1996), Nagrada čitateljki časopisa El (Francuska 1995). Paulo Koeljo je jedan od 15 najpopularnijih pisaca na svetu. Dela Paula Koelja prevedena su na 56 jezika, objavljena u 150 zemalja, i prodata u tiražu od ukupno 45 miliona primeraka. "Njegove knjige imale su presudan uticaj na živote miliona ljudi." - Njujork Tajms
    • Detalj iz njegove biografije kao odgovor na pitanje zašto je napisao knjigu "Veronika je odlučila da umre":
    "Tokom njegovih tinejdžerskih godina Paulo Koeljo je bio zatvoren u mentalnu bolnicu u Rio de Žaneiro tri puta. Bio je stidljiv i zatvoren mladić koji je očajnički pokušavao da postane umetnik. Kada je zadnji put naputio bolnicu 1967, Paulo je sebi obećao da će jednog dana napisati o svom iskustvu. Veronika je odlucila da umre je rezultat tog obećanja."
    • Odgovor Paula Koelja na pitanje "kako vidite svoj uspeh"
    Na veoma apstraktan način. Pročitao sam iternacionalne novinske članke, primio sam pozivnice za razne događaje, ali kao pisac nisam bio u istoj, direktnoj vezi kao sto pevač bude sa svojom publikom. Vidim ovo kao nešto jako pozitivno jer mi dopušta da imam isti intimni nivo u mom poslu kao sto sam imao kad sam počeo svoju karijeru. Kada pišem knjigu, pišem je za sebe, pokušavajući da odgovorim na pitanja koja sam postavljao sebi tokom celog svog života; znam da što sam bliži svojoj duši, bliži ću biti onom što Jung naziva "svetskom dušom". Ali ja razumjem moj uspjeh, i pokušavam da ostvarim profit od onoga što ja vidim kao najfascinantniju stvar u životu: ljudski kontakt. Ovo olakšava moj dolazak u stranu zemlju jer već ima ljudi sa istim afinitetim. Nikada se nisam osećao kao stranac i to je nesto jako dobro. Štaviše to mi daje nadu: ima mnogo ljudi tamo negde koji pokušavaju da prevaziđu sopstvene granice i izgrade nešto značajnije.
    Poruku je izmenio Kalina, 22.11.2008 u 23:48 Razlog: slovce
    trebalo je da skrenem levo kod Albukerkija

  2. #2

    Odgovor: Paulo Koeljo

    mislim da sam njegovu knjigu 11min upravo za toliko i procitala!
    A najbolji delovi su i dan danas podvuceni,kao npr."Blizina tog coveka bila je vrlo opasna.Osetila je njegov misris i dopao joj se;osetila je njegov dodir i dopao joj se i shvatila je da ga je cekala-to joj se nije dopalo...
    Sutra je novi dan!

  3. #3

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Klasicni plagijator i preradjivac hebrejskih i arapskih prica...pisac magijskih prirucnika...ni jedna knjiga koju je napisao ne sadrzi njegovu originalnu ideju.

  4. #4

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Klasicni plagijator i preradjivac hebrejskih i arapskih prica...pisac magijskih prirucnika...ni jedna knjiga koju je napisao ne sadrzi njegovu originalnu ideju.
    i pritom se poziva na Bibliju u svakoj knjizi...dodala bi i manipulator,koji ima dar da sve lepo upakuje.

  5. #5

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Citat Cokolada kaže: Pogledaj poruku
    mislim da sam njegovu knjigu 11min upravo za toliko i procitala!
    bla bla bla....
    posle ove knjige su me poslali na rehabilitaciJu....a i sex mi se neshto smuchiJo....


    jeFtino pisaniJe....za jeFtinu raJu....

  6. #6

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Pročitala:

    "Kako je Veronika odlučila da umre"
    "Priručnik za Ratnika Svetlosti" (predivna knjižica)
    "Peta gora"
    "Veštica iz Portobela"...

  7. #7

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Citat Annie :) kaže: Pogledaj poruku
    "
    "Priručnik za Ratnika Svetlosti" (predivna knjižica)
    E tek ovo ne razumem...

  8. #8

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Nisam pročitala ni jednu njegovu knjigu

    Citat zrNce kaže: Pogledaj poruku
    posle ove knjige su me poslali na rehabilitaciJu....a i sex mi se neshto smuchiJo....


    jeFtino pisaniJe....za jeFtinu raJu....
    A posle ovog komentara nemam ni želju...
    I'm floating on air..

  9. #9

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Počela sam da čitam Alhemičara jako davno i odustala, nije mi se dopadalo to što čitam... Drago mi je što postoje i ljudi koji ga ne vole, uvek sam se bojala da možda nisam ja u pitanju...
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...

  10. #10

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    E tek ovo ne razumem...
    ???

  11. #11

    Odgovor: Paulo Koeljo

    I kažem im da je on p...p...plagi...jator, i k...k...kompilator...da je k...k...krao direktno od Markesa i evanđeliste Jovana. I oni me ob..b...bore.

    Ja ne verujem kako kod rulje dobro prolaze ti sakupljači mudrosti, tako očigledno tuđih. Piše čovek kratke romane, a uzima teme koje nije ni Tolstoj - tako široke i složene. I trivijalizuje to do besmisla, kao kad dete od 8 godina prepričava film Kum i kaže: kako je kul kad je onaj pucao u onoga i kad se onaj probudio s konjskom glavom u krevetu i kad su zalepili utoku za vodokotlić, hihihi... De, čoveče, pojasni motive svoje, a da ne kradeš od svih živih.

    I onda neko, ko ni bukvar nije do kraja pročitao, a kamoli nešto ozbiljnije, govori kako mu je Koeljo omiljeni pisac, kako je on dubok i mudar. Alooooooo, sine, pročitaj bar još neku knjigu, od nekog drugog pisca, pa onda slobodno govori ko ti je omiljeni pisac Ne znam nikog, ama baš nikog ko je pročitao više od 10 knjiga u životu, a da je poverovao Koelju i da voli tog diletanta.

    I ako vidim da je još neko rekao da obožava Koelja, lupaću se po čelu dok ne napravim paus papir od svoje lobanje.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  12. #12

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Izneo si svoje mišljenje o njemu, i sada se i ja moram složiti sa tim?

    I onda neko, ko ni bukvar nije do kraja pročitao, a kamoli nešto ozbiljnije, govori kako mu je Koeljo omiljeni pisac, kako je on dubok i mudar. Alooooooo, sine, pročitaj bar još neku knjigu, od nekog drugog pisca, pa onda slobodno govori ko ti je omiljeni pisac
    -ne mora postojati takav vid izražavanja neslaganja sa nekim...
    poštujem i tuđa mišljenja: i to da je nekome omiljeni i ne.
    -ali, čemu tolika ushićenost besa pri pojavi imena ovog pisca?
    -tvoj stav bi bio: "Ja sam načitan, ti nisi, kada budeš bio- pričaćemo"...

    Bilo da je kopija drugih ideja, ili ne, on je to uspeo da "obradi" na svojstven način... I danas je dosta poznat kao pisac i kao neko koga većina ceni...

  13. #13
    Vidim da ovde ima svega, i onih koji ga kude i onih koji ga vole. ja se donekle slazem da je plagijator, a procitala sam mnogo vise od 10 knjiga u zivotu, obzirom da mi je to struka. Ne bih se ovom prilikom pozivala na svoju strucnost, niti sebe smatram knjizevnim kriticarem. Prosto stvar ukusa i opredeljenja, neko ga voli neko ne. Od njega sam procitala: " Alhemicar" , " 11 minuta" , " Veronika je odlucila da umre" , " Zahir". Alhemicar me nije odusevio, mislim tako te magije, traganje za mapama i tako to... opste mesto rekla bih. Ali, Zahir me je priznajem, odusevio i ganuo. Sjajna knjiga.

    Citat zrNce kaže: Pogledaj poruku
    posle ove knjige su me poslali na rehabilitaciJu....a i sex mi se neshto smuchiJo....


    jeFtino pisaniJe....za jeFtinu raJu....
    Nije to bas samo prica o obicnom sexu...ne treba tako banalizovati stvari, ona pokusava da spoji sex sa ljubavlju i kad to dozivi to je to. A i cemu zgrazavanje? Sex i ljubav ni u srvarnom zivotu ne idu uvek zajedno. Ruzno zvuci, ali tako je.
    Poruku je izmenio Kalina, 13.01.2009 u 09:34 Razlog: post za postom

  14. #14

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Citat sex i grad kaže: Pogledaj poruku
    Nije to bas samo prica o obicnom sexu...ne treba tako banalizovati stvari, ona pokusava da spoji sex sa ljubavlju i kad to dozivi to je to. A i cemu zgrazavanje? Sex i ljubav ni u srvarnom zivotu ne idu uvek zajedno. Ruzno zvuci, ali tako je.

    da....to je jedna koMpLetna idiJotska pricha o banaLnim stVarima....

    imam srece....a i hrabrosti da cenim sebe....te mi sex i ljubav vaZda idu zaJedno....

    za sex i grad nisam obaveshtena....

  15. #15

    Odgovor: Paulo Koeljo

    Citat Annie :) kaže: Pogledaj poruku
    Izneo si svoje mišljenje o njemu, i sada se i ja moram složiti sa tim?
    Molio bih te da se ne složiš

    Citat Annie :) kaže: Pogledaj poruku
    -ne mora postojati takav vid izražavanja neslaganja sa nekim...
    poštujem i tuđa mišljenja: i to da je nekome omiljeni i ne.
    -ali, čemu tolika ushićenost besa pri pojavi imena ovog pisca?
    Poštujem i ja tuđa mišljenja...osim kada su rezultat reklame i neosnovane pomame za nečim trivijalnim i populističkim. Pa da uzmem ja sada Selindžera, Dostojevskog, Selimovića i Hamsuna i da prepišem po deo iz knjige svakog od njih, da li bi ti govorila da je to odlično zbog toga što je tako lepo i pametno...ili bi ti smetlao što je to ukradeno, što je lepo i pametno zato što su ga smislili geniji, a ne ja?
    Ma, ja sam ti jedan besni, netolerantni kreten. Slušaj ti samo one koji ti govore da je super način na koji razmišljaš, batali nas neistomišljenike. Šta će bilo kome neistomišljenici u životu? Pa da...

    Citat Annie :) kaže: Pogledaj poruku
    -tvoj stav bi bio: "Ja sam načitan, ti nisi, kada budeš bio- pričaćemo"...
    Tako nekako.
    Pa neće valjda o fudbalu da priča neko ko nije nikada loptu video

    Citat Annie :) kaže: Pogledaj poruku
    Bilo da je kopija drugih ideja, ili ne, on je to uspeo da "obradi" na svojstven način... I danas je dosta poznat kao pisac i kao neko koga većina ceni...
    Većina je ono što je osudilo Sokrata na smrt. Većina je dovela Hitlera na vlast. Većina je ono što gleda Pink. Većina je ono što troši naftu i gas i sad može da se ubriše za izvore energije. Serem se ja u tu većinu!


    Citat sex i grad kaže: Pogledaj poruku
    Prosto stvar ukusa i opredeljenja, neko ga voli neko ne.
    "O ukusima ne vredi raspravljati" je najgluplja izreka od svih glupih izreka. To je argument onih koji nemaju argumente.

    Citat sex i grad kaže: Pogledaj poruku
    Nije to bas samo prica o obicnom sexu...ne treba tako banalizovati stvari, ona pokusava da spoji sex sa ljubavlju i kad to dozivi to je to. A i cemu zgrazavanje? Sex i ljubav ni u srvarnom zivotu ne idu uvek zajedno. Ruzno zvuci, ali tako je.
    Nije samo o običnom sexu? Mora da sam ja onda čitao neki hrvatski prevod, gde je izostavljen deo o neobičnom sexu. A sex i ljubav ne idu uvek zajedno u stvarnosti, ali ako neko piše o tome, to je kao da piše o masturbaciji, jer je meni svaki sex koji sam imao, a nije bilo emocije, bio skoro potpuno isto što i masturbacija. Ili Koeljo ni ne masturbira? Onda, izvin'te.

    Citat zrNce kaže: Pogledaj poruku
    da....to je jedna koMpLetna idiJotska pricha o banaLnim stVarima....

    imam srece....a i hrabrosti da cenim sebe....te mi sex i ljubav vaZda idu zaJedno....

    za sex i grad nisam obaveshtena....
    Slažem se u svemu, osim da je ta idiotska priča o banalnim stvarima kompletna. Fali tu, mišu, fali sve
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •