Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 49
  1. #1

    Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni


    Nisam htela da stavljam ovu temu na biografije poznatih, jer neću da ga vikipedišem. Stavila sam je ovde, jer je Žarku ovde mesto, među drugarima glumcima, i najvećim filmskim ostvarenjima. Bio je moja detinja ljubav, nisam bila jedina, to je sigurno. Iz "Sivog doma", proveo me kroz "Noć u kući moje majke" u kome se toliko krvi komešalo i vitlalo svim kanalima, da dugo, noćima, danima, nisam mogla nazad, sebi... Oficir s' ružom, maestralno preplitanje dva karaktera koja ne mogu u jedno telo, a Žarko je mogao... Najdraži, i najsnažniji, meni lično je Bajra u "Dogodlo se na današnji dan", opet bez imalo truda, prirodno i "žarkovski". Onda je došla 1993 i "Bolje od bekstva", premijera u Sava Centru i ja plačem, i glumica Amerikanka na sceni plače i život se poigrao sa mnogima pošto je snimljen taj film. Žarko nije bio na premijeri, Žarko je bio u zatvoru, ubio je dva čoveka,i teško ranio jednog. Ne mogu da to ne pomenem, i dalje neću o tome, nemam prava. Sudilo se i presuđivalo i Amerika je presudila, bar je to poslednja vest koje ja mogu da se setim.

    O sudbinama bih da ovde pričamo, i velikim glumcima i momentima i odgovornostima, i uz najveće poštovanje prema onima kojih više nema, ne bih da sudimo, ja bih o umetnosti i kako pamtite Žarka.
    Poruku je izmenio euridika, 08.02.2009 u 21:41 Razlog: izgubljena reč
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  2. #2

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Pamtim ga ...

    Bio je i moja detinja ljubav, bezbroj puta sam odgledala sve njegove filmove,
    bio je maestralni glumac ,smeker,imao je harizmu, jedan od najboljih koje je bivsa Jugoslavija imala.Nije ni slutio da u svom zadnjem filmu,priziva sopstvenu sudbinu, a ona ga nije mazila ...





    Ne mogu da izdvojim ni jedan njegov film, svaki mi je na poseban nacin drag,maestralno je docarao svojom glumom svaki lik koji je tumacio bio je fascinantan u "Boju na Kosovu", film "Noz"sam pregledala nekoliko puta, sve replike iz filma "Braca po materi" znam skoro napamet, a njegov poslednji film "Bolje od bekstva" uvek preplacem od sredine do kraja ...






    Ne zelim da ga samo pamtim, verujem da ce veliki Zarko Lausevic,ponovo zaigrati u nasim filmovima i da ce nas ponovo ostaviti bez daha i da ce mi ponovo ,nesvesno, kolena klecnuti kad ugledam onaj tuznjikav pogled, kakav ima samo On ...




  3. #3

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    chu jel se secam....
    znala sam gde zzivi i svaki dan posle shkole dahcala pred ulazom....
    poslednje shto sam sa njim gledala je ''Kanjosh Macedonovic''.....
    secam se da se na kraJu preDstave pretvara u kip....i da mu pada kapa sa glave....
    ishla sam josh 12 puta da vidim da li ona pada namerno....ili je to ipak samo sluchaJnsot....


  4. #4

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Sad kad pročitah, setih se:

    Izbor hita godine na Spensu, daleke '91 ili '92. Voditeljka Ivana Bojić ili već kako se zvaše, najavljuje njegov izlazak na scenu i masa nas vrišti...Žarko nam kaže kako snima film i treba mu naša pomoć i mi treba da skandiramo ''Papak, papak...'' Posle par godina idem u bioskop da gledam ''Bolje od bekstva'' i prepoznam scenu...i počnem da plačem...i plačem do kraja filma...

    Strašno je to što je na kraju se dogodilo poput replike na film. A bio je fantastičan glumac.
    Pamtim ga i u Oficiru i u Braći po materi i u Boju na Kosovu, a najjači utisak je svakako ostavio na mene u tom filmu Bolje od bekstva.

    Nadam se da će se jednog dana vratiti i zaigrati na filmu ili pozorišnim daskama...zbog sebe i zbog onih koji ga cene...

  5. #5

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Imala sam tu sreću da gledam Lauševića na daskama koje život znače. I pored sjajnih uloga koje je imao u filmovima, upravo daske koje život znače su mi najjači utisak.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Kakve filmove je imao steta za onaj crni dan kada je potegao oruzije danas bi bio kralj glume u regionu

  7. #7

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Glumac koji mi je uvijek bio po necemu poseban i nikada ga nisam mogao porediti sa bilo kojim drugim glumcem. Covjek ima nevjerovatnu harizmu i mnogo mi je zao sto mu se desila, poslije samoce, druga najveca covjekova nesreca - prinudna otudjenost i bijeg.
    Jedini glumac koji me svojim djelom i harizmom podsjeca na njega je Nebojsa Glogovac.

  8. #8

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    да... али, није то био глумац, била је то глумчина...
    после свега што му се десило... мора и даље да се скрива и потуца по тамо неким америкама јер је за њим расписана потерница за дослужење затворске казне.


    иначе, на мене је најбољи утисак оставио у "кажи зашто ме остави " , том генијалном и неправедно запостављеном филму...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  9. #9

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Strasno mi se dopadala gluma Zarka Lausevica zao mi sto ga nema
    Najveca vlast je vladati sobom.

  10. #10

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Citat greco kaže: Pogledaj poruku
    Glumac koji mi je uvijek bio po necemu poseban i nikada ga nisam mogao porediti sa bilo kojim drugim glumcem. Covjek ima nevjerovatnu harizmu i mnogo mi je zao sto mu se desila, poslije samoce, druga najveca covjekova nesreca - prinudna otudjenost i bijeg.
    Jedini glumac koji me svojim djelom i harizmom podsjeca na njega je Nebojsa Glogovac.
    Pitao bih te sta misle roditelji one dvojice mladica koja je covekova najveca nesreca.
    Verovatno se ne bi slozili s tobom. Ali on je poznati glumac a oni su obicni, necu reci zestoki momci iz kraja. A tesko je preci iz kaste u kastu.
    U redu afekat, zuta minuta, bio je napadnut ali nositi pistolj i pucati u coveka,
    za to treba imati predispozicije.

  11. #11

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Obozavam filmove u kojim on glumi,njegov najbolji film mi je nekako "Braca po materi" cini mi se 88...al opet ubio je dva coveka,treceg tesko ranio,jeste glumacka zvezda i uzgred malo je dobio. Ako zanemarimo sve to u sustini je legendaaaaa...
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  12. #12

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Citat Blic ... kaže:
    Žarko Laušević (49) mogao bi u Srbiju uskoro da doputuje kao slobodan čovek ukoliko Sjedinjene Države odluče da ga izruče našoj zemlji. Takav rasplet događaja omogućava zahtev koji je, saznaje Blic, Slobodan Radovanović, srpski glavni tužilac, podneo Vrhovnom sudu Srbije.

    Radovanović u tom zahtevu navodi da je Vrhovni sud Crne Gore prekršio zakon i izrekao previsoku kaznu Žarku Lauševiću.
    - Ukoliko Vrhovni sud Srbije prihvati zahtev tužioca, Lauševiću će pravosnažna kazna od 13 godina zatvora biti ublažena. Kako je on već proveo četiri godine i sedam meseci u zatvoru, praktično bi se našao na slobodi - kaže izvor Blica iz srpskog pravosuđa.
    Lauševiću je 2001. Vrhovni sud Crne Gore izrekao pravosnažnu presudu od 13 godina zatvora zbog krivičnog dela prekoračenja nužne odbrane, jer je hicima iz pištolja u noći između 30. i 31. jula 1993. u podgoričkom kafiću Epl usmrtio Dragora Pejovića (20), Radovana Vučinića (19) i ranio Andriju Kažića.
    U zahtevu za zaštitu zakonitosti, koji je podneo 31. avgusta ove godine, tužilac Radovanović navodi da se Vrhovni sud Crne Gore prividno kretao u granicama svoje nadležnosti.
    Srpski tužilac to obrazlaže činjenicom da se crnogorski Vrhovni sud u donošenju presude Lauševiću upustio u ocenu dokaza, što može da čini samo u slučaju da otvori glavni pretres, što taj sud nije učinio. Crnogorski najviši sud je, formalno tretirajući napad kao teško prekoračenje nužne odbrane, praktično tvrdio da je Laušević izvršio napad sa umišljajem, obrazlažući da je zakonom zabranjeno preinačenje krivičnog dela na štetu optuženog.
    Takvo, izmenjeno činjenično stanje moglo je da se utvrdi samo posle novog izvođenja dokaza pred sudom. To Vrhovni sud Crne Gore nije uradio, konstatuje Radovanović u svom zahtevu.
    Pravo Lauševića je povređeno i maja 2001, navodi srpsko tužilaštvo, budući da je Vrhovni sud Crne Gore tada odbio da razmatra inicijativu glumčevih branioca, koji su Saveznom tužilaštvu SRJ podneli zahtev za zaštitu zakonitosti.
    Crnogorski sud je odbio da razmatra ovu inicijativu pozivajući se na rezoluciju o zaštiti prava i interesa Crne Gore, u kojoj se propisuje da se ne usvaja nijedan pravni akt ukoliko je donet bez legalnih crnogorskih predstavnika.
    Žarko Laušević i dalje je u pritvoru u Njujorku i čeka odluku američkog suda o deportaciji u Srbiju, nakon što je 2. jula uhapšen zbog neposedovanja boravišne vize.
    Američki sud bi odluku u slučaju Laušević mogao doneti 14. septembra. Tada je zakazano sledeće ročište, i to posle dva odlaganja na zahtev Lauševićevog branioca.
    Ukoliko Vrhovni sud Srbije odbije zahtev tužioca, a Laušević bude izručen iz SAD, glumac, koji je državljanin Srbije, biće uhapšen odmah po sletanju na teritoriju Srbije, budući da je i dalje na snazi poternica koju je raspisao srpski sud.
    Poternica za Lauševićem automatski će biti ukinuta jedino ukoliko Vrhovni sud Srbije prihvati zahtev tužioca Radovanovića za zaštitu zakonitosti.
    Zahtev za ukidanje poternice još ranije je Trećem opštinskom sudu podneo advokat Slobodan Pajović, zastupnik Lauševića u Srbiji. Taj sud, koji je bio nadležan za raspisivanje poternice na temelju Lauševićevog prebivališta na opštini Vračar, odbio je zahtev branioca Pajovića uz obrazloženje da nije naveo nijedan novi razlog koji bi osporio odluku o izdavanju poternice iz 2002.
    Pajović je podneo i Vrhovnom sudu zahtev za vanredno ublažavanje kazne, a našem listu je rečeno da će Vrhovni sud u septembru odlučiti o tom zahtevu.





    Porodica se nada da neće biti izručenja
    Lauševićeva porodica se nada da do ekstradicije neće ni doći i da će poznati glumac moći da ostane u SAD.
    - U SAD žive Lauševićeva supruga i deca, pa niko ne očekuje da bi mogao da bude proteran. Članovi njegove porodice ne žele da daju izjave za medije, kao ni advokati Lauševića, ali se nadaju da neće doći do izručenja rekao je ranije izvor Blica blizak porodici. Laušević je glumio u nekoliko predstava početkom 2000. godine u SAD i Kanadi, koje su bile popularne među iseljenicima sa Balkana, ali je većinu vremena radio druge poslove. Živeo je i na rubu egzistencije radeći kao građevinski radnik, da bi mogao da se prehrani.

    Hronologija slučaja poznatog glumca
    30. jul 1993. - Trojica mladića napadaju braću Žarka i Branimira Lauševića u kafiću u centru Podgorice. Žarko Laušević puca iz pištolja i ubija Dragora Pejovića i Radovana Vučinića, a Andriju Kažića ranjava.
    28. oktobar 1999. - Veće Višeg suda u Podgorici kojim je predsedavala sudija Svetlana Vujanović, supruga sadašnjeg predsednika Crne Gore, izreklo je presudu Lauševiću od četiri godine zatvora, za prekoračenje nužne odbrane.
    28. oktobar 1999. - Laušević izlazi iz zatvora, u kome je prethodno već proveo četiri godine i sedam meseci.
    Decembar 1999. - Glumac napušta tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju i preko Budimpešte odlazi za Sjedinjene Države.
    22. mart 2001. - Vrhovni sud Crne Gore donosi pravosnažnu presudu osuđujući Lauševića na 13 godina zatvora.
    5. maj 2001. - Lauševićevi branioci ulažu saveznom tužiocu inicijativu za podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti, smatrajući da je pravosnažna presuda doneta na nezakonit način. Vrhovni sud Crne Gore odbija i da razmotri ovu inicijativu.
    Januar 2002. - Treći opštinski sud u Beogradu raspisuje poternicu za
    Lauševićem koja je i dalje na snazi. Nadležnost tog suda počiva na činjenici da je Laušević prijavljen na opštini Vračar.
    2. jul 2009. - Lauševića hapsi američka policija zbog neposedovanja boravišne vize za SAD. On se i dalje nalazi u imigracionom pritvoru u Njujorku.
    17. avgust - Poternica protiv Žarka Lauševića ostaje na snazi, jer Treći opštinski sud u Beogradu nije prihvatio zahtev njegovog branioca da ona bude ukinuta.
    31. avgust - Glavni tužilac Srbije Slobodan Radovanović podnosi zahtev za zaštitu zakonitosti Vrhovnom sudu Srbije navodeći da je Vrhovni sud Crne Gore Lauševiću na nezakonit način izrekao veću kaznu.

    pre neku noc sam opet gledala ''shmekera'' i ne mogu da ne primetim da je nastala rupa u domacoJ kinematografiJi njegovim odlaskom....
    a i da se ne lazzemo.....shmeker je!

  13. #13

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    zanimanje i profesiju glumca zamijenila je mnogo krvoločnija riječ - UBICA...
    pa bio kriv ili ne...ostaće etiketiran tim nazivom
    nemam stav o dotičnom...ni kao o glumcu - nikad ga nijesam ni simpatisala, posebno sad poslije svega šta se izdešavalo...
    Suđeno, presuđeno, izrečena kazna, itd. itd. Što su se sad svi našli prozvanim da pokreću kojekakve peticije itd. samo zato što je čovjek nekad bio glumac. Pokrenite peticiju za žene koje ubiju mučitelje i silovatelje, a anonimne su i suđeno im je kao i za druga ubistva. Muka mi je od licemjerja i dušebrižja. Ostavite to sistemima pravostudnim USA, Srbije, a i Crna Gora bi trebalo da se zainteresuje da se presuda njenog vrhovnog suda izvrši. Tj. CG bi trebalo da traži izručenje
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  14. #14

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Ne slazem se sa Vojvotkinjom.
    Postoje ubice kojima je to jedino zanimanje.
    Zarko Lausevic nas priznati glumac sigurno nije okoreli ubica.Zar u isti kos sa nekim ko je ubijao iz koristi i ne znam jos kakvih pobuda?
    Sigurna sam da se pokajao a to i jeste cilj kazne.
    Da ne bih bila pogresno shvacena....ne opravdavam to sto je ubio....ali tada je pisano u samoodbrani, ako sam dobro obavestena.
    A pobegao jer su mu pretili *oko za oko...*
    Najveca vlast je vladati sobom.

  15. #15

    Odgovor: Žarko Laušević - (ne)zaboravljeni

    Citat lado kaže: Pogledaj poruku
    Postoje ubice kojima je to jedino zanimanje.
    Zarko Lausevic nas priznati glumac sigurno nije okoreli ubica.Zar u isti kos sa nekim ko je ubijao iz koristi i ne znam jos kakvih pobuda?
    Sigurna sam da se pokajao a to i jeste cilj kazne.
    Ubica je - ubica. A on je - dvostruki ubica.

    koji se jeste pokajao ... POKAJANJE ... i sada je - pokajani dvostruki ubica.

    _____________

    Za mene je to (samo), još jedan u nizu ishoda … neminovni rezultat svako(jako)g “posedovanja” pištolja.
    Verujem da on nije želeo da ubije. Ali, on jeste ubio.
    Već sama nabavka oružja, njegovo posedovanje i nošenje … "dokaz" su nekakvog “predumišljaja”.
    (Da nije tako - nosio bi ga svako.)
    Pištolj nije “igračka”.. (osim ako je plastični).

    Nije (mu) to (bio) film.

    U to vreme volela sam (veoma) tu, tako dobro upakovanu ličnost, tu figuru koja je s’(nepodnošljivom)lakoćom ulazila u “kadar” … i tako dobro “divljala” po “platnu” … svaka mi je uloga bila biser ... betonska stepenica do "ZVEZDA"nog neba,

    … a onda je "đavo došao po svoje”..



    Žarko … sunce li ti žarko poljubim. Šta ti je to "trebalo"?

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Žarko Vidović
    Autor zosim u forumu Filozofija
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 08.05.2013, 19:09
  2. In memoriam - Žarko Petrović
    Autor DarkRed u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.04.2007, 20:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •