Citat blic kaže:
Od 10 zaposlenih koji dođu na pregled u novosadski Dom zdravlja za dvoje bude otvoreno bolovanje. Iskustvo lekara o kojem žele da govore samo nezvanično pokazuje da, ako zaposleni želi da dobije koji dan za oporavak on svakako neće tražiti bolovanje duže od tri dana i to pod izgovorom sezonskih bolesti poput gripa ili prehlada, a često se poseže za stvarima koje je najteže proveriti: bol u stomaku, dijareja, menstrualni bolovi.
- Svako od nas ima nekoliko pacijenata za koje sumnja da povremeno lažiraju simptome, ali je teško reći pacijentu: ti lažeš. Ipak, najteže mi je bilo kada sam se izvikao na pacijentkinju koja mi se pojavljivala na svakih nekoliko meseci sa sumnjivim simptomima: te odliv, a neće kod ginekologa, te dijareja koja prođe već sutra... Bio sam ljut što me koristila i natrljao joj nos, kada je počela da plače. Žena ima samo nedelju dana godišnjeg i jedan slobodan dan u tri nedelje, nema ni pravo bolovanja za decu. Šta raditi sa njom, pitam vas? - priča jedan novosadski lekar, uz molbu da ostane anoniman.
Nakon dve nedelje kako sam promenila firmu trgla sam se iz sna negde oko podneva. Počnem da se teglim i razvlačim, i onda shvatim da nije vikend.
Ni godišnjeg odmora, ni slobodnih dana,...
Elem, javim na posao da sam pokvarila stomak , spakujem se kod lekara, i već poučena iskustvom iz škole da sam užasno providna kad lažem, doktorici lepo kažem da mogu da je lažem da mi nije dobro, ali će me provaliti, te joj iskreno ispričah zašto sam tu. Žena mi odgovori da ja ne smem da lažem, ali ona, eto, ponakad i sme, te mi da taj papir kojim sam opravdala svoj izostanak.
To je bilo jedino bolovanje koje sam lažirala za 14 godina staža.

Lažirate li bolovanja?