Decentralizacija Srbije?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 45

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Decentralizacija Srbije?

    S obzirom da se dosta stanovnika Vojvodine zali na svoje ekonomske probleme i zavisnost od Beograda(kao da drugi nemaju istih problema) ja eto imam predlog kako decentralizovati drzavu, a bez stvaranja paralelnih struktura i drzave u drzavi. Naime, s obzirom da je jednom Zrenjanincu sve jedno da li ce sve pare sto ima slati U Beograd ili u Novi Sad, najbolje je Srbiju izdeliti na najsitnije regije, koje ce imati svoje glavne gradove i same raspolagati svojim novcem. Znaci Srem, Banat, Backa, Shumadija, Timocka krajina,a Beograd da bude zasebna administrativna oblast. Za mene je ovaj model, koji je inace i dokazan u praksi daleeeeeeeeko efikasniji, ali eto da cujem i vashe misljenje.

  2. #2

    Odgovor: Sta fali shustinskoj decentralizaciji Srbije?

    ...фале нормални људи који би то спровели на нормалан и легитиман начин!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  3. #3

    Odgovor: Sta fali shustinskoj decentralizaciji Srbije?

    slažem se uvezi decentralizacije srbije,
    neka malo brate bre brate uzmemo i mi brate tu bre motiku i da mi brate malo naučimo čemu bre taj narodni instrument služi...

  4. #4

    Odgovor: Sta fali shustinskoj decentralizaciji Srbije?

    AP Vojvodina je tradicija, i kontinualnost, te nema sanse da se ona ukine!
    O razlozima smo vec enciklopedije pisali.
    A sto se tice okruga/regiona, pa videli smo kako se time malipulise, one su se poslednjih 20 godina odredjivale na osnovu nacionalnog sastava a ne po ekonomsko-geografskoj osnovi.

    Da se pare ne slivaju u BG ili NS, potrebna je decentralizacija, davanje sto vece samostalnosti mestima, teritorijima, kako bi one same mogle da odlucuju o bitnijim pitanjima samofinansiranja. Takodje da odlucuju i o tome, da li ce se osamostaliti ili ce pripadati drugom gradu/opstini.

    Pri tome ne smemo zaboraviti da je za pitanje odredjenih finansiranja i nadleznosti odgovorna drzava, te ona svakako mora prikupljati novcana sredstva. U uslovima slabe privrede, ta izdvajanja poprilicno opterecuju ekonomiju.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #5

    Odgovor: Sta fali shustinskoj decentralizaciji Srbije?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    AP Vojvodina je tradicija, i kontinualnost, te nema sanse da se ona ukine!
    O razlozima smo vec enciklopedije pisali.
    A sto se tice okruga/regiona, pa videli smo kako se time malipulise, one su se poslednjih 20 godina odredjivale na osnovu nacionalnog sastava a ne po ekonomsko-geografskoj osnovi.

    Da se pare ne slivaju u BG ili NS, potrebna je decentralizacija, davanje sto vece samostalnosti mestima, teritorijima, kako bi one same mogle da odlucuju o bitnijim pitanjima samofinansiranja. Takodje da odlucuju i o tome, da li ce se osamostaliti ili ce pripadati drugom gradu/opstini.

    Pri tome ne smemo zaboraviti da je za pitanje odredjenih finansiranja i nadleznosti odgovorna drzava, te ona svakako mora prikupljati novcana sredstva. U uslovima slabe privrede, ta izdvajanja poprilicno opterecuju ekonomiju.
    Aha pa mi to ispadosmo najpametniji od cele Evrope. Znaci jedna Svajcarska i jedna Austrija mogu da imaju po 30 pokrajina i da funkcionishu super, a mi cemo lepo da polarizujemo drzavu i napravimo cirkus od nje. Stvarno mi nije jasno kome to ide u prilog sem separatistima. I o kojoj ti tradiciji pricas? Jel o onoj iz 74-e godine? Neka hvala, bilo i ne ponovilo se, inace da nije bilo danas uopste ne bi trebalo da raspravljamo o nekakvim statuma i sta ti ja znam. Za slucaj da nisi znao i Kraljevina Jugoslavija je bila podeljena na najsitnije zupanije(izuzev kasnije banovine Hrvatske), a danas kad je cela Evropa sushtinski decentralizovana mi mlatimo praznu slamu. Ako nema veze, siguran sam da ce kad-tad ostalim gradovima i oblastima u Voshi dokurciti slivanje para u NS i onda ajmo sve iz pocetka,a li neka ovaj narod shvati neke stvari tek kad mu se obiju o glavu.

  6. #6

    Odgovor: Sta fali shustinskoj decentralizaciji Srbije?

    To bi (decentralizacija) bilo idealno resenje, i dobar deo politicara i javnosti se za nju deklarativno zalaze. Medjutim, problem u Srbiji je sto, uvek kada neko pokrene temu konkretnih regiona koji bi bili formirani, bude napadnut zbog "secesionizma".

    Pojedinci nikako da shvate da formiranje regiona ne predstavlja rasparcavanje drzave, i da to sto bi regionima pripale odgovarajuce nadleznosti nije smak sveta, vec nacin da drzava funkcionise efikasnije na korist svih gradjana koji u njoj zive.


  7. #7

    Odgovor: Sta fali shustinskoj decentralizaciji Srbije?

    Citat Shumadinac kaže: Pogledaj poruku
    Aha pa mi to ispadosmo najpametniji od cele Evrope. Znaci jedna Svajcarska i jedna Austrija mogu da imaju po 30 pokrajina i da funkcionishu super, a mi cemo lepo da polarizujemo drzavu i napravimo cirkus od nje. Stvarno mi nije jasno kome to ide u prilog sem separatistima. I o kojoj ti tradiciji pricas? Jel o onoj iz 74-e godine? Neka hvala, bilo i ne ponovilo se, inace da nije bilo danas uopste ne bi trebalo da raspravljamo o nekakvim statuma i sta ti ja znam. Za slucaj da nisi znao i Kraljevina Jugoslavija je bila podeljena na najsitnije zupanije(izuzev kasnije banovine Hrvatske), a danas kad je cela Evropa sushtinski decentralizovana mi mlatimo praznu slamu. Ako nema veze, siguran sam da ce kad-tad ostalim gradovima i oblastima u Voshi dokurciti slivanje para u NS i onda ajmo sve iz pocetka,a li neka ovaj narod shvati neke stvari tek kad mu se obiju o glavu.
    Vojvodini se ne slivaju pare, Vojvodina ima manjak para. I ne radi se o tome kome se sliva, vec o tome, koliko su lokalni centri usporeni i onemoguceni u odlukama zbog tromosti centralnih vlasti. Ako mislis da je na pr Novi Sad izgradjen iz Vojvodjanskih para, pa onda je to jadno da je jedna Vojvodina sa 2 milijona stanovnika sposobna samo za toliko.
    Vojvodina je tradicija, multietnicnost, posebna kultura i ne moze se zameniti regionima ili oblastima. Naravno slazem se da je decentralizovana drzava mnogo efikasnija i demokraticnija i treba drzavu sto vise decentralizovati. Ipak ne vidim zasto bi odredjene zakone donosili u Beogradu, kada smo mi Vojvodjani mnogo kompetetniji u nekim temama?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Slične teme

  1. Manastiri Srbije
    Autor HLEBmaster u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 161
    Poslednja poruka: 27.02.2015, 20:50
  2. Da li ste za ulazak Srbije u EU?
    Autor Lady S u forumu Politika
    Odgovora: 101
    Poslednja poruka: 21.08.2011, 16:37
  3. Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 12.06.2009, 16:27
  4. Požari širom Srbije
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 30.07.2007, 00:51
  5. Tajkunizacija Srbije
    Autor auzun u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 23.03.2007, 15:23

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •