Ljubomora starijeg deteta
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Ljubomora starijeg deteta

    imam decaka od 5,5 godina i devojcicu od 1,5godine i zadovoljna sam pojedinacno svakim od njih. sve dok devojcica nije prohodala sve je bilo gotovo idealno da bi se polako svakodnevnica kada su zajedno pretvorila u plakanje i nemir. decak svoju ljubomoru pokazuje tako sto radi sve sto inace ne bi da privuce paznju, koju i dalje ima ali u drugom obliku. posvecena sam samo njima jer sam u kuci i do odredjene granice mogu da prihvatim ali ponekad pomislim da nikada faze nece proci. ne bih da ceo dan izigravam sudiju i cesto pustam da se situacija odvija sve dok neko ne zavristi. ima li neko savet?

  2. #2

    Odgovor: ljubomora starijeg deteta

    Neću da ti pametujem jer je svaki "slučaj" individualan ali to je sve normalno! Česti su slučajevi da se starije dete vrati u "rikverc". Neke stvari jednostavno ignorisati, proći će same od sebe, tako kažu psiholozi...Opet sa druge strane ne treba dozvoliti ni anarhiju...
    Ali, lako je meni da pametujem kad imam jedno dete i za ljubomoru znam samo iz priča svojih drugarica...
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...

  3. #3

    Odgovor: ljubomora starijeg deteta

    Gladan ljubavi očigledno nije, ali što reče ravničarka, lako je pametovati - ja bih ga još više uključila u u njen život tako što bih mu dala neku obavezu vezanu za njenu svakodnevicu i svaki put ga pohvalila tati, recimo. Osećaće se da je još više deo tima, a i više će vežbati ono što će svakako raditi čitavog života - biće stariji brat, zaštitnik i uzor.
    Milina

  4. #4

    Odgovor: ljubomora starijeg deteta

    to su deca i mislim da jedino mozes da ih podstices na zajednicku igru i kao sto je Drina rekla, da mu das neku obavezu vezanu za njenu svakodnevnicu, mozda da je nahrani ponekad ili da bude sa tobom dok je kupas, tako nesto
    ja sam starije dete, starija sam od sestre 13 meseci i bio je sok kad je dosla, posto sam se osecala zapostavljeno.. missim, nije meni falilo nista, ali eto, paznja je bila podeljena na dve strane i koliko da mi se sestra ulagivala kad smo bile male, ja nisam htela da delim sa njom.. cak sam pokusala da je ubijem Bogu hvala, takve sam batine dobila onda, da sam posle toga samo gnjavial mladju sestru.. danas je obrnuta situacija, volim je najvise na svetu celom i ne bih je dala nikad nikome
    mislim da vremenom takva koskanja uglavnom prestanu..
    Krek, krek.. Ne gudra

  5. #5

    Odgovor: ljubomora starijeg deteta

    moj je sin jedinc i mozda nisam kompetentna da pricam iz licnog iskustva, ali mogu vam preneti ono sto mi je rekla koleginica koja ima dvoje dece i to razlika izmedju njih je 5 godina.
    naime kad je bila trudna njena je cerka govorila - kad ga rodis, ako ga doneses kuci, bacicu ga u kontejner!
    a kad je beba stigla kuci njene reci su bile
    - dobro videli smo ga, ruzan je i sad ga mozes vratiti tamo odakle si ga donela!

    naravno u pocetku su se plasili kako ce se sve to dalje odvijati, dali ce devojcica prihvatiti bebu i kako...ali mama je pocela da je polako ukljucava sto vise u obavezama oko bebe - kupanje, cuvanje, ishrana itd (naravno onoliko koliko moze pomoci devojcica od 5 godina)...
    uvek je nalazila vreme tokom dana koje ce ona i cerka same provesti, dok se za bebu brinuo suprug ili neko drugi od ukucana. nekad su same odlazile da prosetaju, da se igraju, citaju sve sto bi devojcica zelela.
    kaze da je pomoglo... a i videla sam kad su bili na rodjendan kod nas, da se devojcica bas ponosno brinula o svom bratu...


  6. #6

    Odgovor: Ljubomora starijeg deteta

    Ja imam kćerku od 8 godina koja će za cca 4 mjeseca, najvjerojatnije, dobiti brata.

    Od početka saznanja trudnoće malecku prilagođavam na budući suživot sa bebom i sa dijeljenjem moje pažnje na njih dvoje. Objašnjavam kako će stvari teći, koliko će brige biti usmjerene prema bebi ali i konstantno pojašnjavam razloge toga. U planove stavljam i malecku te joj već sada zadajem zadatke koje će trebati 'obavljati' oko pridošlice.

    Također, možda će malo čudno zvučati ali.., uvela sam 'komunikaciju' između bebe i malecke. Kako mi majke pričamo sa svojim kikićima u trbuhu tako sam uvela i njihovu komunikaciju.

    Činim sve kako moja kćerka ne bi bebu doživjela kao uljeza. Da li mi uspjeva? Vidjet ćemo..


    A sad.. Savjet za nenin..

    Možda da se mali više angažira oko sekice? Da ga se postavi na mjesto starijeg brata čija je dužnost paziti na sekicu? Istina, vidim da je od tada prošlo više od dvije godine pa me zanima kako je forumašica nenin izašla na kraj sa problemom.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

Slične teme

  1. Ljubomora
    Autor Muckota u forumu Ljubav
    Odgovora: 120
    Poslednja poruka: 01.10.2018, 10:24
  2. Psihologija deteta
    Autor paparazzo u forumu Psihologija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 25.08.2015, 22:09
  3. Vi i ljubomora
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 24.04.2009, 01:49
  4. Strabizam kod deteta
    Autor Sokica u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.04.2008, 13:54
  5. Možemo li da biramo pol deteta?
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 13.09.2006, 01:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •