Hrvati i mržnja prema Srbiji... još uvek?
Strana 1 od 28 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 413
  1. #1

    Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Bas danas, dok smo gledale izbor za miss, cimerka i ja dodjemo do teme o potencijalnom ponovnom spajanju, sa nekom od ex yu drzava! Obe smo dosle do zakljucka da to ne bi bila Hrvatska!

    Onda se obe zapitasmo, sto? Da li je ta mrznja preneta i na nove generacije? Da li rat iz 90-te ostavlja uticaj na nas i koliko ce to generacija jos da se prenosi! Meni licno je to bezveze! Zasto bih ja imala nesto protiv mladih iz Hrvatske! Prosle godine smo imali radionicu na faxu, bili su svi studenti iz bivse yu, kao i Hrvati, uspostavili smo super odnos! Ove godine su nasi isli tamo!

    Da li stariji (i politika) uticu na nase stavove o njima i koliko se mi prepustamo tom uticaju? Svesno ili nesvesno da li ta netrpeljivost postoji i dokle ce postojati?

    Ako sam vas udavila sa silnim pitanjima, sorry prosto, nas dve se upetljale danas, pa me interesuje jos neko misljenje!
    Poruku je izmenio Ivana-psy, 28.09.2006 u 03:15
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  2. #2

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Naravno da ne treba da imash nishta protiv mladih iz Hrvatske. Mozda je glupo shto Yu raspala .. mozdda je glupo shto se ikad i sastavljala.. Mislim da sa tom prichom treba prestati i zzivot zivveti zasnovan na stanju kakvo je.
    Mi smo ovde - oni su tamo i treba se navici na to da su nam bliski ili ne taman koliko i Bugari ili Madjari.

    Znachi da bi se izbegli ponovni buduci sukobi treba da ostanemo odvojeni. To vam je kao i sa familijom, po nekad je bolje da budemo daleko da bi se vishe voleli.

  3. #3

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Bas sam o tome pricala sa 'Lebom pre neki dan Verujem da onaj ko je izgubio nekoga u ratu ne moze jos uvek da oseca neku preteranu ljubav prema njima, ali nikako ne mogu da razumem klinca od 15 godina koji govori da ih mrzi Kako god, treba to da ostavimo iza sebe jer nam nista lepo nece doneti i da se okrenemo onome sto je pred nama.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  4. #4

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Citat meggy kaže:
    Kako god, treba to da ostavimo iza sebe jer nam nista lepo nece doneti i da se okrenemo onome sto je pred nama.
    Slazem se s'tim ali da li je uticaj starijih na nas i nasa razmisljanja, stavove toliko jak da ne mozemo da se odupremo tome?

    ali nikako ne mogu da razumem klinca od 15 godina koji govori da ih mrzi
    O tome ti govorim, klinci to upijaju, a nemaju pojma, a to i jeste cilj vecine starijih i politike, sto je totalno s...e!
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  5. #5

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Dal' je trebala Yuga da se raspada ili sastavlja ne znam, ali znam da danas imamo Bosnu i Hercegovinu koja je nista drugo vec Yuga u malom. Jedina razlika je sto nas (bar vecinu) danas ne pice emocije o bratstvu i jednistvu ko nekada. Svako vodu na svoj mlin svraca i to je najveci problem danasnje BiH.
    Kako ih dozivljavam, i jedne i druge... tesko pitanje! Ne osjecam mrznju, stavise ne osjecam ni prezir. Jednostvano tu smo gdje smo i nadam se da ce upravo mladi biti ti koji ce zle duhe politicke proslosti odagnati jednom za svagda i krenuti u bolju buducnost. Ne vidim nas ni ujedinjene ni razjedinjene. Jednostavno tri kuce u istoj avliji koje treba i te kako da porade na dobrosusjedskim odnosima. Odoh ja u off topic o Bosni.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6

    11 Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    moja porodica je kao bivsa jugoslavija u malom, i svasta nas je ispicilo u zadnjih 15 godina, ali mi se naravno ne mrzimo, niti se za ruckom prozivamo po nacionalnoj osnovi, niti smo kucu podijelili po nacionalnim kantonima, moji su bili cak toliko dobri da ne moram da pokazujem pasos kad idem u kupatilo (sala mala), ali na zalost znam sijaset porodica koje su se raspale, da tako kazem, po nacionalnoj osnovi. ljude dijelim na dobre i lose. u slucaju bivse yu, mislim da je dobar razvod bolji nego los brak. takodjer, imam dosta rodbine koji su u oluji izgubili sve, pa opet poceli od nicega - nece vam reci ni jednu losu stvar za hrvate generalno. takodjer znam klince (a i neke prilicno starije) koji r od rata nisu vidjeli, ali su puni mrznje, ne samo prema hrvatima, nego i prema ostalima. i ja stvarno ne znam sta je tome uzrok. na svu srecu, meni je dovoljno da moji i ja ne znamo sta znaci mrziti, danas sutra da svoju djecu odgajam isto tako -da krenem od svoga dvorista, i to ce biti dovoljno za pocetak.
    nattydread is coming to dinner

  7. #7

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Citat swba kaže:
    Jednostvano tu smo gdje smo i nadam se da ce upravo mladi biti ti koji ce zle duhe politicke proslosti odagnati jednom za svagda i krenuti u bolju buducnost.
    Ok, ja se iskreno nadam tome i svu nadu polazem u nove, mladje, svesnije generacije!!!

    Citat nattydread kaže:
    na svu srecu, meni je dovoljno da moji i ja ne znamo sta znaci mrziti, danas sutra da svoju djecu odgajam isto tako -da krenem od svoga dvorista, i to ce biti dovoljno za pocetak.
    Pa mi puno vise od toga ni ne mozemo, ali bitno je da ne radimo kontra!!!
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  8. #8

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Ne mrzim ja "Hrvate", imam prijateljicu iz Zagreba, studirali smo zajedno, cujemo se, razmenimo e-mail, jedna dalja rodjaka mi godinama zivi u Istri (udata, ima veliku decu) itd.

    Ono sto zaista mrzim i cega se uzasavam je nacin na koji hrvatska drzava tretira Srbe na svojoj teritoriji (da kazem: "svoje drzavljane", mada mi je drzavnost hrvatske drzave problematicna) -- i za vreme svoje prve polu-nezavisnosti 1941-45, i za vreme ove druge polu-nezavisnosti od 1995. (kad je okupirala Republiku Srpsku Krajinu).

    A pojedinacne ljude mrzeti... Veliki broj Hrvata jeste podrzavao strasne zlocine, ali ih je ipak samo mali deo svojim rukama cinio. Ne mozes da trosis energiju da aktivno mrzis budale i barabe koje ipak nisu licno cinile zlocine.

  9. #9

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Kako smo mi svi ovde lepo vaspitani i polazimo od sebe i govorimo o onome što mi osecamo i kako mi ne mrzimo. Šta cemo sa drugom stranom, onom pomenutom u temi? Koliko smo uvereni da je njihov stav slican? Ne govorim o pojedincima, govorim o opštem stanju tamo, o atmosferi. Koliko je bilo ko od nas uveren da sada može da ode u Dubrovnik, Zagreb, Split, Šibenik, gdegod, sa Bg tablicama, ili da udje u prodavnicu i zatraži hleb, i ne prodje bar uz manju opasku na racun porekla, ili velicine države iz koje potice ili vec nešto slicno tome? A ko od nas je, sa druge strane, poslednji put primetio hrvatske tablice u nekom od naših gradova, primetio u smislu neceg neobicnog ili nelogicnog ili neprijatnog, u smislu da mu je to uopšte privuklo pažnju. Mislim da ovde u igri imamo dve neravnopravne strane.

  10. #10

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Imamo, ali i nemamo neravnopravnost. Kroz moj lichni stav dade se recimo naslutiti da me i nije puno briga za njihov stav. Drugo, koliko smo uopshte upoznati shta misli prosechan obichan stanovnik Hrvatske? O atmosferi tamo mogu najbolje da prichaju oni koji su ovog leta letovali tamo. Svakako da tamo ima normalnog sveta, a svakako da ima i budala. A budale ce se najpre eksponirati. Nije mnogo drugachije ni ovde, ali su ovde chak i budale svesne da ta kola sa hrvatskim tablicama mozda pripadaju nekom Srbinu.

    Ne vidim razlog da se potencira mrzznja vishe nego shto se ona namece sama po sebi. Kao razumna bica sposobni smo reshiti probleme i shvatiti da kraj zla i mrzznje mora da pochne od nas. Pod nama -podrazumevam svako ljudsko bice.

    Znachi, mi tamo oni onamo ..bez mrzznje i bez preterane ljubavi.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 30.09.2006 u 23:02

  11. #11

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Citat HLEBmaster kaže:
    Imamo, ali i nemamo neravnopravnost.
    Ovo nisam razumela.

    Citat HLEBmaster kaže:
    Kroz moj lichni stav dade se recimo naslutiti da me i nije puno briga za njihov stav. Drugo, koliko smo uopshte upoznati shta misli prosechan obichan stanovnik Hrvatske? O atmosferi tamo mogu najbolje da prichaju oni koji su ovog leta letovali tamo. Svakako da tamo ima normalnog sveta, a svakako da ima i budala. A budale ce se najpre eksponirati. Nije mnogo drugachije ni ovde, ali su ovde chak i budale svesne da ta kola sa hrvatskim tablicama mozda pripadaju nekom Srbinu.
    Moja svest onda ide ispod svesti obicne budale, jer ja nikada nisam pomislila da kola sa hrvatskim tablicam voze Srbi. Nisam razmisljala o tome ko vozi kola sa hrvatskim tablicama.
    Citat HLEBmaster kaže:
    Ne vidim razlog da se potencira mrzznja vishe nego shto se ona namece sama po sebi. Kao razumna bica sposobni smo reshiti probleme i shvatiti da kraj zla i mrzznje mora da pochne od nas. Pod nama -podrazumevam svako ljudsko bice..
    Ja nisam potencirala mrzjnu, ja sam samo pokusala da odgovorim na temu, na nacin na koji je ja dozivljavam (sto je, cini mi se, ideja ovog foruma) i da, iz svog izskustva, iskustva ljudi koje znam, kazem da komunikacija o kojoj se ovde govori nije jednostavna, jednostrana i da treba da se pogleda iz svih uglova.

    Citat HLEBmaster kaže:
    Znachi, mi tamo oni onamo ..bez mrzznje i bez preterane ljubavi.
    Diplomatski.

  12. #12

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Citat euridika kaže:
    Ovo nisam razumela.
    Ima neravnopravnosti ..ali je nebitna u shirem smislu..

    Citat euridika kaže:
    Moja svest onda ide ispod svesti obicne budale, jer ja nikada nisam pomislila da kola sa hrvatskim tablicam voze Srbi. Nisam razmisljala o tome ko vozi kola sa hrvatskim tablicama.
    Ne ide ispod svesti budale i nikako nisam hteo to da kazzem. Da si razlupala nechija kola mozda bi te svrstao u tu kategoriju. Chinjenica da se kod nas "njihova" kola ne lupaju samo govori da nashe budale ipak za nijansu stalozzenije razmishljaju.

    Citat euridika kaže:
    Ja nisam potencirala mrzjnu, ja sam samo pokusala da odgovorim na temu, na nacin na koji je ja dozivljavam (sto je, cini mi se, ideja ovog foruma) i da, iz svog izskustva, iskustva ljudi koje znam, kazem da komunikacija o kojoj se ovde govori nije jednostavna, jednostrana i da treba da se pogleda iz svih uglova.
    Jasno, izvini, pogreshno konstruisana rechenica i nije trebalo da se odnosi na tebe lichno. U svakom sluchaju, naravno da treba da se sve sagleda iz vishe uglova ali pre svega dobro razmisli pre nego shto se dizze bilo kakva tenzija..

  13. #13

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Citat euridika kaže:
    Koliko smo uvereni da je njihov stav slican? Ne govorim o pojedincima, govorim o opštem stanju tamo, o atmosferi. Koliko je bilo ko od nas uveren da sada može da ode u Dubrovnik, Zagreb, Split, Šibenik, gdegod, sa Bg tablicama, ili da udje u prodavnicu i zatraži hleb, i ne prodje bar uz manju opasku na racun porekla, ili velicine države iz koje potice ili vec nešto slicno tome?
    Apsolutno si u pravu, mislim da je njihov stav dosta drugaciji od naseg! Oni, generalno drugacije razmisljaju i to stoji! Mozda vise nikad necemo tamo biti prihvaceni kao pre! Sto se tice letovanja tamo nisam bila jos od kad sam bila klinka, a za sad znam samo iz prica, koje, veruj mi i nisu bile lose! To su uglavnom ljudi koji su isli u posetu svojih rodjaka! Drugarica sa faxa ide godinama unazad i ima samo pozitivne utiske!

    Citat hleb kaže:
    Svakako da tamo ima normalnog sveta, a svakako da ima i budala. A budale ce se najpre eksponirati.


    Elem, to je trenutno stanje, i drago mi je da iznesete svoje misljenje, to je i cilj!
    Naravno da postoje dve strane, ali ja sam prilicno ubedjena da vecina mladih iz hrvatske, a o njima i jeste ova tema, sada ne razmislja tako i da svako od nas ima sansu da ode tamo na letovanje i dobro se provede! Ali to opet zavisi i od toga kako se mi postavljamo i ponasamo!!!
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  14. #14

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    Kao prvo, ne mogu da razumem mržnju čoveka prema čoveku, naroda prema narodu. Niti mogu da se okružim ljudima koji su sposobni mrzeti.
    E, pa druga je stvar ako je neko tokom ovih gadnih godina ostao bez najmilijeg ili pak nije, ali gleda najmilijeg kao invalida. Tu mogu da razumem, ne toliko mržnju koliko ne prihvatanje i opiranje na stalno podsećanje na bol i gubitak koji im je nanet.
    Međutim, ako govorimo generalno o mržnji Hrvata i Srba, mislim da su u pitanu predrasude, uvreženo mišljenje koje je posledica i poslednjih petnaest godina i obostrane medijske torture. Među normalnima (a hoću da verujem da i ovde, i u Hrvatskoj, zapravo svuda na ovoj kugli zemaljskoj ipak ima relativno mali broj budala) u odnosu jedan na jedan nema mržnje. A onih 5% budala me neinteresuju, ne vidim ih, ne kontaktiram sa njima i ne interesuje me njihova mržnja bili sa ove ili one strane.
    Bila sam u Hrvatskoj. Ljudi sa kojima sam živela u istoj državi (dakle, oni koji pamte Jugoslaviju, stariji od 20 godina) su me prihvatali kao svoju. Mlađi nisu (u suštini ti klinci i nikada sa mnom nisu bili "mi"), ali nisam osetila ni tračak mržnje.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  15. #15

    Odgovor: Mržnja Hrvata i nas?! Još uvek ?!?

    mrznja jos uvek nazalost postoji. i postojace sve dok postoje nacionalisticke partije kojima ta mrznja itekao ide u korist. samo svali krivicu na onu drugu stranu i stvar je resena. sada kada ratova za teritoruje vise nema, pojavila se ekonomska mrznja i opet su u igri hrvati i srbi. neko ce reci da to i nije tako strasno i da je to samo sukob izmedju vise konkurentskih firmi ali nije tako. navescu jedan primer iz mog grada. svi ste verovatno culi za Tozu Markovic, poznatu fabriku crepa. cim se pojavio kupac iz hrvatske odmah su krenule price iz vrha fabrika-nedozvolimo hrvatima da nas kupe-kupac je poznati ustasa itd...
    direktor je u to vreme bio poznati socijalista i nacionalista dmitar segrt. takvih primera ima verovatno u svakom gradu sa obe strane. ovaj put necu spominjati crkvu sto se ove teme tice ali zna se i njen uticaj u stvaranju mrznje.
    uh, koliko sam puta napisao rec mrznja?!
    necu da budem deo te masinerije...
    ali napisacu jos dva puta rec mrznja!!!
    mrznja prema onima koji i dalje pokusavaju da nas stave u dva razlicita kosha!

Strana 1 od 28 12311 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kakve ste prema voljenom biću???
    Autor Goga u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 12:47
  2. Svakome prema... zaslugama...
    Autor Goga u forumu Filozofija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 11.11.2009, 00:50
  3. Sportovi Prema Horoskopskom Znaku
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 22.04.2009, 22:12
  4. Mržnja prema LJUDIMA
    Autor SQUAW u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 26.01.2009, 23:07
  5. Da li ste uvek iskreni prema voljenoj osobi?
    Autor LAW1975 u forumu Spomenar
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 07.04.2007, 00:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •