Inauguracija Baraka Obame
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    Inauguracija Baraka Obame

    Pobednik na američkim predsedničkim izborima, Barak Obama, tačno u podne po lokalnom vremenu položiće zakletvu kao 44. predsednik SAD. Amerika će tim činom dobiti do sada najmlađeg i prvog u istoriji predsednika afričkog porekla, dok ceo svet sa nadom očekuje da će dolazak novog lidera na čelo Bele kuće pomoći u prevazilaženju aktuelne svetske ekonomske krize i da će doprineti smirivanju brojnih kriznih žarišta širom planete.
    Istoričari kažu da je inauguracija prvog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Džordža Vašingtona 1789. u Njujorku bila skroman događaj.
    U današnje vreme, svečano ustoličenje novog američkog lidera višednevna je svečanost koja podrazumeva paradu, koncerte i brojne balove.
    Prema predviđanjima analitičara, inauguracija Obame biće najskuplja u istoriji, uprkos ekonomskim teškoćama sa kojima je Amerika suočena, a ukupni troškovi za te svrhe procenjuju se na 160 miliona dolara.
    Proslave povodom stupanja na dužnost predsednika trajaće gotovo pet dana, uz rekordan broj učesnika od 1,5 do dva miliona ljudi.
    Centralni događaj je zakletva, koju predsednik tradicionalno polaže pred Vrhovnim sudijom Sjedinjenih Država ispred zdanja Kongresa, i inauguracioni govor, kojim novi američki lider saopštava u kom pravcu namerava da vodi zemlju naredne četiri godine.
    Obama će zakletvu položiti na Bibliji koju je 1861. godine prilikom inauguracije držao Abraham Linkoln.

    Trenutak u kome Obama polaže zakletvu mnoge podseća na vreme kada je to učinio jedan drugi veliki američki predsednik - Frenklin Delano Ruzvelt.

    Baš kako i današnji američki predsednik, Ruzvelt je 1933. u vreme velike ekonomske krize imao za zadatak da umiri javnost da će sve biti u redu uprkos ekonomskoj depresiji.
    "Nema sumnje da je put pred nama dug i trnovit. Ali nikada ne zaboravite da se pravi karakter naše nacije ne pokazuje u mirnim vremenima, već kada su pred nama najteži izazovi", kazao je Obama.

    Zvanična ceremonija inauguracije počinje u 10 sati po vašingtonskom, odnosno 16 po evropskom vremenu, ispred zgrade Kongresa.

    Zakletvu će prvo položiti američki potpredsednik Džozef Bajden, a zatim, tačno u podne, i novi predsednik SAD Barak Obama, koji će potom održati i inauguracioni govor.

    Sledi blagoslov i ispraćaj dosadašnjeg predsednika Džordža Buša, posle čega će se Obama uputiti na tradicionalni ručak na Kapitol Hilu.

    U toku popodneva i večeri biće održan niz balova, a novi predsednik SAD će 21. januara, uz mnogobrojne istaknute ličnosti, prisustvovati službi u Nacionalnoj katedrali u Vašingtonu.

    Na Televiziji B92 od 17 časova možete pratiti specijalnu emisiju povodom inauguracije Baraka Obame.


    Vašington u znaku inauguracije

    Inauguraciji 44. američkog predsednika prisustvovaće, kako se procenjuje, oko dva miliona ljudi.

    Vašington je danima u znaku inauguracije, a tokom višednevne proslave pojačane su mere bezbednosti, koje do sada nisu viđene ni za jednu predsedničku inauguraciju, kaže za B92 politički analitičar Obrad Kesić, koji u Vašingtonu živi od 1996. godine.

    "U gradu vlada atmosfera velikog veselja. Poslednjih dva-tri dana ljudi stižu masovno iz cele Amerike. Skoro na svakoj ulici se vide policajci, kontrolni punktovi koji su postavljeni, zatvaraju se ulice", kaže Kesić.

    Dolazak velikog broja američkih građana u Vašington nije iznenađenje jer se Barak Obama predstavlja kao narodni predsednik, kaže Kesić.

    "On u samom programu i organizaciji inauguracije ima da se to proširi, da to ne bude samo za političku elitu nego da se oseti kroz celu Ameriku – organizuju se balovi i različiti događaji u vezi sa inauguracijom", objašnjava on.

    "Druga poruka koja se šalje na ovaj način jeste da ovo predstavlja značajni raskid sa politikom prethodnog predsednika Džordža Buša. U suštini, to jeste tema inauguracije – nada za bolju budućnost i jedinstvo", kazao je Kesić.

    Obrad Kesić kaže da će, prema njegovim informacijama, od zvanica iz Srbije svečanostima u Vašingtonu prisustvovati Milka Forcan, iz kompanije Delta, i advokat Zdenko Tomanović.

    Ostale vezane vesti, preuzeto sa B92


    Koncert u čast inauguracije Obame


    Buš: Ne smemo spustiti gard


    Putin: Obama iskren i otvoren


    Ahmedinedžad traži promene od SAD
    Poruku je izmenio SQUAW, 22.01.2009 u 17:13 Razlog: foto odgovarajućih dimenzija
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    Могу приметити да неки цареви и краљеви имају скромније инаугурације ...

    Чим је он ставио ону сподобу од Клинтонове за министра иностраних дела, све ми је јасно, не да нема промене курса светског полицајца, терористе и окупатора (САД) него очекујем да ће бити још гори ... све је то само фарса!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    Ma, neka ih malo, neka se prave ... Oni vole da budu važni
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    Musician Garth Brooks performs in front of the Lincoln Memorial during the 'We Are One: The Obama Inaugural Celebration At The Lincoln Memorial' on January 18, 2009 at the National Mall in Washington, DC.



      Vrh

  5. #5

  6. #6

    Inauguracija Baraka Obame

    uz njega sam,siguran sam da mu moja podrska mnogo znaci

    Predsjedniche Obama,okreni se ka nama.Pogledaj nas Garawi,mi smo dobre narawi.Nas sU srbe hebali i kad niSu trebali.Mi smo se kurazili ,sami ku*ac trazili.Molimo te leba ti,nemoj nas ti hebati.Wi ste crnci *urati,necemo izgurati.zAhwalalan srpski narod
    Poruku je izmenio BaneK, 23.01.2009 u 07:30 Razlog: uzastopni postovi i nekultura
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    da budem iskren...zabole me za njega i njegovu inauguraciju....
    lako je biti lud al' je tesko to izdrzati
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    ...tako nešto pravi srpski intelektualac ne sme propustiti...


    ...zato sam ja i to preskočio...
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    Sjajno sta reci.Zemlja snova !
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    Nisam gledala.
    Što se politike hoću reći političara tiče kod mene važi sledeće: utišam tv i gledam samo lepe. Žene ne gledam (jer sam žensko pa mi nisu interesantne, staromodna sam) i onda tražim lepe, muške političare. I nema ih (nisam sigurna šta je strašnije, što nisu dovoljno muško ili dovoljno lepi... tccc...)

    Tako je prošao i Obama...
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    Mogu samo da zamislim... Da gledam, to već ide malo teže... Davno su prestale da me fasciniraju amerske šarene bone... Posle njih se obično nekome smrkne...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje
      Vrh

  12. #12

    02 Odgovor: Inauguracija Baraka Obame

    Šta tu ima da se gleda.Obama ja sa o izvršilaczadataka tamo nekih tajnih grupa i saveza.Radiće onako klako mu kažu vladari iz senke,aako ne onda će mu pasti mrak.
      Vrh

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •