Status studenata iz CG u Srbiji
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 22
  1. #1

    Status studenata iz CG u Srbiji

    Verovatno su vec svi procitali sledece:
    Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu u Vladi Srbije Zoran Lončar izjavio je da je Vlada Srbije danas donela odluku o priznanju Crne Gore kao nezavisne države i odluku da studenti i državljani iz Crne Gore u Srbiji imaju ista prava kao i do sada. "Skupština Srbije je na sednici 5. juna konstatovala samostalnost Crne Gore, čime su se stekli uslovi da Vlada na današnjoj sednici donese odluku o priznavanju Crne Gore", rekao je Lončar na konferenciji za novinare posle sednice Vlade.

    Studenti iz Crne Gore, prema njegovim rečima, imaće ista prava u Srbiji kao i do sada. "Vlada je vrlo pažljivo razmotrila osetljiva pitanja studenata i državljana Crne Gore. Već više od jednog veka postoji tradicija da se studenti iz Crne Gore školuju u Srbiji, i iz te tradicije postoje samo pozitivni rezultati. Rukovodeći se time, Vlada je donela zaključak da studenti i državljani Crne Gore u Srbiji imaju ista prava kao i državljani Srbije", rekao je Lončar.

    Podsetimo, manje od mesec dana pre referenduma iz Vlade Srbije, tačnije od ministra prosvete Slobodana Vuksanovića, stigla je sasvim drugačija tvrdnja. Ministar prosvete kategorično je tvrdio da će u slučaju razdvajanja članica državne zajendice oko 10.000 crnogorskih studenata koji studiraju u Srbiji dobiti status stranaca. Vuksanović je tada objasnio i da bi time njihovo školovanje znatno poskupelo. "Zato je sasvim logično što nam se obraćaju mnogi studenti iz Crne Gore i kažu da ni slučajno ne žele da glasaju za nešto što je nesigurnost, neizvesnost i rizik jer bi to mnogo poskupelo i iskomplikovalo njihov život", rekao je Vuksanović pred referendum.
    Iskreno, nemam apsolutno nista protiv toga da Crnogorci koji imaju prijavljeno prebivaliste u Srbiji dobiju dvojno drzavljanstvo, na kraju krajeva nismo tudjinci, ali ne mogu da shvatim cemu ova odluka da se studentima iz CG dozvole potpuno ista prava kao i studentima iz Srbije. To znaci da ce i u buduce studenti iz CG moci da se finansiraju iz budzeta Republike Srbije, da koriste studentske domove i menze po povlascenim cenama itd.

    Nije li malo da Srbija finansira studente iz Crne Gore iako smo sada i zvanicno dve odvojene drzave?

    Mozda je ova tema i za politiku, ali ne zelim da je prosirim na ostalo, jer me ne zanima... naprosto mi samo smeta da se crnogorski studenti i dalje upisuju u budzet i time zauzimaju mesto nasim studentima koji ce morati da placaju skolarinu (koja uopste nije zanemarljiva).
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    To je samo još jedna u nizu degeneričnih i retardiranih odluka naše kretenasto-umobolne vlade.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    Ja placam boravisnu taksu kad odem na more u Crnu Goru a crnogorci su u Srbiji 365 dana u godini za DZABE!! Sramota.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    Čoveče koji je ovo horor! Pa gde još u svetu ima ovakva budalaština? Znači, taman sam pomislio da će srpskim studentima koji koriste domove "svanuti" (jer se zna da su studentske domove okupirali Crnogorci, zahvaljujući raznim vezama i u njima odsedaju po 10 godina), kad ono - prc. Umesto lepo da ih dernemo po ušima, kao što zakon nalaže i da od svakog uzmemo u proseku 2000 evra, što bi po prostoj računici izgledalo ovako: 2000 studenata x 2000 evra = 4 miliona evra godišnje. A onda te pare uložiti da se podigne kvalitet studiranja, mi ispadamo kreteni prve klase. Pa gde to ima da se neko odvoji od tebe, a ti i dalje trčiš za njim? Šta je sledeće? Plaćena povratna avionska karta za svaki put kada ide kući?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    Bas sam cekala da li ce neko otvoriti ovu temu.

    Slazem se sa vama i mogu vam reci da sam jaaako besna zbog svega ovoga. Pa gde to ima? U kojoj drzavi se neko ko je iz tudje zemlje tretira potpuno isto kao i domaci student?!

    Kome da se obratimo da ucinimo nesto po tom pitanju? Jel' ima neko neku pametnu ideju?
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    Citat Ma.Za. kaže:
    Kome da se obratimo da ucinimo nesto po tom pitanju? Jel' ima neko neku pametnu ideju?
    Nažalost, mislim da tu nema pomoći više. Odluka je doneta! Možda neke masovne studentske demonstracije, ali one bi samo donele bespotrebne nerede i probleme među studentima, ali ništa konkretno ne bi rešile.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    U prevedenom, sagni se i pravi se da uživaš dok te trojica guze u isto vreme.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    KATA-fucking-STROFA čoveče! Znači, kad ne mogu da verujem!
    Dakle, brđanski lobi je toliko jak da mi smotani, plašljivi, kukavni, jebeni Srbijanci možemo samo da ga pušimo!
    Nema bre ovde leba, kažem ja vama! Usrana motka, pobiti govna i - gotova stvar!

    btw: Nije Sloba Milošević kriv, mi smo govna, definitivno!
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    Školovanje studenata iz Crne Gore na univerzitetima u Srbiji godišnje će našu zemlju koštati više od 10 miliona evra!!! Prema procenama Ministarstva prosvete, u Srbiji ima oko 10.000 crnogorskih studenata, a svaki od njih bi, da je stranac, godišnje za školarinu morao da plati u proseku 1.000 evra više nego što plaća sada.

    Crnogorskih studenata, prema nezvaničnim podacima, najviše ima na ekonomskom, pravnom i medicinskom fakultetu. Školarina za samofinansirajuće studente na ekonomiji je oko 1.000 evra, na pravima oko 700, dok medicina košta oko 1.500 evra. Stranci za godinu studija na Ekonomskom fakultetu plaćaju 1.400 evra, na pravnom 1.500, a na medicini 2.500 evra.

    Dakle, prosečna godišnja školarina na ova tri fakulteta za "domaće" samofinansirajuće studente je oko 800 evra, a za strance 1.800. Ukoliko se crnogorski studenti u Srbiji budu tretirali kao "domaći", to znači da će budžet Republike Srbije biti kraći za prosečno 1.000 evra po studentu. U Srbiji ima i oko 1.100 studenata iz Crne Gore koji se školuju iz budžeta naše zemlje, što to srpske poreske obveznike košta 1.980.000 evra godišnje. Ministarstvo prosvete i sporta saopštilo je pre dva dana da će ove godine studenti iz Crne Gore imati ista prava da konkurišu kao i studenti iz Republike Srpske i studenti srpske nacionalnosti iz susednih zemalja. Studenti iz RS, naime, imaju ravnopravan status sa akademcima iz Srbije, na osnovu sporazuma koji je ministar prosvete Slobodan Vuksanović potpisao sa ministrom prosvete RS.

    Sagovornik Pressa iz Ministarstva finansija kaže da je uputstvo za sprovođenje konkursa za upis studenata u prvu godinu napravljeno pre razdvajanja Srbije i Crne Gore.

    - Ministar finansija ima negativno mišljenje o predlogu da se crnogorski studenti školuju u Srbiji pod istim uslovima kao i "domaći". Dinkić smatra da će tako biti znatno oštećen budžet Srbije. Problem je što je Ministarstvo prosvete uputstva za upis donelo pre nego što je promenjen status državne zajednice i to pitanje bi tek trebalo da bude rešeno - kaže sagovornik Pressa.


    Ministar finansija Mlađan Dinkić rekao je juče da će "Srbi iz Crne Gore koji studiraju u Srbiji" imati ista prava kao i studenti iz Srbije i Srbi iz bivših republika SFRJ, Mađarske, Rumunije i Bugarske. Ti uslovi, kako je na konferenciji u Vladi Srbije objasnio Dinkić, regulisani su ranijim uputstvom Ministarstva prosvete.

    - To uputstvo postoji i nije potrebno da se donosi posebna odluka Vlade Srbije o uslovima za studiranje studenata iz Crne Gore - rekao je Dinkić, naglašavajući da budžet Srbije neće imati uvećane troškove zbog besplatnog školovanja studenata iz Crne Gore?!
    Jest' da je izvor "Press" al' činjenice su činjenice
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    Srbi iz Crne Gore koji studiraju u Srbiji
    Interesantno je to da Dinkić ovde pominje Srbe iz Crne Gore, a ne Crnogorce uopšte. I jeste, ukoliko bi pitanje studenata iz Crne Gore uredili po istoj forumuli po kojoj je uređeno i pitanje studenata iz BiH i Hrvatske, pravo školovanija o trošku Srbije imali bi samo Srbi iz Crne Gore, a njih je oko 33%. Mislim da je to ispravno rešenje, u skladu sa praksom drugih evropskih država (na primer - odnos Mađarske i vojvođanskih Mađara).
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...

      Vrh

  11. #11

    11 Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    jucer sam procitala u novinama da je ministar izjavio da ta pravila vaze samo ove tekuce skolske godine, a za sljedecu da ce se izmjeniti za brucose...
    zivi bili, pa vidjeli
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    I ja sam natty nacula da je ovo samo resenje za ovu godinu, jer su se buduci studenti vec pripremali za prijemni na fakultete u Srbiji. Videcemo dogodine jel su od reci.
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    Gade mi se vetj ove fore "zajednishtva" i "solidarnosti" sa celim svetom... Ko se kad solidarisao sa nama? Pun mi je nos crnogoraca koji dolaze u Novi Sad sa svojim BMW-ima, i Mercedes-ima, a od mojih para zhive u studenjacima, i zhderu i piju, a neki sirotani, ne mogu svoju decu da poshalju na fakultet, jer chak i ako upishu, netje biti na budzhetu od najezde "onih o'dole", a za putne troshkove da ne pricham...

    Evo moj primer, jes' da sam se kasno setio, al' nikad nije kasno... Upisao sam ove godine fax, al' sam morao u Zrenjanin, jer u NS, nema shanse da upadnem, od najezde Djetitja...

    Koliko godina unazad Crna Gora ne koristi dinar, vetj euro? Ja kad odem dole, kao shto je neko rekao, platjam boravishnu taxu, a oni ovde dodju, pa josh zarade! Ja sam dodushe bojkotovao CG, i '95 je poslednja godina kad sam krochio na njihovo tlo... A ko zna koji su razlozi propagiranja "mi smo vekovna bratja"... Otju da za moje pare koje dajem drzhavi, mogu ja da upishem fakultet, i da mogu moja deca da upishu fakultet... A ne da josh malo svi groktjemo i achemo, k'o da smo i mi iz CG...

    Nemam nameru da vredjam nikog, ali mislim da je normalno da mi smetam, shto svi dolaze kod nas, i svi zhive o nashem troshku, i kukaju kako im je loshe, samo nama je sjajno bajno i divno...

    Za ovogodishnje studente, josh i razumem, ali za sledetje generecije, i sledetje godine, nema vishe... Druga drzhava, strani drzhavljani, prosto... Ako ima dvojno drzhavljanstvo, onda mozhemo da razmislimo da ga pustimo na budzhet, ako ima dosta bodova... A dom ako hotje, neka plati, k'o i svi drugi stranci... Pa makar i prichao sprski...

    Meni je bash zhao shto oni nemaju nikakav univerzitet, al' zashto bi oni imali povlastice? Mozha dgreshim?


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    provela sam 10 godina u Novom Sadu,mislila sam da je to najljepsi grad na svijetu sa dobrim ljudima,sad kad sam sve ovo procitala,sramota me sto sam ikada pomislila da ga volim,hvala vam sto ste mi pomogli da shvatim kakvi ste ustvari ljudi,i pitam se gdje je dobro u vama...
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Status studenata iz CG u Srbiji

    Hoćeš da kažeš da je normalno da strani studenti imaju isti tretman kao domaći? Ne razumem zašto sada mrziš Novi Sad i Novosađane? Evo, mene ne poznaješ, a imaš loše mišljenje o meni jer sam iz Novog Sada. Ja tebe ne mrzim. A ni ne volim te. Jednostavno, nije normalno da strani studenti imaju isti tretman kao domaći i tačka. Zaista ne kontam šta je tu čudno i zašto si toliko razočarana.

    ps. Nisi valjda 10 godina studirala?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pomozite grupi studenata
    Autor mixaksh u forumu Online savetnik
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.05.2014, 08:58
  2. VC Forum - Status
    Autor memento u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 08.02.2012, 08:00
  3. Vojvodini status kao sto RS ima u BiH
    Autor vojvodina2 u forumu Politika
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 17.12.2011, 16:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •