Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Holandski konzorcijum „Komiko overzis” izgradiće rafineriju u Smederevu u naredne tri godine, u koju će uložiti 250 miliona dolara. Uslov je da Vlada Srbije i lokalna samouprava poštuju memorandumom o razumevanju koji je ta firma krajem prethodne godine potpisala sa gradonačelnikom Smedereva Predragom Umičevićem, uz blagoslov premijera, Ministarstva za energetiku i lokalnog Gradskog veća.
    „Poštovanje tog dokumenta je najvažnije i zavisi od obe strane. ‘Komiko overzis’ će ispuniti sve što je zahtevano, a pogotovo propise Srbije o zaštiti životne sredine, na čemu je najviše insistirao gradonačelnik Smedereva”, kaže član Nadzornog odbora „Komiko overzisa” Vencislav Ivanov.
    „Od srpske vlade i vlasti u Smederevu očekujemo podršku u sprovođenju plana u dogovorenom roku od 36 meseci. Nemamo razloga da odustanemo od tog projekta koji je obostrano važan, osim u slučaju da dođe do nerazumevanja i prekida saradnje sa srpske strane”, dodaje Ivanov.
    Gradonačelnik Smedereva Predrag Umičević najavio je formiranje gradskog sekretarijata za zaštitu životne sredine, koji će nadgledati izgradnju rafinerije, a kasnije pratiti i rad postrojenja i poštovanje ekoloških normi.

    Kako se saznaje, konzorcijum „Komiko overzis” je osnovan 2006. godine sa sedištem u Amsterdamu. Čine ga tri američke firme koje učestvuju u finansiranju projekata u naftnoj industriji. Firma „Brajan Meri” će u saradnji sa Evropskom investicionom bankom finansirati izgradnju smederevske rafinerije.„Bejzik ekvipment” proizvodi opremu za naftnu industriju, a „Globalgas” poseduje naftne bušotine u Nigeriji. Te tri firme udružile su se zbog zajedničkog ulaganja u izgradnju rafinerije na prostoru Balkana. Smederevo je bila idealna lokacija za planirani projekat zbog geostrateškog položaja i izlaska na Dunav.

    Sirova nafta koja bi se prerađivala u smederevskoj rafineriji bila bi dopremana iz Nigerije i Rusije. Brodovima bi stizala do luka na Crnom moru, a potom rečnim brodovima do postrojenja u Smederevu.

    Konzorcijum „Komiko overzis” registrovan je u Holandiji zato što je pre desetak godina između Holandije i Srbije potpisan ugovor koji omogućava lakšu i efikasniju privrednu saradnju, rekli su predstavnici „Komika overzisa”.

    Investiciju u Smederevu vodiće njihova kompanija-ćerka u Srbiji „Komiko oil”, koja bi, na insistiranje lokalne samouprave, početkom idućeg meseca trebalo da bude preseljena u Smederevo.

    „ ‘Komiko oil’ razume potrebe grada da sedište firme bude u Smederevu, jer bi u tom slučaju svi doprinosi, a kasnije i promet, išao preko tog grada, što bi uticalo na prilive u gradsku kasu. Zbog toga će srpska ispostava konzorcijuma ‘Komiko overzis’ od 1. februara iz Beograda biti preseljena u Smederevo”, kaže direktor „Komiko oila” Radomir Radivojević.




    Memorandumom o razumevanju dogovoreni su uslovi pod kojima bi u naredne tri godine na obali Dunava u ovom gradu bila izgrađena najsavremenija rafinerija za proizvodnju benzina, evrodizela i kerozina. Najpre za plasman na domaćem tržištu, a potom i za izvoz u Hrvatsku i Makedoniju. U rafineriji bi posao dobilo od 300 do 500 radnika, a indirektno do 3.000 osoba. Smederevo bi od ovog projekta imalo prihod od zakupa zemljišta, naknade za izgradnju, naplate ekoloških taksa do ugovorenih donacija u periodu izgradnje. Gradnja bi, ukoliko sve bude teklo po planu, trebalo da počne 2010. godine, a završetak radova realno je očekivati tek u 2012. godini.


    Izvor: Politika
    Prenosi B92
    Poruku je izmenio SQUAW, 22.01.2009 u 17:20 Razlog: foto odgovarajućih dimenzija
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Za to ne brigam ich, nego se pribojavam ishoda poučena svim lepim najavama kojima sam se dosta naivno radovala, pa ništa. Ali ko zna, možda ćemo se jednom opametiti svi, čuda su moguća.

    Ich nebriga nije nipodaštavačka. Ne, nikako . Čak sam sada otvorila njihov najposećeniji sajt jer vidim na ovom našem trojicu svojevoljno deklarisanih separatista i gle čuda! Sa mnom kao gostom iz posmatračke misije , stanje je:

    "Ukupno su 9 korisnika na forumu ::0 Registrovanih,0 Skrivenih i9 Gosta"

    Zato ni ti ne brini za morbiditet nego propagiraj porast nataliteta, da se Smederevci imaju za koga upuštati i u ovo.
    Poruku je izmenio memento, 16.01.2009 u 17:26 Razlog: citiranje posta koji je obrisan
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Nadam se da neće doživeti sudbinu zrenjaniske fabrije bioetanola.

    Sve najbolje želje.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Далеко да сам ја против тога да се гради у Смедереву.

    Наравно да треба да се гради, цела Србија од Хоргоша до Врања и од Шапца до Зајечара ... само нека се гради!Само нека се гради наша лепа Србија, свима ће онда бити лепо, биће више запослених, образованих и школованих а самим тим мање сепаратиста јер онда неће имати времена од посла да мисле о неким пустим сновима, онда ће бити запослени!
    Poruku je izmenio memento, 16.01.2009 u 17:29 Razlog: Izbrisani off i moguće uvredljivi delovi posta

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Rafinerija od 250 miliona evra?!...zivi bili pa videli...".a onda je mrmot zamotao cokoladu."...pa da li smo toliko glupi da jos uvek verujemo u takve bajke....tamo je i Broz sagradio zelezaru,a rudnika gvozdja nigde....sad tope limenke coca cole i guarane....ponekad im i pivske doture...jedino otpadi i "oni" sto "stare 'kumulatore i gvozdje kupujem!" dostavljaju sirovinu...e sad stvarno ne mogu da verujem da je tolika naivnost medju ljudima,dobro smo i prosli sta smo zasluzili...
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Ja se nadam da ce sve biti ovako kako pise u ovoj vesti pa i bolje. Na nama je da samo gledamo...

    Kada je gradjen naftagas u Novom Sadu dobili su novac da isele naselje Sangaj koje se nalazi nekih 500 m od sadasnjeg naftagasa. Novac su dobili, naselje nije preseljeno, naftagas sagradjen. Videcemo kakva ce uprava u ovom naftagasu biti. Smederevcani ne dajte se. Ne verujte im na rec, izvucite maksimum od njih jer to je vase pravo.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Ja bih lično najviše volela da se rafinerija uopšte ne gradi u Smederevu
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Citat paparazzo kaže: Pogledaj poruku
    Ja bih lično najviše volela da se rafinerija uopšte ne gradi u Smederevu
    I ja
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Nadam se da neće doživeti sudbinu zrenjaniske fabrije bioetanola.

    Sve najbolje želje.
    neuspela jer:
    1.) Vlada Srbije nije donela odredbe o garancijama snabdevanja fabrike potrebnim sirovinama - poljoprivrednim proizvodima (Vladi ne odgovara razvoj poljoprivrede jer zarađuje iz uvoza jeftinih polj. proizvoda i ne odgovara joj konkurencija NIS-u i EPS-u).
    2.) Vlada Srbije nije donela predlog Zakona o distribuciji bioetanola, koji tako ni Skupština Srbije nije mogla usvojiti. (takav zakon je neophodan za taj "novi" energent)

    Za sudbinu zrenjaninske fabrike bioetanola je kriva Vlada Srbije...

    A za ove "komičare" kažu da imaju samo jedan sajt, i da proizvode lustere...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Ne znam kako vi stojite materijalno, ali ja mislim da je spomenuti iznos premali za izgradnju neke normalne rafinerij.
    Jos manje verujem da cenom i kapacitetom brodovi mogu zameniti cevovod.
    A ako pukne neki tanker na Dunavu, Exon-Valdez katstrofu cemo imati kod nas.

    Pored politickih odluka postoje i studije uticaja na zivotnu sredinu. Ako se ona radi pod politickim pritiskom, obrali smo bostan.
    Osim toga ko zeli da investira, ne razmislja na jednoj jedinoj lokaciji. Uvek postoje i rezervne lokacije, koje i ne moraju biti u Srbiji.

    Sto se tice potencijalnih otvaranja novih radnih mesta, naravno da pozdravljam odluku.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Rafinerija u Smederevu od 250 mil.$

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    neuspela jer:
    1.) Vlada Srbije nije donela odredbe o garancijama snabdevanja fabrike potrebnim sirovinama - poljoprivrednim proizvodima (Vladi ne odgovara razvoj poljoprivrede jer zarađuje iz uvoza jeftinih polj. proizvoda i ne odgovara joj konkurencija NIS-u i EPS-u).
    2.) Vlada Srbije nije donela predlog Zakona o distribuciji bioetanola, koji tako ni Skupština Srbije nije mogla usvojiti. (takav zakon je neophodan za taj "novi" energent)

    Za sudbinu zrenjaninske fabrike bioetanola je kriva Vlada Srbije...

    A za ove "komičare" kažu da imaju samo jedan sajt, i da proizvode lustere...
    A ko je kriv za fabriku u Sidu...pocela da radi ,a nema trzista....pa zar se ekonomija ne zasniva(pogotovo u neoliberalizmu) na zakonu ponude i potraznje?....nije za sve kriva vlada,hoce li tebi vlada pomoci ako osnujes preduzece, a ono nije rentabilno?...pa tako bi mogao svako da radi....zezamo se.,kao nesto proizvodimo,a ako ne ide ,tu je vlada da dotira....i onda pitanje " a gde su nasi novci?"....
      Vrh

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •