Milan Kundera
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    Milan Kundera

    Milan Kundera se rodio u porodici srednje klase. Njegov otac, Ludvík Kundera (1891-1971), svojevremeno učenik kompozitora Leoša Janáčeka bio je češki muzikolog i pijanista, a bio je i na čelu Janáčekove Muzičke akademije u Brnu (1948-1961). Milan je naučio da svira klavir od oca i kasnije je otišao na studije muzikologije i kompozicije. Muzikološki uticaji i referencije brojni su u njegovom književnom opusu.
    Kundera je, takođe, u Pragu studirao književnost i estetiku, no nakon dva semestra prešao je na prašku filmsku akademiju, gde je slušao predavanja iz režije i scenaristike. Nakon što je godine 1952. diplomirao, onde je počeo da predaje svetsku književnost.
    Kundera je pripadao generaciji mladih Čeha koji su stekli malo ili nimalo iskustva s predratnom demokratskom Čehoslovačkom Republikom. Na njihovu su ideologiju znatno uticala iskustva Drugog svetskog rata i nemačke okupacije; tako, godine 1948, Kundera se - još mladić - pridružio vladajućoj Čehoslovačkoj komunističkoj partiji. Godine 1950, on i još jedan češki pisac, Jan Trefulka, bili su isključeni iz partije zbog «antipartijske delatnosti». Obojica su književno obradila taj incident: Kunderu je on nadahnuo za glavnu temu romana Šala (1967).





    Kundera je ponovo primljen u Komunističku partiju godine 1956, da bi naposletku po drugi put iz nje bio isključen godine 1970. Zajedno s drugim češkim umetnicima i književnicima - poput Václava Havela - i Kundera se angažovao u Praškom proleću (1968 ), kratkom razdoblju reformističkog optimizma koje je ugušila sovjetska invazija na Čehoslovačku u avgustu iste godine.
    Kundera je i nadalje ostao angažovan u reformi češkog komunizma i oštro je javno, u štampi, polemisao s Havelom, govoreći da bi svako trebalo da ostane staložen, jer «nikoga još ne zatvaraju zbog mišljenja», a «značaj Praške jeseni mogao bi na kraju biti veći od značaja Praškog proleća». No na kraju je Kundera napustio svoje refromističke snove i odselio se u Francusku godine 1975. Francuski je građanin od 1981.
    Kundera je počeo da objavljuje 1953. godine. Pisao je i na češkom i na francuskom jeziku. Zadnje je romane napisao na francuskom.
    Poruku je izmenio Kalina, 27.11.2008 u 11:40 Razlog: ..razmak jedan...
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  2. #2

    Odgovor: Milan Kundera

    Njegov antologijski roman Nepodnošljiva lakoća postojanja je u top 5 mojih omiljenih!
    trebalo je da skrenem levo kod Albukerkija

  3. #3

    Odgovor: Milan Kundera

    Od njegovih knjiga, jedino sam i procitala "Nepodnošljiva lakoća postojanja". Sve drugo sto sam zapocinjala nisam uspela do kraja da procitam. Malo mi je tezak za citanje.
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  4. #4

    Odgovor: Milan Kundera

    "To su upravo takvi detalji, pogrešno izabrano odijelo, mali nedostatak zubala, čarobna osrednjost duše, koji ženu čine živom i stvarnom. Žene s plakata ili iz modnih revija, koje danas gotovo sve ostale žene nastoje oponašati, nemaju čara jer su nestvarne, jer su samo zbroj apstraktnih propisa. Rođene su u kibernetičkom stroju, a ne ljudskim tijelom! Prijatelju, jamčim vam da je upravo vaša provincijalka prava žena kakva treba pjesniku, i čestitam vam!"

    Iz Knjige smijeha i zaborava

    Prevod je hrvatski, ali, ko sam ja da ga transkribujem; ionako imaju trenutno bolje prevodioce u susedstvu našem
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  5. #5

    Odgovor: Milan Kundera

    Mislim da sam pročitala sve. Bar "metar" koji se nalazio u biblioteci jedne moje drugarice.

    Genijalan.
    Vrag odneo šnalu...

  6. #6

    Odgovor: Milan Kundera

    nisam sigurna da sam pročitala sve, ali ono što jesam me duboko dojmilo..

    potpuno se slažem sa Izabelittom, zaista čista genijalnost..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  7. #7

    Odgovor: Milan Kundera

    Zašto si tako lepa?

    Zašto si tako lepa?
    Ne budi tako lepa.
    Hoću da budeš od mesa,
    ne od sunčevog sjaja.
    Zašto si tako lepa?
    Kad bi bar imala pege
    da ih večno po tvom licu skupljam.
    Kad bi bar bila razroka!
    Celog bih života na kolenima
    ubedjivao razroko oko.
    Ali, ti si lepa.
    Da, od sunčevog si sjaja.
    Ali ja ne mogu stalno živeti u tom sjaju.
    Ne mogu na pozornici živeti.
    Sve mi se vidi!
    Svaka moja ružnoća.
    Svaki posrtaj.
    Ne mogu živeti pod reflektorima.
    Shvati to.
    Nemoj plakati.
    Ne mogu živeti s tobom.
    Suviše si lepa.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  8. #8

    Odgovor: Milan Kundera

    Češki pisac Milan Kundera nedavno je optužen da je za svojih studentskih dana surađivao s komunističkim tajnim službama te da je izvjesnog Miroslava Dvoraceka, pilota koji je pobjegao iz vojske, prijavio policiji, što je rezultiralo zatvaranjem mladića na 22 godine.

    Kundera, danas 79-godišnjak, opovrgnuo je optužbe prijeteći da će tužiti tjednik Respekt koji je u javnost iznio inkriminirajuće informacije. Respekt se odbio ispričati, no u međuvremenu raste broj ljudi koji su ustali u Kunderinu obranu.

    J. M. Coetzee, Gabriel Garcia Marquez, Nadine Gordimer i Orhan Pamuk, dobitnici Nobelove nagrade za književnost, izdali su izjavu u kojoj kažu da je čast jednog od najvećih živućih pisaca uništena na temelju običnih indicija, prenosi Independent.

    - Želimo izraziti svoje ogorčenje ovom orkestriranom kampanjom klevete i izraziti svoju solidarnost s Milanom Kunderom - piše u izjavi kojoj su se priključili i Philip Roth, Salman Rushdie, Carlos Fuentes, Jean Daniel, Jorge Semprun, Juan Goytisolo i Pierre Mertens.
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  9. #9

    Odgovor: Milan Kundera

    Dželat, žrtva i pesnik
    U jednom romanu Kundera je o vremenu staljinskog terora napisao: Bilo je to doba kada su vladali dželat i pesnik. Dželat je ubijao žrtvu, a pesnik joj je pevao. Šokiralo ga je da se u svakom čoveku tako lako može mešati niskost sa veličinom i da pesnik istovremeno može biti doušnik. Iz temelja potresen u nekadašnjoj komunističkoj veri, došao je do zaključka da ni u šta na svetu ne treba verovati i da jedini bezbedni pogled jeste antilirski, s visine i distance, ironija i skepsa. Objavio je i rat nacionalnom mitu, koji je naročito jak u manjim narodima i pripada i češkoj tradiciji, o piscu kao probuđenoj svesti i sluzi naroda. I tako i u životu ušao u svoju sjajnu izolaciju koja kulminira stvarnom ili izmišljenom pričom da se poslednjih godina najradije zadržava na Islandu. Ali, i ova minijaturna ostrvska zemlja moraće da izađe iz izolacije posle teške finansijske krize koja ju je zahvatila i navrat-nanos hoće u EU...

    Milan Lazarević, Politika, 1. 11. 2008.

    I da takav čovek bude optužen za tako nešto? Gde je poštovani Miroslav Dvoracek bio ovoliko godina posle plišane revolucije? Ako je znao da ga je baš Kundera otkucao, pa... takve stvari se ne zaboravljaju, na takve stvari se misli sve vreme tokom 22 godine u zatvoru, i zašto se nije odmah oglasio 1992? Ako nije znao, pa, opet - da sam ja na njegovom mestu, kopao bih po policijskoj arhivi čim je ova postala dostupna javnosti, a to je bilo takođe 90-ih, i saznao bih da je to Kundera. Nego, ja nešto mislim da je cenjeni gospodin hteo da se malo izreklamira i da pljune nekog od kredibiliteta.

    Treba skinuti kapu svima koji su stali uz Kunderu.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  10. #10

    Odgovor: Milan Kundera

    Pročitala sam nekoliko njegovih romana. Zao mi što nisam našla knjigu "nepodnošljiva lakoća postojanja" za koju mnogi kazu da je najbolja. Pre neki dan sam gledala film ali nije mi se nešto dopao
    Sandy: I don't know if you're a detective or a pervert.
    Jeffrey: Well, that's for me to know and you to find out.

  11. #11

    Odgovor: Milan Kundera

    Obozavam Kunderu. Evo nesto malo iz jedne od najcuvenijih:


    "Ljutio se na samog sebe, ali onda je pomislio kako je, u stvari, sasvim prirodno što ne zna šta želi.
    Čovek nikad ne može znati šta treba da želi, jer živi samo jedan život i nikako ne može da ga uporedi sa svojim prethodnim životima, niti ga u sledećim životima popraviti.
    Je li bolje biti s Terezom ili ostati sam?

    Nema nikakve mogućnosti da proveri koja je odluka bolja jer ne postoji mogućnost poređenja. Čovek proživljava prvi put sve i bez pripreme.
    Kao glumac koji igra predstavu bez ikakve probe.

    Pa koliko onda vredi život ako je prva proba života već sam život? Život je onda uvek sličan skici.

    Samo, ni skica nije prava reč, jer je skica uvek narct za nešto, priprema za sliku.
    A skica koja je naš život je skica ni za šta, crtež iz koga ne sledi slika."

    MIlan Kundera - "Nepodnošljiva lakoća postojanja"
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  12. #12

    Odgovor: Milan Kundera

    Kad bih mu tvrdoglavo govorio istinu u oči to bi značilo da ga shvatam ozbiljno.A shvatati ozbiljno nesto tako beznačajno znači postati i sam beznačajan.Ja,brate,moram da lažem ako ne želim da ozbiljno shvatam budale i tako sam postanem jedan od njih.-SMEŠNE LJUBAVI
    Oci,prilicno krupne i otvorene,zracile su uvijek mirnim i nepomucenim sjajem koji me privukao vec od prvog dana

Slične teme

  1. Milan Rakić
    Autor silvia u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 08.02.2014, 11:02
  2. Milan Mladenović ~ Angel's breath
    Autor SQUAW u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 23.11.2010, 08:45
  3. Vidoviti Milan
    Autor SQUAW u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 74
    Poslednja poruka: 18.04.2009, 11:26
  4. Milan - Lane Gutović
    Autor Goga u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.04.2009, 23:00
  5. Milan Nedic,Hitlerov saradnik?
    Autor kozo u forumu Istorija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 28.12.2008, 22:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •