Kum
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10

Tema: Kum

  1. #1

    Kum

    Večeras sam bila sa školskim drugom. U čapric divanu dotaknemo se još nekih likova. Između ostalog njegovog venčanog kuma. Na moje pitanje šta je sa njim dobih odgovor: "Ne znam. Ne kontaktiramo. Zavukao mi je kako to samo kum može. Tražio je da izbrišem njegov broj telefona. Izbirsao sam ga."

    Kum je svetinja. Kum nije dugme. Kum se mora slušati. Najpre Kum, pa onda brat. Kum je duhovni vođa porodice. ....
    Sve to postoji u predanjima. Ali zbilja često bude i drugačija.

    Kako ste birali kumove? Da li je to preuzeto "staro kumstvo" ili ste svoje najbolje prijatelje birali za kumove? I kakav je vaš odnos prema kumu? Da li se stvarno neke ljudske spletke mogu okarakterisati kao "kumovske"?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Kum

    Vencanog kuma birao je moj bivsi muz... odrastali su zajedno, momcili se, becarili, gluvarili i postali najbolji prijatelji.
    20 je godina, od kako sam razvedena, i dan danas sam u dobrim odnosima sa kumom, podjednako kao i moj bivsi suprug.
    neunistiva zlojebaba!

  3. #3

    14 Odgovor: Kum

    Nisam preuzimala ''stara kumstva''.
    Krstio me je prijatelj iz srednje,
    venčao prijatelj sa kojim sam odrasla.

    Kum jeste svetinja za mene,
    neko do čijeg mišljenja mi je stalo,
    neko ko će, i kome ću uvek da se nađem kroz šta god prolazili,
    bilo da je lepo, ili manje lepo.
    Jako smo ''vezani'' i ne može da prođe dva, ili tri dana,
    a da se ne čujemo, ukoliko nismo u mogućnosti da se vidimo.

    Verujem da postoje ljudske spletke,
    koje su okarakterisane kao ''kumovske'',
    ali do sada nisam,
    i nadam se da neću imati iskustva sa istim.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  4. #4

    Odgovor: Kum

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Kum je svetinja. Kum nije dugme. Kum se mora slušati. Najpre Kum, pa onda brat. Kum je duhovni vođa porodice. ....
    Sve to postoji u predanjima. Ali zbilja često bude i drugačija.
    Nikada se nisam rukovodila predanjima, pričama, običajima, normama ... bar ne apriori.
    Ponašam se onako kako osećam,
    a ne osećam da mi sveti kum može biti važniji od brata.
    A daleko bilo da mi kum bude duhovni vođe porodice - čak. Pazi da ne.

    Svako, ne samo kum (ko u naš porodični krug uđe) ima svoju unikatnu, jedinstvenu važnost ...
    i spram nje dobije - svoje mesto.
    U krugu.
    Svi podjednako blizu ... i podjednako daleko. Od centra.


    A moj me je život lepo učio i naučio ... da skoro svi mimo porodice, obično padnu kao kruške,
    ... na nekom porodičnom "pitanju".
    Ne mogu se spajati "babe i žabe".
    I ne treba ih spajati.
    Ne treba ni previše od nekoga (konkretno u ovom slučaju njih-kumova) očekivati,
    niti im neki PREveliki značaj, smisao i ulogu davati.

    Mslm ... sve je to lepo ... ALI !

    To su sasvim obični ljudi od krvi i mesa, a ne neki vanzemaljci ...
    pa dešava se da se rođena braća i sestre zakrve, da otac izda sina, da sin ubije majku ...
    a ja ću sada od kumstva da pravim Svetinju.

    Koliko je svetinja- toliko već sutra može (neDajBože) da postane - avetinja.


    A imamo mi kao Narod sijaset primera i kroz našu Istoriju ... i bližu i dalju ...
    u šta nam se sve taj "rođeni" kum može IZroditi.

    Kaže narod "kum ti je najbliži" ... ali taj isti narod kaže i :
    "Čuvaj se onih koji su ti najbliži" za one daleko ne brini, isuviše su udaljeni da bi ti mogli nauditi !!!

    Aha ... tako dakle ! ... znam za jadac ...


    .
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 23.11.2008 u 02:43

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #5

    Odgovor: Kum

    Kumstvo, kum i običaji vezani za ovu, rekao bih, nekada važnu instituciju u našem narodu, davno su izgubili u značajnoj meri svoj izvorni smisao i značenje.

    Sama etimologoja reči kum ukazuje na njenu izuzetnu starost. Verovatno nastala od reči kumir (idol), kum je svakako jedan od najstarijih izraza i pojmova u našem jeziku. U poštovanju kumstva može se veoma lako uočiti jedno skriveno starinsko božanstvo, koga je hristijanizacija asimilovala i preobrazila u poštovanje zimska svetitelja (Sveti Sava, Sveti Jovan Sveti Nikola, Arhanđel Mihailo, Sveti Mrta), pri tom ostavljajući njegov paganski ritualni postupak netaknutim u većem delu i proglašavajući ga hrišćanskim obredom. Sabor Svetog Jovana Krstitelja je svakako, posle Božića, najznačajniji praznik u instituciji kumstva i za njega su u tom smislu vezani razni običaji...

    Postoji još jedna, takođe, jako stara religijska ustanova, koja je povezana sa božanstvom kumstva a to je veštačko koje se drugačije zove i duhovno srodstvo. Kumstvo je najače duhovno srodstvo u našem narodu. To je mistično krvno srodstvo, koje se uglavnom sklapa usmenim putem ili ceremonijalno, mešanjem ili pijenjem zajedničke krvi ili vina ali uvek u prisustvu božanstva kumstva koje se priziva, epiklezom, velikog imena božanstva kumstva, da ustanovi mistično krvno srodstvo.

    Dakle, božanstvo kumstva je po svojoj prirodi ktonično, podzemno, božanstvo koje je zasnovano na tabuu krvi kao neprikosnovenost veze krvnog srodstva. Za one koji su se okumili i postali kumovi važi zakon egzogamije. To je zapravo jedno običajno pravo po narodnom shvatanju, gde se nakon ustanovljavanja duhovnog srodstva kum smatra i za stvarnog krvnog rođaka, tako da sa njim nema sklapanja brakova kao ni sa njegovom decom, niti njihova deca sa njegovom decom. Pravoslavna crkva je zabranila zakon, egzogamije, dajući uredbe, kada se može ostvariti brak sa kumom i njegovim potomcima. Zato se za kuma uzima čovek koji nije srodnik po krvnoj liniji, obično iz imućnije kuće, da bi mogao da pomogne u slučaju nužde. Nikako se ne uzima komšija da ne bi došlo do svađa, koje su, inače, uobičajne među susedima. Kumstvo se otkazuje samo u slučaju kada umiru deca, kada kum osiromaši a može i da se privremeno otkaže kada je kum u žalosti a treba da prisustvuje svadbi ili krštenju. Ako se kum menja, od njega mora da se traži, najpre, oproštaj, pa tek onda novi kum. Čovek može da se okumi i sa životinjom, npr. vukom da ne bi dirao stada a za uzvrat čovek ga ne ubija. Tako da i vuk postaje duhovni srodnik, najverovatnije preko epikleze.

    Kum je posrednik između živih i njihovih mrtvih predaka. Kada se daje ime novorođenom detetu, kum je posrednik koji uspostavlja srodničku vezu između deteta, njegove porodice ili plemena. On daje ime kojim konstatuje da se predak u detetu inkarnirao9.

    Dalje, na svadbi kum je taj koji uvodi mladu u novu porodicu i mističnim putem stvara srodničku vezu. Na krštenju, ako je dete bolesno, uzima se za kuma prvi koji naiđe na putu do crkve (tako što se postavi dete na raskršće i čeka se) a ako je dete zdravo, krsti se tek nakon četrnaest dana, jer se smatra da je nekršteno dete pod vlašću đavola. Kum je zastupnik pred Bogom i on se odriče đavola i ispoveda veru, u ime deteta - mesto deteta.

    Dalje, dete se po prvi put šiša tek kada napuni godinu dana i tada kum prinosi žrtvu, pramen kumčetove kose, njegovim precima da bi ih smirio jer traže osvetu. Ovakvo, šišano kumstvo ustalilo se i u okumljavanju Srba i Turaka (jer oni na mokrom hrišćanskom ne mogu učestovati). Ono je najstarije jer potiče iz predhrišćanske epohe10. Ako je dete bolesno, iznesu ga na raskršće pa ga ošiša onaj ko prvi naiđe...

    Međutim, danas je sve to u mnogome izgubilo suštinski smisao i brojni su oni koji ne znaju puno značenje kumstva. Emacipacaija i osavremenjevanje društva utiču da se mnogi narodni običaji (širom plante) gase i nestaju, odnosno dobijaju neko novo ruho i ponešto izmenjen smisao. Šta će biti sa našim kumstvom, videćemo. Ja nisam optimista...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Kum

    Ne mogu reći da je za mene kumstvo svetinja jer nisam u tim vodama ali da li sam pomno birala koga li ću odabrati za kumu, to jesam.

    Meni je vjenčana kuma moja starija seka. Zašto? Jesam li išla linijom manjeg otpora i odabrala kumu osobu koja mi je pod nosom? NIsam. Imala sam razloga čemu taj odabir. Seka je od mene starija dvije godine i odrastale smo bok uz bok jedna drugoj. Kao i svaka braća i sestre, nismo se previše mazile i pazile kao klinke ali izlaskom iz puberteta, počele smo zajedno izlaziti van, više se družiti i više se oslanjati jedna na drugu. On je meni jedan od najvećih oslonaca u životu. Osoba kojoj se mogu izjadati, od koje mogu očekivati pomoć i potporu kao i realno sagledanje aktualne situacije sa druge strane gledišta. Izabrana je za moju kumu sa potpunim pravom. Da danas biram kumu, ona bi opet bila moj izbor. To je moja tvrdoglava seka.

    Što se tiče vjenčanog kuma, tu se moj suprug malo jače zaribao. Odabrao je osobu koju je znao od malena i do našeg braka sa njime nije imao nikakvih problema ili nesuglasica. Da li su oduvijek postojale indicije da kum ne zaslužuje čak niti 10% povjerenja ali to moj nije vidio, to nikada neću saznati. Znam samo da nas je zeznuo maksimalno, i to novčano. I nakon 7 godina braka nismo uspjeli riješiti to sa njime a da ne spominjem da se tih 7 godina i ne čujemo sa njime. Gdje li je, što li radi, je li živ... Ne bi znali a nije nas niti briga. Bio je to krivi izbor ali svatko može pogriješiti.

    Ljudi znaju dobro glumiti a prepoznati u dušu čovjeka, to je posao za čitav život.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  7. #7

    Odgovor: Kum

    Vencani kum nam je bio drug i komsija mog supruga. Covek je bio super. Pomogli nam i on i njegovi puno. Divni ljudi. Isli mi kod njih na slavu i oni kod nas. Gledali se kad nam obaveze dozvoljavaju

    Ali od kad se covek ozenio skroz se promenio. Iako sam ih ja upoznala njega i tadasnju devojku danasnju kumu. Otkad su se vencali pocela nekako da nas izbegava. Za slavu nisu dolazili cesto...Nikad im nisam uzela za zlo, nisam se naljutila, jer sam smatrala da nas veze nesto jace od toga. Da jednostavno ljudi imaju obaveza.
    Kad su dobili decu isli smo im na rodjendane, krstenja, svake godine obavezno.
    Ali od kad se rodilo moje dete, jos vise smo se udaljili. Javljala se ona povremeno, javila bih se ja ponekad- zato sto sam zeljala da ih cujem i pitam kako su sta rade.
    I sve je bilo OK do ove godine kad sam rekla da vise ne trazim ih i ne zanimaju me.
    Od 4 rodjendana koje je moje dete proslavilo dosli samo na jedan iako su uvek bili uredno pozvani.
    I od 4 imendana nisu dosli na nijedan, iako takodje su bili uredno pozivani.
    Najvise sam se uvredila ove godine kad sam se javila da ih pozovem i odgovorila mi da ne zna koja je to slava i kada...pa dobro sto se javljam da ih pozovem i da ce sigurno doci, sto naravno nije se desilo....

    Daklem....sto rece neko

    Ne treba ni previše od nekoga (konkretno u ovom slučaju njih-kumova) očekivati,
    niti im neki PREveliki značaj, smisao i ulogu davati.


  8. #8

    Odgovor: Kum

    Ne smatram da je kum svetinja ili ono - nije dugme , zbog toga što me je venčao.
    Moj kum je prvo i osnovno moj najbolji prijatelj.
    To je čovek s kojim sam odrastaoi u koga imam beskrajno poverenje i oslonac,...u svakom pogledu. Naravno i on u mene, bar se nadam.
    Naravno da mi je svetinja i nije dugme, ali to nema veze s kumstvom.
    U zabavištu smo se upoznali, sedeli u klupi u osnovnoj i dve godine srednjoj školi, posećivali u vojsci, momčili - šta to sve značilo,
    i eto venčao me na kraju. Ja njega nisam još,...još ga te stvari ne interesuju - zapad je to .
    Pošto već godinama živi u drugoj državi, obilazim mu roditelje i gledam da sam im pri ruci.
    Redovno se čujemo,...sad to više nije nikakav problem - "internet je ćudo", samo se redje vidjamo, al na more obavezno idemo zajedno.
    Moj kum je i dalje moj najbolji prijatelj .
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  9. #9

  10. #10

    Odgovor: Kum

    Davne '87 sam dobio poziv od školskog druga da mu budem kum koji sam kao mladic koji je tek prelazio 20-u prihvatio.(posle toga bio sam kum sa 26,27,31,33 ) ali ovo mi je bilo prvo kumstvo.Ej ja kum..Svi drugari koji su tek zavrsili srednje škole,izašli iz tadašnje JNA bili na svadbi.Moja sadašnja supruga prolazila ulicom i gledala svadbu na kojoj sam ja bio glavna faca KUM.Kumica moja koju sam venčao sa mojim kumom uvek je bila nasmejana,draga,ljubazna prema meni.Godine su prolazile naše kumstvo je trajalo u tradicionalnim običajima pravoslavaca.Kum nije dugme ...ali je bog na zemnji,bio sam najznačajni gost kad se pojavim kod njih u kući.Malo je reći svetinja.Krstio sam im jedno dete posle svih problema koji su imali da je dobiju,krstio sam im drugo dete kad su dobili.Bio sam srećan što sam mogao oba puta da ispunim moju ulogu u njihovoj sreći.
    Cela porodica me je uvek sa najvećim poštovanjem zvala' KUME'/i njena i njegova/. Na sve dogadjaje,slavlja polaske u škole,svečanosti sam bio pozivan ,pre sam ,posle sa mojom suprugom i našim detetom.Na neke smo išli svi na neke samo moja supruga.Uvek su pitali za mene i slali poklone.Posećivali smo se bar 1 nedeljno.Ako ne svi ,onda su kumice same....Letovali...Iznenada izgubio sam kumicu.Nema je više...Toliki bol
    nisam osetio nikada,praznina....Zato Vas molim da čuvate kumice i kumove.Nemojte prekidati pravilan krug.Kum/kumica nije dugme vredi se pomučiti i održati brižljivo poštovanu tradiciju.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •