Treba li nam estetski odbor?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    Treba li nam estetski odbor?

    U postu u forumu o Novom Sadu, na temi 'Izgradnja Novog Sada' povodom izbora za najružniju zgradu - 11.11.2008 Mish izmedju ostalog navodi

    ''Paleta kanarinac žute, ljubičaste i tirkizno zelene boje, koje krase novoizgrađene stambene blokove, školski je primer nepoštovanja ...' ukusa (dodajem ja da završim citat).

    I dalje:

    ''Rešenje u vraćanju estetskog odbora
    Istoričarka umetnosti Donka Stančić napominje je Novi Sad još u 19. veku imao Estetski odbor za uređenje grada, i da je jedini spas u tome da se on ponovo uvede.''

    A da je ono: 'kanarinac žute, ljubičaste i tirkizno zelene boje' shvaćeno kao moderno (onima kojima je moderno isto što i lepo ili dobro) vidi se već širom Vojvodine - bez obzira na veličinu mesta ili zgrade, ili njenu namenu.

    Nekoliko, ne baš probranih primera, sam slikao ove godine izletujući po Vojvodini.

    I nisu samo boje zbog kojih bi neki estetski odbor trebao da postoji.

    Izreka je 'o ukusima se ne raspravlja'. Ipak:
    Treba li nam estetski odbor?








    Nema poptrebe da navodim gde su ove kuće jer su samo primeri onoga čega svakim danom ima sve više.

    Nekih od takvih boja (ili sasvim blizu njima) video sam i na javnim zgradama, pa i srednjevekovnim crkvama.

    Na primer:


    Obdanište


    Stara školska zgrada - moguće da je kulturna i istorijska baština



    Slikano po tmurnom vremenu pa boja ne dolazi do punog izraza.
    Dole je ista kuća pre 'ulepšanja'.


  2. #2

    Odgovor: Trebali nam estetski odbor?

    Potpuno se slažem da to nije propust investitora već propust struke, tj. arhitekata. I ako je jedini put da se struka prizove pameti uvesti estetski odbor, onda sa za.
    Međutim, da ne iznosimo samo one slučajeve sa "crne liste".
    Meni se recimo jako sviđa u Nikolajevskoj ulici, prekoputa Nikolajevskog srednjoškolskog doma, kako je uklopljena zgrada u sredinu. Tu niko ne može reći da je struka omanula, bar po mom laičkom mišljenju.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Trebali nam estetski odbor?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Potpuno se slažem da to nije propust investitora već propust struke, tj. arhitekata. I ako je jedini put da se struka prizove pameti uvesti estetski odbor, onda sa za.
    Međutim, da ne iznosimo samo one slučajeve sa "crne liste".
    Meni se recimo jako sviđa u Nikolajevskoj ulici, prekoputa Nikolajevskog srednjoškolskog doma, kako je uklopljena zgrada u sredinu. Tu niko ne može reći da je struka omanula, bar po mom laičkom mišljenju.
    invenstitor placa arhitektu pa on mora da cuti i svrlja kako se investitoru prohte.

    A tek reklame one svetlece il ruzne bilo kakve po zmaj jovinoj, dunavskoj,..


    samo da neke istoricarke umetnosti ne uvode nesto vec vidjeno a posle da demantuju kazano,...bilo je vec slucajeva sa fasadama i objektima u starom jezgru grada.


    A uvodjenjem estetskog odbora bi se mozda politicki obdareni strucnjaci malo ogrejali preko zime pa sve do nekih izbora a sve na teretu poreznih obveznika ovoga grada bio novog sada

  4. #4

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Stara školska zgrada - moguće da je kulturna i istorijska baština
    Pančevačka gimnazija ne znam kakva je bila boja fasade u vreme osnivanja ali pre krečenje je bila potpuno išarana grafitima.

    Još jednu stvar sam primetio po Vojvodini, da stare zgrade imaju pola fasade okrečeno jednom a pola drugom bojom. Razume se da su dva vlasnika jedne zgrade ali zar ne bi trebalo doneti neku odluku da te stare zgrade imaju jedinstvenu boju fasade? Npr neke stare švapske kuće, pa pola kuće roze a pola svetlo plavo, blagi užas za videti.



  5. #5

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Po selima se mogu videti kuce, cije su fasade poplocane keramickim plocicama.
    Kad god vidim takvu kucu, setim se Milica od Macve i njegove anegdote: prilikom posete nekom svom poznaniku, koji je imao takvu fasadu, rekao je :"Tebi ovde, kod kapije, nedostaje samo ono kanapce da se povuce voda"!!!

    Elem, nove trendove farbanja fasada u "bode ochi boje", tesko da bi neki odbor mogao da zaustavi.

  6. #6

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Lavove, lavove na ogradu mi ne dirajte!

  7. #7

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Lavove, lavove na ogradu mi ne dirajte!
    Diskriminacija!

    A propeti ždrepci, orlušine, labudovi...?

    Imamo mi i svoje autentične stvari!


    Grabovo (Srem)

  8. #8

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Neminovno da je potreban...
    Nazalost retroaktivno ne moze da se primeni...
    Trend lose arhitekture se nastavlja koji je prepusten volji i ukusu "investitora".
    Krucijalni problem lezi u postovanju institucije konkursa.
    Svojevremeno je postojao takav odbor.
    Ne bilo ko u njemu...pravo resenje za konacni izgled je u raznolikoscu misljenja.
    Poruku je izmenio neobarocco, 28.12.2009 u 18:37 Razlog: koLektor

  9. #9

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Lavovi, a? Prošetajte malo do Banatskog Novog Sela, lavovi i orlovi su odavno domaća životinja na ogradama, kineski krov u par ulica svaka druga kuća, a ima jedna sa belim figurama Egipćana ispred kuće jedno 3-4 Egipćana onako oko travnjaka Zatim i kuća obložena pločicama, ali onako šareno kao ćilim i još svašta nešto

    Ne mogu sada ni da se setim svega



  10. #10

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Zabolele me oci od ovih slika
    A lavovi su vrh...pa jos kada im stave povodac (metalni)
    A ja sve cekam u koje li ce boje da bojadishu ovu zgradu koji gledim s' prozora...
    Neki dan sam prosla ulicom....od Naselja prema Detelinari (mislim da je Rashe Radujkova)...lele koji kolorit zgrada....kosa mi se digla....
    Budi pametan i pravi se lud

  11. #11

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Ja volem stare gradjevine.Vojvodina bez njih izgubice dusu.Treba ih obnavljati,treba para ko moze neka uradi i spasi to sto je deo nas.

  12. #12

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Lavovi, a? Prošetajte malo do Banatskog Novog Sela, lavovi i orlovi su odavno domaća životinja na ogradama, kineski krov u par ulica svaka druga kuća, a ima jedna sa belim figurama Egipćana ispred kuće jedno 3-4 Egipćana onako oko travnjaka Zatim i kuća obložena pločicama, ali onako šareno kao ćilim i još svašta nešto

    Ne mogu sada ni da se setim svega

    Ne znam da li je ovo iz B.N. Sela ...... ali gde god da je, oslikava neukus


  13. #13

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    ^Ne bih znao, ali ima tako toga u BNS koliko hoćeš.



  14. #14

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Imam potrebu da pokazem jos samo ovaj "biser arhitekture" , pa vas necu vise plasiti sa ovakvim slikama







  15. #15

    Odgovor: Treba li nam estetski odbor?

    Bila sam skoro u Backom Petrovcu.. Tamo imate utisak da je u svakoj drugoj kuci rodjena Frida Kalo.
    Naravno, nista ne strci i sve je u duhu tradicije.

    Mene je svojevremeno poplasilo ono plavo zdanje u Pap Pavla ulici, vremenom se covek navikne..

    Ima kuca u Zitistu, na glavnom putu, cesto prodjem..
    Aj lavovi, aj fontana i patuljci ali slike ogromnog formata na verandi.. Vidim nema na guglu, moracu to da popravim..

    Kod nas vecina investitora ima svoj "fazon".. Neciji je zuto - plavo, neciji je bordo.. itd.. I oni ga furaju bez obzira kako ce to da se uklopi u okolinu. Zele prepoznatljivost.
    Grad je taj koji bi trebao to da regulise.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Treba mi recept
    Autor SQUAW u forumu Recepti
    Odgovora: 92
    Poslednja poruka: 01.07.2013, 21:41
  2. pa klikn'o sam i sad mi treba HELP..
    Autor yige_gui u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 02.04.2010, 12:06
  3. Treba mi žirant ?
    Autor Neron u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 14.10.2009, 22:22
  4. Treba mi player?
    Autor supermenns u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 19.05.2007, 23:46
  5. Treba mi kroj?
    Autor goldie u forumu Hobi - Uradi sam
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 21.11.2006, 13:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •