Majmun...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 26

Tema: Majmun...

  1. #1

    Majmun...

    Postoji jedan tip čoveka koji svojim ponašanjem podseća na majmuna iz jedne poslovice.Poslovica glasi:''Što se više majmun penje,to se više vidi njegovo dupe''.Osim pojedinca-majmuna,postoje čitave grupe ljudi,zajednice koje su prisvojile ovaj ''majmunski'' lik.Čak i pojedine pojave,naizgled bezlične imaju ''majmunski lik'' .
    Dragi forumaši,šta vi mislite o ovom fenomenu ''majmunskog lika'' i njegovoj sve većoj očiglednosti u trenutku dok se uspinje na vrh,pentra na visine odakle se njegovo dupe najjasnije može videti?Koliko ''majmunolikih'' ljudi,zajednica i situacija prepoznajete?
    Koliko svi mi imamo zajedničko s majmunom iz ove poslovice..?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Majmun...

    Ja sa majmunima nemam nista.
    Moja pokojna mati mi je dala savet koji cu pamtiti dok me bude:
    Sto se vise klanjas, dupe ti se vise vidi.
    Bila sam u situacijama, kada su mi se ove njene reci izmamile iz podsvesti i opomenule me.
    neunistiva zlojebaba!

  3. #3

    Odgovor: Majmun...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Postoji jedan tip čoveka koji svojim ponašanjem podseća na majmuna iz jedne poslovice.Poslovica glasi:''Što se više majmun penje,to se više vidi njegovo dupe''.Osim pojedinca-majmuna,postoje čitave grupe ljudi,zajednice koje su prisvojile ovaj ''majmunski'' lik.Čak i pojedine pojave,naizgled bezlične imaju ''majmunski lik'' .
    Dragi forumaši,šta vi mislite o ovom fenomenu ''majmunskog lika'' i njegovoj sve većoj očiglednosti u trenutku dok se uspinje na vrh,pentra na visine odakle se njegovo dupe najjasnije može videti?Koliko ''majmunolikih'' ljudi,zajednica i situacija prepoznajete?
    Koliko svi mi imamo zajedničko s majmunom iz ove poslovice..?
    Bilo kakvo poredjenje coveka i majmuna je ( u meni poznatim kulturama) apsolutna uvreda. Niti u jednoj od tih kultura koriscenje paralele izmedju
    majmuna i coveka (kao recimo "oponasas drugog kao majmun"/"monkey see,
    monkey do") nije pozitivan stav prema osobi kojoj se ta poredjenja upucuju.
    Da li bi bila ljubazna da nam kazes u kojim to civilizovanim zajednicama postoji fenomen "majmunskog lika".
    Mislim da se vrlo dobro zna kako se u zivotinjskom svetu zivotinje nadju na
    vrhu njihove vrste u njihovim zajednicama, u kojoj se ljudskoj zajednici tako dolazi na vrh ?

    jupiter

  4. #4

    Odgovor: Majmun...

    Bilo kakvo poredjenje coveka i majmuna je ( u meni poznatim kulturama) apsolutna uvreda. Niti u jednoj od tih kultura koriscenje paralele izmedju
    majmuna i coveka (kao recimo "oponasas drugog kao majmun"/"monkey see,
    monkey do") nije pozitivan stav prema osobi kojoj se ta poredjenja upucuju.
    Da li bi bila ljubazna da nam kazes u kojim to civilizovanim zajednicama postoji fenomen "majmunskog lika".
    Mislim da se vrlo dobro zna kako se u zivotinjskom svetu zivotinje nadju na
    vrhu njihove vrste u njihovim zajednicama, u kojoj se ljudskoj zajednici tako dolazi na vrh ?

    jupiter
    Aj pročitaj ponovo šta piše dole pa probaj da skapiraš poređenja,upotrebi malo vijuge i skapiraćeš šta je htela da kaže

  5. #5

    Odgovor: Majmun...

    DžuPiteru,
    ne radi se uopšte o ''majmunolikom čoveku'',već o metaforičnom,prenesenom značenju preuzetom iz jedne,stare poslovice.
    Ne govorim ja o čoveku majmunskog lica,već time želim da poistovetim ljude nosioce negativnih osobina sa ''majmunom'' iz poslovice.Majmun iz poslovice je simbol za čitav niz negativnih postupaka,sizuacija koje se proizvode tim postucima.Majmun iz poslovice je nosioc ljudskih mana koje sa uzdizanjem takvih ljudi(na bilo koji način) postaju sve očiglednije,baš kao i majmunsko dupe do se ovaj vere uz drvo.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  6. #6

    Odgovor: Majmun...

    A?

    A gde piše to da je majmun simbol negativnih postupaka?
    U kojoj to poslovici piše?
    Koji je to citat?
    Koji je to autor?
    Ko je napisao tu poslovicu?

    Kohili, niste mi odgovorili na pitanje?
    Gde to piše?
    I ko u to još veruje?
    Ko još veruje u tamo neke poslovice?


  7. #7

    Odgovor: Majmun...

    ser-gogsy,
    kao što rekoh,moramo povesti računa o semantici,značenju reči.
    Poslovice niko ne ''piše''.Ne postoji autor poslovica.One su stvorene filtriranjem mudrosti jedne zajednice kroz dugačak vremenski period.
    Inače,ova poslovica je došla do mene preko maloazijskih Grka.Uzgred,oni su nam dosta slični.I jako mare za poslovice.I jako su mudri jer su uspeli da prežive pogrome u Smirni koja je postala Izmir,jer su,iako rasejani posle egzodusa,nastavili da traju baš kroz te poslovice.Nisu zaboravili ko su i odakle su.

    ser-gogsy,
    nikada se nemojte inatiti sa jednom ženom oko ovakvih pitanja jer bi mogla pomisliti da ste u nju potajno zaljubljeni...

    I onda,još jedna poslovica:Riba i ptica se mogu voleti,ali gde će saviti svoje gnezdo?...sad,razumete ko su riba i ptica...mislim,onako potajno...
    Poruku je izmenio kohili, 14.11.2008 u 01:13 Razlog: slovce
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  8. #8

    Odgovor: Majmun...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    ser-gogsy,
    Poslovice niko ne ''piše''.Ne postoji autor poslovica.One su stvorene filtriranjem mudrosti jedne zajednice kroz dugačak vremenski period.

    Aha.
    Dakle veruješ u zajednicu koja kroz mudrost stvara poslovice, i koje se posle same ispisuju na papir! A u Boga što stvara sve živo, ne veruješ?

    Baš lepa kompezacija.

    kohili :
    ser-gogsy,
    nikada se nemojte inatiti sa jednom ženom oko ovakvih pitanja jer bi mogla pomisliti da ste u nju potajno zaljubljeni...
    Ko se inati?
    Samo ti slikovito slikam--> kako imaš dvostruke kriterijume ....Ne prožimaš/ne shvataš suštinu Božije reči u Bibliji, a shvataš/izmedju redova čitaš poslovicu o majmunu i jegovoj zadnjici .... aaahhhh ....

    ...Zaljubljenost je isto što i narkotik.....Istinska ljubav je ono čemu težim ...

    kohili :
    I onda,još jedna poslovica:Riba i ptica se mogu voleti,ali gde će saviti svoje gnezdo?...sad,razumete ko su riba i ptica...mislim,onako potajno...


    Riba i ptica se nikako ne mogu voleti, jer je riba hrana ptici.....složićeš se.....onako potajno

  9. #9

    Odgovor: Majmun...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    DžuPiteru,
    ne radi se uopšte o ''majmunolikom čoveku'',već o metaforičnom,prenesenom značenju preuzetom iz jedne,stare poslovice.
    Ne govorim ja o čoveku majmunskog lica,već time želim da poistovetim ljude nosioce negativnih osobina sa ''majmunom'' iz poslovice.Majmun iz poslovice je simbol za čitav niz negativnih postupaka,sizuacija koje se proizvode tim postucima.Majmun iz poslovice je nosioc ljudskih mana koje sa uzdizanjem takvih ljudi(na bilo koji način) postaju sve očiglednije,baš kao i majmunsko dupe do se ovaj vere uz drvo.
    ...ajde sto mi se dira rasa...ali sada se sprda i sa nasim fizickim osobinama...mislim...ko je ovde majmun?...
    ...hell ain't a bad place to be......

  10. #10

    Odgovor: Majmun...

    Opet je semantika ono što Vam fali..
    Nisam napisala kako se poslovice same od sebe ispisuju na papir.To je Vaša interpretacija moga teksta u kome se tako nešto uopšte ne spominje.Poslovice,ser_gogsy,se prenose usmenim putem,a beleže ih ljudi koji žele da ih sačuvaju od zaborava.
    Uopšte niste dobar sagovornik kada ne prepisujete sa ''tube-a'',vikipedije..kada sami pokušavate da odgovorite na temu.
    Biblija nije iznad drugih knjiga,pa prema tome ne postoji ''dvostruki kriterijum'' u odnosu čitanja iste i shvatanja poslovice o majmunu i njegovom dupetu.

    I opet semantika:kažete-''ne prožimaš/ne shvataš suštinu Božijih reči...''.
    Kako ja mogu da prožimam suštinu božijih reči?Ono što je izgovoreno,pretpostavlja se u prošlosti,bez mog postojanja,ne može biti prožeto mnome...

    A riba i ptica su u prenesnom značenju dvoje ljudi toliko različitih osobina,da je im je nemoguće da žive zajedno u svetu koje jednu takvu zajednicu ne prihvata.Riba i ptica ne mogu da saviju gnezdo ni kod ''riba'',ni kod 'ptica''.

    Da,ljubav je narkotik,zato Vi samo nastavite da se inatite sa mnom.Sve više i više sam uverena da je moja tvrdnja o prikrivenom ljubavnom žaru na ovoj temi prilično aktuelna.

    Još jedan dodatak o poslovici o majmunu i njegovom dupetu:ono je očigledno svim ljudima ispod drveta,osim majmuna.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  11. #11

    Odgovor: Majmun...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Opet je semantika ono što Vam fali...
    Evo primera, kako i kome fali semantika-->
    1) Ti kažeš-->dupe
    Ja kažem--> zadnjica

    2) Tvoja semantika je -->da su poslovice o majmunima, ribama i pticama istinite reči, na osnovu kojih iznosimo zaključak o istinitosti sveta!
    Moja semantika je--> Da su Sveta Pisma, Biblija i Božija Reč, istinite reči, na osnovu kojih iznosimo zaključak o istinitosti sveta!

    Primečuješ li oooGroooooomU razliku?

    kohilili :
    Biblija nije iznad drugih knjiga,pa prema tome ne postoji ''dvostruki kriterijum'' u odnosu čitanja iste i shvatanja poslovice o majmunu i njegovom dupetu.
    Ajde da prihvatimo(po tebi) da je tako.
    Da li svaka knjiga ima svoj početak, kraj, radnju-fabulu- i suštinu(šta je pisac hteo da kaže) ?
    Zbog čega bi Biblija bila drugačija?

    ČitaaaaaaaaJ

    Pitanje: Šta ili koja je suština - (šta je pisac želeo da kaže) - Biblije?

    kohili :
    Da,ljubav je narkotik
    Jel to opet semantika na delu?

    Nisam rekao da je ljubav narkotik, nego zaljubljenost! A slepa zaljubljenost je teži oblik narkomanije...

    Ende.

  12. #12

    Odgovor: Majmun...

    Izvinjavam se ako sam upala u sred udvaranja, možda zasmeta, ali možda i doprinese dramatici...
    E sad... Ja sam od onih koji ne veruju ni u Bibliju, a i prema poslovicama imam distancu, s tim da sve to umem da ispoštujem, makar toliko da pokažem zainteresovanost, da ostanem otvorena za mogućnost da izmenim svoj stav ukoliko me neki argumenti poklope ili otklope, da u diskusiju unesem svoju sklonost ka detaljisanju (koja ume da iznervira, ali može da doprinese bar otvaranju nekih pitanja)...

    Majmun u ovoj poslovici nije slučajno izabran. On već u startu asocira na biće kojem malo nedostaje da bi mogao biti čovek. Zato su nam majmuni uvek posebno zanimljivi za posmatranje, jer upravo su odraz one vrste ponašanja koja se, među nama ljudima, vrlo jasno naziva "majmunisanje".
    Jasno mi je zašto ser_gogsy odbija da se poistoveti sa ovom poslovicom, to je uslovni refleks... Čim se pomene Darvin ili majmun... Daleko bilo, je li?
    Ali ser_gogsy, kohili je u pravu. Verovanje u poslovice je verovanje u ljudskost, u njima se najčešće pominju ljudske osobine i posledice u vezi sa njima. One možda umeju da zazvuče kao neka proročanstva ili izvesnost da će ko drugom jamu kopa obavezno upasti u nju... Ali verovanje u njih ipak nema veze sa religijom. Nisu posledice vezane za Božije kazne, nagrade i odluke, nego se radi o uzročno-posledičnim vezama koje ljudsko ponašanje po sebi proizvodi i donosi. Dugogodišnjom amaterskom statistikom se došlo do pretpostavki o nekoj izvesnosti, pa je to dovoljno da se bar zamislimo pre nego što započnemo kopanje neke jame... Bar ja to tako vidim...
    A što se ove konkretne poslovice tiče, uloga majmuna je tačna, jer je slikovita. Nije ni svaka životinja dovoljno majmunasta da bi metafora proradila. Neko ko krene da se uspinje mora imati crveno dupe kao predispoziciju da bi efekti bili tako evidentni. Drugačije bi sve zvučalo da se radi o orlu, zar ne?
    Nekome je mesto na visinama. Njegova "uzvišenost" i izgled nam pri tom ne smetaju, umemo da im se zadivimo, da se složomo, da kažemo "bravo"... A neki tamo gore jednostavno ne pripadaju, izgledaju smešno, nakaradno, bodu nam oči svojim crvenim dupetom, pa nam je prosto neprijatno i u njihovo ime, iako se njih samih to ne dotiče...
    Mislim da se visina ne treba kloniti. Samo je važno znati da li za gore imamo spremna krila ili samo volju i crveno dupe...
    Vrag odneo šnalu...

  13. #13
    Citat Uprolazu kaže: Pogledaj poruku
    Aj pročitaj ponovo šta piše dole pa probaj da skapiraš poređenja,upotrebi malo vijuge i skapiraćeš šta je htela da kaže
    Ja ne govorim ljudima sta da rade, ali ako pazljivo procitas sta sam ja napisao,
    mozda bi mogao da skapiras, da sam ja vrlo dobro razumao sta je k rekla.
    Evo ja cu ti ponoviti ;
    Bilo koje poredjenje coveka i majmuna nije pozitivan stav.
    Covek nije zivotinja, bez obzira koliko to religija zvana "evolucija" pokusava
    da porekne.


    jupiter

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    DžuPiteru,
    ne radi se uopšte o ''majmunolikom čoveku'',već o metaforičnom,prenesenom značenju preuzetom iz jedne,stare poslovice.
    Ne govorim ja o čoveku majmunskog lica,već time želim da poistovetim ljude nosioce negativnih osobina sa ''majmunom'' iz poslovice.Majmun iz poslovice je simbol za čitav niz negativnih postupaka,sizuacija koje se proizvode tim postucima.Majmun iz poslovice je nosioc ljudskih mana koje sa uzdizanjem takvih ljudi(na bilo koji način) postaju sve očiglednije,baš kao i majmunsko dupe do se ovaj vere uz drvo.
    Stvar je u tome da su takozvane "negativne osobine" relativan pojam,
    mi nemamo pravo da sudimo drugog coveka, posto ne bi voleli da nas drugi covek sudi.
    Mozda nikad nisi cula za izreku "radi drugima ono sto bi voleo/la da drugi tebi rade".
    U nasem sistemu zivota postoji krivicni zakon, a ne moralni zakon.
    Rec 'mana' je apsolutna iluzija, postoji samo vrlina i nedostatak vrlina, koji nemoze biti okarakterisan kao "mana".
    Ako ti nisi hrabra, ja nemogu da kazem da ti imas manu, posto ti nemoras
    da posedujes vrline, da bi zivela.

    jupiter
    Poruku je izmenio Mish, 12.05.2010 u 01:10 Razlog: uzastopne poruke

  14. #14

    Odgovor: Majmun...

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Bilo koje poredjenje coveka i majmuna nije pozitivan stav.
    Covek nije zivotinja, bez obzira koliko to religija zvana "evolucija" pokusava
    da porekne.
    jupiter
    Poredjenje čoveka sa životinjama je vrlo primenjen način da se kroz metafore polemiše o ljudskim osobinama. Brojne poslovice, a naravno i basne, su očigledan primer. Uglavnom to posle bude jasno i maloj deci...
    Imaš li ti problem samo s tim da se čovek poredi sa majmunom? Kad se poredi sa cvrčkom, mravom, guskom (lavom, vevericom, žabom ), da li je to ok?

    Ne mogu da se otmem potrebi da...
    Naš'o majmun stari
    ogledalo neko,
    pa pogled'o sebe
    i ozbiljno rek'o:
    ...
    gle kako je smešan
    gle kako je dlakav
    baš ti Bože hvala
    što ja nisam takav
    Vrag odneo šnalu...

  15. #15

    Odgovor: Majmun...

    Lično sam donekle iznenađen koliko ima crvenih guzica. Više ih je nego što sam očekivao.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •