Majmun... - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 26 od ukupno 26

Tema: Majmun...

  1. #16

    Odgovor: Majmun...

    ser_gogsy,
    nepostoji moja,ili Vaša semantika.Sa druge strane,hajde da Vam spominjem postojanje sinonima.Sinonimi su različite reči istog značenja.Prema tome dupe i stražnjica znače jedno to isto,njima se označava ista stvar.
    Navedena poslovica,kao uostalom i sve ostale poslovice,ne bavi se ''zaključkom o istinitosti sveta'',već jednom od mnogih mogućnosti rešavanja ljudskih problem,nedoumica itd.Poslovice nam nude jedan od mogućih pogleda na problem o kome slikovito govori,a nikako nam ne nudi konačno rešenje.
    Majmun je jedan od ''najzodnijih za upotrebu'' likova,kada su ''preslikavanja'' ljudskih osobina u pitanju.Kod Ezopa,on je lakomislen,proždrljiv,brbljivac...Samo,treba malo strpljenja da čovek shvati kako su u pitanju prenesena značenja,a ne vređanja verskih osećanja.

    Da,zaista,rekli ste ''zaljubljenost'',a ne ''ljubav''.Nije u pitanju semantika,već žurba kojom sam odgovorila na ovu temu.Možda me je ''opio'' i Vaš ton?Opijum....znate onu devizu koja je kružila polovinom planete?...
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #17

    Odgovor: Majmun...

    Majmun...

    Nikad nisam tako dozivljavao ljude... Mislim, ima majmuna medju nama dosta, ali same ljude ne dozivljavam kao sto to poslovica spomene...

    Ako je penjanje navise zapravo eksponiranje, izlazak iz sivila mase, bilo u manjem ili vecem drustvu, slazem se, ko nema od sebe sta da pokaze a pokaze malo vise od potrebnog (jer ne oseca se nekada granica), da vidi se njegov jad i beda...

    Ali ljudi jesmo zato da bi bili tolerantni, pa mozemo da im i oprostimo, ako se samo pokazuju ali ne gadjaju nas ``bananama``, zar ne?
    Poruku je izmenio biterlemon, 15.11.2008 u 21:37
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #18

    Odgovor: Majmun...

    ...ja sam majmun koji voli da deli banane...

  4. #19

    Odgovor: Majmun...

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Poredjenje čoveka sa životinjama je vrlo primenjen način da se kroz metafore polemiše o ljudskim osobinama. Brojne poslovice, a naravno i basne, su očigledan primer. Uglavnom to posle bude jasno i maloj deci...
    Vrlo primenjen....Ali, da li je i ispravan?
    Nazivati i porediti ljude sa majmunima, konjima, kravama, psima, svinjama i ostalim nedužnim životinjama je uobičajena praksa, i nešto što se podrazumeva....I da, to ide još od malih nogu--> Kada roditelj vaspitava dete, pa kaže: "vidi, prljav si ko svinja" , "ne laj" , "ne majmuniši se, tele jedno"...A onda se i roditelji medjusobom odazivaju na --> konjino , kravo, kokoško....itd....

    Nije ni čudo posle, naći majmuna i njegovu zadnjicu u poslovici.....mudrost je to....

    kohili :
    ser_gogsy,
    nepostoji moja,ili Vaša semantika.Sa druge strane,hajde da Vam spominjem postojanje sinonima.Sinonimi su različite reči....
    Nemoj biti tako stroga

    kohili :
    Majmun je jedan od ''najzodnijih za upotrebu'' likova,kada su ''preslikavanja'' ljudskih osobina u pitanju
    A ko pita majmuna?

    Poslovica koju si pomenula nema veze s vezom!
    Čovek koji se beskrupulozno penje drvetom ka vrhu, gazeći preko leševa, može se preslikavati/uporedjivati sa grabljivim vucima, otrovnim zmijama, lukavim lijama, itd.....a nikako s majmunima!
    Majmunima se uporedjuju ljudi koji vole da se majmunišu! I takvi majmunčići su potpuno bezopasni....i deca ih vole, jer ih zasmejavaju i čine sretnima
    I nikakva crvena zadnjica se tu ne vidi.....

    izabelitta :
    Jasno mi je zašto ser_gogsy odbija da se poistoveti sa ovom poslovicom, to je uslovni refleks..
    Naravno da se ne poistovećujem sa vucima i otrovnim zmijama.....Ali ponekad, kada sam u društvu onih malih andjela, majmunisanje je uživanje ....

  5. #20

    Odgovor: Majmun...

    Evo još jedne priče o majmunu:jednom je lav bio odlučio da se odrekne prestola,jer je smatrao svoje dužnosti prevelikim.Životinje su tada odlučile da izaberu sebi novog kralja.Nikako nisu mogle da se dogovore ko bi mogao biti sledeći suveren njihovog carstva.A onda,jedna od njih se dosetila:neka svaka životinja proba krunu,pa ona kojoj najbolj pristaje,neka postane kralj....elem,izbor je spao na majmuna.Njemu je kruna savršeno stajala na glavi...ali onda je počeo sa svojim neozbiljnim ponašanjem,uzverao se uz drvo(podrazumeva se kako se dupe videlo) njihao na lijanama...jednom rečju,obrukao je svoje podanike.Čuvši o ovoj ''bedi'',vratio se lav i pojeo ga...
    Ovo je napisao Ezop.Čovek koji je postojao kao rob,ali bio pametniji od svojih gospodara.
    I da,poslovica ima veze upravo sa ljudskim osobinama.To poređenje čoveka sa životinjama je star način da se ljudima ukaže na njihove osobine.
    I naravno,mudrost je to.Mudrost je to,ser_gogsy,a crpimo je iz naše prošlosti ,ili iz prošlosti drugih naroda.Nije ni najmanje mudro ismevati poslovice koje su deo helenizma recimo,a deo helenizma je i jezik Novog Zaveta,zar ne?
    Ovo je tema o ljudima koji se penjući se sve više i više,pokazuju svoje negativne osobine.Nije tema o religiji.Jedino ako kroz dotičnu poslovicu ne razmotrimo i slučaj ''lažnih vernika'',sveštenika karijeriste sa molitvenicima u rukama i slično.
    Ovaj ''majmun'' bio je rezervisan za pojave iz našeg društva.Vi pokušavate da temu prisvojite,da od nje napravite ''one man show''.

    ''Όσο πιο πολύ ανεβαίνει η μαϊμού,τόσο πιο πολύ φέναιται ο κώλος της'',ovo je poslovica u originalu.Možda je to uvreda i za ovaj jezik kojim je pisao sv.Pavle?Na kome se obraćao?
    Poruku je izmenio kohili, 16.11.2008 u 00:39 Razlog: slovcad
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  6. #21

    Odgovor: Majmun...

    Kohili
    Čika Ezop je bio jedan sjajan lik, koji je izmedju ostalog pisao priče/basne za malu decu.
    I da bi deci dočarao neke životne situacije i čovekove osobine, koristio je životinje kao živopisne likove.
    Dakle, radi se o pričama za malu decu!
    A moa ovde više nismo mala deca. Složićeš se.

    A evo i nekoliko Ezopovih basni i poučnih priča, da ne ispadne kako je čika Ezop piso samo o majmunima-->

    STARAC I SMRT


    Starac jednom naseče u planini drva i podigne ih na pleća.
    Kad je već natovaren prevalio dug put, umoran skine drva i stane dozivati smrt. Budući da je smrt odmah pristupila i pitala ga razlog zašto je zove, starac reče: "Da to breme podigneš i naprtiš mi ga."

    Ovaj kolebljiv starac verno opisuje ličnost pravog neodgovornog prevrtljivca. Da sam ja Smrt, odmah bi mu rekao da se s takvim stvarima nije za šaliti, jer život vredi više od preteškog bremena na plećima. On se toga setio malo prekasno, ali lukav odgovor sve je spasao.
    Draži mu je život, bez obzira na stotinu drveća na njegovim leđima, bez obzira na blisko suočavanje sa smrti. Jer bolje je osećati, pa makar i bol, i nadatiti se da će ta bol i prestati, nego prazno ležati u blatnoj raci u zatvorenom crnom kovčegu i tražiti dušu koja izgubljeno luta nebeskim prostranstvima tražeći mir, spokoj, i jedan osećaj koji se stvara samo kad čovek umre sretan, sa saznanjem da je život poživio u potpunosti. . .

    ZID I EKSER


    Zid, koji je ekser silom kidao, počne vikati: "Što me trgaš, iako ništa zlo nisam učinio." Ekser mu tada kaže: "Nisam ja za to kriv, nego onaj koji me otpozadi žestoko udara."

    Baš kao i u stvarnom životu, sloboda čovekova razmišljanja i postupaka je ograničena. Zid nije ništa skrivio ekseru, no ovaj ga opet kida, ekser ni kriv ni dužan biva udaran, no čovek ga ipak pribija - možda i on to radi predvodjen nekim? Često moramo povrediti nekoga ili okriviti ga samo da bi spasili vlastitu kožu i osvetlili obraz, ponekad smo čak i u pravu.
    Sve se to odvija po nekom planu - niko nije slobodan i sretan, niko nije podređen sam sebi - uvek je tu neko drugi da ga hladnim postupkom, bez ikakvog razloga, spusti na zemlju. No to postaje naša surova svakodnevnica, a mi se štitimo izvesnom dozom imunosti prema stradanjima bez razloga i značaja......

    Dakle, mani se majmuna, jer ima toliko lepših i zanimljivijih čika Ezopovih basni i priča!


  7. #22

    Odgovor: Majmun...

    Jednom su zivotinje odlucile da izaberu kralja.
    Odlucile su da kraljem proglase psa, on je mudar, odan, i jak.
    Krunisali su psa, ali je pas bio jako gladan.
    Kada je doslo vreme vecere, zivotinje su pocele da donose na tacnama jelo.
    Pas je bio toliko gladan da nije vise mogao da izdrzi, skocio je sa prestola, dojurio do prve tacne, i izbivsi iz ruke posluzioca, srusio je svu hranu na zemlju i poceo je da jede.
    Verovatno joj je i kruna pala sa glave, usput.
    Zivotinje su sa nevericom gledale kakav je to njihov kralj.

    /narodna prica Africkog porekla/



    Zivotinje su takve, kakve su, ali zasto im delimo ljudske osobine?

    Ono sto me jako iritira medju ljudima uopste, su ljudi koji nisu spremni da uzmu inicijativu, jer se plase da ce im se videti gooza, pa se radije skrivaju u masi, praveci se vaznim time da verbalnim zalaganjem osudjuju (ismevaju) one koji su na bilo koji nacin eksponirani. Nisu li bas moral i etika sredstva, kojim se majmun ``regulise``? Nije li majmun upravo takav, kakvim ga mi cinimo?
    Zar se majmun ne majmunise iz unutrasnje potrebe da bude priznat od strane mase? Zar nije upravo siva masa ta koja ima nezajazljivu potrebu za cirkusom i majmunima?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #23

    Odgovor: Majmun...

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Poredjenje čoveka sa životinjama je vrlo primenjen način da se kroz metafore polemiše o ljudskim osobinama. Brojne poslovice, a naravno i basne, su očigledan primer. Uglavnom to posle bude jasno i maloj deci...
    Imaš li ti problem samo s tim da se čovek poredi sa majmunom? Kad se poredi sa cvrčkom, mravom, guskom (lavom, vevericom, žabom ), da li je to ok?

    Ne mogu da se otmem potrebi da...
    Naš'o majmun stari
    ogledalo neko,
    pa pogled'o sebe
    i ozbiljno rek'o:
    ...
    gle kako je smešan
    gle kako je dlakav
    baš ti Bože hvala
    što ja nisam takav
    Za ljude koji veruju u religiju koja se zove evolucija, poredjenje sa inferiornim, ili superiornim zivotinjama je super, za istinu, poredjenje coveka i zivotinje
    je apsolutna laz.
    Covek je vrsta koja ima moc nad svim zivotinjama. Tako da poredjenje coveka i zivotinje nemoze da bude istina.
    Problemi ne postoje, postoje samo situacije, i ovo je samo situacija u kojoj sam pokusao da objasnim sta je realnost.
    Kao sto vidis nikoga ne zaustavljam u poredjenju coveka sa bilo kojom zivotinjom.

    jupiter

  9. #24

    Odgovor: Majmun...

    Kakva tema..! Ja bih nesto na ovu pricu ....mozda sa drugog aspekta...

    Zivotinje nam nisu sabraca,nisu nam podredjene...one su druge nacije,uhvacene zajedno sa nama u mrezu zivota i vremena...
    Henri Beston...


    Verovatno je svima poznata cinjenica,koliko su sva ziva bica srodna...Valjda mnogi od nas znaju da ljudi imaju vise od polovine istih gena kao i gliste i vocne musice..a gotovo sve iste gene kao simpanze...
    Ipak to nas ne sprecava da nabadamo gliste na udice ,niti da testiramo lekove na simpanzama...I naravno u tome nema niceg cudnog,posto nam je danas jasno kako tretiramo jedni druge..pored gasnih komora,rasizma,ratova i drugih hobija,pa kakve sanse onda imaju majmuni ili krave,recimo..?

    E,sada mi govorimo o majmunima.. koji su vec dugo satanizovani i kroz filmove i u knjizevnosti,a njihova slicnost sa nama ne uzima se kao dokaz srodnosti,vec kao nacin simbolizovanja navodne bestijalnosti u nama...(Zato kada dr.Dzekil ispije svoj napitak,otkriva svoje mitsko primitivno nasledje...ruke mu odlakave,obrve podivljaju,zubi se povecaju..on postaje jezivi covek gorila...)

    Ako majmuni nisu prikazivani kao nasilni,onda su prikazivani kao glupi,sto je olicenje u veranju po drvecu,ceskanju ispod pazuha i neartikulisanim glasovima...

    Ako nekome kazemo da je majmun,nanecemo mu uvredu...ali majmuni su inteligentni,radoznali,osecajni,drustveni,i sposobni su da pate i tuguju koliko i mi,i to sa svecanom lepotom i dostojanstvom koja nas podseca na Sopenhaurove reci da ''postoji nesto u cemu zivotinje pokazuju vise istinske mudrosti u poredjenju sa nama-mislim na njihovo mirno,spokojno uzivanje u sadasnjem trenutku''...

    Ljudska istorija sa zivotinjama je bedna.''Mi smo porobili ostatak zivih bica'',pisao je Ing,i''tretiramo nase pernate i krznene daleke rodjake toliko lose da bi oni ,izvan svake sumnje,kada bi mogli da izmisle religiju,predstavili djavola u ljudskom obliku''.

    Neki smatraju da postoje mnogo znacajnija pitanja od tog sentimentalnog mazenja i pazenja zivotinja.Moze biti.Pa ipak,covekov integritet upravo je na najvecoj probi onda kada ima vlast nad nemustim bicem....a put od cupanja krila muvama do cinjenja zlocina protiv humanosti nije sasvim zaobilazan...

    U svojoj knjizi projekat-veliki majmun,,objavljenoj pre nekoliko godina, Paolo Kavaljeri i Piter Singer uputili su molbu covecanstvu da ''primi nase srodnike velike majmune-simpanze,gorile i oragutane -u istu moralnu zajednicu,kojoj i mi pripadamo,i da im tako damo pravo na zivot,slobodu,kao i zastitu od mucenja -narocito od onog kojem ih podvrgavamo u ime naucnih istrazivanja''.

    Toro je napisao:''Ne sumnjam da je sudbina ljudske rase ,kako postepeno bude napredovala,da prestane da jede zivotinje,izvesno kao sto su i divlja plemena prestala da jedu jedni druge''....(recimo u Koreji jedu majmune...)...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  10. #25

    Odgovor: Majmun...

    Biti covek ili majmun ima razlike evo zasto:
    Majmun ne brine o tome da li treba da plati struju,grejanje,telefon
    Majmun nema sefove koji mu naredjuju
    On ima drvo na koje moze da se popne,sakrije ali covek takvo mesto nema.
    Covek je u prednosti jer ima internet,telefon,auto...a da li su to prednosti?Ne bi rekao

    Zakljucujem da je mnogo bolje biti majmun i da evolucija je zestoko pogresila u njenom toku.

  11. #26

    Odgovor: Majmun...

    Svi smo mi majmnmuni prema toj poslovici,jer vecina ne shvata da uspeh i pad nepostoje ,zbog toga sto nema na ovom svetu najnajnajboljeg,a isto tako najgoreg,kako onda uspesniji i manje uspesniji moze postojati,e zato smo majmuni iz te poslovice,jurcamo da uhvatimo vetar.
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •