Kako biti dobar? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 23 od ukupno 23
  1. #16

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    U jednoj od svojih knjiga,Nik Hornbi se bavi ispitivanjem granica ljudske dobrote.Koliko čovek zaista može biti dobar?Koliko može od sebe da sakriva zlo koje sam čini,ili da ga potiskuje zarad navodne dobrote?
    Postoje trenuci u kojima čovek čini zlo;ono pravo,istinsko zlo.Ali,ne čini ga iz nekog''vidljivog'',očiglednog razloga,već zbog toga što mu se ukazala prilika za to,jer je uvideo šansu da iz sebe izbaci ono sa čim živi i čije postojanje ne želi da prizna.
    Koliko samo malih,ali gnusnih,svakodnevnih zala počinimo prema bližnjima,a da ni sami nismo sigurni zbog čega?
    Koliko puta okrivimo nekoga u sebi zbog nečega samo nama važnog,a zatim mu ''sudimo'',''presudimo'' i izvršimo ''egzekuciju''?I sve to onako u mislima,podmuklo gledajući objekat trenutne,nezaustavljive mržnje zbog možda jedne pocepane čarape,glasnog smeha,ili neslaganja oko sitnica do sutra već zaboravljenih.
    Kako biti dobar?
    Kako prevazići sopstvenu sitničavost u ocenjivanju drugih?
    Kako izbeći sitne,svakodnevne pakosti na koje smo se privikli?
    Zaista,kako biti dobar kada apsolutne dobrote kojom bismo hteli da se okitimo nema,a zavist i netrpeljivost nam se ''petljaju'' uvek iznova u naš poduhvat da postanemo ''dobri''?
    Sta znaci biti dobar ?

    jewpiter

  2. #17

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Jako tesko.... evo recimo ja sam se trudio da budem dobar..... ali dzabe. Sto sam bio bolji to je osoba X bila gora prema meni. I sad ce posledice biti mnogo vece nego da sam bio umeren.... ni dobar ni los. Uvek te neko povredi ....

  3. #18

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Mozda je najjednostavniji odgovor na ovo pitanje: Ne cini drugima ono sto ne bi voleo da tebi neko ucini....

    Nakon te recenice moze da ide razrada na hiljade strana, al za mene se sve negde vrti oko toga....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  4. #19

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Sta znaci biti dobar ?

    jewpiter
    Slažem se s pitanjem.

    Biti dobar se često izjednačava sa pojmom biti poslušan.
    Dobar može da znači sredinu između lošeg i vrhunskog, što bi značilo neku osrednjost.
    Dobro je suprotnost od zla u arhaičnom smislu, jer su ti antipodi skoro neprepoznatljivi u životu kao isključivi. Ok, može se jako dobro razlikovati dobro delo od nedela, ali ne znam da postoji apsolutno dobar ili apsolutno loš čovek. Tu se krije i utešna varka da smo dobri ako ne činimo zlo.

    Ja dobrotu doživljavam kao vrlo usmerenu pozitivnu energiju i kao empatiju u njenom praktičnom obliku. Nije dobar onaj koji uzdiše milosrdno "avaj", nego onaj koji nešto pozitivno učini za sebe ili za drugoga.
    Mnogo je licemerja, mnogo nabeđenih dobrih ljudi koji izigravaju da na leđima nose weldshmerz, a ne mrdnu prstom ni za sebe same.
    Dobri ljudi su vredni. Oni dokaze o svojoj dobroti učine, naprave, kažu.
    Sve drugo je osrednje i loše.
    Nedela su zlo.
    Vrag odneo šnalu...

  5. #20

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Citat Alexander 37 kaže: Pogledaj poruku
    Jako tesko.... evo recimo ja sam se trudio da budem dobar..... ali dzabe. Sto sam bio bolji to je osoba X bila gora prema meni. I sad ce posledice biti mnogo vece nego da sam bio umeren.... ni dobar ni los. Uvek te neko povredi ....
    Ista situacija samnom,trudis se trudis,ali uzalud je sve na kraju se osecas kao najveca budalamalo ljudi ceni neciju dobrotu,i uglavnom je iskoristi

  6. #21

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Kaže ona narodna 'dobar i lud su braća'

    Od svega što sam dole pročitao,sa Izabelitom moram da se složim...a ostalo,manje-više

    Elem,jedna je činjenica-idealizovati sebe kao dobru osobu,i uopšteno dobrotu je previše glupo,znači dobar si kad se trudiš da sve oko tebe i u dodiru sa tobom bude u kakvom takvom redu(naravno,ovim ne mislim da se petlja u nečije živote itd...),i naravno,moraš prvo da budeš dobar prema sebi,pa ćeš onda lako i prema drugima...

    A što se tiče onih koji konstantno se nešto trude da budu dobri samo ću reći da što je čovek bolji,to na kraju veći magarac ispadne...a i svet ne voli ''dobre i savršene'',jer po tome ispada da je on loš,i samim tim ih brzo sažvaće,ispljune i napravi samo neke depresivce razočarane u život od njih pretežno(a sad je'l to dobro?)...

    Po meni ipak,treba znati živeti i to je sve,treba se znati postaviti prema drugima i svetu oko sebe,što u principu i jeste najteže.

  7. #22

    Odgovor: Kako biti dobar?



    Sada zaista ne znam ko je dobar, zašto je dobar,
    zašto nije dobar, da li je ovo što pišem dobro,
    da li je dobro - suprotno od lošeg...

    Mnogo puta uporebljena reč: ''dobar'', u početnom postu,
    mi prave kreativni nered u glavi.

    Ne znam odgovor ni na jedno pitanje.
    To nije dobro.

    Dobro je što živim u uverenju da u svakome od nas ima dobrote, i to ne malo. Ne mislim da je to iluzija.

    Čak i ono što nije dobro, koje je protutnjalo kroz moj život,
    narušilo mi ravnotežu,
    učinilo je da spoznam, upoznam, shvatim
    neke stvari, neke ljude, svakodnevne pojave...

    Sve je dobro. Dok se ne pokaže kao drugačije
    (pod uslovom da se pokaže).

    Trebalo bi biti zahvalan, i za manje dobro -
    jer nam se i na taj način širi vidokrug,
    zatvaramo krugove,
    otvaramo nove -
    živimo - jenostavno rečeno.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  8. #23

    Odgovor: Kako biti dobar?

    Lako...ne uputi nikome ni lošu misao...

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Kako znate da li je dobar u krevetu?
    Autor Najgora u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 88
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:38
  2. Kako prepoznate dobar film?
    Autor SQUAW u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 14:46
  3. Da li ste dobar muz?
    Autor tipka u forumu Muška kafana
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 28.07.2009, 22:00
  4. Dobar, loš, zao
    Autor Buba Erdeljan u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 21.11.2008, 17:17
  5. CKM: KNOW HOW - Kako biti sovinista!
    Autor HLEBmaster u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 03.10.2007, 03:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •