Digitalna fotografija - Strana 3
Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 77
  1. #31

    Odgovor: Digitalna fotografija

    Ja uopšte nisam protivnik obrade, sa malo korekcije gama, osvetljenosti, kontrasta, fotografija može dobiti dosta na kvalitetu a da ne bude "izveštačena". Ja sam od nekih fotki u uslovima smanjene svetlosti uspeo da izvučem sasvim ok fotku. Npr prolaz, haustor, tunel... nemam pri ruci neku sirovu i onu obrađenu da ostavim poređenja radi. Evo maznuo sam jednu sa neta (valjda mi autor neće zameriti) čisto poređenja radi kako se može za par sekundi odraditi fotka:


    Pre...


    ...i posle obrade

    E sad, ukusi si različiti, moglo je i sa manje svetlosti, jačim kontrastom itd. Ali čisto primer šta se može izvući iz neobrađene fotke (ovo je bukvalno bilo na brzinu sa par klikova). Ko nije ljubitelj retuširanih fotki, poštujem molim lepo ali lično nemam ništa protiv da se fotka propusti kroz fotošop ili neki drugi programčić. Zavisi i čemu služe fotke, neko se umetnički izražava a nekome su i za dokumentovanje itd.



  2. #32

    Odgovor: Digitalna fotografija

    ovde je neobradjena perfektna. ona dole s onom nakalemljenom mahovinom je uzzas. srecha te adrijan nije tu inache bi mu ovaj primer bio najjachi argument u kampanji konzervatizma
    & underpaid......

  3. #33

    Odgovor: Digitalna fotografija

    Auuu, šta napričašte naježio sam se .
    RAW je jedna od vrsta zapisa, kao i; jpeg, bmp,...samo što ima mnogo veći spektar i desetak puta je veći,
    pa su samim tim moguće veće intervencije.
    Svi ozbiljniji fotografi rade u RAW formatu, upravo iz razloga da mogu kvalitetnije da obrade fotografiju ,
    a potrebni su i ozbiljniji softveri koji mogu RAW da obrade.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  4. #34

    Odgovor: Digitalna fotografija

    jbt. 15 min chekam tvoj mudri post na ovu temu.
    & underpaid......

  5. #35

    Odgovor: Digitalna fotografija

    Citat vladapera kaže: Pogledaj poruku
    Svi ozbiljniji fotografi rade u RAW formatu, upravo iz razloga da mogu kvalitetnije da obrade fotografiju...
    da li sam ja neozbiljan ako radim u .exr formatu ?

    oduvek u meni cuci dekadenT

  6. #36

    Odgovor: Digitalna fotografija

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ja uopšte nisam protivnik obrade, sa malo korekcije gama, osvetljenosti, kontrasta, fotografija može dobiti dosta na kvalitetu a da ne bude "izveštačena". Ja sam od nekih fotki u uslovima smanjene svetlosti uspeo da izvučem sasvim ok fotku. Npr prolaz, haustor, tunel... nemam pri ruci neku sirovu i onu obrađenu da ostavim poređenja radi. Evo maznuo sam jednu sa neta (valjda mi autor neće zameriti) čisto poređenja radi kako se može za par sekundi odraditi fotka:
    Original


    Maski je u pravu kad kaže da je originalna mnogo bolja. Previše si je prosvetlio, pa je svetliji deo skroz izgoreo.


    Ja bih lično malo prosvetlio samo taman deo tunela, da dobijem nešto od detalja.


    Ali kao što kažeš; ukusi su različiti.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  7. #37

    Odgovor: Digitalna fotografija

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    ovde je neobradjena perfektna. ona dole s onom nakalemljenom mahovinom je uzzas. srecha te adrijan nije tu inache bi mu ovaj primer bio najjachi argument u kampanji konzervatizma
    Što nakalemljena ma znam da sam zeznuo spoljašnjost kapije poenta je bila da se može povećati osvetljenost dela fotografije koji se ne vidi zbog manje svetlosti. Evo ovo je možda bolji primer (a i jednostavnije za rad nego prva slika).




  8. #38

    Odgovor: Digitalna fotografija

    Kreiranje foto-panorama u programu Windows Live foto-galerija (Izvor)

    Zahvaljujući programu Windows Live foto-galerija, slike više nisu ograničene na ono što može da stane na jednu fotografiju. Foto-galerija može automatski da „spoji“ nekoliko fotografija u niz da bi se kreirala veća i zanimljivija kompozicija.

    U prošlosti je za pravljenje panoramskih fotografija bio neophodan poseban fotoaparat ili mogućnost upotrebe složenih funkcija fotoaparata. Jedina druga opcija bila je da ručno nalepite fotografije zajedno. Foto-galerija u velikoj meri olakšava pravljenje panoramskih fotografija — i čini ga mnogo zabavnijim.

    Prvi koraci:

    1
    Napravite grupu fotografija koje se neznatno preklapaju. Evo primera sa mog nedavnog putovanja u Amsterdam.


    Četiri fotografije koje sam koristio da kreiram panoramu

    2
    Kada uvezete fotografije u foto-galeriju, izaberite ih tako što ćete držati taster CTRL i kliknuti na svaku fotografiju.
    3
    Kliknite na dugme Napravi, a zatim izaberite stavku Kreiraj panoramsku fotografiju.
    4
    Foto-galerija analizira i prilagođava fotografije tako da se one glatko uklapaju.
    5
    Izaberite ime i lokaciju fascikle za panoramsku fotografiju.


    Foto-galerija spaja fotografije

    6
    Kvalitet panoramske fotografije zavisi od količine preklapanja na fotografijama i sličnosti osvetljenja na fotografijama. Eksperimentišite nekoliko puta dok ne steknete dobar osećaj za tip fotografisanih scena koje se najbolje spajaju sa vašeg fotoaparata.

    Kada spojite fotografije, možete ukloniti grube ivice tako što ćete izrezati fotografiju. Kliknite na dugme Ispravi, a zatim izaberite stavku Izreži fotografiju.


    Panoramsku fotografiju možete da izrežete da biste očistili ivice i kreirali dobru kompoziciju

    7
    Izaberite deo fotografije koji želite da zadržite i kliknite na dugme Primeni.


    Na panoramsku fotografiju možete da primenite promene

    8
    Kada završite sa uređivanjem nove panoramske fotografije, kliknite na dugme Nazad u galeriju da biste se vratili u galeriju. Foto- galerija automatski čuva fotografiju za vas.



  9. #39

    Odgovor: Digitalna fotografija

    Panorama Maker 5.0 Pro (Autor Tomislav "Buzz" Buza - Fotografija.hr)



    Sve više fotoaparat nosim u prirodu, što sam stariji/iskusniji to sam sigurniji da svoju punu inspiraciju mogu pronalaziti jedino u prirodi. Za razliku od ostalih tipova fotografije, koje također cijenim, fotografiranje prirode mi donosi neograničeni broj motiva, kadrova, pogleda.

    Svaki landscape fotograf teži što većem kutu fotografiranja. Rješenja obično pronalazimo u širokokutnim objektivima. Pritom treba imati na umu da to staklo mora imati zadovoljavajuće performanse što se tiče oštrine, da su rubovi oštri jednako kao i sredina fotografije, te da, što je vrlo česti slučaj, ne dolazi do deformacija na rubnim područjima prilikom korištenja širokog kuta fotografiranja. Mi nikonaši, a i ostali fotografi, imamo rješenje i za to, a radi se o Nikkor 14-24mm F2.8 ED objektivu koji je eto, skuplji od svega što trenutno posjedujem od opreme, a posjedujem peteroznamenkastu brojku

    S vremena na vrijeme, a u zadnje vrijeme sve češće, težim izradi panorama. Za to koristim objektiv od 18 mm sa blednom F3.5. Radi se o Nikkor kit objektivu čije anomalije pri 18 mm su svedene skoro na minimum, dakle ne primjećuju se. Za dobivanje širine koristim seriju od nekoliko fotografija vertikalnih kadrova, stativ i na kraju u digitalnom laboratoriju palim ArcSoft Panorama Maker 5.0 Pro.

    Radi se komercijalnoj aplikaciji koja više nego odlično radi svoj posao. Nakon same instalacije koja prolazi bez problema te prvim pokretanjem Panorama Makera (u daljnjem tekstu PM) otvara se file browser (browser datoteka) gdje odabiremo fotografije koje želimo spojiti u panoramu. Ono što bi ovdje istaknuo je njegov algoritam koji nam automatski nakon odabira jedne fotografije odredi/predloži ostatak fotografija za izradu panorame. Još jedna značajna prednost je što panorame može kreirati direktno iz RAW fotografija (u mom slučaju NEF-ova).



    Nakon odabira fotografija koje želim pretvoriti u panoramu, slijedeće što moram odrediti jest vrsta panorame koju izrađujem. To znači da odredim radi li se o horizontalnoj, vertikalnoj ili pak 360 stupnjeva panorami. Kao četvrtu opciju imam ponuđenu kombinaciju fotografija (TILE) za izradu velikih formata. Taj korak odabire modela panorame nije nužan jer PM na osnovu odabranih fotografija može pretpostaviti o kojoj vrsti panorame se rade. To radi nepogrešivo. Za njegovu pretpostavku je potrebno postavku ostaviti na AUTO.

    Nakon odabira fotografija i vrste panorame sve što je potrebno jest kliknuti Next i pričekati da PM generira fotografiju. U slijedećem među koraku nam PM daje na uvid panoramu, odnosno redoslijed fotografija te ukoliko se slažem pritišćem gumb STICH.



    Slijedeći korak koji PM nudi je gotova panorama sa prijedlogom izrezivanja. Ono što mogu je prihvatiti njegov prijedlog izreza, koji je u potpunosti ispravan, ali također imam mogućnosti proizvoljnog rotiranja panorame, mijenjanja izreza ili pak osnovnog podešavanja svjetlosti i kontrasta nastale panorame. Kao dodatnu opciju imam mogućnost kreiranja frame-a (okvira) s dodavanjem teksta na njega.

    Klikom na SAVE moja panorama je kreirana.



    Ovdje se radi o aplikaciji čija je osnovna ideja jednostavnost korištenje i još jednostavnija izrada panorama. Ukoliko smo ispravno pripremili/snimili fotografije potrebno je svega 3 klika da dođemo do željene panorame. Osnovno podešavanje boja, razlika u ekspoziciji, mjesta preklopa i spajanja PM radi automatski i na taj njegov posao nemam apsolutno nikakvih primjedbi.

    Novitet u inačici 5 Pro je što osim fotografija kao izvor za izradu panorame možemo koristiti i video zapis. PM će automatski odrediti koje frameove će iskoristiti i mjesta gdje će ih spajati.

    Panorame možemo spremati u nekoliko formata i to kao fotografije JPEG, TIFF, BMP ili Targa zapis, a ukoliko radimo panoramu od 360 stupnjeva ponuđeni su nam video zapisi MOV ili web zapis HTML kao i flash video.

    Panorama Maker 5.0 Pro dolazi u inačici za Windowse s podrškom za Windowse 7 te za Mac OS operativne sustave. Cijena mu je 79.99 dolara što je s obzirom na mogućnosti i jednostavnost koju nam nudi prava sitnica. Ukoliko niste sigurni da li će vam zadovoljiti potrebe, sa službenih stranica možete preuzeti vremenski ograničenu inačicu.

    Web stranica: http://www.arcsoft.com/en-us/softwar...ctCode=PMK5PRO



    I još malo o panoramskim fotografijama (.doc) - http://diana.zesoi.fer.hr/pvprm/2008...r/panorama.doc



  10. #40

    Odgovor: Digitalna fotografija

    I naravno tutorijali na YouTube za pravljenje panoramskih fotografija u photoshop-u i ostalim programima:






  11. #41

    Odgovor: Digitalna fotografija

    a fun way to say....... i love you?




    & underpaid......

  12. #42

    Odgovor: Digitalna fotografija

    I jedna moja zafrkancija u pohotoshopu...


    Dve fotografije, pomoću magic wand toola (može i laso) selektujemo kip na jednoj slici a ostatak sa slike obrišemo, otvorimo drugu sliku, sa prve slike kopiramo izdvojeni kip i samo pejstujemo (paste as new layer) u drugu sliku (u mom slučaju Trg Heroja), nacinculirate ga gde vam odgovara. E sada, pozadinu sam kamuflirao tako što sam originalni kip prekrio nebom, jednostavno isekao deo plavog neba i prelepio preko dela kipa koji je virio iza ovog pejstovanog. Nema puno rada na slici i prilično je jednostavno.



  13. #43

    Odgovor: Digitalna fotografija

    .. u prilog prichi o kompoziciji...

    & underpaid......

  14. #44

  15. #45

    Odgovor: Digitalna fotografija

    HDR fotografije - http://www.vojvodinacafe.rs/forum/ho...ografije-2158/

    A da opišem ukratko i korake koji idu u photoshopu (prethodno pročitati temu iznad da bi razumeli šta je HDR i kako nastaje):

    1.Otvorite photoshop i File > Automation > Merge to HDR izaberete files i selektujete sve fotografije koje spajate u jednu (dugme browse)

    2. Izabrali ste fotke, kliknuli OK i sačekate - dobijate sliku 32bita, ako hoćete da radite u JPG prebacujete u 8. Pomoću klizača, podešavate Whitepoint Preview dok niste zadovoljni, pazite koliko će vam biti jaka svetlost odnosno bela boja

    3. Za JPG prebacujete Image > Mode > 8bits/Channel tu ćete imati opciju da podešavate Gamma i Exposure

    4. Ostale opcije su Image > Adjustments > ... pa birate:

    Shadows / Highlight - da bi osvetlili ili zatamnili delove slike koje želite

    Levels - za kontrast bolje nego opcija Contrast, pomeranjem trouglića na klizačima vršite podešavanja

    Saturation - za rad sa bojama, možete raditi sa svim odjednom ili sa svakim kanalom posebno


    ...itd.

    Detaljnije objašnjenje na engleskom -> ovde

    Moje prvo igranje sa HDR:


    I jedna dosta uspešnija (smashingmagazine):






Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Fotografija i muzika
    Autor DrinChe u forumu Umetnost
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 31.03.2015, 09:49
  2. Srpska Fotografija Kroz Istoriju
    Autor zrNce u forumu Umetnost
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 05.12.2009, 23:50
  3. Šišanje - nova filmsko/digitalna generacija
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 23.11.2007, 15:54
  4. Galerija ličnih fotografija
    Autor yige_gui u forumu Spomenar
    Odgovora: 237
    Poslednja poruka: 04.09.2007, 23:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •