Sudbina Nemaca u Vojvodini - Strana 3
Strana 3 od 7 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 100
  1. #31

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    No, utisak je da je želja koja te nadvladava da se samo Srpski narod prikaže kao žrtva, a da ostali ne treba da se pominju.
    ајде да се поновим, можда је проблем што пишем ћирилицом па се не разумемо ...
    "моја поента је била,ако се већ подсећамо злочина који су почињени на територији Војводине да се спомену сви злочини редом, били они почињени од ЈУГОСЛОВЕНСКИХ комуниста, мађарских фашиста,банатских нациста или љотићевих четника ... само сам хтео да избегнем да се спомињу САМО злочини Југословенских комуниста а да се при том маргинализују остали ... злочин је злочин ма ко га починио, а велика је жртва таман да погине један човек а не на стотине хиљада колико их је страдало у Србији током нацистичке окупације"

    Pravdanjem takvih postupaka pravdaš i proterivanje Srba sa Kosova
    значи ти мислиш да су Срби окупирали Косово? Чекај, колико ја знам Срби су били на Косову од памтивека, а протерани су јер су били лојални својој држави, док колико се ја сећам Немци су протерани јер су били лојални својој далекој матици а не својој држави - Југославији!
    No, mnogima ovde smeta da se prizna da su i drugi žrtve
    АЈМО ОПЕТ...
    "почињени од ЈУГОСЛОВЕНСКИХ комуниста, мађарских фашиста,банатских нациста или љотићевих четника"
    Мислим да сам био јасан да су сви били жртве ...
    Žrtve ne treba da se porede, jer je svaka priča užasna.
    а онда сам себе потиреш ...
    "proterivanje Srba sa Kosova, masovni egzodus koji je u procentualnom i apsolutnom manjem obimu nego stradanje Nemaca posle WWII"
    Zato i mislim da u skupštini i treba da stoji slika Ljotića
    У скупштини нема слике Љотића већ је у згради Владе Србије слика Недића, који је био ратни премијер Србије током окупације!Одакле ти идеја да има слика Љотића у скупштини! И после ја пишем о нечему што не знам!
    I još nešto. Pominješ "Југословенских комуниста", kao da to nisu bili zločini i srpskih komunista i ostalih koji su otmali, pljačkali i želeli da otimaju tuđe
    Ако ћемо да цепидлачимо у питању су "војвођански" комунисти ... само кад су убице и кољачи онда су Срби ... !Комунисти из Србије се нису декларисали као Срби већ ЈУГОСЛОВЕНИ ...
    Ali ne osuđuj i ne sprečavaj temu Temerina, jer sve žrtve imaju prava na sećanje i pominjanje.
    ја је не спречавам већ желим да спречим злоупотребу ... као што рекох да бивши фолксдојчери имају икаква права већ би тужили Србију пред Стразбуром 1000 пута ... понављам ...ти немци и њихова имовина су мењани за ратну одштету која је била 1000000 пута већа него што је вредност њихове имовине ... а то што су убијани цивили,жене,деца је свакако злочин, ја то нисам никада правдао ... ја сам одувек тврдио да су комунисти били свирепи злочинци (били они српски,хрватски или црногорски ... )!Ја бих први потписао петицију да се суди комунистима за злочин над Србима,Мађарима,Немцима ....

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  2. #32

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    љотићевих четника .....
    Mala ispravka...Ljoticevci nemaju veze sa cetnicima,a "Zbor" i danas postoji kao udruzenje gradjana,i nema nikakvih konkretnih i dokazanih zlocina Srpskog dobrovoljackog korpusa i pripadnika organizacije,velikog i umnog coveka,kakav je bio Dimitrije Ljotic.

  3. #33

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    значи ти мислиш да су Срби окупирали Косово? Чекај, колико ја знам Срби су били на Косову од памтивека, а протерани су јер су били лојални својој држави, док колико се ја сећам Немци су протерани јер су били лојални својој далекој матици а не својој држави - Југославији!
    Ne zaboravi da i banatske švabe nisu okupirale ovu zemlju. Oni su bili gradjani ove države, a ne stranci. Možda ne lojalni, ali ipak naši gradjani.

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    АЈМО ОПЕТ...
    а онда сам себе потиреш ...
    "proterivanje Srba sa Kosova, masovni egzodus koji je u procentualnom i apsolutnom manjem obimu nego stradanje Nemaca posle WWII"
    Da, razmišljao sam da li da to napišem, jer nije u skladu sa gorenavedeni. No, hteo sam da pokažem, ako bi smo brojkama merili užas događanja, ni na taj način ono što se dešavalo ne zaostaje za stradanjima koja nas lično pogađaju. Da su čak i gora. Da ne postoji loš i dobar zločin, opravdan i neopravdan.

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    У скупштини нема слике Љотића већ је у згради Владе Србије слика Недића, који је био ратни премијер Србије током окупације!Одакле ти идеја да има слика Љотића у скупштини! И после ја пишем о нечему што не знам!
    Izvinjavam se, moja greška. Ali ostalo stoji. Slika Nedića treba da stoji i da nas podseća na istoriju. Ne treba da se sećamo samo lepih stvari i stradanja svog naroda, nego i onong što bi smo želeli da zaboravimo. Kolektivna amnezija je veoma opasna stvar i često nam se dešava.


    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Ако ћемо да цепидлачимо у питању су "војвођански" комунисти ... само кад су убице и кољачи онда су Срби ... !
    Pogledaj spisak čuvara logora... Nisu ih samo Lale čuvale i njima upravljali.

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Комунисти из Србије се нису декларисали као Срби већ ЈУГОСЛОВЕНИ ...
    Mnogi nisu, već kao Srbi. A svakako su proizašli iz tog korpusa.

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    као што рекох да бивши фолксдојчери имају икаква права већ би тужили Србију пред Стразбуром 1000 пута ... понављам ...ти немци и њихова имовина су мењани за ратну одштету која је била 1000000 пута већа него што је вредност њихове имовине ... а то што су убијани цивили,жене,деца је свакако злочин, ја то нисам никада правдао ...
    Menjana je imovina svojih građana za ratne zločine koje je pokrenula druga država? A za šta su menjani njihovi životi i patnje? Da li to može da se izračuna, pretvori u cifre? Ubistvo deteta = dva šifonjera. Silovanje devojčice = mlin za kafu? Zapamti, oni su uništavani i proterivani zato što su bili nemci, a ne zato što su činili zločine. Jer da je suđeno po zločinima, onda bi bili suđeni i kažnjavani pojedinci, a ne porodice, naselja, kolektivno.

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    ја сам одувек тврдио да су комунисти били свирепи злочинци (били они српски,хрватски или црногорски ... )!Ја бих први потписао петицију да се суди комунистима за злочин над Србима,Мађарима,Немцима ....
    Ja sam za to da se sudi svim zločincima.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  4. #34

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Sto se mene tice,slika Dimitrija Ljotica treba da stoji IZNAD SVIH!
    I pre svega on nista nije imao protiv banatskih Nemaca....Dimitrije Ljotic,ipak,nije nikakvom presudom osudjen kao ratni zlocinac...postupak je pokrenut,ali presuda nikada nije doneta,iako su komunisticke novine na sav glas na prednjim stranama tadasnje stampe pisale da jeste.znaci nevin covek.Toliko!

  5. #35

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Menjana je imovina svojih građana za ratne zločine koje je pokrenula druga država? A za šta su menjani njihovi životi i patnje? Da li to može da se izračuna, pretvori u cifre? Ubistvo deteta = dva šifonjera. Silovanje devojčice = mlin za kafu? Zapamti, oni su uništavani i proterivani zato što su bili nemci, a ne zato što su činili zločine. Jer da je suđeno po zločinima, onda bi bili suđeni i kažnjavani pojedinci, a ne porodice, naselja, kolektivno.
    Ја ни једног треунтка нисам оправдао отимање имања фолксдојчерима, само сам рекао да их је забетонирала и продала матица ... понављам, нисам оно написао да бих потрео злочине комуниста после 1945,мој рођени деда је био 3 године у затвору и одузета су му грађанска права и диплома правног факултета јер је био мобилисан у жандармерију,да не спомињем да је следила и конфиксација имовине,а другом деди су у Шиду одузели локал (кафану) и земљу у Срему иако није био у рату а рођени брат му је био у генералштабу код Тита, дакле Југословенски комунисти су отимали и Немцима,али и Србима па и својим саборцима, нису марили ни за шта већ само за своја дупета!Само сам хтео да подсетим да ти исти фолксдојчери нису били нимало наивни флексибилни док је трајала окупација ... постоје бројна сведочења о томе,чак су се и цивили осилили и понашали ниподаштавачки према сународницима, наравно не сви али добар део у складу са политиком националсоцијализма!
    Ja sam za to da se sudi svim zločincima.
    И ја! Ајде нека ми неко објасно зашто није суђено ниједном усташком и комунистичком злочинцу?Ми смо скоро све Србе осудили, било оне за време 2 рата а и ове скорашње! Који је проценат осуђених нациста и квислинга (не Срба)?
    Dimitrija Ljotica
    О њему имам неутрално мишљење јер је доста анатемисан од комунистичке пропаганде, мада постоје записи да су њгове јединице на жалост стварно чиниле злочине и над Србима, можда су то биле одметнуте банде, свакако једна од интригантнијих личности 2 св. рата!
    nego i onong što bi smo želeli da zaboravimo
    Ја искрено мислим да је Недић једна злоупотребљена личност која је хтела да сачува животе првенствено Срба, а спасао је и многе друге ... свакако не мислим да је личност коју треба заборавити!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  6. #36

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Sudbina Nemaca u Vojvodini u svakom slučaju ima nemalo tragičnih elemenata. Počevši od samog njihovog doseljavanja (nasilnog i zbog germanzacije, a ne zbog unapređenja života u pasivnijim delovima carevinena kako se romantično i nekritički pokušava nametnuti od strane čitaoca feljtona), pa do peroda posle Drugog svetskog rata...

    Nemci su u Vojvodini pokazali zaista napore i pregalaštvo dostojno poštovanja. Poznajem dosta potomaka ljudi koji su živeli u mestu u kojem ja sada obitavam od kojih sam čuo da je u njihovom kolektivnom pamćenju ostalo i to da su njihovi preci govorili "Banat - Nemačka smrt!". Dakle, Nemci su u Vojvodinu, posebno u početku, naseljavani nasilno i to je već samo po sebi tragičan čin. Zatim, ondašnja mikroklima je bila znatno lošija nego danas, zbog brojnih močvara, loše infrastukture, opšte zaostalosti u odnosu na njhov zavičaj...

    Tragično je i to što su vojvođanski Nemci bili u dva navrata žestoko zloupotrebljeni od strane svoje matice. Naravno da mislim na oba svetska rata. I pored brojnih primera sasvim korektnog ponšanja Nemaca u tim situacijama, on nisu karakteristični za periode ratova, jer nisu uticali na istorijske tokove, već na pojedinačne i privatne sudbine ljudi, što uopšte nije malo, posebno u ljudkom smislu, naprotiv...

    Sudbina je Dunavske Nemce listom gurnula i 7. SS dobrovoljačku brdsku diviziju Princ Eugen, koja je formirana u martu 1942. godine u Beloj Crkvi, u Južnom Banatu, a sastav joj je u tom trenutku bio potpuno dobrovoljački. Kasnijem, u toku rata divizija je popunjavana mobilizacijom. U svom sastavu ova elitna jedinica nemačke vojske na Balkanu je imala dva lovačka puka sa po tri bataljona i jedan artiljerijski puk, plus dodatne jedinice. Da bi dejstvovali što efikasnije po vrletima neprehodnim terenima, divizija je obučavana kao brdska (alpinistička). Oficirksi kadar u diviziji bio je uglavnom iz Nemačke (Rajha). Njeni pripadnici su postali iskusni i prekaljeni borci, skoro fanatici. Divizija je od samog početka imala veoma oštar kurs prema civilnom stanovništvu, naročito u krajevima gde se su vođene borbe. Srpski živalj je bio glavna meta...

    Posle rata su komunisti zaista uveli teror prema svim neistomišljenicima, pa i prema Podunavskim Nemcima, koji su u tom periodu prošli strašna stradanja. Ne znam da li j to bilo obeleženo nacionalizmom, jer komunistima nije bila važna nacija ni vera (baš kao i sada Novom svetskom poretku), već njihova klasa. Ja ne verujem, jer komunisti nisu bili ništa manje surovi prema svom narodu, ako se nije uklapao u njivo viđenje stvarnosti i budućnosti. Deo moje porodice je prošao strašne trenutke i godine posle izbijnja rezolucije IB-a, kao i hiljade drugih ljudi u tim vremenima. Setimo se otkupa, konfiskacije, likvidacija sveštenika i svih ostalih sumnjivh koje je OZNA etiketirala kao državne neprijatelje...

    Podunavski Nemci svakako zaslužuju da se na naučan i neprstrasan način opiše njihovo bivstvovanje na ovim prostorima, a samim tim i njihova stradanja. Ali, mene sam početak ove teme podseća opet na ponovni pokušaj manipulacije ljudima kojih su se sećali samo onda kada je trebalo zadovoljti neke druge opskurne interese, a ne interese tih nesrećnih ljudi...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #37

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Tekst o Vojvodjanskim Nemcima je odlican. Cinjenica je da je najezdom Turaka, teritorija Vojvodine prakticno postala nenastanjena. Oslobadjanje teritorije Vojvodine od Turske dominacije otvorio je prostor naseljavanju koja je vrsena planski. Naseljavani su Nemci, Madjari, Francuzi (cini mi se, nisam istoricar) i naravno Srbi, koji su igrali aktivnu ulogu i u odbrani granica.

    Doseljenici su organizovali kolonije, naselja i mukotrpnim radom stekli su i neko imucstvo, kako materijalno, tako i kulturno.
    Da li zbog svoje donosene kulturne bastine, tehnologije ili mentaliteta, cini mi se da su upravo Nemci dominirali u rezultatima rada, oni su bili najbogatiji narod. (o Jevrejima ovde necu da pisem, nemam dovoljno podatke o njima).

    Istorijski dogadjaji su neminovni. Mirne i radne narode je zatekao rat sa svim svojim nedacama. Potpuno je logicno da je svaka vojska pokusala da regrutuje lokalno stanovnistvo u svoje redove. Takva vrsta regrutacija je i zakonska i moralna obaveza i mada vidljivo ima dobrovojne osnove, u stvarnosti to nije moguce izbeci.
    Ne sumnjam da su neki pojedinci zloupotrebili svoj polozaj, i postali krvnici.
    Sudovi posle drugog svetskog rata su sudili takvima, uglavnom streljanje po kratkom postupku.
    Medjutim ti zlocini ne mogu opravdati osvetu nad celim jednim narodom, pa ma koliko povreda je osvetnicki narod pretrpeo. Ljudi su streljani na ulici zbog upotrebe maternjeg jezika, isterani su iz kuca, konfiskovana im imovina, ubijani su u svojim dvoristima i zene i deca. Osvetnicki narod se spustio na isti nivo kao zlocinci u ratu. Cin kazne je moralno uprljan.

    Madjarski narod na ovim prostorima je za dlaku izbegao slicnu sudbinu Nemaca, njima nije konfiskovana imovina (ne svima) i nisu progonjeni, medjutim prica o logorima, ubistvima, silovanjima vazi.

    Sto je bilo, bilo je. Bila su to druga vremena, drugo razmisljanje.
    Medjutim greske istorije treba ispraviti.
    1. Sva konfiskovana imovina se mora vratiti naslednicima. Ovo vazi i za povrat svih fabrika i drugih privrednih subjekata, koje je vlast uzela u ime stvaranja novog drustva (sramota je sto to drzava do sada nije uradila i divan primer koliko je Vojvodina slaba na Srpskoj politickoj sceni).
    2. Moraju se rehabilitovati sva lica koja nisu izvrsila zlocin.
    3. Moraju se korektno obeleziti sve masovne grobnice koje se danas cesto nalaze ispod smetlista i mesta za odlaganje poginulih zivotinja. Takodje drzava mora da adekvatno reaguje na one koji unistavaju obelezlja masovnih grobova!!!!

    Sto se tice Nemaca, cini mi se da u poslednje vreme aktivno stvaraju svoje klubove i pretpostavljam uz neku pomoc maticne drzave, pokusavaju se organizovati. Licno sam otvoren za dublje kulturno povezivanje naroda i uskoro cu pohadjati kurs nemackog jezika u jednom od tih klubova.
    Cinjenica je da mi Vojvodjani i posle vekova zajednickog zivota malo znamo jedni o drugima. Zasto?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #38

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Bez namere da umanjujem patnje Podunavskih Nemaca, ni strahote koje su zaista prošli, kao ni potrebu da se na korektan način obelodani jedan mračan period za ovu državu, imam potrebu da se osvrnem na Biterov post koji osim potpuno prihvatljivih i istinitih konstatacija, krije u sebi nekoliko nejasnoća na koje bih dao svoje mišljenje.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Doseljenici su organizovali kolonije, naselja i mukotrpnim radom stekli su i neko imucstvo, kako materijalno, tako i kulturno.
    Da li zbog svoje donosene kulturne bastine, tehnologije ili mentaliteta, cini mi se da su upravo Nemci dominirali u rezultatima rada, oni su bili najbogatiji narod. (o Jevrejima ovde necu da pisem, nemam dovoljno podatke o njima).
    Tačno je da su Nemci bili najbogatiji narod u Vojvodini, kao što su tačni i razlozi koji su navedeni kao uzrok takvom stanju. Oni jesu tačni, ali jedan tazlog ipak nedostaje. Nemci su oduvek bili (do 1918.g.) i povlašćen narod. Ne kažem da Nemci ne bi postigli i bez njega sjajne uspehe u unapređenju svog ličnog i društvenog života, ali preferencijalni status im sigurno nije odmagao u tome.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Istorijski dogadjaji su neminovni. Mirne i radne narode je zatekao rat sa svim svojim nedacama. Potpuno je logicno da je svaka vojska pokusala da regrutuje lokalno stanovnistvo u svoje redove. Takva vrsta regrutacija je i zakonska i moralna obaveza i mada vidljivo ima dobrovojne osnove, u stvarnosti to nije moguce izbeci.
    Osnivanje 7. ss divizije Pric Eugen nije bio obavezan, već zaista dobrovoljan čin, što suštinski menja gore iznetu tvrdnju da regrutni obveznici nisu imali izbora. Oni nisu morali da idu u takve jedinice, jer su podlegali redovnoj mobilizacijskoj popuni jedinica. Ali jedinica od 20.000 vojnika je potpuno oformljena baš od Podunavskih Nemaca, jer je to tog martovskog dana 1942. bila stvar prestiža i nedvosmislenog iskazivanja lojalnosti svo voljenom fireru. Nije nikakva tajna da je upravo ova jedinica bila, inače u oštroj konkurenciji, daleko najzločinačkija nemačka jedinica na čitavom Balkanu, posebno okrutna prema civilnom stanovištvu...

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ne sumnjam da su neki pojedinci zloupotrebili svoj polozaj, i postali krvnici.
    Sudovi posle drugog svetskog rata su sudili takvima, uglavnom streljanje po kratkom postupku.
    Kakv crni zločinački pojedinaca u jedinici ili struktiuri vlasti jedne tvorevine kao što je bio Treći Rajh. Čitav sistem je bio zločinački. Zakoni i praksa. Apsolutno sve je bilo zločinačko u Hitlerovoj Nemačkoj i svođenje nemačke vojske na stepen regularne vojske sa viteškim vojničkim ciljem je krajnje neukusno, kao i izjednačavanje sa vojskom i narodom koji se brane od agresije sa genocidnim predznakom, ali i praksom je više nego cinično...

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Medjutim ti zlocini ne mogu opravdati osvetu nad celim jednim narodom, pa ma koliko povreda je osvetnicki narod pretrpeo. Ljudi su streljani na ulici zbog upotrebe maternjeg jezika, isterani su iz kuca, konfiskovana im imovina, ubijani su u svojim dvoristima i zene i deca. Osvetnicki narod se spustio na isti nivo kao zlocinci u ratu. Cin kazne je moralno uprljan.
    Govoriti o moralu i časti u korist nemačke politike na ovim prostorima zaista nema nikakve veze ni sa moralom, a ni sa čašću. Zaboravlja se iskustvo sa tim svojim naprednim, bogatim i kulturnim komšijama koje su imali Srbi u periodu 1914-1918, kao i 1941 - 1944 (1945), posle kojeg je trebalo da se primeni valjda princip "Puj pike, više ne važi", ili, možda - nismo sada uspeli da vas istrebimo, ali sledeći put ćemo se više potruditi. Naravno da je zločin zločin i da se kao takav ni jedan ne može i ne sme pravdati, pa ni onaj koji je načinjen prema Podunavskim Nemcima, ali stavljati u istu ravan one koji su prvi napali i činili daleko veće zločine nad onima koji su jedva opstali u dva navrata zbog genocida primenjivanog nad njima od istih tih kulturnih, finih, i posebnog mentaliteta komšija je istorijski, moralno, i kako god hoćete neodrživo i predstavlaj klasičnu zamenu teza...

    Zločine nad Podunavskim Nemcima posle rata treba nedvosmisleno osuditi, a njihovim potomcima pružiti moralnu i svaku drugu moguću satisfakcuju...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #39

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Govoriti o moralu i časti u korist nemačke politike na ovim prostorima zaista nema nikakve veze ni sa moralom, a ni sa čašću. Zaboravlja se iskustvo sa tim svojim naprednim, bogatim i kulturnim komšijama koje su imali Srbi u periodu 1914-1918, kao i 1941 - 1944 (1945), posle kojeg je trebalo da se primeni valjda princip "Puj pike, više ne važi", ili, možda - nismo sada uspeli da vas istrebimo, ali sledeći put ćemo se više potruditi. Naravno da je zločin zločin i da se kao takav ni jedan ne može i ne sme pravdati, pa ni onaj koji je načinjen prema Podunavskim Nemcima, ali stavljati u istu ravan one koji su prvi napali i činili daleko veće zločine nad onima koji su jedva opstali u dva navrata zbog genocida primenjivanog nad njima od istih tih kulturnih, finih, i posebnog mentaliteta komšija je istorijski, moralno, i kako god hoćete neodrživo i predstavlaj klasičnu zamenu teza...
    Мементо, легендо, свака ти је златна к'а Његошева! Ја то покушах да објасним ал нисам умео тако лепо да срочим као ти! Све што си написао си апсолутно у праву и делим идентично мишљење! СВАКА ЧАСТ

    1. Sva konfiskovana imovina se mora vratiti naslednicima. Ovo vazi i za povrat svih fabrika i drugih privrednih subjekata, koje je vlast uzela u ime stvaranja novog drustva (sramota je sto to drzava do sada nije uradila i divan primer koliko je Vojvodina slaba na Srpskoj politickoj sceni)
    Имовина мора да се врати прво нашим људима који су оштећени комунистичком владавином и национализацијом! Наших је десетоструко више оштећених можда и двадесетоструко више неко фолксдојчера! Што се фолксдојчера тиче, договор који је Тито постигао са постнацистичком немачком је чврст као армиран бетон! Потомци фолксдојчера су неколико пута тужили Немачку државу и тражили одштету због тог споразума са Титом али су одбијани глатко, нису ни ишли пред Стразбур јер су знали да немају никакве шансе! Ако ико треба да им надокнади, може само држава Немачка јер су их они и довели у ово стање! Комунистичке злочинце који су убијали цивиле и децу, било српске,мађарске или немачке је свакако требало осудити али бојим се да от тога неће бити ништа, тај комунистички лоби је изузетно јак, па сви садашњи политичари су били или припадници или директни потомци комуниста и уживали су све благодети тог друштва!То је слабост целе државе, не само покрајине, исти проблем имају и у Хрватској,БиХ,Црној Гори и Македонији! ЈЕдина земља која је скоро очистила образ је Словенија ... ми сви смо нуле по том питању .... хрватска је мало испред нас мада они шиканирају Србе до дана данашњег
    ...
    Савет: прочитати књигу Светлане Велмар-Јанковић ; ЛАГУМ ... ко је прочитао знаће о чему мислим ....!
    2. Moraju se rehabilitovati sva lica koja nisu izvrsila zlocin.
    Полако, биће, велики је успех што је рехабилитована личност попут Слободана Јовановића ... идемо редом ....
    Poruku je izmenio FlekicaSkupusom, 21.10.2008 u 21:36

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  10. #40

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Predsednik Skupštine Grada Zrenjanina Aleksandar Marton primio je juče Lorenca Barona, predsednika Podunavskih Švaba u nemačkoj pokrajini Severni Virtembergu i počasnog građanina Knićanina, inače potomka nekadašnjih Nemaca, koji su živeli u ovom naseljenom mestu, a koji su raseljeni ili tragično stradali nakon II svetskog rata u logoru u Knićaninu. Prijemu su, osim Barona i njegove supruge, prisustvovali i predstavnici mesne zajednice Knićanin.

    Lorenc Baron inicijator je i jedan od glavnih finansijera za obnovu kapele na mesnom nemačkom groblju i podizanje spomen-obeležja posvećenog žrtvama logora u Knićaninu, kroz koji je, u periodu 1945-1948. godine prošlo oko 12.000 pripadnika nemačkog naroda, mahom žena, dece i staraca. Zahvaljujući svom, sada već desetogodišnjem, angažovanju i naporima da se uspostave kontakti između nekadašnjih i sadašnjih žitelja Knićanina, Baron je zaslužio priznanje počasnog građanina. Tokom dvodnevne posete svom rodnom kraju, iskoristiće priliku za polaganje venaca na spomen-obeležje, a predsedniku Skupštine Grada Aleksandru Martonu uručio je fotokopiju Povelje Marije Terezije iz 1769. godine, kojom se varoši Bečkereku dodeljuju privilegije i stepen trgovišta.

    Tokom jučerašnjeg prijema, Marton je izjavio da je svaki kontakt sa ljudima iz inostranstva izuzetno važan i najavio da će lokalna samouprava u Zrenjaninu formirati registar ljudi koji su uspešni u inostranstvu, a potiču sa naših prostora - ljudi koji će biti svojevrsni lobisti za naš grad u narednim godinama.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #41

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    U svakom slucaju treba pomno istraziti i analizirati zlocin nad Nemcima posle 1945.godine,nevini i posteni ljudi su tada stradali.U Indjiji ,kao vecinsko nemackoj sredini,zahvaljujuci domacim Nemcima spaseni su Srbi kojima je pretio masakr od strane ustasa.
    Nekoliko nemackih dobrostojecih zemljoposednika pomagalo je Srbe na svaki moguci nacin.
    E sad,ima tu svasta,i nemackih zlocina,ali i herojskih dela....kao kad su kod Karlovca Nemci napali ustasku kolonu i oslobodili Srbe koje su ovi vozili za Jasenovac...jedan mladi oficir (ime mu je verovatno negde zabelezeno) samoinicijativno je izdao naredbu za napad...nije mogao da gleda kako zlikovci voze nevine ljude na stratiste....ali opet Kragujevac,Kraljevo...bombardovanje Beograda....koje je opet bilo manjeg obima nego saveznicka,i tada su gradjani Beograda pomagali Nemcima i dodavali im granate za PAV topove...pa cuveni fon Makenzen i njegov spomenik srpskim braniocima Beograda,kao i spomenik srpskom trecepozivcu na Avali kojeg je nasao kako lezi na jednoj padini ove planine i podigao mu spomenik...sa natpisom "neznanom srpskom junaku"....mislim da su Nemci bili malo drugaciji od drugih protivnika u ratovima,bas drugaciji...

  12. #42

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Да, истина је да су Немци респектовали Србе ... јес да нас два пута умало не истребише али су за разлику од других српских таманитеља (усташа,балија,турака,шиптара,бугара) били господа ... метак у чело и готово! Нису касапили труднице ко усташе или јавно мучили људе набијајући им пивске флаше у анус као шиптари! Али опет с друге стране, таманише нас као вашке! Као буве! То им се не сме заборавити - никада! То што су они чинили злочине у белим рукавицама апсолутно не умањује њихову одговорност! Као што се не умањује одговорност југословенских комуниста предвођених Брозом да се крвнички освете тамањењем немаца,мађара и нелојалних Срба (па чак и лојалних, ако имају лепу жену или ћерку коју не дају) ....

    Predsednik Skupštine Grada Zrenjanina Aleksandar Marton primio je juče Lorenca Barona, predsednika Podunavskih Švaba u nemačkoj pokrajini Severni Virtembergu i počasnog građanina Knićanina, inače potomka nekadašnjih Nemaca, koji su živeli u ovom naseljenom mestu, a koji su raseljeni ili tragično stradali nakon II svetskog rata u logoru u Knićaninu. Prijemu su, osim Barona i njegove supruge, prisustvovali i predstavnici mesne zajednice Knićanin.

    Lorenc Baron inicijator je i jedan od glavnih finansijera za obnovu kapele na mesnom nemačkom groblju i podizanje spomen-obeležja posvećenog žrtvama logora u Knićaninu, kroz koji je, u periodu 1945-1948. godine prošlo oko 12.000 pripadnika nemačkog naroda, mahom žena, dece i staraca. Zahvaljujući svom, sada već desetogodišnjem, angažovanju i naporima da se uspostave kontakti između nekadašnjih i sadašnjih žitelja Knićanina, Baron je zaslužio priznanje počasnog građanina. Tokom dvodnevne posete svom rodnom kraju, iskoristiće priliku za polaganje venaca na spomen-obeležje, a predsedniku Skupštine Grada Aleksandru Martonu uručio je fotokopiju Povelje Marije Terezije iz 1769. godine, kojom se varoši Bečkereku dodeljuju privilegije i stepen trgovišta.

    Tokom jučerašnjeg prijema, Marton je izjavio da je svaki kontakt sa ljudima iz inostranstva izuzetno važan i najavio da će lokalna samouprava u Zrenjaninu formirati registar ljudi koji su uspešni u inostranstvu, a potiču sa naših prostora - ljudi koji će biti svojevrsni lobisti za naš grad u narednim godinama.
    ово је једна лепа вест у овој тужној причи ...
    али могу приметити да господин Лоренц Барон ни једног тренутка није поменуо повратак имовине или неку надокнаду, већ само признање да је било злочина! Разлог томе је у чињеници коју сам више пута напоменуо, а то је постојање споразума тита са постнацистичком немачком о одрицању АПСОЛУТНО свих права на потраживање надокнаде или тужбе пред неким међународним или локалним судом! Да злочин су починили југословенски комунисти и то се зна, а када ће то и озваничити зависи искључиво од тога колико ће још комунисти владати Србијом!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  13. #43

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Zločine nad Podunavskim Nemcima posle rata treba nedvosmisleno osuditi, a njihovim potomcima pružiti moralnu i svaku drugu moguću satisfakcuju...
    Da ne zalazim u citiranje svega sto si napisao, u principu jesi u pravu ali se opet drzim da je ucestvovanje u takvim jedinicama istorijska zakonitost.
    I moram povuci paralelu sa Srpskom vojskom 1991. gde su takodje ljudi dobrovojno ulazili i to ne pod okvirom JNA.
    Razlika je jedino tih 50 godina civilizacijskog razvoja, pa su dogadjaji u odnosu na dogadjaje pre 60 godina bili ``manje okrutni``.

    Sto se tice toga da su Nemci bili povlasteni, jesu, zato su naseljavani na plodnije tlo podunavskih oblasti, dok recimo Madjari su naseljavani pretezno u potiskim regionima. Takodje je cinjenica da su Nemacka sela naseljavana ``etnicki cista``, cak ne smatram da je to iz nacionalizma vec iz logike vere i produktivnosti.
    Ipak sto je bilo, bilo je, vreme je da stavimo tacku na proslost i okrenemo novi list. Imamo zakone, zna se kome sta treba povratiti, zna se koga treba a koga ne treba rehabilitovati, treba samo uciniti korak napred.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  14. #44

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Да, истина је да су Немци респектовали Србе ... јес да нас два пута умало не истребише али су за разлику од других српских таманитеља (усташа,балија,турака,шиптара,бугара) били господа ...
    Samar od jaceg manje boli,jer znas da je jak i nisi nista mogao da ucinis...ali od gore pomenutih,boli mnogo...jer znas da nisu smeli sami da te napadnu i da su slabi...a zato sto su slabi hteli su da nas istrebe najzverskijim metodama...odlike klasicnog profila zlikovca...kukavica koja se izivljava kad ima neku podrsku.

  15. #45

    Odgovor: Sudbina Nemaca u Vojvodini

    Moj stav je ovakav
    Netreba mešati žabe i babe tojest nemačku(Vermahtovu) vojsku koja je sejala smrt po čitavoj Evropi i Podunavske nemce. Nemački vojnici su bili nemački državljani. Podunavski nemci su bili naši državljani, naše komšije, prijatelji. Mogu bez premišljanja reći da su i oni bili deo te Vojvođanske lokomotive koji su to močvarno tle stvarali zajedno sa ostalim narodina u plodnu ravnicu.
    Nemožemo sve ljude staviti u istu korpu. Nije, jedan čovek, jedan narod!
    Što se tiče samog povratka Nemaca i povratka njihove imovine, u potpunosti podržavam samo pod jednim uslovom da tu ostanu da žive Oni ali i njihovi budući potomci.
    Mislim da bi ponovno doseljavanje Nemaca u Vojvodinu opet imalo blagotvorno dejstvo kao i pre 200-300godina, kako na naše društvo tako i na našu državu i APV.
    Ali bogme imalo bi i pozitivan efekat i na naše Vojvođanske pivare

Strana 3 od 7 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kupanje u Vojvodini
    Autor cvishna u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 09:21
  2. Sudbina ili slučajnost
    Autor Najgora u forumu Filozofija
    Odgovora: 64
    Poslednja poruka: 31.07.2015, 13:39
  3. Vojvodini status kao sto RS ima u BiH
    Autor vojvodina2 u forumu Politika
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 17.12.2011, 16:50
  4. Kafana je moja sudbina
    Autor Kunic u forumu Muška kafana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 17.02.2010, 21:09
  5. Tvrđave u Vojvodini
    Autor Invisibleman u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 10.08.2008, 21:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •