Bolonjska deklaracija - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 33 od ukupno 33
  1. #31

    Odgovor: Bolonjska deklaracija

    Mislim da je Bolonja super, usporedjujem svoje dete i sebe u njenim godinama. Dete mi kaze
    da ju je sve strah kako joj dobro ide, a uci manje nego u gimnaziji. Samo oni koji ne znaju kako je nekad bilo tesko studirati se zale na Bolonju

  2. #32

    Odgovor: Bolonjska deklaracija

    Ja ne samo da sam studirala po starom nastavnom planu i programu, nego su me pogodile dvije ili tri reforme istog. Maximalno je mojoj generaciji zakomplicirano studiranje na Ekonomiji...nije ni čudo da nas se većina i dan danas bori sa tim ubačenim mrcinama od ispita drito na drugu godinu. Neki su imali pravo da ih u zadnjem semestru izaberu ili ne, nas niko ništa nije pitao.

    Pojavila se Bolonja. Ok...ljudi su stalno na faxu, češće nego mi koji smo mogli da eskiviramo, plaćaju više...ali im je sve pojednostavljeno. Meni dođe da plačem...kada vidim da je njima ispit Finansijsko računovodstvo, zbog kojeg ljudi inače otplaču poneku turu...rascjepkan...maximalno olakšan...i ja onda kontam, ko je tu lud?

    Ali ajde...solidarnost...valjda bi i mi voljeli da je i nama tako...šta je tu je.

    Na kraju, kada završe te 3 godine, meni je onih koji po Bolonji studiraju žao. Imam druga, koji se prebacio na taj sistem...završio...hvalio se na sva usta, bio happy...kad je skontao da ga faktički niko ne može da zaposli, jer kod nas se još uvijek nisu dogovorili koji status nose ti studenti...Bachelor od nečega ...a on nema para da ide ono +2...sad sjedi i bere zjale. Čini mi se da se kod nas taj magistarski plaća 5000 Eura.

    Druga stvar, ajde da zanemarim Ekonomiju, mi ionako više stvari naučimo radeći, nego što naučimo na faxu...imam par prijateljica koje su Arhitekturu završavale po starom sistemu..sjećam se tih Isusovih muka kad su crtale, trčale da predaju programe...uz sve napore...gubile su godine, i hvala Bogu sad su uspjele sve da pozavršavaju. Pojedini, su lakoj lane... 3+2, pare nisu problem...završili, i oni su sad kao magistri? A nemaju, u to sam sigurna, obuhvaćeno svo znanje koje su ovi po starom programu morali da pređu.

    Ja glasam protiv Bolonje...mnogo je veća prolaznost...manje muke...bojim se nagomilavanja kadra, pa ćemo svi na kraju kolektivno da ispušimo.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  3. #33

    Odgovor: Bolonjska deklaracija

    Najgora je delimična Bolonja... Moraš redovno da dolaziš na predavnja, radiš predispitne vežbe, kolokvijume (što je dobro jer te tera da redovno učiš), ali onda dođeš na ispit kad ono - taj kolokvijum ti ništa ne pomaže, nisi oslobođen nikakvog dela ispita (a kao bi trebalo, po Bolonji). Zato sam za to da se opredeli ili za stari ili za novi program studija, ali da se bude dosledno. Nadam se da je sada situacija malo bolja.

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Prva bolonjska generacija bez šanse za zaposlenje
    Autor Cecara u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 01.04.2013, 09:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •