ex Libris
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4

Tema: ex Libris

  1. #1

    ex Libris

    Ex Libris,ili u bukvalnom prevodu "iz knjiga" je identifikaciona minijaturna grafika,crtez,vinjeta,slika...radjeni i autorizovani od strane likovnog ili nekog drugog umetnika,radi identifikacije vlasnika biblioteke.
    Ova mala,vecinom jednobojna,umetnicka dela moraju sadrzati natpis "ex Libris-" da bi se znalo o cemu se radi,a prvi put se pojavljuju u starom Egiptu izmedju 3300. i 1400. gpne,ali na malo drugaciji nacin kako je to uobicajeno,naravno bez latinskog natpisa.
    Te staroegipatske ex librise mozemo pre nazvati pretecama onih koji ce se u X veku nase ere pojaviti u Aziji,i tokom XII veka u manjem delu Evrope.
    Kod nas se prvi put pojavljuju pocetkom XV veka za vreme vlade Despota Stefana Lazarevica.
    U to vreme ex libris se radi kao bakrorez ili duborez za otiskivanje,dok je danas on vecinom nalepnica koja se lepi na unutrasnju stranu korica knjige.
    Dimenzije ex librisa su obavezno do 10x10 cm,ostali,veci,ex librisi se ne smatraju standardnim.

  2. #2

    Odgovor: ex Libris

    evo jedan lep primer-



    Jacques Hnizdovsky
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  3. #3

    Odgovor: ex Libris

    Meni su se na prvi pogled dopala ova dva:



    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  4. #4

    Odgovor: ex Libris

    Posedujem dva ,koja mi je poklonio jedan divan,
    profesor knjizevnosti,kojeg na zalost vise nema,
    a koji se bavio izradom istih.

    Oba su posebna i autenticna na svoj nacin,
    na svakom je u uglu ugravirano moje ime i
    veoma su mi dragi

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •