Numizmatika
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10

Tema: Numizmatika

  1. #1

    Numizmatika

    Nikl,

    Koristi se kao legirajuci element,najcesce sa bakrom ,cineci tako niklenu bronzu.
    Novac od ovog metala i legure izuzetno je otporan na koroziju.Niklene bronze se odlikuju patinom sivkasto-zute i nijansama crvene boje.Za ciscenje se koristi rastvor 10-20% amonijum-hidroksida.
    Reakcija se odvija na hladno.Kovanivca se uranja u rastvor,na kratko,1-2 minuta,izvadi,opere pod laganim mlazom vode.Posle ovog se moze istrljati i osusiti sa komadom pamucne tkanine.Termicke,kao ni metode upotrebe jacih hemikalija,posebno kiselina,nisu dozvoljene,jer cesto daju kontra rezultat.Kovanice od Nikla i njegovih legura mogu prouzrokovati i odredjene alergijske reakcije na ljudskoj kozi.

  2. #2

    Odgovor: Ciscenje starog novca,

    Mehanicki metodi ciscenja starog novca,

    Nikl-celicna vuna,
    Gvozdje-kostani vrh,
    Bakar-tvrda gumica,
    Srebro-meka gumica,
    Cink-staklena vuna,
    Aluminijum-cetka meke forme,
    Zlato-jelenska kozica,
    Platina-drveni vrh,
    Olovo-mlaz vode,
    Kalaj-pamucna vata nakvasena vodom.

  3. #3

    Numizmatika

    Asignat-najstariji srpski papirni novac,i jedan od najstarijih u Evropi,izdavan u Vojvodini za vreme revolucije 1848.godine,veoma je redak i skup...cene mu se krecu od 1.000 evra pa navise....

  4. #4

    Odgovor: Numizmatika

    Cene asignata Srpske Vojvodine na trzistu,u evrima,po odluci Srpskog numizmatickog drustva,


    Asignat od 5 forinti,

    Godina...tip...kvalitet V/III/II,

    -1848.,bez kupona..........300/800/1000,
    -1848.,sa kuponom.........400/1000/1500,
    -1848.,prestampan..........300/800/1000,


    Asignat od 10 forinti,

    -1848.,bez kupona..........1400/1800/2000,
    -1848.,sa kuponom.........1500/2000/2500,
    -1848.,prestampan.........1400/1800/2000,


    Asignat od 50 forinti,

    -poznato je da je postojao,ali ni jedan primerak nije pronadjen...cena je zato i neprocenjiva,

  5. #5

    11 Odgovor: Numizmatika

    Pozdrav
    Ja ti se obracam za malu pomoc ako si upucen u numizmatiku.Interesuju me dve kovanice da li su ti poznate. Mozes pogledati na ovom linku Download stara kovanica 1 001.jpg from Sendspace.com - send big files the easy way Pa ako ti nije problem i ako znas nesto o tim kovanicama da mi posaljes na moj mejl.


    Hvala.

  6. #6

    Odgovor: Numizmatika

    mito tesko da ces dobiti odgovor od doticnog...taj je na jednom duuugom putovanju

    sigurno ima neko jos na forumu ko ti moze dati odgovor na postavljeno pitanje...

  7. #7

    Odgovor: Numizmatika

    Mito, pokušaj da pronađeš po nekim numizmatičarskim katalozima. Ako imaju neku vrednost, tamo ćeš ih naći. Da si bar ostavio sliku i pisma i glave pa da potražimo nešto, ovako samo vidimo apoen i nekakvu arabicu ispod koliko mogu da vidim. Iz kog vremena su kovanice uopšte? Možeš pogledati i online aukcije, možda ih tamo najpre i nađeš.

    Što se tiče čišćenja novčića, neki numizmatičari smatraju da se čišćenjem kovanica gubi njihova vrednost, da više vrede netaknute tj nečišćene. Ja imam neku kolekciju još dok sam bio osnovac različitih kovanica i novčanica, mislio sam da očistim kovanice ali sam odustao i čuvam ih takve kakve su.



  8. #8

  9. #9

  10. #10

    Odgovor: Numizmatika

    Citat sremac93 kaže: Pogledaj poruku
    kupujem stari papirni novac
    imam oko sto komada od jugoslavije do jordana i izraela

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •