Inteligencija ili talenat ?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 42
  1. #1

    Inteligencija ili talenat ?

    Negde sam procitao da je neko pre hiljadu godina rekao da se ljudi dele u
    dve grupe (i da druge podele ne postoje), na jednoj strani su
    inteligentni ljudi bez religije, a na drugoj su religiozni ljudi bez inteligencije.
    ("religija" u ovom slucaju predstavlja bilo koji sistem verovanja, ne samo teoloski koji veruje u natprirodno bozanstvo)
    Ko je po Vama inteligentan i zasto ?
    U cemu vidite razliku izmedju inteligencije i talenta (vestine) ?

    piter

  2. #2

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Zakoni fizike su zakoni univerzalne pravde,čija je dužnost da svakome daju po zaslugama.Ovi zakoni su pušteni u pogon svaki put kada čovek počne da misli.Oni vode računa da zaštite kontinuitet univerzalnog stvaranja,a svaki deo i svaka osoba moraće da ispuni ove zakone prirode ili da nestane.Iz tog razloga čovek mora da kontroliše svoje misli i svoje akcije,da ne bi išao kontra zakonu prirode u sebi.
    Zakoni fizike rade sami po sebi,a intelekt ih koristi da rade za njegovu ograničenu percepciju.Na taj način čovek se odvaja od sebe,od svoje duše,izneverio je Boga i to plaća sekiranjem,starenjem,bolešću i smrću.To je u stvari orginalan greh o kome govori Biblija.
    Svaki čovek koji je rođen na ovoj planeti,rođen je zbog nekog specifičnog zadatka,kojeg mora da ispuni,odnosno namere.Ako čovek zna koji je to zadatak,biće srećan i zadovoljan.Međutim većina ljudi ne zna ni zašto su rođeni ni koji cilj im pripada u životu.Čovek će upoznati sebe i uspeti samo ako radi ono što njegova životna namera nalaže.Ta životna namera nosi u sebi specijalnu vrstu talenta,koju svako treba da izrazi u svom životu.Svi smo rođeni da ostvarimo određenu nameru,da na različite načine izrazimo svoj talenat,svoj potencijal.Božiji zakon nalaže da drušvu damo svoj talenat.
    Kad čovek radi posao za šta je prirodno talentovan on daje najbolje i sebe i drugima.
    Poruku je izmenio Goga, 19.10.2008 u 15:24 Razlog: citat

  3. #3

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Negde sam procitao da je neko pre hiljadu godina rekao da se ljudi dele u
    dve grupe (i da druge podele ne postoje), na jednoj strani su
    inteligentni ljudi bez religije, a na drugoj su religiozni ljudi bez inteligencije.
    Isto tako je neko rekao da se ljudi dele na:
    -majmunolike-->koji tvrde da im je majmun prapredak i da su od njega nastali. . .
    -bogolike-->koji znaju da ih je Bog stvorio, po svom obličju. . . .
    -i bakteriolike-->koji ne znaju ni jedno ni drugo, već im je jedini cilj i svrha u životu da jedu i razmnožavaju se, baš kao i bakterijama. . .

  4. #4

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Isto tako je neko rekao da se ljudi dele na:
    -majmunolike-->koji tvrde da im je majmun prapredak i da su od njega nastali. . .
    -bogolike-->koji znaju da ih je Bog stvorio, po svom obličju. . . .
    -i bakteriolike-->koji ne znaju ni jedno ni drugo, već im je jedini cilj i svrha u životu da jedu i razmnožavaju se, baš kao i bakterijama. . .
    to je sigurno rekao neki bogoliki...

    Inteligencija i talenat ne moraju biti u strogoj vezi ali su medjusobno zavisni i medjusobno se razvijaju.
    Talenat nudi isticanje kvalitetom postojanja u jednoj oblasti ljudske aktivnosti, dok inteligencija omogucava prilagodjenje svim oblastima gde se jedinka zatekne...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #5

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Ne znam kako su se ta dva pojma, inteligencija i talenat, našla bok uz bok?

    Po meni je inteligencija razumljivo shvaćanje dok talenat je sposobnost čovjeka da napravi neku stvar kako spada.

    Vama je to slično?

    Možda sam ja u krivu jer ne pijem crnu kavicu sada već običan nescafe pa nisam temu najbolje shvatila
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  6. #6

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Citat Kobla kaže: Pogledaj poruku
    Zakoni fizike su zakoni univerzalne pravde,čija je dužnost da svakome daju po zaslugama.Ovi zakoni su pušteni u pogon svaki put kada čovek počne da misli.Oni vode računa da zaštite kontinuitet univerzalnog stvaranja,a svaki deo i svaka osoba moraće da ispuni ove zakone prirode ili da nestane.Iz tog razloga čovek mora da kontroliše svoje misli i svoje akcije,da ne bi išao kontra zakonu prirode u sebi.
    Zakoni fizike rade sami po sebi,a intelekt ih koristi da rade za njegovu ograničenu percepciju.Na taj način čovek se odvaja od sebe,od svoje duše,izneverio je Boga i to plaća sekiranjem,starenjem,bolešću i smrću.To je u stvari orginalan greh o kome govori Biblija.
    Svaki čovek koji je rođen na ovoj planeti,rođen je zbog nekog specifičnog zadatka,kojeg mora da ispuni,odnosno namere.Ako čovek zna koji je to zadatak,biće srećan i zadovoljan.Međutim većina ljudi ne zna ni zašto su rođeni ni koji cilj im pripada u životu.Čovek će upoznati sebe i uspeti samo ako radi ono što njegova životna namera nalaže.Ta životna namera nosi u sebi specijalnu vrstu talenta,koju svako treba da izrazi u svom životu.Svi smo rođeni da ostvarimo određenu nameru,da na različite načine izrazimo svoj talenat,svoj potencijal.Božiji zakon nalaže da drušvu damo svoj talenat.
    Kad čovek radi posao za šta je prirodno talentovan on daje najbolje i sebe i drugima.
    Cao Kobla, nisam siguran kako bilo koja ljudska nauka moze da se aplikuje na
    svakog zivog coveka ?
    Kako fizika objasnjava duhovne dimenzije koje su coveku date kroz rec/jezik ?
    Jel fizicka smrt "zasluga" svakome, bez obzira na ucinjeno u zivotu ?
    Inteligencija je sposobnost shvatanja situacije, i ne zavisi od reci/jezika, zavisi
    od osecaja. Sposobnost tacnog shvatanja situacije kroz rec/jezik je mudrost.
    Talenat je specificna vestina. Inteligenciju imaju svi za sve, a talenat samo
    neki za nesto.
    Slazem se sa delom o svrsi svakog zivog coveka. "Talenat" istine (da covek zna svoj cilj) je moc, posto istina oslobadja, i nista drugo sem istine.

    piter

  7. #7

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam kako su se ta dva pojma, inteligencija i talenat, našla bok uz bok?

    Po meni je inteligencija razumljivo shvaćanje dok talenat je sposobnost čovjeka da napravi neku stvar kako spada.

    Vama je to slično?

    Možda sam ja u krivu jer ne pijem crnu kavicu sada već običan nescafe pa nisam temu najbolje shvatila
    Religija je talenat pracenja verovanja jednog coveka, koji je to verovanje kreirao.
    " Razumljivo shvacanje " ili ti racionalno shvatanje ili inteligencija je suprotno
    od religioznog ili emocionalnog shvatanja.
    Samo sam hteo da objasnim da u religiji nema inteligencije, i u inteligenciji
    nema religije.

    piter

  8. #8

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    ako si inteligentan...... naci ces nacin da budes talenat za sve sto hoces
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

  9. #9

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Negde sam procitao da je neko pre hiljadu godina rekao da se ljudi dele u
    dve grupe (i da druge podele ne postoje), na jednoj strani su
    inteligentni ljudi bez religije, a na drugoj su religiozni ljudi bez inteligencije.
    ("religija" u ovom slucaju predstavlja bilo koji sistem verovanja, ne samo teoloski koji veruje u natprirodno bozanstvo)
    Ja zaista ne verujem de je neko bio u stanju da kaže bilo šta slično pre hiljadu godina, a podelu na inteligentne ljude (bez religije) i religiozne osobe (bez inteligencije), smatram krajnje neinteligentnom...

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Ko je po Vama inteligentan i zasto ?
    U cemu vidite razliku izmedju inteligencije i talenta (vestine) ?

    piter
    Inteligencija je složen pojem čovekovih mentalnih sposobnosti koji nije do kraja definisan ni u načnom svetu. Različite su definicije inteligencije, ali ona svakako u sebe uključuje:

    • moć brzine adaptacije na postojeće i novonastale uslove
    • moć brzog i lakog učenja
    • moć apstraktnog mišljenja
    • moć brzine osetljivosti za zadati problem
    • računske operacije i shvatanje matematičkog problema
    • sposobnost korišćenja reči prilikom govora i pisanja, razumijevanje ideja
    • moć globalne sposobnosti osobe uključujući svrsihodnu primenu svih napried navedenih sposobnosti


    Znači, tvrdnja da reč, kao i govor nemaju veze sa unteligencijom su zaista smešne. Govor je jedan od izuzetno važnih činilaca za razvoj naše ukupne pameti to je jasno.

    U procenjivanju inteligencije kao složene psihičke funkcije uzimaju se u obzir opšta sposobnost ličnosti (G-faktor ili generalni faktor) i mnoge naročite sposobnosti (S-faktori ili specifični faktori). Inteligencija se ne određuje samo na osnovu izrazite karakteristike jedne određene sposobnosti, ako druge opšte sposobnosti nisu prisutne. Tada se obično govori npr. o prosečnoj inteligenciji sa posebnom nadarenošću za neku određenu sposobnost. U ovakvim slučajevima se nerijetko sreće nešto niža inteligencija, nego što bi se možda čak očekivalo. Ovakvo razmatranje podelom na glavni i na specifične faktore koji određuju inteligentnost osobe nailazi na kritike autora koji se zalažu za multifaktorijalnu teoriju inteligencije, koja u obzir uzima sve relevantne sposbnosti...

    Za procese inteligencije potrebno je funkcionisanje i drugih psihičkih funkcija, kao što su svest, opažanje, mišljenje, pamćenje, koje su neophodne za normalno odvijanje procesa inteligencije.

    Pamćenje je po mnogima srž inteligencije, bez obzira šta postavljač teme misli o pamćenju kao akumuliranom iskustvu....

    Neki autori smatraju mudrost kao najviši stepen inteligencije, pošto u sebi sadrži mogućnost snažnog apstrahovanja i uspešno baratanje sa vrednosnim sudovima, što svakako nije bez osnova. Ne mora biti najmudriji u razredu onaj koji prvi reši zadatak, već onaj koji najbolje apstrahuje i uočava vrednosne odnose oko sebe...

    Sam po sebi talenat nije veština već predispozicija odnosno natprosečno razvijena sposobnost koja omogućava brzo i lako sticanje neke veštine, kao i visoke rezultate na određenom polju...

    Talenat bez ineteligencije je svakako hendikep, ali inteligenatna osoba i ne mora biti talentovana...

    I još jednom bi se osvrnuo na sam uvod posta i nepametnu tvrdnju da religiozni ljudi nisu inteligentni. Gotfrid Vilhelm Lajbnic je bio izrazito religiozan čovek. Malo je ljudi u istoriji koji su mu ravni po genijalnosti i doprinosu koji je ostvario na polju brojnih naučnih disciplina, a posebno u matematici i filosofiji...
    Poruku je izmenio memento, 21.10.2008 u 12:08 Razlog: slovne greške
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Nemam sluha, i ne znam da pevam -->tačnije, ako zapevam svi se razbeže! A ne znam ni da crtam/slikam, glumim i skačem s'motkom u vis, šta ću, nisam talentovan za to....Da li sam ja neinteligentan?
    Ili sam inteligentan zato što znam, i mirim se sa tom činjenicom da postoje talentovaniji od mene u tim delatnostima?
    Postavlja se pitanje: koliko su zaista inteligentni oni van religije, koji se nemire sa činjenicom da postoje i talentovaniji/duhovniji ljudi u shvatanju i razumevanju vere, odnosno znanja da Bog postoji?
    A znamo da je znanje=inteligencija.


  11. #11

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Cuveni predavac koga angazuju sve vodece multinacionalne kompanije za unapredjivanje efikasnosti Majkl Gelb,uvek preporucuje teoriju psihologa H.Grina oko utvrdjivanja stepena inteligencije.
    H.Grin,znaci najcenjeniji na tom polju,inteligenciju,pamet i talenat spaja u jedno,i kaze da ima sedam merljivih nivoa takve inteligencije:

    1.Logicko-matematicka,

    2.Govorno-jezicka,

    3.Prostorno-mehanicka,

    4.Muzicka,

    5.Telesna,

    6.Drustveno-socijalna,

    7.Samospoznaja,

    I dodaje da se spoj svih sedam inteligencija moze smatrati savrsenstvom,ali da nije nikada zabelezen takav slucaj.

  12. #12

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Negde sam procitao da je neko pre hiljadu godina rekao da se ljudi dele u
    dve grupe (i da druge podele ne postoje), na jednoj strani su
    inteligentni ljudi bez religije, a na drugoj su religiozni ljudi bez inteligencije.
    Koliko poznajem stare spise,a dobro ih poznajem,to nigde nije zabelezeno...molim da se navede izvor ,inace vecu glupost i lupetanje nisam video ,ni cuo u zivotu!!!! Hiljadu godina,znaci XI vek...e to nesto niko nije smeo ni pomisliti,a kamoli napisati.

  13. #13

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Postoji verovanje koje se svesno odabere,a taj izbor ne mora uvek biti najmudriji,postoji verovanje koje je usađeno od strane bliskih nam ljudi,znači ne po našem izboru.Ne vidim da je inteligencija nužno,obavezno povezana s religijskim osećanjem,s verovanjem u neko od božanstava(mislim na božanstva u koja danas veruju ljudi širom planete,ne zastupam tezu kako postoje,kao što ne zastupam ni tezu da postoji jedan bog).
    Opet,kad je reč o talentu i inteligenciji-danas sam srela dečaka od nekih 14 godina,mog komšiju,koji nikada nije bio sposoban da ide u bilo kakvu školu i čini se kako malo toga uopšte i razume,ali je zato vozio onaj BMX kao vrag!Izvodio je sve i svašta,a i to je nekakav talenat,treba uskladiti pokrete tela s kretanjem bicikle,zar ne?
    Ovo je tema u kojoj su postavljena mnoga pitanja,a mnoga od njih su toliko isprepletana da je teško ''pohvatati sve konce''.
    Ono što je,prema meni,inteligencija jeste sposobnost da se uči.Pamet je sposobnost da se uči,shvata,da se sve informacije sakupljene tokom življenja,bilo da se do njih dođe putem ''spoljašnjeg sveta'',bilo da se do njih dođe ''poniranjem u samoga sebe'',klasifikuju na pravi način i da im se utvrdi prava vrednost i pravo mesto u odnosu na istu.
    Obogatiti sopstveni svet iskustava i pokušati odgovoriti na ključna pitanja postojanja,bez da se ''beži'' u spokoj ''utočišta'' obećavanih od onih,ili onoga što nema uporišta u svetu iskustava jednog čoveka,jeste intligentno.
    Ono u šta ja ne sumnjam,jeste da se inteligentan čovek ne zavarava,a onaj ko poseduje talenat može težište opsene,varke prebaciti na onu stranu na kojoj je samozavaravanje manje bolno.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  14. #14

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Citat Rohalj Baze kaže: Pogledaj poruku
    ako si inteligentan...... naci ces nacin da budes talenat za sve sto hoces
    Nisam siguram kako bi neko inteligencijom dobio sluh za muziku, ili pokret, ili
    boje ili bilo koji specifican talenat ?
    Religijsko verovanje ili vera, nema apsolutno nikakve veze sa inteligencijom,
    inteligencija prepoznaje samo ono sto postoji.
    Imati veru je talenat koji neki imaju, a neki nemaju.

    jupiter

  15. #15

    Odgovor: Inteligencija ili talenat ?

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Samo sam hteo da objasnim da u religiji nema inteligencije, i u inteligenciji
    nema religije.
    Sve mi se cini da si ti od Boga trazio neku pomoc koju u datom trenutku nisi dobio,pa Ga sada negiras...ali to nije razlog za ,konstantno,vredjanje verujucih...znaci onaj ko veruje nije inteligentan....stvarno sebe smatras covekom?! Pogledaj se u ogledalo,verovatno si pogresio.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Emocionalna inteligencija
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 15.07.2012, 10:15
  2. Kako prepoznati talenat kod dece
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 19.10.2010, 00:41
  3. Ja imam talenat
    Autor DrinChe u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 19.02.2010, 17:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •