Deca i kućni ljubimci
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Deca i kućni ljubimci

    Nebrojeno mnogo puta sam čula bračne parove koji komentarišu da im je dete suviše malo, ali čim malo poraste - dobiće kućnog ljubimca. Kakav je vaš stav po pitanju dece i kućnih ljubimaca? Da li uopšte postoji neko "pravo vreme" da se detetu nabavi kućni ljubimac? Da li će deca razviti osećaj odgovornosti ka toj životinji, ili će je tretirati kao igračku? Da li pas pokazuje ljubomoru ka prinovi u kući ili je prihvata lako kao sastavni deo porodice? Uf, koliko pitanja...

  2. #2

    Odgovor: Deca i kućni ljubimci

    Pravo vreme da se detetu nabavi kućni ljubimac je ODMAH

    Onaj ko zapostavi svog psa zbog prinove, nije trebao ni da ga ima. Tada pas može da pati.

    Postoji neko uvreženo mišljenje kako su psi često ljubomorni, a specijalno oni mali - prgavi itd kad su u pitanju deca. E, pa, evo moje priče. Imam malog psa, pomalo ljubomornog. Arči je stariji od Malog Od Hladnog Oružja. Čitave dve godine. Celu trudnoću mi je prespavao sa glavom na mom stomaku. To kasnije nikad nije radio. Odbijao je hranu dok nisam došla iz porodilišta. I to kasnije nikad nije radio iako smo se razdvajali. Obavezna scena, kad god uđeš u sobu je njegova glava između rešetki od kreveca, stoji na dve nogice i liže mališi ćelavu glavicu, potiljak. Isto je radio i dok sam dojila dete. Spavao je ispod njegovog krevetića, a kasnije se opet vratio u moj. Mališa je prohodao sa 9.5 meseci... zbog njega čini mi se. Samo da dohvati to belo čudo koje mu se šetka ispred nosa. A onda mu je radio svašta, čupao uši, rep i sve ekstremitete dok nije dovoljno porastao da shvati ono što smo mu pričali... da mu je to drugar i da se tako životinja muči. "Mali" i "ljubomorni" Arči je sve to trpeo. A mališa je toliko bio ekstreman u toj svojoj ljubavi, da je u obdaništu svečano izjavio na temu "Da li imate brata ili sestru", pošto je jedinac, rekao, da-imam brata, zove se Arči.

    I uvek mi se činilo da su porodice u kojima ima kućnih ljubimaca nekako opuštenije

    Kućni ljubimci uče decu odgovornosti i disciplini, a svakako im pomažu u izgradnji samopouzdanja. Mali od Hladnog Oružja ima za druga jednog autističnog dečaka. I mnogo ga voli. I ja ga volim. Koliko sam samo puta nagovarala njegovu majku da mu nabavi kućnog ljubimca. To dete je oduševljano Arčijem, ali ne vredi. Roditelji su skroz potonuli kada su dobili njega takvog i više nemaju živaca ni za šta. A ja sam ubeđena da bi životinja na poklon takvom detetu bila pun pogodak. Šteta. Životinje leče.

    Mnogi ljudi, imaju predrasude vezane za kućne ljubimce, tj strah od dobijanja pojedinih bolesti koje kućni ljubimci mogu da prenesu, neznajući za podatak da njihovo prisustvo i te kako pospešuje oporavak, kod obolelih od bilo kog vida depresije i psihosomatskih oboljenja… da druženje sa njima preventivno sprečava srčana oboljenja, pojavu povišenog pritiska… Sve dok su deca mala, da bi spoznala i iskusila stres, napetost i ostale stvari, koje ugrožavaju zdravlje, postoji jako puno stvari koje mogu da iskuse družeći se sa svojim kućnim ljubimcima

    Živeli svi kućni ljubimci za koje se roditelji i deca odluče ali moj izbor bi uvek bio pas, jer kako jedna skandinavska legenda kaže "... čovek se, kada su se na Zemlji odvajali kontinenti, našao usamljen na jednom delu kopna. Sve životinje bile su s druge strane mora. Jedino je pas hrabro preplivao more i legao čoveku kod nogu. I čovek više nije bio sam."

    Howgh!
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Deca i kućni ljubimci

    -Svakako! Apsolutno! Definitivno! Dovoljno je samo primetiti radost bilo kog deteta u igri sa psima. Za pse znam, ostale zivotinje?

  4. #4

    Odgovor: Deca i kućni ljubimci

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Deca i kućni ljubimci

    Pravo vreme za nabavljanje kucnog ljubimca detetu je onda kada dete pokaze da jako zeli tu zivotinju da cuva i da je voli. Ovo kazem jer je pitanje postavljeno kada je vreme detetu pribaviti kucnog ljubimca, a ne kada je roditeljima potreban. Detetu nikako ne treba poveravati nekog kucnog ljubimca ukoliko dete muci tu zivotinju. Videla sam puno puta da neko dete dodje kod mene i da gnjavi tu istu zivotinju i meni bude te zivotinje zao i ja je otmem detetu i ne dam da je dira. Onda objasnjavam tom istom detetu da zivotinja hoce da se voli i da oseca isto kao i bilo koji covek, i da se zivotinja ne vuce za usi, ne baca, ne hvata za stomak i tako dize u vazduh, ne vuce za rep i dize u vazduh, ne davi, ne shutira..... Znaci deci koja planiraju da zivotinju tretiraju kao bilo koju igracku ne treba NIKADA poveriti kucnog ljubimca. Znaci da sve to zavisi od deteta.

  6. #6

    07 Odgovor: Deca i kućni ljubimci

    Vidim da se Kikiriki oduševljava kad vidi životinjice, naročito mačke ili pse .
    Naravno da ću mu dozvoliti da ima kućnog ljubimca - sada je isuviše mali za izražavanje takvog "tipa" želja

    Meni nije bilo dozvoljeno da imam kućnog ljubimca.. , ali će ga imati moje "čedo"

  7. #7

    Odgovor: Deca i kućni ljubimci

    Citat SQUAW kaže:
    slatki su obojica

  8. #8

    Odgovor: Deca i kućni ljubimci

    Mislim da deca svakako treba da imaju kucne ljubimce iako je uloga odgovornosti za tog ljubimca uglavnom na roditeljima. Mozda te zivotinjice istrpe malo muke sa decom jer ih nekad malo zgnjece, dizu itd. Ali taj kucni ljubimac se zna radovati detetu kao sto se dete raduje njemu. Sve u svemu, deca mnogo nauce i nadopunjuju i razvijaju svoju osobnost, osecajnost, odgovornost.... u igri sa zivotinjama.
    I ne treba se bojati... i zivotinje znaju biti nezne i pazljive.








  9. #9

    Odgovor: Deca i kućni ljubimci

    Posle par neuspelih pokušaja sa kucama našli smo ono što detetu odgovara,akvarijum sa ribicama Mislili smo da će se i taj pokušaj zbližavanja sa životinjskim svetom završiti neslavno, no međutim devojčica je krajnje ozbiljno i odgovorno shvatila njihovo prisustvo u svojoj sobi,redovno ih hrani,učestvuje u čišćenju akvarijuma,a i kuma im je svaka od njih ima svoje ime
    I may not be perfect but I'm always me

  10. #10

    Deca i kucni ljubimci

    Kućni ljubimci su odlični za djecu

    Istraživanja su potvrdila da kućni ljubimci nisu samo odlični za učenje djece odgovornosti, već su odlični i za njihovo zdravlje i obrazovanje. U studiji koju su proveli profesori na sveučilištu Warwick, istraživanje je pokazalo da značajan broj školske djece koja su imala najmanje izostanaka zbog bolesti imalo kućne ljubimce.
    Iako je istraživanje koje je na sveučilištu Warwick provela zdravstvena psihologinja Dr June McNicholas početno trebalo ispitati razine imuniteta kod djece, studija je utvrdila zanimljivu vezu s kućnim ljubimcima. Ispitivali su imunološki sustav 138 djece i gledali su podatke o izostancima iz škole. Dr McNicholas je rekla: "Imanje kućnih ljubimaca bilo je značajno povezano s većom stopom dolazaka u školu." Djeca s kućnim ljubimcima bila su do 18 puta više u školi tijekom godine nego djeca koja nemaju kućne ljubimce.
    Testovi imunološkog sustava utvrdili su da djeca s ljubimcima imaju stabilnije imunološke sustave – pokazavši da su sposobniji obraniti se od bolesti.
    Djeci su postavljena pitanja o higijeni u blizini njihovih kućnih ljubimaca kako bi se vidjelo jesu li dobili neke bolesti od svojih životinja. Na pitanje jesu li ikada dijelili hranu s kućnim ljubimcem, 38% djece je odgovorilo da su dijelili hranu kao što je čips dok su gledali TV. Skoro trećina je dijelila hranu sa svojim ljubimcima kad su mislili da ih ne vide, a 16% je dijelilo svoju hranu s ljubimcima za vrijeme jela. Ovo je uspoređenos njihovim liječničkim kartonima i zaključeno je da nema nikakvog utjecaja na prehladu ili infekcije kod djece. Zapravo, utvrđeno je da djeca koja imaju kućne ljubimce kod kuće imaju jače imunološke sustave i manje je vjerojatno da će izostati iz škole zbog bolesti. Znanstvenici su zaključili da su djeca koja imaju pse ili mačke rano u životu izložena infekcijama. Međutim, ovo izlaganje je ojačalo njihove imunološke sustave u srednjem razdoblju i značilo je da su djeca išla češće u školu nego djeca koja nisu imala kućne ljubimce.
    Iako su studije pokazale da je držanje ljubimaca dobro za vas, još uvijek postoji zabrinutost oko kućnih ljubimaca i djece. Osobito prenošenje infekcija sa životinja na malu djecu. Naravno da je higijena važna, ali ove studije navode da ljubimci zapravo pomažu djeci u borbi protiv infekcija. Zbog toga su prisutniji u školi i pomažu im u njihovom obrazovanju tako što smanjuju količinu izostanaka zbog bolesti. Studija je također pokazala da se mnogo djece okrenulo svojim ljubimcima radi emocionalnog zdravlja i bilo je vjerojatnije da će se osloniti na svoje ljubimce za igru i utjehu. 40% djece se oslanjalo na svoje ljubimce ako su bili neraspoloženi, dok je 53% voljelo sjediti sa svojim ljubimcem dok piše zadaću.
    Dakle, možemo službeno reći – ljubimci nisu samo dobri prijatelji vašoj djeci, također su dobri i za njihovo zdravlje i obrazovanje.

    Izvor: Pedigree.com


    Najcesce kad se postavljalo pitanje - beba i kucni ljubimac zajedno u stanu, ja sam bila protiv. Nije da ne volim kucne ljubimce, ali meni je bilo neprihvatljivo da cuvam tek rodjenu bebu i kucnog ljubimca zajedno, da on lezi tamo gde cu posle da legnem bebu itd.
    Ne kazem da sam u pravu, ali eto takva sam...
    Mada moram da dodam, od kad je Nidza malo porastao - mozda oko godinu dana je imao, nije mu zabranjen kontakt sa zivotinjama - igrao se sa zlatnim retriverom koji ima moja sestra, onda macicima kod mojih, pa isli u selo kod rodjake gde je igrao sa macicima, kucicima, jaganjcima i ostalim domacim zivotinjama itd.
    Eto sad imamo i morsko prasence.



    Poruku je izmenio Bombica, 05.04.2009 u 23:18


Slične teme

  1. Kad ljubimci zavire u vaš tanjir
    Autor silvia u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 24.09.2015, 12:57
  2. Svi ljubimci koje ste imali....
    Autor silvia u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 23.03.2012, 22:24
  3. Transport, odmori i kućni ljubimci
    Autor silvia u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:59
  4. Egzotični kućni ljubimci
    Autor SQUAW u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 10.07.2009, 00:59
  5. Koliko su inteligentni vasi ljubimci?
    Autor Painkiller u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 05.11.2008, 09:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •