Istorija Jezika - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 26 od ukupno 26
  1. #16

    Odgovor: Istorija Jezika

    Kad kopiras koristi latinicu kao sto je vec i koristis...samo sam prepisao sta kazu prof. dr Aleksandar Popovic i Radovan Damjanovic...sta im ja mogu,verovatno znas bolje od njih...jedan je profesor vizantijske knjizevnosti,a drugi asistent...ne znaju ljudi....

  2. #17

    Odgovor: Istorija Jezika

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Ako je cinjenica da je prvo pismo pronadjeno u Vinchi (Srbija) pre 7000 godina,
    kako neko moze da tvrdi da je cinjenica kako je prvi jezik poceo da se govori
    u Sumeriji posto je njihovo pismo staro 5000 godina (ovo je samo predpostavka, i cifre mozda nisu precizne) ?
    Nepostoji audio zapis, tako da je godina otkrica pisma jedini pokazatelj.

    p
    Mislim da poređenje nije na mestu, to jest da pismo proističe iz jezika a ne obrnuto. Jezik može da postoji i da se razvija bez pisma. Pismo je samo sredstvo za beleženje govora koje je nastalo kao potreba nastala razvojem ljudskog društva.

    Paleolitska zajednica je komunicirala između sebe kao i sa drugim zajednicama, iako nisu poznavali pismo. Dokaz za tu činjenicu vidimo u veoma razvijenoj mreži trgovine gde se često predmeti nalaze udaljeni i po par hiljada kilometara od mesta odakle ti predmeti potiču. Da bi se trgovalo, dve strane se moraju nekako sporazumeti, a to je bez jezika skoro nemoguće.

    Što se tiče vinčanskog pisma, jesu pronađeni predmeti sa urezanim znacima, ali, kao što je tutifruti napisala, oni mogu predstavljati bilo šta. Ja bih bio veoma srećan kada bi naučni krugovi zvanično priznali da je to pismo i to najstarije, ali bez nekog vinčanskog Kamena iz Rozete, koji bi pomogao u dešifrovanju tih znakova, oni će ostati samo nepoznati simboli.



    Ovo je slika jednog pitosa pronađenog na Vinči. Stajao je u izlogu galerije Srpske akademije nauka i umetnosti u Knez Mihajlovoj ulici kao jedan od eksponata izložbe posvećene stogodišnjici istraživanja tog lokaliteta. Slike su malo lošije ali se vidi ono što sam hteo da pokažem, a to je jedan od tih simbola vinčanskog pisma. Ovde je simbol u obliku slova M koji se jasno vidi na vratu posude. Inače visina ove posude je oko 1 metar (moja slobodna procena)

    Ali izgleda da ni vinčansko pismo nije najstarije. U Đerdapskoj klisuri na lokalitetu Vlasac 2004. godine pronađeni su neki žrtvenici na kojima su bili vidljivi neki znaci ili simboli. Normalno, odmah su u domaćoj štampi krenuli spektakularni naslovi kako je to siguran znak najstarijeg pisma na svetu i proglasili ga za centar moderne evropske civilizacije. Tada se govorilo da su ti znaci stariji od sumerskih 4000 godina (znači 2000 godina stariji od vinčanskog pisma). To je do sada već zaboravljeno i više se ne spominje, a zbog čega ne znam. Da li su otkrili da je to samo neka neslana šala nekih lokalnih meštana ili nešto drugo ostaje tajna.




    Pošto nisam uspeo da izguglujem odgovarajuće slike, skenirao sam isečak iz novina koji govori o tome a pritom ima i par ilustracija. U pitanju su Večernje novosti koje su izašle 17. maja 2004. Tekst sam izbacio a ako želite da ga pročitate možete na ovom linku: članak

  3. #18

    Odgovor: Istorija Jezika

    @felix

    Kad nesto od negde kopiram, ostavljam u originalu i navodim izvor. Kad nesto sama napisem, zna se kako pisem - onako kako mi se najvise dopada. A sto se ove podele tice, da, znam dosta o tome. I istoriji jezika, ali necu samo ja o tome da pisem, sigurna sam da nas ovde ima jos...A ovo iskopirano sa Wikipedije je samo da dokazem da se taj izraz zaista koristi, a ne da samo ja to kazem.

    I mali dodak temi:

    Kentumski jezici su grana indoevropskih jezika i obuhvataju italske (uključujući romanske), keltske, germanske jezike, grčki jezik, i, pretpostavlja se, veći broj izumrlih jezika (venetski, ilirski, drevni makedonski). Toharski jezici takođe spadaju u ovu grupu.

    izvor:Wikipedia

    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  4. #19

    Odgovor: Istorija Jezika

    Hajde dobro...sa tobom necu da se nastavljam inace bi celu knjigu od dvojice navedenih iskopirao ovde...toliko...

  5. #20

    Odgovor: Istorija Jezika

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Hajde dobro...sa tobom necu da se nastavljam inace bi celu knjigu od dvojice navedenih iskopirao ovde...toliko...
    I ne treba da se raspravljamo ni sa kim. Pre svega, ne o ovome. Samo zato sto je jedna ili dve osobe odbacila neku lingvisticku teoriju, ne znaci da su je odbacili lingvisti (kazem lingvisti, zato sto istoricari nemaju dovoljno autoriteta da odbacuju lingvisticke teorije), niti to znaci da je ta teorija neispravna. Uporedjivanjem velikog broja indoevropskih jezika doslo se do saznanja o kentum-satem podeli - mnogobrojni dokazi to potvrdjuju. Savetujem ti da procitas i drugu literaturu o ovome, i onda da sam odlucis koji ces stav da zauzmes po tom pitanju. Neko ko zeli da proucava odredjenu oblast ne sme dozvoliti sebi da stane na samo jednom misljenju - koje moze biti pogresno, kao u ovom slucaju.

    Nisam procitala tu knjigu o kojoj govoris, i zato cu se uzdrzati od daljih kritika na njen racun, posto ne znam sta su tacno napisali autori, ali u istorijskoj lingvistici prihvacena je podela indoevropskih jezika na kentum i satem jezike. I, naravno, u indoevropsku porodicu ne spadaju svahili niti inuitski, te tako za njih ne moze da vazi ova podela. Neke slicnosti izmedju ova dva ne-indoevropska jezika i indoevropskih objasnjavaju se na drugi nacin.

    Osim toga, indogermanski jezik je termin koji se ranije koristio za pra-germanski, a ne za indoevropski jezik, i odavno se vise ne upotrebljava. Sada se koristi termin pra-germanski odnosno proto-germanski da oznaci jezik iz kojeg su se razvili svi germanski jezici.
    Tiger Facts:
    1. Tigrovi su macke koje obozavaju kupanje.
    2. Tigrove pruge su jedinstvene kao otisci prstiju.

  6. #21

    Odgovor: Istorija Jezika

    Citat dule_legenda kaže: Pogledaj poruku
    Ja sam veoma fasciniran ovom granom istorije...
    Sta vi mislite o tome?
    Istorija jezika nije samo grana istorije - to je naucna disciplina koja obuhvata istoriju, sociologiju, antropologiju, lingvistiku (i još par društvenih nauka i naučnih disciplina ), te tako nije teško biti fasciniran njome, pošto pokušava da objasni nas same - kako smo se razvili kao svesna, inteligentna bića koja koriste govor za komunikaciju, kako su se razvili toliki (raznoliki) jezici i razna pisma - zbog čega su slični/različiti i po čemu su slični/različiti, kako su se razvijali kroz vreme, i kako se i dan-danas razvijaju.

    Jer, jezik je kao živo stvorenje, koje se neprekidno menja i razvija - neki jezici umiru, neki drugi se radjaju (npr. kreolski i pidžin jezici), i svi živi jezici na svetu u tome su jednaki, jer nikad ne stoje u mestu. Samo se mrtvi jezici (to jest, jezici bez govornika kojima je to maternji jezik) ne menjaju, što znači da su ljudi ti koji utiču na jezik i oblikuju ga po sopstvenim potrebama. Te promene su ponekad tako spore i neznatne da ih tek buduće generacije mogu uočiti, a ponekad se odvijaju veoma brzo. Uzroci jezičkih promena su raznoliki: mogu poticati iz društvenih, političkih, tehnoloških promena; mogu nastati iz kontakta sa drugim, stranim, jezicima; i tako dalje, i tako dalje...

    Sve to znači da je ova tema veoma široka, te nije čudo što se o njoj može pisati veoma mnogo....
    Tiger Facts:
    1. Tigrovi su macke koje obozavaju kupanje.
    2. Tigrove pruge su jedinstvene kao otisci prstiju.

  7. #22

    Odgovor: Istorija Jezika

    Posto vidim da ima veoma dobrih poznavalaca istorije jezika na ovoj temi,zeleo bih da znam sta misle o delu Ranke Kuic (prve zene doktora anglitike u Jugoslaviji)-"Crveno i belo,srpsko-keltske jezicke paralele",i o delu Velsanina Roberta Grejvsa-"Istorijska gramatika pesnickog mita".

  8. #23

    Odgovor: Istorija Jezika

    Citala sam o srpsko-keltskim jezickim paralelama, mada mi "Istorijska gramatika pesnickog mita", od Grejvisa, nikad nije dosla do ruku, a jos manje do ociju.

    Cinjenica je da su Kelti ostavili traga na nasim prostorima, kako u kulturi, tako i nekim drugim sferama, pa i u genetici. Nije da nemamo slicnosti (karakterne osobine)
    Smatra se da je prapostojbina Kelta bila onako odokativno neka granica Zapadne i srednje Evrope, gde od V do III veka p.n.e. pocinju seobe koje ih dovode na teritorije danasnje Engleske, Francuske, Italije, na severni Balkan.

    Bilo ih je od Dunava do Stare Planine(valjda pleme Besi) i na istočnim obodima Homolja, a u zapadnom Homolju (resavska pećina) mali Skordisci...
    Pominju se i oko Velike Morave, Nišave..a oko planine Stol( nedaleko od Babušnice) ima ostataka..

    Evo, nadjoh nesto sto bi bilo mozda interesantno videti. Paralelni vokabular kamrijskih i srodnih srpskih reči (po R.Kuić)

    Samo malo primera, ima toga mnogo vise.

    kaku... (cacu)..izmet..KAKA
    kadar,kadarn..(cadarn)..snažan, moćan ..KADAR
    kal, kaljav ..(cagl, caglau)...kalj,kaqavost..KAL, KALJAVO
    krav..(crau)..krv, usirena krv...KRV
    krug..(crug).. brežulja, otok, čir, okrugla izraslina...KRUG
    kukulj..(cwcwll)..kapuljača..KUKULJICA, zakukuljiti štogod
    kupan..(cwpan)...čaša, putir....KUPA

    da..(da).....dobro!...DA
    del..(del)...deo...DEO,DEL
    derven..(derwen)...hrastovo drvo, hrastovina....DRVO
    đavol..(diafol)...đavo...ĐAVO,ĐAVOL
    dilead (dilead)...ivica, otpisivanje(valjda nešto van granica normalnog)..DILEJA
    dim..(dim)...ništa...DIM (sve je to ništa)
    dizgina,dizginva, dizgined..(disgynwa,disginhed)..silazak, gravitacija..DIZGINA;DIZGINE (DA SE DRŽI RAVNOTEŽA NA KONJU)


    P.S. Da li je mozda Ranka Kuic u nekom srodstvu sa Gordanom Kuic? Zna li neko?
    Poruku je izmenio tutifruti, 17.12.2008 u 20:19
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  9. #24

    Odgovor: Istorija Jezika

    Mislio sam samo na jezicke paralele,a ne arheologiju...Besi nisu Kelti...Kelti su Skordisci,Kornakati ,Trikornensi,Bastarni...najznacajniji su bili pomenuti Skordisci (ime im je oznacavalo pripadnost vrhovnoj ratnickoj kasti) prestonica im je bila u istocnom Sremu,na lokalitetu "Več" kod danasnjeg Krčedina....

  10. #25

    Odgovor: Istorija Jezika

    Autorka je ulozila mnogo truda i vremena da bi napravila jezicku paralelu. To je citav naucnoistrazivacki rad, koji je zahtevao dobro poznavanje istorije i kulture, tako da nije lose i to pomenuti. Zao mi je, ako je i to offtopic.

    By the way, hvala na informaciji za Bese.
    "Zivot je ono sto ti se desava dok ti pravis planove za zivot"

  11. #26

    Odgovor: Istorija Jezika

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Hajde dobro...sa tobom necu da se nastavljam inace bi celu knjigu od dvojice navedenih iskopirao ovde...toliko...
    Jel, derane, koliko ti to diploma imaš? I iz kojih oblasti?
    Nekad mi je interdisciplinarnost fascinantna, a nekad je gledam samo kao svaštarenje.
    U ovom kontekstu, to jeste svaštarenje. Ukoliko dobro guglaš, pomozi Arthuru na Treba mi pesma, ko ovo peva... za sve muzičke želje koje Arthur izgugla članovima.
    Suština foruma je diskusija. Ukoliko smo došli do par naslova iz određene oblasti, možemo je zalepiti na forum, kititi se tuđim znanjem i tuđim perjem. Ali to nije diskusija.

    Ma koliko ovaj post delovao kao off, on je samo malo upozorenje. Nije svrha lepiti tekstove o kojima nešto malo znamo. Diskutujte, ljudi. Ne prepucavajte se prepucavanja radi.
    Poruku je izmenio Mish, 17.12.2008 u 23:36 Razlog: fali mi slovo Š
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 23.10.2013, 11:58
  2. Najlepše ljubavne pesme srpskog jezika
    Autor izabelitta u forumu Poezija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 26.03.2012, 13:38
  3. Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina
    Autor Isahara u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 117
    Poslednja poruka: 24.09.2011, 10:47
  4. Ubacivanje srpskog jezika u Sony ericsson telefone
    Autor dixy u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 11.06.2008, 20:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •