Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku? - Strana 6
Strana 6 od 6 PrvaPrva ... 456
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 90
  1. #76

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    ne
    i mozete mi dati jos 10 upozorenja zbog toga
    pitam se zasto ih nisu mobilisali tokom nijedne vanredne situacije iako sada od iste drzave traze ono sto ja nikad necu dobiti , pa ...
    napravite i meni jednu kucu ja sam se bar borio u nekoliko ratova za ovu Srbiju
    Volim i sve Mongole u Mongoliji
    i sve Amerikance u Iraku i Avganistanu
    i sve Ruskinje u mom krevetu
    Ko je za jednu voznjicu

  2. #77

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Мој комшилук је колико видим бледолик, српско-мађарски. Цигани наиђу понекад да копају по контејнерима, да купе старо гвожђе и томе слично.

    Ми имамо једну зелену површину, коју градска чистоћа почисти с времена на време. Ни месец дана не прође да се не напуни смећем, људи ладно долазе колима, и избацују смеће, у огромним количинама. То не раде Цигани.

    Мени није битно како се зову људи у мом комшилуку, већ како живе и како се понашају. Као што имам прилику да гледам, "бели" комшилук ми не гарантује никакву културу, чистоћу, лепо понашање...

    С друге стране, ромско насеље носи са собом одређене ствари које је аутор теме поменуо - нехигијену, некултуру живљења, криминал... не зато што се ради о Циганима, већ зато што су код нас Цигани често на том степену развоја као народ. Држава би требало да се постара да учини нешто по том питању. И ако већ хоће негде да направи насеље за њих, не би ми сметало да буде у мом комшилуку, али ако ће иста та држава да ми обезбеди
    - да нема смећа, довлачења старог папира, старог гвожђа и сличног отпада, дакле да или обезбеди тим људима посао или да санитарне инспекције раде свој посао.
    - да нема криминала, крађа, и да ће полицијске патроле бити ту ако треба дан и ноћ али да ће бити реда и мира.

    Најлакше је причати "ако ниси за циганско насеље преко пута онда си расиста". Ако такво насеље носи са собом нехигијену и криминал, наравно да га нико паметан неће. Ако ће се држава која ће га направити бринути за то насеље, онда да.

    Сви знамо за примере "радничких насеља" и "великих спаваоница" широм бивше Југославије, у којој су с коца и конопца доведени да живе фабрички радници. Врло брзо су та насеља без обзира на "бело" становништво постала најопаснија насеља.
    Poruku je izmenio memento, 10.04.2009 u 07:40
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #78

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    U kraju u kom sam odrasla i u kom i danas živim ima par ulica sa popriličnim brojem Roma. Ti ljudi su oduvek bili deo mog sveta iako smo suštinski bili odgajani u porodicama različitog socijalnog i finansijskog statusa. Sa njima sam išla u školu, bila u istom društvu.
    Smatram da predrasude koje ljudi imaju o njima su posledica nepoznavanja njih (ili nedovoljnog poznavanja). Naravno da nisu opravdana.
    Ne jednom sam se upitala da li bih i ja u njihovim uslovima življenja bila takav entuzijasta, borac, ...
    Ne bih podržala izgradnju romskog naselja. Ne bih jer ove ljude volim i cenim, i ne smatram da ih treba staviti u okvire "naselja". To mi nekako liči na getoizaciju, a samim tim i na neku vrstu diskriminacije.
    Ono što smatram da jeste potrebno to je podržati njihovo potpuno uključenje u društvo. I izgraditi im bolja mesta za život, ali ne u getoima, nego svuda.
    ovo je savrsen post od mishonje i nemam nista ni da dodam ni da oduzmem. bravo mishonjo
    nattydread is coming to dinner

  4. #79

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Za humoreske i burleske postoje predviđeni forumi, pa bi bilo dobro da se kod međusobnog zasmejavnja družimo na njima, jer se taj, toliko nama potrebni humor, ipak, na ovoj temi pretvara u spam koji će u buduće, ma koliko bio humorističan i vedar, biti brisan...

    Za i protiv izgradnje romskog naselja u svom komšiluku. Bez humora, spama, vređanja...
    Poruku je izmenio memento, 10.04.2009 u 07:41
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #80

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Dakle, gde sam ono stala,
    Romska naselja već postoje. Na sve strane, pa, takoreći i u mom komšiluku.

    Danas su mi skrenula pažnju dva predstavnika Romskog naroda,
    i ni malo mi se nije dopalo šta su radili.
    Bez malo su na smrt isprebijali konja koji je teglio nekakav gvozdeni otpad natovaren na neka raspala kola.
    Scena je užasnula sve posmatrače.

    Naravno ta slika će mnogima ostati dugo u sećanju
    i teško da bi, kada bi ih neko pitao odgovorili - "Da, jesmo za izgradnju takvog jednog naselja u našem komšiluku."
    I bili bi u pravu.

    Prema tome - sve je samo stvar pojedinačnih utisaka, doživljaja i eventualno iskust(a)va.
    Ne samo u vezi sa Romima i njihovim naseljima ...
    Poruku je izmenio memento, 10.04.2009 u 07:38 Razlog: višak odstranjen

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  6. #81

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Ne smatram se rasistom, pre svega zato što se nikad ne služim generalizacijama u smislu da neku naciju mrzim, neku obožavam i sl. Ali generalno ne volim nehigijenu i sklonost ka kriminalu. Znači, potpuno mi je svejedno da li time "odiše" neki Srbin, Mađar, Rom, Englez, Urugvajac ili Japanac.
    Život u skladu sa zakonom, uz upotrebu vode i sapuna, to je ono što bih volela u svom okruženju, a potpuno mi je svejedno koje su nacionalnosti moje komšije.

    Mnogi Romi su mi prijatelji, poznanici, sa nekima i poslovno ponekad sarađujem. Oni sami govore o tome da jesu osnovni krivci za stanje u kojem se nalaze u društvu. Mogla bih nabrajati sve njihove argumente o tome, ali neću da opterećujem temu sa tim. Njihovi izuzetno jaki običaji su, u velikoj meri, krivi za to kako se i oni dobrostojeći Romi, a i oni siromašni, ponašaju i žive.
    Mogla bih baš i fotografisati društvo koje je vazdan okupljeno oko kontejnera kod moje zgrade. Kršne delije od 30-40 godina čekaju da iščeprkaju iz smeća nešto da nahrane sebe, žene i brojnu decu. Vrše nuždu oko klupa gde bi trebalo da se igraju deca iz bloka, zapišavaju zidove oko ulaza. Čim izađeš iz ulaza dočeka te čopor njihovih pasa. Da li mi je to ok? Nije. Definitivno nije. Ne želim ničiju mokraću na svom pragu. Da li me to čini diskriminatorkom? Ne znam, ali sam antizapišivački duboko nastrojena.
    Vrag odneo šnalu...

  7. #82

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    ... od saobraajnih znakova
    1) Pre 25-30 godina bio sam u jednom siromašnijem seoskom srpskom kraju u Srbiji. Saobraćanih znakova nije bilo, a odgovor je bio da se od ploča saobraćajnih znakova nejlakše prave dobre potkovice za goveda!
    Nikome nije padalo na pamet da kaže: Srbi su pokrali saobraćajne znakove.

    2) Da li ima diskriminacije u rušenju Romskog naselja? Naravno da ima: koliko divljih naselja i nelegalno podignutih višespratnica je porušeno?
    A ko hoće da se seti: dobar deo ekonomskih migracija u poslednjih pedeset godina išao je uz divlje gradnje. Ne-romske populacije.

    I ta činjenica ilustruje da je vlast kriva: žmuri na problem, umesto da se ono što je nelegalno odmah uklanja, dok je to još mali i pojedinačan problem.

    3) Ovim nerešenim, dok je to 'mali i pojedinačan problem' dolazimo do sadašnje situacije da je to problem grupe, Roma, rasno, moralno i političko pitanje. Možda će biti i državno.

    Roma u Srbiji ima preko pola miliona. Da li je naučna fantastika da toliki procenat obespravljenog stanovništva u nekoj budućnosti počne da razmišlja o svom kolektivnom položaju, da se homogenizuje, organizuje?

    Da li smo sposobni da naučimo nešto iz tudjih teških iskustava - iz rasne segregacije u SAD, nemira, Harlema i harlemčića... Da predupredimo da se to i ovde dogodi.

    Za sada ne mogu odgovoriti potvrdno. Naše vladajuće 'elite' još uvek nemaju ni viziju, ni strategiju ni konzistentnu, bar trodnevnu politiku za državu Srbiju, a kamoli za rešavanje manjih pitanja kakvo je (objektivno) romsko.

    I sama ideja za izgradnju geta koju je vlast ponudila pokazuje koliko je nesposobna za ozbiljnija i delotvornija rešenja.

    Idejom o gradnji romskog naselja samo je isprovociran rasistički naboj i netolerancija, prihvatenje stereotipa... što je i očekivano u ovakom isfrustriranom društvu koje (većinski) misli da je spas u nacionalnoj homogenosti.

    Zbog toga ja i samo pitanje 'da li ste za izgradnju romskog naselja pored vas' obična podmetačina.

  8. #83

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Shvatio sam da greşim i sada kazem DA
    ako treba nek im naparave novi grad pored mog stana u
    Djakovici
    Ko je za jednu voznjicu

  9. #84

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Kada su nacisti došli po komuniste,
    ja sam ćutao;
    jer nisam bio komunista.
    Kada su zatvorili socijaldemokrate,
    ja sam ćutao;
    jer nisam bio socijaldemokrata.
    Kada su došli po sindikalce,
    ja se nisam pobunio;
    jer nisam bio sindikalac.
    Kada su došli po Jevreje,
    ja se nisam pobunio;
    jer nisam bio Jevrejin.
    Kada su došli po mene,
    nije preostao niko da se pobuni.

    lijepo je kad covijek zna da ga ne bi za komsiju...
    nattydread is coming to dinner

  10. #85

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Dakle da se ne lazemo i nefoliramo, iako sebe ne smatram rasistom, cak sta tvrdim da nisam, al ne bih voleo da mi se formira romsko naselje u blizini mog i .

    Ne kazem da i oni nisu ljudi kao i svi ostali, al pitanje je da li bih ili ne, i moj odgovor je Ne.
    ...................

  11. #86

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Žive u kampu otrovani olovom
    Datum: 14.02.2010 20:50
    Autor: Agencije

    KOSOVSKA MITROVICA - Krizna situacija za Rome, smještene na lokaciji u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice, zagađenoj olovom, traje već čitavu jednu deceniju.

    Lokacija kampova i loši uslovi za život narušili su zdravlje stanovnika kampa, a naročito djece. Život Roma u kampu u sjevernoj Mitrovici doveden je u pitanje kad se kao posljedica zagađenja vazduha iz fabrike "Trepča" pojavilo olovo u krvi. Međutim, do sada nije urađeno ništa.

    Porodica Jahirović koja živi u kampu Osterode ima devetoro bolesne djece, a najugroženija je četvorogodišnja Sara.

    Predstavnik Društva za ugrožene ljude na Kosovu Đafer Buzoli kaže da je proces liječenja slabo uključen u ovim kampovima.

    "Skoro da su svi ljudi otrovani u kampu. Slabo je uključen ceo proces tog lečenja. Svetska zdravstvena organizacija nije toliko uključena u tom tretmanu. Ima mnogo nevladinih organizacija koje su uključene u ovom poslu, što se tiče povratka u Romskoj mahali, ali radi se još na tome da se jednom zauvek kampovi zatvore", kaže Buzoli.

    Komesar za ljudska prava Savjeta Evrope Tomas Hamarberg ove nedjelje je posjetio ova dva kampa. On je rekao da su nedavno donesene odluke o pronalaženju novca za izgradnju kuća na drugim mjestima na Kosovu.

    "Oni treba da budu udaljeni s ovog mesta što brže, ali takođe treba da se predvidi intenzivno lečenje da bi se njihov organizam očistio od olova. Izgleda da su ove strane više zainteresovane o pitanju statusa nego o ljudskim bićima kao u ovom slučaju, i ja sam veoma kritičan u ovom pravcu", poručio je Hamarberg.

    Kontaminacija olovom u krvi romske djece u kampovima u sjevernoj Mitrovici je problem koji je stalno prisutan od 2000. godine, kad je na području Mitrovice savjetnik UN-a izveo prve slučajne testove, koji su pokazali opasno visok nivo olova.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #87

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Sada ću ja , opet, da budem optimista!!
    Da, ali pod određenim uslovima, a uslovljavanje je - nemoralno i besmisleno, verovatno. Uslovi bi bili da deca idu u škole, da muškarci (Ajde, barem oni!) rade. I ništa više! Zar je mnogo? Izgleda da jeste.

    Pričam iz sopstvenog iskustva. Živim u dvorišnom stanu, gde su mi komšije gospoda Romi. Ironija je posve na mestu, jer smo svi mi u dvorištu, izgleda, stoka, kurve i sl. a oni su pametni i kulturni.

    - kada su se doselili, stupila sam u kontakt s majkom, misleći da bih mogla pomoći maloj u učenju. majka mi se samo nasmejala i rekla, u redu, videćemo. I? A ha! Devojčica jedva da i ide u školu. Ali, zato uči da peva i da pleše. Pred uvek pijanim ocem! Od toga će bolje živeti, kažu.

    - Zašto bih radila, pa da mi ukinu socijalnu pomoć? - Parazitski način života.

    - Delimo struju. Od toga, oni plaćaju 1500 din, jer "oni toliko potroše". "Nemamo mi te uređaje - pegle, miksere i sl. a i ne kupamo se svako veče, ko vi!" A dug samo raste...I onda mi kaže komšinica da su je pitali, da li bi mogli kod nje da se prikače na brojilo, ako ih iseku, jer oni ne plaćaju ništa. ??

    - kanalizacioni odvod se začepi svakom meseca...mast se redovno baca u odvod.

    - leti se širi neopisivi smrad od njihovog specifičnog mirisa kože, neopranih tela i smrdljivih čarapa i obuće pred vratima.

    - dvorište je puno kradenih bicikala, starih neupotrebljivih monitora, frižidera, garderobe...

    - pušta se glasna muzika, neki narodnjaci najgori, šiptarski ili koji već, ja taj jezik ne razumem...

    - sin je već dvaput potegao nož na očuha. Policija ih zna, ali im ne može ništa. Oni poznaju zakon i dobro znaju šta i dokle smeju, da provociraju.

    - greju se na drva, kradu gde stignu. Ljudi ih viđaju kako skidaju daske po oblišnjim gradilištima.

    Hoćete još?
    Život pored njih je , najblaže rečeno, neprijatan.


    Ipak, dešava se da dođu razbijenih glava i polomljeni. Verujem da ih slome skineri ili već neko. Onda čujem komentare - Zašto ideš tamo, znaš da su oni tamo?! Ili- po noći ne izlazi!! Nije ni to rešenje, ali, dajte malo! Neka osnovne stvari ispoštuju i ljudi bi ih drugačije gledali.

    Nigde u Evropi nemaju takav tretman. Kod nas ih iima najviše. Valjda im je loše, pa nikamo ne odlaze.
    Poruku je izmenio Mish, 15.02.2010 u 21:50 Razlog: nećemo galamiti
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

  13. #88

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    hm
    jedna od mojih prijateljica zivi u romskom naselju,uz obalu Dunava
    em voli reku,em je to bio jedini nacin da posle razvoda obezbedi sebi udoban krov nad glavom
    i eto,sredila je potkrovlje porodicne vikendice
    raj na zemlji,a kad udjes u njenu gajbu,kao da si na Menhetnu
    elem,svi okolo,pre,i posle njene kuce su Romi...
    u vreme poplave pre par godina,njoj nista nije falilo
    deca se povazdan igraju bosonoga na dami,kucici laju,krsa po dvoristima koliko god hoces
    onomad idem kod nje,noc je,i komsija ,vrsnjak mog sina,me ceka da idemo zajedno
    pricamo o svemu
    o skoli,o narandzama (ponela sam mu kesu ),o fudbalu
    zivi u stracari ali nosi patike od 12 000
    ja bih kupila sinu krevet za te pare,da sam na mestu njegove majke
    ona je svom sinu kupila patike,moze da spava gde stigne u kuci
    njihov mentalitet je drukciji,imaju nomadsku narav i navike,razlicit sistem vrednosti
    ne verujem u korenitu promenu njihovih navika
    ali meni to ne smeta
    ja ih prihvatam takve

    da li bi mi smetalo da se nasele oko mene?
    ne znam
    i da i ne
    da, zbog higijene
    ne jer nemam otpor prema njima
    u moju kucu je dolazila Mileva,stara ciganka,da povremeno pomaze mami oko poslova oko kuce
    moj sin je za ruckom stalno umakao hleb u njen tanjir i jeo
    nikad se nisam ni namrstila na to
    Ploviti se mora i bez broda ..

  14. #89

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    @pralinica

    Potpuno verujem u istinitost primera koji je naveden. Međutim, u svom životu sam sreo ko zna koliko porodica koje neverovatno liče na navedene Rome iz dvorišta, a da nisu Romi...

    Na žalost, Romi su prečesto u svojoj istoriji bili tretirani od strane države kao građani, ne drugog, već najnižeg reda i bavljenje njima kao (jedinim i glavnim) uzrokom stanja u kojima se nalaze jednostavno nije pošteno...

    Pre svega sama o ideja o izgradnji romskog naselja je, čini mi se, nakaradna jer promoviše getoizaciju jedne grupe ljudi a i nameće nam svest da je i to bolje nego da žive po udžericama u naseljima koja više liče na favele ili deponije smeća. To je zamka ma kako ta naselja bila uslovna i kvalitetna. Zašto? Pa zato što je to čvrst dokaz da će se država baviti Romima samo kad baš mora i na način da to pretoči u svoju (medijsku) korist, a ne sistemski i iskreno sa ciljem da ih postupno integriše u društvo.

    Sve te priče o želji samih Roma da ostanu baš takvi, dakle lenji, prljavi, skloni raznim porocima su besmislene. U mojoj okolini postoji selo u kojem su Romi kućevni. Imaju svoju zemlju, bave se poljoprivredom imaju svoje kuće, baš kao i svi ostali neromi iz istog sela...

    Ali, poenta svih mojih javljanja na ovoj temi nije da branim i tumačim Rome već da usmerim kritiku na sve nas, posebno na vlast koja bi trebala da donese i iskreno usvoji jednu realno moguću strategiju, dugoročnu, ali plansku i nad kojom bi se vršio monitoring bez obzira koja vlada ili koalicija vršila vlast, jer pomažući Romima u tome, pomogli bi sebi samima pa tako mišljenja o njima kao remetiocima komšijskog mira i bezbednosti bila smanjena na meru i stepen koji ne bi bio univerzalna odrednica za bilo koju etničku grupu...
    Poruku je izmenio memento, 15.02.2010 u 22:28 Razlog: slovne greške

  15. #90

    Odgovor: Da li biste podrzali izgradnju romskog naselja u vashem komshiluku?

    Padoše mi u oči dve teme koje se pojaviše u jednom trenutku jedna uz drugu, naoko bez dodirnih tačaka: 'Jaša Tomić, selo koje nestaje' i ova.

    Krstereći po vojvodjanskim selima odjednom sam primetio da se, skoro neprimetno odvija proces koga verovatno nismo ni svesni - srećemo Rome prilično često. Ima ih grupisanih u 3-4 sirotinjske kućice na krajevima sela, ali mi se čini da ih ima i u drugim, 'običnim' kućama više nego nekada.

    Da postoji neprijateljski stav, neprihvatanje, pretpostavljam da se Romi ne bi tu zadržali.

    Ostarela i onemoćala staračka domaćinstva u poluispražnjenim selima nemaju snage za rad pa su verovatno svi koji su spremni da rade dobrodošli.

    Svi znamo da su stare kuće u selima podalje od gradova prodaju u bescenje. Pretpostavljam da, sem Roma-starosedelaca i novodošli uspevaju da kupe neku staru kuću.

    No, poenta je u nečem drugom: potrebno je da prodje jedna ili dve generacije da se novodošli Romi uklope u sredinu. Brzina uklapanja naravno zavisi od toga koliki otpor ili prihvatanje pokazuje okuženje - da li su okruženju potrebni. I obrnuto, koliko ima objektivne mogućnosti da se Romi uklope u okruženje - koliko za njih ima posla.

    Higijena, obrazovanje i sl. ne ide pre toga.

    A možda je ovaj moj utisak o povećanom broju Roma u selima netačan!?

Strana 6 od 6 PrvaPrva ... 456

Slične teme

  1. Šta biste uradili kada biste bili svedok prevare?
    Autor Lady S u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 131
    Poslednja poruka: 06.02.2015, 17:31
  2. Istorija naselja u Banatu
    Autor itebejac u forumu Banat
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 18.06.2013, 22:05
  3. Darwin od danas i na vashem forumu
    Autor HLEBmaster u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 18:23

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •