"Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    PoŠtovani slušaoci. Noćas, tačno u ponoć, preminuo je radio Cepelin. Rođen je 15. decembra 2004. godine i živeo je četiri godine na frekvenciji 88,2 Megaherca. Želim vam laku noć - bile su poslednje reči koje je u noći između utorka i srede uputio svojim vernim slušaocima Ištvan Siveri, osnivač i vlasnik radio Cepelina iz zrenjaninskog naselja Mužlja, jedine lokalne radio stanice u Banatu koja je emitovala celodnevni program na mađarskom jeziku. Potom se čula prepoznatljiva odjavna špica praćena crkvenom zvonjavom, a onda je etrom zavladao muk.
    Popularni Pišta još nije ni okačio slušalice o mikrofon, a telefon u redakciji je počeo da zvoni. Nije imao snage da se javi. A onda su ljudi počeli da dolaze pred njegovu kapiju. Nisu verovali da je Pišta sam, bez prethodne intervencije nadležnih, što je kod nas uobičajeno, stavio katanac na radio koji je dnevno pratilo i po 15.000 slušalaca od Zrenjanina, pa sve do rumunske granice.

    - Iznenadila me je reakcija slušalaca, priča Pišta kojeg smo ovih dana posetili u njegovom studiju. Znao sam da je slušanost velika, a svi ovi pozivi i neverica koju sam izazvao ovim potezom, potvrdili su potrebu za ovakvom radio stanicom. Iako sam, kao i neki drugi u gradu, mogao da radim još neko vreme, shvatio sam da je odluka Republičke radio difuzne agencije konačna i da naš radio u ovakvoj raspodeli frekvencija nije imao šanse. Ni jednog trena se nisam zanosio mišlju da će jedina frekvencija, koliko je predviđeno za Zrenjanin, biti dodeljena radio stanici koja program emituje isključivo na mađarskom jeziku. Ali, to ne znači da sam se predao. Studio će ostati kompletno opremljen kao i u vreme dok je iz njega emitovan program. Ko zna, možda se neko u lokalu, ili Pokrajini seti radija koji je promovisao kulturu i običaje nacionalnih manjina u Vojvodini. Dok se to ne desi, uzeću sve ove ploče koje su mi slušaoci poklonili, a kojih ima oko hiljadu i pretočiću ih u trajne zapise. To je pravo bogatstvo i šteta je da propadne - kaže prilično utučen Pišta, koji i nakon zatvaranja svoje radio stanice svakog jutra dolazi u studio koji se nalazi u njegovom dvorištu.

    Svakoga jutra radio Cepelin je u sedam sati emitovao dnevnik Radio Novog Sada, posle čega je servisnim i drugim informacijama sa područja Banata u emisiji Buđenje ulazio u nekoliko hiljada domova u Novoj Crnji, Itebeju, Hetinu, Tordi, Tobi, Mihajlovu, Banatskom Dvoru, Neuzini, Elemiru, Belom Blatu, Lukinom Selu, Ečki, Stajićevu... Tokom četvorogodišnjeg rada, kroz ovu radio stanicu prošlo je pedesetak, što stalnih, što povremenih saradnika. Raznovrsna programska šema podrazumevala je i tematske emisije, gostovanja, kviz i dečije emisije, a noć je bila rezervisana za ljubitelje pravog rokenrola čiji je, inače, i Pišta večiti zaljubljenik. Radio je posebno bio poznat po pravoj izvornoj i novokomponovanoj mađarskoj muzici i po tome što je prvo vreme bio potpuno apolitičan. Ali, bilo je još nečega što ga je odvajalo od drugih radio stanica.

    - Prve dve godine sam uspevao da se nekako odbranim od politike i političara, ali sam u vreme referenduma za Ustav Republike smatrao da i ovakvim gostima treba da otvorimo vrata, kaže Siveri. Međutim, ni posle toga nismo bili stranački obojeni. Priliku smo pružili svima - i vlasti i opoziciji. Ja sam po struci radio i TV mehaničar i već dve decenije se bavim ugostiteljstvom, ali sam ipak osetio da je narodu potreban jedan ovakav radio. Mi smo možda jedini radio kod nas koji je svake nedelje uživo prenosio misu iz naše crkve u Mužlji. Iako je, i među sveštenstvom, bilo skeptika, to je naišlo na veliko odobravanje vernika, naročito onih starijih, hendikepiranih i nepokretnih koji godinama nisu mogli da odu do crkve. Kada sam prekinuo emitovanje programa dobio sam poziv jedne naše slepe sugrađanke, koja mi je sva uplakana rekla da će se ubiti jer joj je radio bio jedina veza sa svetom. Šta da vam kažem. Euforija na početku rada je bila velika, ali je tuga zbog zatvaranja, kako čujem, još veća - sleže ramenima Pišta.

    Radio Cepelin dobio je ime po kafeu koji radi već 21. godinu i koji je Pišta nedavno pretvorio u pab. Neophodnu opremu, dva miks pulta dobio je kao donaciju od Prvog programa Radio Amsterdama. Predajnik je Pišta podigao sam, uz pomoć prijatelja i poznanika. Ni sam, kaže, ne zna kako su uspeli da se održe i žive samo od malih oglasa, muzičkih želja i nešto malo reklama. Po svemu sudeći, trpeo je kafe koji je poslednje vreme, izgleda, radio održavao u životu. U znak podrške Pišta je dobio i peticiju sa oko sedam hiljada potpisa koju, nažalost, nije imao kome da preda. A i da jeste, ne bi mnogo vredelo. Svejedno, izgleda da to nije bio baš neki špajz radio. Bio je to, po onome što smo čuli, pravi radio sa pravim ljudima.

    Preuzeto iz "Zrenjaninskih novina"
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Не бих желео да ме погрешно схавите али мислим да странци у Србији треба да се привикну на српски или енглески језик исто као што и ми када одемо у нпр. баш Мађарску треба да говоримо или мађарски или енглески...
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Citat Vestetor kaže: Pogledaj poruku
    Не бих желео да ме погрешно схавите али мислим да странци у Србији треба да се привикну на српски или енглески језик исто као што и ми када одемо у нпр. баш Мађарску треба да говоримо или мађарски или енглески...
    Ne bih zeleo da me pogresno shvatis ali mislim da si u ovoj Srbiji bas TI stranac.
    U Vojvodini svakako!!!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    У ком смислу странац ?
    ОК, овај радио можда и треба да проради али генерално треба да важи овај мој прошли пост...
    (нисам радикал ако си на то мислио )
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Citat Vestetor kaže: Pogledaj poruku
    У ком смислу странац ?
    ОК, овај радио можда и треба да проради али генерално треба да важи овај мој прошли пост...
    (нисам радикал ако си на то мислио )
    Stvar je u tome da ne sme da vazi tvoj gornji post.
    Da ne budemo offtopic i da ne zalazimo ponovo u ono sto je vec milijon puta napisano...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Citat Vestetor kaže: Pogledaj poruku
    Не бих желео да ме погрешно схавите али мислим да странци у Србији треба да се привикну на српски или енглески језик исто као што и ми када одемо у нпр. баш Мађарску треба да говоримо или мађарски или енглески...
    Sada treba da Kosovska vlada zabrani srpski da bi dokazali da su druga država?

    I, ne zaboravi, Mađari nisu ovde stranci. Oni su i osnovali Bečkerek i Mužlju. Ovi iz Mužlje su dosleljeni iz okoline Kikinde i svakako imaju veća prava da se nazivaju starosedeocima nego većina Srba u Vojvodini.

    Po toj logici treba da se zabrani Srpski i u Rumuniji, Madjarskoj, Hrvatskoj, Makedoniji,...

    radio Zeppelin je bio veoma slušan radio u Zrenjaninu i okolini, poznat po kvalitetnoj muzici i slušali su ga svi.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Sada treba da Kosovska vlada zabrani srpski da bi dokazali da su druga država?
    Треба али Косово није држава и није пример за то.

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    I, ne zaboravi, Mađari nisu ovde stranci. Oni su i osnovali Bečkerek i Mužlju. Ovi iz Mužlje su dosleljeni iz okoline Kikinde i svakako imaju veća prava da se nazivaju starosedeocima nego većina Srba u Vojvodini.
    Срби су основали Скопље па то опет није Србија, какве то везе има.

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Po toj logici treba da se zabrani Srpski i u Rumuniji, Madjarskoj, Hrvatskoj, Makedoniji,...

    radio Zeppelin je bio veoma slušan radio u Zrenjaninu i okolini, poznat po kvalitetnoj muzici i slušali su ga svi.
    Треба да се забрани, то сам ја и рекао, то правило важи за све националности док ЕУ не постане држава и границе се избришу.
    А опет кажем, тај један радио је ОК, немам ништа против да поново проради, нисам ја фашиста али нема потребе да се диже толика прашина око тога.
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Citat Vestetor kaže: Pogledaj poruku
    Не бих желео да ме погрешно схавите али мислим да странци у Србији треба да се привикну на српски или енглески језик исто као што и ми када одемо у нпр. баш Мађарску треба да говоримо или мађарски или енглески...
    1. Mađari, koji su državljani Republike Srbije, nisu stranci.

    2. Po kom osnovu neko treba da u Srbiji govori Engleski?

    3. Upotreba jezika manjina, izmedju ostalih i Mađarskog jezika, je uredjena u skladu sa Ustavom Srbije. To znači da se ti svojim stavom zalažeš za kršenje tog Ustava.

    A 'prašinu' ti dižeš!
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    ... neznam, ali se JA nesto ne osecam kao stranac!!! ...
    Hvala svima na porukama koje ste mi pisali na "zid". Davno me nije bilo na forumu.
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Najbolje rijesenje je da prenese radio u Madjarsku,kao i ploce ,i ozivice radio ponovo.
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Citat hakala kaže: Pogledaj poruku
    Najbolje rijesenje je da prenese radio u Madjarsku,kao i ploce ,i ozivice radio ponovo.
    Funkcionisanje radija je demokratija. Po tvom "najboljem" rešenju se ne bi radilo o "izvozu" demokratije, nego o čišćenju Srbije od demokratije. Najbolje rešenje?
    Ili si možda mislila da Radio Zeppelin treba da ispuni ulogu "Novog Radija Slobodna Evropa"? Jer nekadašnja "Slobodna Evropa" se isto tako iselila iz država..
    Ali ja mislim da Srbija ima potencijale da donese neke odredbe pored svojih krutih zakona i ipak dozvoli ponovno otvaranje Radija Zepelin u Srbiji.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!
      Vrh

  12. #12

    02 Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Tekst o zatvaranju radio stanice sasvim slucajno pročitah...I ja se ipak nadam da će radio Cepelin opet proraditi !
    Pozdrav svim gradjanima Mužlje i od sveg srca želje i optimizam da će radio Cepelin opet raditi!
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: "Preminuo" Radio Zeppelin 88,2MHz

    Nije mi jasno kada ce vec jednom u ovoj zemlji da pocnemo da razmisljamo malo o novcu koji jeedeva mozemo da zaradimo. Kakve veze im ko je kakve nacionalnosti - da li je srbin ili madjar, ako nemamo od cega da zivimo, ako nam je i drzava siromasna. Ja ne samo da ne bi ukinuo radio stanice nego bi i drugima davao frekvencije - naravno strucno rasporedjeno i realno podeljeno, po ralnim cenama. Ako je okolina puna srba onda je velika verovatnoca da ce tamo proci radio na srpskom jeziku, a isto, ako je vecina u okolini madjari ili rusini ili bugari ili bilo koji, onda ce proci radio na tom jeziku. U radiju ce se reklamirati firme, kupovacemo njihove proizvode... i tako umesto da sve propada sve BI samo islo na bolje...

    Naravno nasa realnost jos nije ono o cemu ja razmisljam, ali je lako da je kreiramo...
      Vrh

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •