Sve se vraća - sve se plaća - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 59
  1. #31

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Upravo se o tom krugu na vodi i radi,jer kada bismo odbili da učestvujemo u lancu i budemo karika koja služi za povezivanje činjenja ružnog,bez obzira čime ga opravdavali-pravdom,recimo,onda bismo mođda naučili kako da živimo sa manje razmišljanja o ''plaćanju'' onoga što nam je učinjeno,onda bismo završili sa izgovorima zbog sopstvene nemoći da nešto popravimo,ili da izbegnemo da počinimo ono što je strašno.
    Možda neko pre tebe nije odbio da bude ta karika. Možda su njegovi krugovi u vodi bili veći od tvojih. Možda su proizveli talase koji će tebe preplaviti.

    Čudna je večnost...

  2. #32

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Možda neko pre tebe nije odbio da bude ta karika. Možda su njegovi krugovi u vodi bili veći od tvojih. Možda su proizveli talase koji će tebe preplaviti.

    Čudna je večnost...



    Večnost dugo traje.Ne mogu da se utrkujem sa njom,ali za mene je ''odbijanje uloge karike'' pitanje savesti.Savest je,svakako,opet jedan deo i to neizbežan u ovoj raspravi o ''vraćanju i plaćanju'' tuđih dugova i poneki od svojih.
    Dobrota je u čoveku,ali zahteva i disciplinu savesti,jedan osećaj,unutrašnji poriv da se delovanje u skladu sa ''zakonima odmazde'' smanji na minimum.Ovde ne govorim o krajnjim slučajevima,već o sitnicama iz koje je satkana naša svakodnevica.Ne moramo biti sušti vragovi jedni prema drugima i gledati da izravnamo račune zbog sve i jedne razmirice i krivog pogleda,zar ne?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  3. #33

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Cini dobro i nadaj se dobru, cini zlo i ne nadaj se dobru...
    U stvarnosti to jeste tako, nema gledanja na druge...ceo zivot nahebem zbog...tralalala.
    Ako normalno zaspes i normalno se probudis onda nema stradanja...to je nagrada.
    To sto tamo neko, eto, cini svasta a kao prolazi u zivotu "super" neka mu je sa srecom...
    Svako svoju srecu trazi...
    Back in red!

  4. #34

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Večnost dugo traje.Ne mogu da se utrkujem sa njom,ali za mene je ''odbijanje uloge karike'' pitanje savesti.Savest je,svakako,opet jedan deo i to neizbežan u ovoj raspravi o ''vraćanju i plaćanju'' tuđih dugova i poneki od svojih.
    Dobrota je u čoveku,ali zahteva i disciplinu savesti,jedan osećaj,unutrašnji poriv da se delovanje u skladu sa ''zakonima odmazde'' smanji na minimum.Ovde ne govorim o krajnjim slučajevima,već o sitnicama iz koje je satkana naša svakodnevica.Ne moramo biti sušti vragovi jedni prema drugima i gledati da izravnamo račune zbog sve i jedne razmirice i krivog pogleda,zar ne?
    Ako misliš da bi trebalo da damo sve od sebe da naši krugovi budu krugovi dobra, apsolutno se slažem sa tobom.

    Jedino što niko ne garantuje da će to biti dovoljno...

  5. #35

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Ako misliš da bi trebalo da damo sve od sebe da naši krugovi budu krugovi dobra, apsolutno se slažem sa tobom.

    Jedino što niko ne garantuje da će to biti dovoljno...

    Nikada se ne može ''igrati na sigurno''.Važno je ne prebacivati ''loptu'' u ruke tzv.sudbine i izgovarati se.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  6. #36

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Naraštaji ne plaćaju,barem ja tako mislim,greške svojih predhodnika u smislu da im je ''plaćanje'' neka vrsta kazne zbog predhonika i njihovih greašaka,već nasleđuje probleme koji su prirodna posledica delovanja predhonih naraštaja-tako je i sa porodicom,deca nasleđuju probleme svojih roditelja-neka nerešena ekonomska pitanja,zamršene porodične odnose,stare svađe sa rođacima.
    Mislim da se ništa ne plaća na onaj način na koji to sugerišu ponekad ljudi,kao da je to neka vrsta ''odmazde'' za tuđe grehe.Bilo bi to prihvatanje sudbine i potpuno odbacivanje slobodne volje.

    Najzad neko....


    To je to!
    To je odgovor i na pitanje zašto se radjaju bolesna i hendikepirana deca!
    Zbog nasledjivanja posledica delovanja u prošlosti...jer svi smo povezani sa tri osnovne stvari->
    -život!
    -životni zakon!
    -slobodna volja - koja podrazumeva odabir činjenja izmedju dobrog i lošeg..., odnosno poštovanje životnog zakona ili ne!

  7. #37

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Da li samo ja vidim da prethodna dva posta odudaraju od teme? Ovde govorimo o stavu da će počinjene greške, u smislu loših stvari urađenih u životu, imati za posledicu patnju u kasnijem periodu života ili u nekoj od kasnijih generacija. Ne govorimo o tome da će to što je majka alkoholičar, pa ta činjenica može detetu u njenoj utrobi doneti probleme kasnije u životu, primera radi. To su različite stvari. Različite vrste posledica. Bolesna i hendikepirana deca se ne rađaju kao posledica počinjenog zla njihovih predaka, već, eventualno, zbog mogućnosti da je njihov predak imao neku naviku koja je u njihove gene "ugradila" predispoziciju ka toj bolesti.

    Jedno je greška, drugo je namera. Jedno je tema, drugo nije.

  8. #38

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Da li samo ja vidim da prethodna dva posta odudaraju od teme? Ovde govorimo o stavu da će počinjene greške, u smislu loših stvari urađenih u životu, imati za posledicu patnju u kasnijem periodu života ili u nekoj od kasnijih generacija.
    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Ne govorimo o tome da će to što je majka alkoholičar, pa ta činjenica može detetu u njenoj utrobi doneti probleme kasnije u životu, primera radi. To su različite stvari. Različite vrste posledica.
    U gornjem i ovom donjem delu posta, napisao si sasvim istu stvar...samo je ne vidiš...

    Prvo kažeš->"govorimo da će počinjene greške u smislu loših stvari uradjenih u životu, imati za posledicu patnju u kasnijem periodu života..."

    Pa onda kažeš->" Ne govorimo o tome da će to što je majka alkoholičar, pa ta činjenica može detetu u njenoj utrobi doneti probleme kasnije u životu..."

    Po tebi ispada da npr. alkoholizam nije "počinjena greška"? nego kolateralna šteta? I da bolest kao posledica toga nije "patnja u kasnijem periodu života ili u kasnijem naraštaju" ??


  9. #39

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Bolest kao posledica toga je logična, medicinski potkrepljena, očekivana. Posledica je konkretna i proizašla iz greške. A ovo je tema o patnji, problemima koji su posledica toga što je čovek u prošlosti počinio neko zlo delo ili dela, pa sad ispašta zbog toga. Tačno znam šta sam napisao.

  10. #40

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    #Morpheo

    Odgovorila sam u skladu sa svojim stavom kako ne mislim da postoji predodređenost kao nužan uslov za ''plaćanje'' tuđih grehova iz prošlosti,pa sam shodno tome navela kako su problemi koje imamo,a nasleđeni od,recimo,predhodih generacij samo prirodne posledice pogrešnih izbora istih,a ne neke predodređenosti koja je,naravno, izvan naše moći rasuđivanja,a u službi ''kažnjavanja'' za zle postupke naših predaka.

    Mogu reći da uopšte ne mislim kako moji problemi postoje jer je neki,moj predak nešto loše učinio.Možda su moji preci donosili pogrešne odluke,pa sam shodno tim odlukama rođena negde daleko od mesta kome bih pripadala po poreklu više nego tamo gde sam rođena,što je sasvim prirodno uticalo na to da izgubim neke privilegije;razlozi za moje probleme dakle ne leže u tome da je X pre 80 godina ubio nekoga u Americi.

    Ono što želim da naglasim jeste da nepostoji odmazda nekog ''višeg bića'',neke ''više sile,''sudbine'',kao kazna za počinjeni greh.
    Ona čuvena ''deca plaćaju grehe svojih roditelja'' verovatno nije nastala verovanjem u kažnjavanje potomaka zbog zla njihovih predaka,već kao uteha u ono doba kada čovek nije mogao u tolikoj meri uticati na neke stvari koje mi primamo zdravo za gotovo.Postoji nešto umirujuće u tome da verujemo kako ''nismo krivi za svoju sudbinu''.Ponekad nam je to potrebno kada se osećamo nemoćno,poraženo.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  11. #41

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    @Morph

    Morate onda definisati šta sve spada u "loša dela" ?

    I naravno da sam uvek za logiku...i da se stvari dobro protresu, istresu, isčešljaju i pročešljaju...pa da se onda donese zaključak

    Ali brzopletih je jako puno...
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 13.09.2009 u 00:05 Razlog: s

  12. #42

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Apsolutno se slažem, kohilli, to je tema i iznela si stav koji je jasan. To je upravo ono što sam i sam napisao par postova iznad. Samo je u trenutku skrenulo u izjednačavanje te dve vrste posledica. Posledica koje su rezultat donetih odluka (ispravnih ili pogrešnih) i posledica po karmu (da se tako izrazim) počinioca zlodela i njegovih potomaka. Prvo postoji, drugo ne.

    Recimo, ja tačno znam koje su odluke mojih roditelja, njihovih roditelja, državnih vlasti i koječega drugog dovele do toga da se ja nalazim ovde gde se nalazim. Ne mogu to pripisati nečem kosmičkom, kad je to Zemaljsko pitanje. To prihvatam takvo kakvo je, ali ne prihvatam da je moj, šta znam, deda, čukundeda uradio nešto zlo, pa sad ja trpim posledice toga. To ne pije vodu.

  13. #43

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    #Morpheo

    Da,u jednom trenutku sam pomalo izgubila nit pripovedanja svojih misli,beleženja onoga što sam htela da kažem,pa mi je potpuno jasna tvoja reakcija.
    Eto,još jedne,očigledne posledice koja nema veze sa ''plaćanjem''.Niko mi nije kriv kada se nejasno izražavam,pa me iskritikuju!Deda X ipak nije za sve u mom životu kriv Naravno,ovo je ozbiljna tema koja ne trpi ovakav humor,ali možda se upravo šalom može ponešto podvući na način na koji to ne možemo ozbiljnošću?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  14. #44

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    ali ne prihvatam da je moj, šta znam, deda, čukundeda uradio nešto zlo, pa sad ja trpim posledice toga. To ne pije vodu.
    Ja i nisam govorio o tome, a u tome ide u prilog i činjenica da danas neki ljudi veoma pristojno žive iako su im pradedovi ubijali i ko zna šta radili...
    Ja sam govorio o nasledjivanju patnje koja se manifestuje najviše zbog bolesti i raznih hendikepa kojima je preplavljena planeta. Dakle, o toj vrsti nasledjivanja se radi...Kako su se ponašali preci, u skladu sa životnim zakonom (ne pij, ne puši, hrani se zdravo, ne drogiraj se...itd) tako je nama danas, s tim što i mi naravno imamo obavezu da ispoštujemo zakon, jer može nam biti još GORE!

    Sa druge strane, naslov teme -> "Sve se vraća, sve se plaća, u kontekstu koji ti navodiš da "ne pije vodu", vredi samo za budučnost i za svakoga ponaosob u sadašnjem životu...
    Prosto rečeno-> Kako sada živiš i kako sada činiš, tako će ti biti...u svakom smislu!
    Pa i posle ovozemaljske smrti...

    A kohili je izgubila nit jer nije shvatila da priča o ZAKONU!

    A zakon ne nastaje sam od sebe! Neko mora da ga ustoliči, oblikuje i sprovede!

    Ili neko možda "logički" razmišlja, pa dolazi do zaključka da zakon može nastati sam od sebe iz ničega...iz haosa...hmm...ja još ne videh nigde u prirodi da je nešto nastalo iz haosa!

    Zamislite kada bi udario zemljotres i umesto da razruši, on napravi zgradu...
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 13.09.2009 u 00:36 Razlog: s

  15. #45

    Odgovor: Sve se vraća - sve se plaća

    #ser_gogsy

    Šta ćemo ako je zapravo haos red čije zakone još uvek ismo shvatili?

    Nit koju ja,prema Vama,nisam uhvatila jete upravo ono što mene čini da ne verujem u predodoređenost kao oblik bilo čijeg nametanja ''pravde'',a za Vas je to upravo ono što dokazuje da predodređenost u smislu ''plaćanja'' grehova predaka zbog učinjenog zla nepostoji jer to ne dopušta ona pravda uređena od strane bića višeg u odnosu na ljude-boga.

    Sada smo skrenuli sa teme,ali morala sam da razlučim ove dve stvari.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •