Pisanje CV-a
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 24

Tema: Pisanje CV-a

  1. #1

    Pisanje CV-a

    Verujem da su svi zaposleni (ili oni koji su u procesu traženja posla) imali priliku da pišu CV, iliti biografiju, obzirom da je to prvi kontakt sa budućim poslodavcima.
    Moja prva radna biografija bila je toliko šturo napisana, da mi je tadašnji poslodavac rekao da ni on sam ne zna zašto me je pozvao na razgovor, obzirom da iz moje biografije nije uspeo da sazna apsolutno ništa.
    Koliko pažnje posvećujete pisanju radne biografije? Da li pišete samo neophodne informacije, ili ubacujete šta stignete? Koliko ste iskreni pri pisanju CV-a i da li "šminkate" svoje dosadašnje iskustvo?

    Svojevremeno sam imala priliku da pročitam jedan CV osobe koja je konkurisala za radno mesto sekretarice i koja je u svojoj biografiji napisala da je "koordinisala pozivima" što bi značilo da je bila telefonista. Isto tako, sećam se jedne devojke koja je na informaciju da je potrebno da pošalje svoj CV odgovorila sa: "Šta mi treba?!?"

    Da li ste imali neko slično iskustvo?

  2. #2

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Iako sam u potpunosti svestan presudne važnosti koju dobro sročeni CV ima prilikom konkurisanja za željeni posao, moja urođena lenjost me sprečava da izdvojim jedan dan i da napišem pet-šest različitih CV-ja za sve one vrste poslova za koje neprekidno konkurišem (u sveopštoj pomami za prokletim novcem, kojeg nikako da namaknem u dovoljnim količinama ).
    Na sreću, danas već postoji i nekoliko domaćih sajtova koji nude zavidnu pomoć prilikom sastavljanja CV-ja, tako da vam preporučujem da posetite http://jobs.urbae.com/ ili http://www.link.co.yu/ .
    Naime, na odgovarajućim stranicama ovih web sajtova možete uneti sve bitne podatke o sebi i tako sačiniti kostur svog budućeg CV-ja, koji posle treba samo malo "našminkati" (e, baš samo to "malo" meni fali ) i - to je to!
    Volim te kad pričaš, u svom ovom ludilu...

  3. #3

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Prvi CV koji sam napisala izgledao je onako prilicno los, jer ni sama nisam znala sta sve tamo treba da se upise sem obrazovanja i mozda radnog iskustva.

    Sada vec mogu da napisem malo bolji CV

    Postoji razika izmedju rezimea i CV-ja. U rezimeu se pisu samo "highlights" i ne bi trebao biti duzi od jedne do dvije strane, a u CV-ju se pise sve.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  4. #4

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Ćao!
    Ako ti treba pomoć,samo kaži!
    CV je naj važnija stvar prilikom traženja posla. Postoji puno pravila oko pisanja CV ka o propratne dokumentacije o sebi ,,,....
    Svako radno mesto nosi određeni stil pisanja, samo polako...
    HR - Xedra

  5. #5

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Cao!
    Ako trazis posao,
    1)Trazi ga u firmama stranog kapitala.
    2)Napisi da imas puno iskustva u raznim zanimanjima
    3)Navedi da znas Engleski obavezno dobro
    4)Diploma nije vazna jer ne proveravaju!!!
    (radim u takvoj firmi gde ljudi sa visokim obrazovanjem rade na nizim radnim mestima dok ljudi sa kursevima bez znanja engleskog, bez iskustva drmaju i sisaju nase strane investitore, da neverujes ali je tako. Koristi priliku dok ne bankrotiraju i pocnu da proveravaju svoje radnike jer kad kupe firmu stari vlasnik ostavi svoje ljude!!!(rodbinu) da pajaju svetske biznismene - pouka je istinita i stvarna u dosta firmi!!!)

  6. #6

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Dobar CV je samo polazna tacka da Vas pozovu na razgovor za posao.
    Prvi stepen eliminacije prijavljenih na konkurs.
    Nakon toga idu testovi, pa tek onda intervju.
    Psiholozi iz oblasti Psihologije rada su ustanovili da se nakon 10 sec oformi misljenje o svakom kandidatu, znaci cak i pre nego sto isti progovori.

    Postoji jedna izreka: You can not make first impression for the second time.
    Odnosno, u slobodnom prevodu: nemate popravi za prvi utisak.
    Iz tog razloga jako je bitan vas licni nastup - pocev od garderobe, cipela, frizure, pogleda, drzanja tela, mesta gde cete sesti i u kom trenutku cete sesti.
    Kada krenu pitanja, bitan je nacin na koji cete odgovarati na njih (kratko, jasno i sadrzajno), dikcija, visina tona, da nema postapalica u vasem govoru..i bezbroj sitnih malih detalja koji jako puno znace.

    Sto se samog CV-a tice, infostud nudi jako dobru osnovu da izgradite svoj licni stil i napravite CV koji predstavlja bas vas.
    Zapamtite sledece: CV ne sme biti duzi od 1 strane, jer citanje svega sto vi mozda imate da napisetenije preterano zanimljivo onom koji vrsi selekciju. Te ljude interesuju suve cinjenice, jasno i precizno navedeni osnovni podaci.
    Ono sto ih privuce da vas pozovu na testiranje jeste samo nacin na koji ste CV formirali - da se isti izdvaja iz gomile drugih, a da ipak ukljucuje sve standardne elemente.
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  7. #7

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Obzirom da se poslednja dva dana intenzivno bavim selekcijom kandidata na osnovu poslatih biografija tj CV-a, volela bih da onima koji će pristupiti pisanju iste ukažem na sledeće:

    Pod obavezno:
    - nemojte da vam CV liči na sastav iz srpskog!
    NE primer: Radio sam tu i tu, na tim i tim poslovima...
    DA primer: Prethodna zaposlenja: nabrajanje sa kratkim opisom poslova po crticama.

    -pokušajte da budete precizni i jasni!
    CV ne treba da bude na više od jedne strane!
    Onom ko vrši selekciju za drugi krug, tj razgovor, stiže i po stotinjak biografija dnevno.
    Niti ima vremena niti želje da čita vaša sabrana dela.

    -potrudite se da svoj CV organizujete u vidu tabele sa osnovnim podacima,
    pri tome ne zaboravite datum rođenja i kontakt telefon, obrazovanje i trenutno zaposlenje (ako postoji, tj poslednji posao na kome ste radili)

    -obavezno napišite Propratno pismo: kratko i jasno u tri rečenica sledeće sadržine:
    1. zašto se javljate na konkurs
    2. koje su vaše osnovne prednosti ali i ambicije za budućnost
    3. na koje mesto konkurišete

    Pa sa srećom
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  8. #8

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Citat SansRomantic kaže:

    CV ne treba da bude na više od jedne strane!
    Onom ko vrši selekciju za drugi krug, tj razgovor, stiže i po stotinjak biografija dnevno.
    Niti ima vremena niti želje da čita vaša sabrana dela.
    Postoji razlika izmedju rezime-a i CV-ja. Rezime se pise na jednoj strani (znaci ono odabrano-najbolje), a u CV-ju sve. Znaci CV moze biti duzi od jedne strane.

    Moj profesor kaze da nije bitno upisati datum rodjenja, vec je bitno upisati godinu zavrsetka skole (fakulteta) ili period -bod kad do kad ste radili u nekoj firmi...
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  9. #9

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Teorijska razlika mi je odlično poznata.

    Međutim, ja govorim sa druge strane te priče - praktične!

    Datum rođenja je bitan posebno ako u konkursu postoje odrednice po pitanju starosne granice potencijalnih kandidata,
    kao i godina početka studiranja a ne samo završetka!
    Onom ko vas zapošljava itekako je bitno koliko dugo ste studirali!
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  10. #10

    Odgovor: Pisanje CV-a

    OK. U pravu si. Ja zaboravljam da kod nas vaze drugaciji standardi nego u inostranstvu.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  11. #11

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Ja imam sreće po tom pitanju jer imam dosta staža. U CV-ju mi piše koliko vremena sam radila u kojoj firmi i na kojim poslovima, i naravno opšti podaci. I uglavnom me svuda pozovu na razgovor. Nisam za "šmikanje" podataka, jer ako dodješ u neku situaciju a baš nisi potkovan iskustvom onda...

  12. #12

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Citat Najgora kaže:
    Nisam za "šmikanje" podataka, jer ako dodješ u neku situaciju a baš nisi potkovan iskustvom onda...
    Nisam ni ja za šminkanje podataka, ali sam za takav koncept istinitih podataka (što nekad može delovati kao šminka, ali ona korektivna koja ti prikriva nedostatke) koji će biti afirmativan i dati ti onu neophodnu prednost u odnosu na druge.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  13. #13

    Odgovor: Pisanje CV-a

    nisam nikada pisala CV na prvi posao sam naishla preko prijateljice koja je vec radila u toj firmi/shkolici
    drugi sam otkrila preko zavoda za zaposhljavanje i nisu mi ga trazili...
    uzeli me 'oma
    verovatno zbog znanja stranih jezika
    elem,sad sam doshla u position da treba da ga pishem..
    strana firma..sve na deutsch
    napisala ga ja
    i sad chitam shta ste tu napisali i razmishljam da li je onako ili previshe opshiran...ili shtur
    napisala sam shkole i radna mesta
    kurseve nisam spominjala..mislim da bi trebala..
    propratno pismo imam u glavi..mislim da ce ono biti ok...
    ne bih volela nikog da ugnjavim bespotrebnim informacijama...
    a da onako u tezama pokusham da navedem shta sve radim u ovoj firmi??
    brat bratu bi mi trebale 2 lista A4
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  14. #14

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Evo ja cu da ti prilozim ovde dokumente u wordu kako CV po evropskim standardima treba da izgleda....

    Kad se pise CV,treba da je jasan,znaci dovolnjo je da popunis ovo sto cu ostaviti ovde...
    Oni koji imaju radnog iskustva prilikom trazenja posla stavljaju prvo radno iskustvo a oni koji nemaju,znaci studenti ili tek zavrseni diplomci stavljaju obrazovanje....

    Bitno je staviti od kad do kad je trajalo skolovanje srednje i vise i koje su se diplome stekle istim....
    Ako jos traje napisati da jos traje...

    Moj prilog za CV je u wordu pa viskove tabela slobodno izbrisite,tj ono sto vam je prazno,nema potrebe za istim...

    U CV treba da stane znaci sve sto ste radili,i svo obrazovanje koje ste stekli ali koje je validno za vas posao na koji pretendujete...

    Na zadnjoj strani ce te vidjeti neke opce karakteristike osobe koje treba popuniti -Preference skills gde pisete poznavanje jezika i koliko dobro ih poznajete,vase jestine u radu na racunarima,organizatorske sposobnosti itd.
    Sve je u posebnim odjeljcima...
    Inace pozeljno je napisati da ste dobri u radu u multikulturalnim i multinaicionalnim sredinama,tj da nemate problema raditi u takvom okruzenju..


    EVo jos nekih savjeta,izvinjavam se sto su na engleskom...

    Personal Information-

    Location-directly underneath your full name, usually is centered instead of on the left.

    Info Required-contact info, email, phone(s), and address.

    All other info-nationality/culture/marital status/birth date is optional depending on the organization you are applying to and whether you deem it relevant.

    Note-All information following personal info should be left justified,

    Work Experience

    Note-Depending on what position you are applying for and whether you have had more work or more education experience decides which comes first, work or education experience.

    Note-If you have translated something, state the title of what you have translated in English and place the original title in the parentheses ( ), then state what language you have translated it from. Ex- My House (Mon Maison) Translated from the French to Bosnian.

    Follow order of Europass CV guidelines

    Education and Training

    Note-Only state your highschool education if it was specialized or directly applies to the position, otherwise it is unnecessary.

    State all (national and abroad) institutions, universities, and courses you have attended. If you took course in English/French, state course info and your marks.

    Personal Skills and competences

    Here is where you highlight your language capability.

    Note-To work in the EU, you must be proficient on all levels (reading, writing, speaking) in French or English.

    Below language skills, state all other skills as according to Europass format

    Ex of Computer Skills :Acrobat, Adobe, Excel, Word, PowerPoint, WordPerfect, Quattro Pro, and Database entry. i naravno i graficke programe....
    Poruku je izmenio Lillith, 24.01.2007 u 12:03
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  15. #15

    Odgovor: Pisanje CV-a

    Pisanje motivacijskog pisma je jos jedna bitna stavka pri zaposljavanju...

    Tu istina obicno i ne znamo sta bi smo pisali ali je jako bitno i nikako ne smije biti duze od jedne stranice...
    To je slicno CV ali sluzi zapravo da se unjemu iskaze entuzijazam za posao ali i da se istakne ono najbolje iz CV....

    Kada pisete posao na koji pretendujete (osim ako vec konkursom nije zadan) pazite da ne napisete da pretendujete na poziciju onog ko ce isti citati ili direktora firme....Ljudi se boje za svoj posao...

    Evo nekih savjeta i jos jednom se izvinjavam sto su na engleskom


    Cover letter
    -pismo motivacije

    Note-Before you write your cover letter, do extensive research on the company/organization and position to which you are applying for. This will help you greatly in choosing which aspects of yourself you want to highlight in the letter. If you are applying for a research position, formulate your cover letter as you would a research paper. In other words, demonstrate your capability to write. Also if possible use similar language in your cover letter that you find in the job

    positing. If employers use those words to describe the person they want to hire, then you definitely want to use them when describing yourself and what you bring to the table.

    Order of Information:

    Upper right corner-date

    Upper left corner-Employer' name and address/contact info

    Salutation- Dear John Smith

    3-4 spaces below Employer's address

    Stick with Dear if you have a contact name. If you don't have contact name, put Dear Hiring Manager, or To Whom it May Concern,

    In 2 or 3 paragraphs state your goals, accomplishments, and your skills.

    Paragraph 1- state your objective and goals

    keep this paragraph concise, no longer than 5 sentences

    first sentence state your objective-ex.-I am interested in the assistant editor position being offered by your company..

    Follow it up with 2-3 sentences on why you are interested in the position and what you want out of it. In this paragraph you may introduce personal information about yourself. Adding a personal touch always invites the reader's curiosity into learning more about you.

    Paragraph 2-state your accomplishments and skills

    Only state accomplishments to which relate directly to the position you are applying to. Remember, they have your resume attached to this letter, they can read all of what you have done. So only elaborate on the accomplishments that pertain to the position. If possible, quantify what you have done in numbers because numbers peak people's interest and always considered impressive.

    Mention your "soft skills" which are skills that employers cannot decipher through tests.

    Ex- express your ability to work well in a complex environment, your enjoyment to work with a diverse group of people, your ability to collaborate and solve problems with colleagues.

    Paragraph 3-wrap up

    3-5 Sentences. Close the letter with tying in your interests and background and why that makes you a well suited candidate for the position.

    Ex-Both experiences as an editor and teacher, I feel has better prepared me for my goal to work in educational rights with the OSCE's mission in Sarajevo.

    End the letter in a future tone and offer to give additional info/references.

    Ex- I look forward to hearing from you and any additional reference material is readily available upon request.

    Closing Salutation-

    Best Regards,

    Sincerely

    Nadam se da je bilo od pomoci
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pisanje dnevnika :)
    Autor coolgirl u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 21.10.2010, 12:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •