A da smo za boga odabrali ženu?..
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    A da smo za boga odabrali ženu?..

    U velikim,monoteističkim religijama,bog je ''muškog lika''.O njemu se govori kao o pripadniku muškog roda.
    Da smo kojim slučajem u ono doba kada se potreba za višim bićem pojavila u nas ljudi,kada smo se već bili popeli na nivo samosvesti dovoljno visoko da zahtevamo nova rešenja za ''večna pitanja'' i upravo došli do ideje kako je to rešenje zapravo ono ''više biće'' koje ćemo nazvati bogom tom istom ''biću-ideji'',podarili ženski lik,kakva bi mu dalja sudbina bila?
    Kakav pravac je mogla imati istorija čitavog čovečanstva da smo za lik boga,umesto uškog lika,izabrali lik žene koji je pre preovladavanja monoteizma postojao u likovima boginja?
    Koliko je pihvatanje muškog lika u iličenju boga uticalo na ovaj,naš svet?Koliko bi ovaj svet mogao,prema vašem mišljenju biti drugačiji da su ljudi,nekada davno,oličenje boga videli u liku žene?
    I za kraj:može li postojati jedan bog ženskog lika?(ne mislim na boginje politeizma)
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    pa nisu muskarci to sto jesu zato sto je bog isto momcina nije to zbog toga..zasto bi gledali boga kao olicenje zene,(mislim tada)ne budi smijesna..obicna filozofija koja ti ne treba

  3. #3

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    Bilo je monoteizma i pre Hriscanstva,bila je i Magna Mater...a sta vredi da bude musko ili zensko kad su u pitanju ateisti?...njima je svejedno valjda......ili samo cackaju?...

  4. #4

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    Viteže Valhale,
    ne znam da li sam sigurna u smisao Vašeg posta.U temi koju sam otvorila,sasvim sam jasno stavila na znanje kako mislim da je bog tvorevina ljudskog uma,duha i dotadašnjeg(davno doba),ali i dosadašnjeg(naše vreme)iskustva ljudi.Naravno,moje mišljenje je subjektivno i nikako ne mislil kako biste svi ostali trebali da imate isto mišljenje.Ono što pokušavam da kažem jeste da na časak prihvatimo moje mišljenje kao mogućnost,pa da na osnovu te pretpostavke pokušamo da zamislimo posledice koje bi po ljudsku istoriju mogla imati jedna žena sa božijim licem,ili jedan bog ženskog lika.
    Bilo bi jako dobro razmotriti slušaj hrišćanstva izgrađenog na početnom obožavanju ''ženskog lika'',jer kasnije je uz obožovanje pridodata i komercijalizacija istog-što je još jedan bitan momenat koji bi se, pod predpostavkom da je bog ženskog lika,mogao razmotriti.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  5. #5

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    a sta bi to moglo da se promjeni molim te da je recimo Bog dama..sta..sta bi to promjenilo..mislis da da bi imala ljepse srce,da bi bila njeznija..
    da li se tebi owakwo djelowanje naseg 'bradonje' ne swidja? da li mislis da bi zena bila bolji Bog

  6. #6

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    egzotic,
    možda bi bog ženskog lika,kao prvo imao više smisla za humor.A zatim,morate mi obrazložiti šta mislite pod ''delovanjem našeg bradonje'',jer je sasvim izvesno da se Vaš i moj doživljaj boga i onoga što on može predstavljati ljudima,ne poklapaju.Kako bih mogla da odgovorim na postavljeno pitanje,morate biti malo jasniji u njegovom postavljanju.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  7. #7

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    a ti patis za bozjim humorom
    kad sam rekao bradonja mislio sam na Boga pobogu.. ja ga zowem bradonja i sta je nejasno kad rekoh Njegowo djelowanje..pa ko djeluje do On.. On diktira nas ziwotni tempo ustwari...

  8. #8

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    A sto ga ne nazva diktator kad vec diktira?Bez ljutnje i zalazenje u
    dublje teme,mislim da smemo da se nasalimo malo i na ovoj temi.Ja ga iz
    miloste u svakodnevnom govoru zovem geometrom.
    (ovo sigurno nisam smela da kazem)
    Poruku je izmenio Goga, 23.12.2008 u 02:07 Razlog: nema potrebe za citiranjem prethodnog posta

  9. #9

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    V
    Bilo bi jako dobro razmotriti slušaj hrišćanstva izgrađenog na početnom obožavanju ''ženskog lika'',jer kasnije je uz obožovanje pridodata i komercijalizacija istog-što je još jedan bitan momenat koji bi se, pod predpostavkom da je bog ženskog lika,mogao razmotriti.
    Od tebe nisam ocekivao ovako nesto,ovo je potpuna nebuloza...Hriscanstvo nije nastalo iz nikakvog pocetnog obozavanja zenskog lika,vec tumacenjem Hristovog zivota i reci,Hristos je bio musko ako se ne varam,a On je pocetak Hriscanstva...uz duzno postovanje ,nisam mogao ni pretpostaviti da i ti smatras da je "Da Vincijev kod" istinit....ali hajde malo ozbiljnije,Hriscanstvo ima dosta slicnosti sa Mitraizmom,a ako si mislila na obozavanje Izide,ono ima slicnosti sa katolickim marijanskim kultom ...ako zelis mogu i malo poduze o ova dva anticka kulta...ali to nije ovde tema...ali ne zaboravi uz Izidu bio je i Oziris...ne znam ja kakav je Boziji lik...ali se ipak malo bolje informisi...

  10. #10

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    egzotic,
    ne bih volela da se ova tema pretvori u ''dopisivanje'',a čini mi se kako ka tome ''krećemo''.Iz mog posta se jasno vidi kako sam shvatila o kome govorite kada govorite o ''bradonji'',ali Vi očigledno niste shvatili šta sam ja napisala.Zamolila sam Vas da mi pojasnite šta podrazumevate pod njegovim delovanjem.U neku ruku to ste i odgovorili spomenuvši tempo života.U našem vremenu mislim da ipak tehnološki napredak diktira tempo tj.brzinu kojom se odvija život čoveka.
    O uticaju božanstva muškog lika na naše živote se već može malo više reći.Recimo ovako,nešto jednostavno,za početak:kada se bilo ko od nas nađe u nedaćama,obično kaže majko mila,ali i bože...znači,svi mi ''prizivamo'' u pomoć majku,ali i boga.Sa druge strane,bog ima muško lice i o njemu,između ostalog,govorimo i kao o ''ocu''.Razmislite malo o ovome-vredi.Jer,meni se još nije desilo da čujem da je neko prizivao oca..a opet,prizivamo boga koji bi to trebao da bude...
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  11. #11

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    Viteže Valhale,
    pročitajte pažljivije moj post.Ne tvrdim da je hrišćanstvo nastalo iz obožavanja ženskog lika,već da je zanimljivo razmotriti slučaj,znači kao mogućnost,da je hrišćanstvo nastalo iz početnog obožavanja boga ženskog lika,umesto što je nastalo iz početnog obožavanja boga muškog lika.Moja greška je u tome što nisam dovoljno obratila pažnju na jasnoću mog posta i činjenicu da je sve to rečeno prilično jezgrovito,pa se tako može tumačiti na više načina,a naročito ako se prebrzo čita.
    Stoga,Viteže Valhale,sa likom Ralfa Fajnsa iz Vučje Jame,ne,nisam mislila na Izidu,već sam htela da se malo izdivsnimo o mogućnostima,o mogućim razlišitostima u pogledu toka svetske istorije,ili jednostavno i nečije ''malje'',ljudske ''istorije kada je ''pol'' božanstva u pitanju.Koliko bi toga bilo drugačije da je bog dobio žensko lice?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  12. #12

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    Mozemo zamisljati sta zelimo...i to nam niko ne brani....
    Poruku je izmenio felix, 23.12.2008 u 02:32 Razlog: greska

  13. #13

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    Bog je već bio žensko. Boginja Majka je puno starija od sadašnjeg muškog boga, ai ima i duži staž kao najvažnije božanstvo. Pojavom patrijarhata izvršena je smena polova i na nebeskom tronu...

    Valjda je još iz doba Boginje Majke muškarcima ostao običaj da psuju boga. Pretpostavljam...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  14. #14

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    U velikim,monoteističkim religijama,bog je ''muškog lika''.O njemu se govori kao o pripadniku muškog roda.
    ...
    Koliko je pihvatanje muškog lika u iličenju boga uticalo na ovaj,naš svet?Koliko bi ovaj svet mogao,prema vašem mišljenju biti drugačiji da su ljudi,nekada davno,oličenje boga videli u liku žene?
    I za kraj:može li postojati jedan bog ženskog lika?(ne mislim na boginje politeizma)

    Sad se razočarah....

    Tvoja "lada" iz teme "stare religije" je ženskog roda...čini mi se

    Ali sve to nema nikakve veze s vezom i istinom!

    Bog nema pol !
    Bog nije od ovoga sveta, pa da Ga tako posmatramo s materijalne/polne tačke gledišta!
    Naravno, naši umovi ne mogu pojmiti tu dimenziju Božijeg postojanja....U Biblij se kaže--> "Okružuješ me sa svih strana" . . . Prvi astronaut koji je poleteo u orbitu, kada je pogledao kroz prozor i iz te perspektive ugledao zemljinu loptu, izgovorio je-->"I ovde je Bog" . . .

    Na originalnom Hebrejskom reč Bog označava množinu....

    I na kraju ... Hrišćani se krste u ime Sina, Oca i Svetoga Duha....Bog je Trojstvo!

    Dakle, man'te se takvog filozofiranja....ne vodi ničemu....


  15. #15

    Odgovor: A da smo za boga odabrali ženu?..

    Da je Bog predstavljen kao zena, mislim da Hriscanstvo ne bi zazivelo, imajuci u vidu tadasnje prilike u svetu. Drustvo kojim su tada vladali muskarci ne bi moglo da podnese takvu pretpostavku..... Ako bi ipak bilo prihvaceno, mozda bi dalja istorija covecanstva imala sasvim drugaciji tok....ali, to necemo saznati.


Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pomagajte ko Boga vas molim
    Autor NickPA u forumu Softverski problemi
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 27.04.2017, 21:54
  2. Da li može postojati pravda bez postojanja Boga?
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 27.07.2010, 20:38
  3. S verom u Boga, za kralja i otadzbinu...
    Autor love hunter u forumu Politika
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 11.05.2010, 12:35
  4. Milost - po suverenoj volji Suverenog Boga
    Autor itebejac u forumu Religija
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 30.10.2008, 03:35
  5. Mi imamo svoga boga, ime mu je Bodiroga
    Autor Kunic u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14.06.2007, 19:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •