Treba li književnost da bude angažovana?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Treba li književnost da bude angažovana?

    Da li je književnost sama sebi dovoljna, sama na sebe usmerena, ili joj je potrebno nešto izvan, društvena, edukativna, ideološka svrha? Ova dilema postojala je u svim književnim epohama i školama? Postojale su i krajnosti: Platon je govorio da pesništvo treba da ima čisto edukativni karakter, da Homera treba očistiti od scena u kojima su bogovi nezreli, prevrtljivi, a junaci malodušni i krvoločni; na drugoj strani, u novijim vremenima, sve više je zastupljen larpurlartizam.
    Na čijoj ste vi strani?

    Po mome mišljenju, književno delo treba da ima žaoku, da pecne tamo gde treba, da se pozabavi rešavanjem nekog problema, ne da bude čista egzibicija spisateljskih sposobnosti, ali nisam ni za "politizovanje" dela - ono treba da ima lirsku, neangažovanu crtu, u okviru koje pisac može da se potpuno oslobodi svih stega formalnih i sadržinskih pravila. Delom treba i da se digne glas, ali i ostvari ideal lepote. Možda sam više za angažovanost, ali ni lepota sama po sebi mi nije strana. A vi?
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  2. #2

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Citat Bazarov kaže: Pogledaj poruku
    Po mome mišljenju, književno delo treba da ima žaoku, da pecne tamo gde treba, da se pozabavi rešavanjem nekog problema, ne da bude čista egzibicija spisateljskih sposobnosti, ali nisam ni za "politizovanje" dela - ono treba da ima lirsku, neangažovanu crtu, u okviru koje pisac može da se potpuno oslobodi svih stega formalnih i sadržinskih pravila. Delom treba i da se digne glas, ali i ostvari ideal lepote. Možda sam više za angažovanost, ali ni lepota sama po sebi mi nije strana. A vi?
    I mi se slažemo sa Vama
    za slobodu forme kao i sadržaja-jedini imperativ je zadovoljstvo stvaraoca i konzumenta, sve ostalo je smuti pa prospi
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #3

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    у данашње време је тешко створити ангажовано књижевно дело. све табу теме су или начете или потрошене.
    мислим да аутор не треба да има намеру да "таласа", треба та нека емоција, та мисао и идеја да га понесе и да читаоцу предочи своју искреност и посвећеност својим идеалима.
    ...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  4. #4

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    у данашње време је тешко створити ангажовано књижевно дело. све табу теме су или начете или потрошене.
    мислим да аутор не треба да има намеру да "таласа", треба та нека емоција, та мисао и идеја да га понесе и да читаоцу предочи своју искреност и посвећеност својим идеалима.
    ...
    Ako je autor od ugleda, treba da iskoristi svoj ugled, da "zatalasa" i popravi malo ovaj pogrešni svet... koliko može.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  5. #5

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Citat Bazarov kaže: Pogledaj poruku
    Ako je autor od ugleda, treba da iskoristi svoj ugled, da "zatalasa" i popravi malo ovaj pogrešni svet... koliko može.
    U potpunosti se slazem...Treba barem pokusati popraviti ovaj svet....i ako samo jedna osoba shvati tu poruku iz knjige koju je procitala onda je to uspeh...
    Pisati radi pisanja, i radi profita je tracenje vremena, papira i mastila...

    Treba knjizevnost da bude angazovana...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  6. #6

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Kao prvo u našoj zemlji evidentno postoji kriza čitanja i to postaje kompleksan kulturološki,pedagoški i opštedruštveni problem.Činioci koji su uslovili ovu krizu su mnogobrojni a u velikoj meri nanose štetu ukupnoj kulturi nacije.Što se književne produkcije tiče ona je u stalnom rastu ali čitalaštvo opada samim tim i zamire književni život.Književna dela žive samo dok se čitaju,dok deluju na svest čitalaca u kojoj njihov umetnički svet i dobija svoj definitivni oblik i ostvaruje svoje umetničke efekte,a čitaoci svojim čitanjem deluju na njihovu produkciju i postojanje u aktivnom životu.Bez čitalaca,ma koliko dobra ona bila,postaju mrtav kapital koji skuplja prašinu na policama biblioteka.
    I may not be perfect but I'm always me

  7. #7

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    U potpunosti se slazem...Treba barem pokusati popraviti ovaj svet....i ako samo jedna osoba shvati tu poruku iz knjige koju je procitala onda je to uspeh...
    Pisati radi pisanja, i radi profita je tracenje vremena, papira i mastila...

    Treba knjizevnost da bude angazovana...
    nisam sigurna da se slazem...
    vise nekako mislim da je pisanje poriv kome covek ne moze da se odupre...oni kojima je zanat pisu petparacke knjige
    dakle,neko ko je pisac u srzi,svojim odredjenjem unutrasnjim,nikad ne pise radi nekoga van...on pise jer oseca tu strasnu potrebu da se izrazi,i kao sto bi slikar to cinio cetkom a vajar dletom,tako i pisac prosipa reci u papir i oslobadja se onog sto je bilo zatoceno u njemu....
    ako i drugi u tome prepoznaju lepotu koja ih oplemenjuje onda je to i umetnost,dabome...
    sklona sam tome da pisac moze biti dvojna licnost...recimo,Knut Hamsun je jedan od njih...u svojim knjigama nikad nije izneo nista sto bi ukazivalo na podrzavanje ideja nacizma..
    pa ipak,Knut Hamsun je do kraja svog zivota ostao veran toj ideologiji,cak i onda kad su mu,iz protesta,sa svih strana Norveske stizali paketi knjiga koje su slali njegovi citaoci...preziveo je bojkot
    i naposletku,Norveska je uspela da razdvoji njegov vanserijski talenat od njegove politicke opredeljenosti...

    dakle....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  8. #8

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Dobro napisano delo je uvek angazovano - na neki nacin,jer pisati dobro znaci saziveti se sa istinom o sebi i okolnostima u kojima zivite.Naravno postoje i lose napisana dela koja su angazovana,to su ona dela pisana od strane ambicioznih ljudi bez previse etike koji ustupaju svoj talenat strani koja trenutno vise daje ili naizgled pobedjuje.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  9. #9

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Angažovano delo bi moralo da bude proživljeno, da ne kažem autobiografsko.
    Angažovana fikcija je samo, možda i lepo sročena, ali ipak samo propaganda.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  10. #10

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Angažovano delo bi moralo da bude proživljeno, da ne kažem autobiografsko.
    Angažovana fikcija je samo, možda i lepo sročena, ali ipak samo propaganda.
    Komunistički manifesto je bio angažovana fikcija.
    Čista ideja.

  11. #11

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Upravo tako. Samo ovde nije reč o crvenoj knjižici, jer ona nije ni pisana kao književno delo.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  12. #12

    Odgovor: Treba li književnost da bude angažovana?

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Upravo tako. Samo ovde nije reč o crvenoj knjižici, jer ona nije ni pisana kao književno delo.
    I to je, takođe tačno.

Slične teme

  1. Omiljeni književni lik
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 26.09.2018, 11:51
  2. Književni konkursi
    Autor gospoica u forumu Književnost
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.11.2013, 15:31
  3. Ženska književnost?
    Autor kohili u forumu Književnost
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 16.07.2012, 12:30
  4. Nobelova nagrada za književnost
    Autor ZOE u forumu Književnost
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 11.10.2010, 19:38
  5. Književni časopisi
    Autor Kalina u forumu Književnost
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.02.2010, 16:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •