Principi - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 59

Tema: Principi

  1. #31

    Odgovor: Principi

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Eto a ja bih to rekla na malo komplikovaniji način~ dosledan način ponašanja i donošenja odluka



    Tako nekako

    Smatram da ljudi koji ističu svoje principe i nisu baš snalažljivi u životu i da je to razlog postupanja po principima. Ne znam da li sam u pravu, možda nisam ni svesna da imam neke principe kojih se držim ali nemam baš lepa iskustva sa principijalnim ljudima. Bar ne sa onima koji to ističu u prvi plan. Uglavnom su to ljudi sa kojima se srećem na poslu i u poslu. Problem je tome što su takvi ljudi prvi koji krše te principe bilo tudje ili svoje. Mišljenja sam da neko ko ističe princip kao neku svoju osobinu u tom slučaju treba, u najmanju ruku, da poštuje i tudje principe.
    Primeri sa kojima se redovno susrećem su tipa kao što je memento naveo ili: pušenje je svuda zabranjeno ali meni nije, isso standard mora da se poštuje ali ja prvi neću napisati na papir to što treba...


    Vidiš po meni to nije fer
    Ti nećeš ispoštovati moj princip ukoliko ti proceniš da to nije ispravno i ako ja tvoje jesam (bez obzira da li sam time možda prekršila neki svoj princip da bih tebi izašla u susret)?
    Evo recimo jedan (živi i doživljeni)primer:
    radiš u firmi odredjeno vreme, super plata super posao, super radno vreme ali je tvoj princip da ne radiš subotom. Jednostavno želiš da iskoristiš taj dan u životu. Dolaziš u situaciju da se od tebe traži da radiš subotom. Recimo jednu subotu. I šta će se desiti? Daćeš otkaz jer je tvoj princip da ne radiš subotom i time dovesti sebe u neizvesnu situaciju? Ili ćeš pristati da radiš uz neku povišicu? Minimalnu recimo...m?



    Ima i to veze sa principom ali da li to podrazumeva da ljudi koji nemaju ili ne ističu svoje principe nemaju obraz?

    Znaš kako, meni se čini da ljudi koji se drže čvrsto svojih principa imaju uvek više razloga da se stide.
    Tako mi se čini a zašto
    najgora otprilike je to ono sto sam htela i ja da kazem pa ispadoh covek bez morala.obraza,.....smatram da covek treba da ima principe u zivotu ali zivot nije matematika kad uvek 2+2 jesu4. nekad moramo odstupiti od nekog svog principa ili ga korigovati..sto opet ne mora da znaci da smo amoralni, bez obraza.....principi su nesto sto se menjalo kroz vreme....nekad je bilo totalno amoralno da devojka ima predbracne veze ....zar bi jedna takva devojka opstala u 21.veku???? zamislite princip devojke iz 60tih godina-nista pre braka....da li je primenljiv u danasnje vreme. a onda je skoro svaka moralna devojka ulazila u brak kao devica.....
    Najveca vlast je vladati sobom.

  2. #32

    Odgovor: Principi

    principi ipak nisu zakon koji mora da se strogo postuje a i u zakonu svi traze rupu....a ne principi koja pravila donosi sam covek i moze a ne mora da ih postuje.mislim da je memento pricao o ocenjivanju rada koji bi trebao da bude nepristrasan...pa zar on u to veruje???to je skoro utopija. kazem skoro jer u tragovima postoji neko ko ceni i postuje red,rad, disciplinu.naravno svi o tome pricaju al niko ne sprovodi...pa samo 20tak godina i malo vise cenilo se na poslu ko ima partijsku knjizicu.to je bilo merilo rada....nazalost
    zar se i danas ne krse obicaji rata i izmedju ostalog nam se sudi u hagu zbog toga????i
    Najveca vlast je vladati sobom.

  3. #33

    Odgovor: Principi

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ne slažem se sa vama da se pomiriteljski odnosimo prema takvim devijacijama i da ih prećutno odobravamo. Naša moralna odgovornost se ničim ne može prikriti u kršenju nekih principa, čak ako ih i drugi krše.

    Navešću jedan primer. Da li ste čuli za profesora Miloša N. Đurića, potonjeg našeg akademika?

    Za vreme II sv. rata je bio profesor na beogradskom univerzitetu i odbio je da potpiše apel tadašnjih vlasti protiv partizana, uz konstataciju da je među njima pola njegovih studenata.

    Na upozorenje profesora muzike da potpiše kako ne bi stradao, Đurić je uzvratio:"Lako je tebi, ti u diple sviraš, a ja predajem etiku". To ga je koštalo profesure, odmah je penzionisan i odeveden u logor "Banjica". Samo slučajem je ostao živ.

    Pitam ja vas, da li stvarno mislite da bi mu neko zamerio da je i potpisao taj apel? Ne verujem, posebno na tada. Ali, za gospodina Đurića najviši moralni principi su važili čak i onda kada nije važilo ništa. Zamislimo se nad tim i zapitajmo se koliko bi nas postupilo na način profesora etike...

    Ja mu se divim i on je jedan od mojih uzora.
    Zamerio bi mu svaki profesionalac, da je drugacije ucinio. Naravno ne bi imali prava, osim onih koji su na sopstvenoj kozi presli isto.

    Da dam kontraprimer?
    Neki su mogli u ratu (mozda i ja) `90 da apelovanjem, mozda delom da ucine nesto u sprecavanju velike nepravde nad necijom licnom slobodom (nad nejaci). Da bi to uradili, morali bi nastupiti protiv svoje sopstvene vojne jedinice.
    1. Takav postupak bi verovatno bio osudjen na propast, jer se pokusaj drzanja do svojih principa suprostvlja vecoj i nemoralnoj sili, te bi se nepravda svakako izvrsila.
    2. Revans bi deklarisao pojedinca izdajnikom i na mestu mu presudio.
    3. ``Izdajnistvto`` bi imalo dalekosezne posledice na najmilije, daleko u pozadini i godinama bi ostavio beleg na njima.

    Rezultat: nedelovanje i vecna griza savesti.
    Imamo li uvek prava i mogucnosti da delujemo u skladu sa svojim ili opstim principima?

    Sad na brzinu mogu navesti samo dva principa koju bi uvek ispostovao:
    -pozajmljeno uvek vratiti i
    -uvek ispostovati rezultat opklade
    Poruku je izmenio biterlemon, 19.09.2008 u 21:13
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #34

    Odgovor: Principi

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    Isto što i obraz(i).

    Ne računam one sa đonovima, fleknama i potkovicama ... na istim.
    ustvari .... računam i njih - i njima je princip isto što i đon ... mslm obraz .

    Ima i to veze sa principom ali da li to podrazumeva da ljudi koji nemaju ili ne ističu svoje principe nemaju obraz?

    Znaš kako, meni se čini da ljudi koji se drže čvrsto svojih principa imaju uvek više razloga da se stide.
    Tako mi se čini a zašto
    Bila sam kratka - i jasna.
    Obraz se uvek podrazumeva ( osim kod bez-obraznih :žmig: )
    Imao- nemao principe.
    Obraz je obraz.
    Zna se šta je "obraz".
    Naravno - govorim u prenosnom smislu.


    Ako već ima"š" neki princip - onda je to isto što i obraz.
    Ne može"š" mimo njega, čuva"š" ga, ne ostupa"š" od njega, ne da"š" na njega i ne gazi"š" ga.

    A ako pričaš o principima a ima"š" na obrazu đon, fleknu, pendžetu, potkovicu,
    ... baš "te" briga i za principe i za obraz,
    boli "te" uvce , danas kaže"š" jedno-radi"š" drugo a misli"š" treće. (sutra isto to-samo malo drugačije )
    (tu pravi primer mogu biti političari)

    _______________________________________

    A ovo za ljude koji imaju principe - "da imaju UVEK VIŠE razloga da se stide" ... mislim da te nisam baš sasvim razumela ??!!
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 19.09.2008 u 21:18

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #35

    Odgovor: Principi

    [QUOTE=duga12;360827] Razumela sam te još kako,od prvog posta.

    Posle pribavljanja lične koristi kažeš bla bla...ono što sam navela je za tebe je bla bla,eto za mene nije.Uzmimo da nisam pravu ,po tvom mišljenju,ok.

    Znaš kako ja to vidim...prosto,ako se ja držim,onoga što sam rekla,ili uradila,tako će uvek da bude,neka je i na "moju štetu",stojim iza toga...kako bi mi rekli,oni sa pomenjivim principima.

    Nema tog šefa,direktora...ili koga već,zbog kojeg bi došla u situaciju da ih kršim.
    Zašto?

    Zato što ih imaš ili ih nemaš,neke stvari ipak jesu crno bele...

    Danas sam baš imala prilike da vidim kako se gaze principi i etika,zarad nekog sitnog mita...

    Ali isto tako i sreću da upoznam ljude koji se nisu prodali,ni za malo veće pare.

    Da...to su oni smešni,mali dosadni ljudi,koji će život da provedu u bedi...i koji će da poture svoja leđa,uvek i gde treba,dok ih tapšači ramena...tapšu po istom......ali oni će i dalje da se drže svojih principa..

    Zašto?

    Zato što ne bi mogli prvo sebe da pogledaju u oči....[/QUOTE


    pod 1. ja mogu svakog da pogledam u oci i to sto sam napisala ne daje ti za pravo da tvrdis nesto iz par recenica
    Najveca vlast je vladati sobom.

  6. #36

    Odgovor: Principi

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    A ovo za ljude koji imaju principe - "da imaju UVEK VIŠE razloga da se stide" ... mislim da te nisam baš sasvim razumela ??!!
    U smislu da ukoliko nešto ističeš pa to pregaziš imaš više razloga da te bude blam
    Ne kažem da su principi loši, da ih ne treba postavljati i da ih se ne treba pridžavati ali mi je grozno kada ih neko postavlja na čelo a iz aviona se vidi kako ih poštuje Onda bolje ćuti i...vozi.

  7. #37

    Odgovor: Principi

    ja ne znam coveka koji bar jednom nije pogazio nesto sto je rekao makar to bile i sitnice. jer princip je princip
    Najveca vlast je vladati sobom.

  8. #38

    Odgovor: Principi

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    U smislu da ukoliko nešto ističeš pa to pregaziš imaš više razloga da te bude blam
    Ne kažem da su principi loši, da ih ne treba postavljati i da ih se ne treba pridžavati ali mi je grozno kada ih neko postavlja na čelo a iz aviona se vidi kako ih poštuje Onda bolje ćuti i...vozi.

    Pa da. OK.
    Ponavljam se.
    To je ona druga varijanta u mom (i prvom i drugom) postu ... Đon Obraz.


    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  9. #39

    Odgovor: Principi

    Upravo sam pila kafu sa jednom meni neobicno dragom osobom, o kojoj imam vise nego dobro misljenje, a koja radi u banci. Zena je odgovorna i na poslu i kod kuce, savesna, vredna, ne krade, ne laze, ne pije, ne pusi, ne svalera se... Osoba za uzor u svakom smislu.
    Tako mi caskamo, i ja je onda priupitam da li mozda ima frku s tim sto svakog dana, tako sva slatka i ljubazna, ubedjuje ljude da se uglave u kredite iz kojih se mnogi nece izvuci dok su zivi. Trepnula je par puta, i onda rekla da je to njen posao, da drugacije radi ne bi dobila platu, i da se trudi da u svemu tome bude sto profesionalnija. "Moje je da ih upozorim na sve sta ih ceka, ali da sam pre svega sugestivna. Spavam mirno, pa nisam ja smislila ni kredite, ni kamate. Niko ih ne lupa po usima da se zaduzuju. Nisam ih ja ojadila, nego banka. Ja sam samo deo sistema."

    A ja volim da pijem kafu s tom bankarkom.
    Vrag odneo šnalu...

  10. #40

    Odgovor: Principi


    a joj znam Gavrilo

    Za krst casni i slobodu zlatnu - Sve vise opstih, kolektivnih principa dobija zamenu kroz kodekse i propisane sankije (crno na belo): i za sefa policije i za cirku u radno vreme, tako da pojedincu ostaje sve manje prostora u tumacenju principa dominantne grupe (zabluda je da je ona u demokratiji grupa vecine). Lepo ponasanje - imamo mobing, seksualna uznemiravanja i 100 cudesa. Sta nam ostaje - moral - ali koji moral - Protestantska etika i duh kapitalizma (Veber) u parafrazi - ljudi nisu isti, cak ni jednakiji. Imali smo punk (ostali zivi fosili) i "Trule koalicije" o Bela ciao, a lepo je to sve (ja par puta dnevno pustim himnu SSSR) ali kad izadjem na ulicu trazim da se prodam (dal da stavim navodnike?) jbg, sve ima svoju cenu. Koji smo pa mi faktori, opsluzitelji sredstava za rad, a onaj profit NAS ne placeni rad. Da radim subotom - kolko para? Nova godina - moze! Smatram sebe vrlo principijelnim ali posto propisane norme ne smatram principima pridrzavam ih se na polju bon-tona, npr. baksis je za mene obaveza (i opsti kafanski principi)
    Evo (konacno) i konkretnog Zeljka Mitrovica, no, kada nam deca budu trazila pare za ekskurziju u Belgiju gordo cemo stati ispred njih i reci: ZIVEO STALJIN i svetska revolucija kao da ni mali Joza nije imao sanke
    bla bla
    ako sam promasio temu, bar dvojku za trud

  11. #41

    Odgovor: Principi

    Citat lado kaže: Pogledaj poruku
    pod 1. ja mogu svakog da pogledam u oci i to sto sam napisala ne daje ti za pravo da tvrdis nesto iz par recenica
    Uverena sam da možeš ..u čemu je problem?Osetila si se prozvanom?Radi mene apsolutno nema potrebe da se tako osećaš,ti najbolje znaš ko si...ne bi se ja zamarala dubokom analizom..nečije ličnosti,a o pravima da ne pričam,ovde su nam svima ista,koliko je meni poznato.Ako si imala šta da kažeš osim ove rečenice u startu,niko te nije sprečavao.

    Citat lado kaže: Pogledaj poruku
    imam princip da je glupo u zivotu se drzati principa ko pijan plota.
    ...ovo je neprocenjivo..zaista...

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Vidiš po meni to nije fer
    Vidi..ako si ti fer,zvezde sa neba ću da ti skidam,ali ako ja procenim,da ti nisi fer,neću zbog toga što ja mislim svojom glavom,a ne zato što većina misli drugačije.

    Ti nećeš ispoštovati moj princip ukoliko ti proceniš da to nije ispravno i ako ja tvoje jesam (bez obzira da li sam time možda prekršila neki svoj princip da bih tebi izašla u susret)?
    Ako ti moje jesi,ne znači da nemaš neke koristi od toga,naravno ne misli se na tebe,nego na žive primere koje sam doživela.

    Evo recimo jedan (živi i doživljeni)primer:
    radiš u firmi odredjeno vreme, super plata super posao, super radno vreme ali je tvoj princip da ne radiš subotom. Jednostavno želiš da iskoristiš taj dan u životu. Dolaziš u situaciju da se od tebe traži da radiš subotom. Recimo jednu subotu. I šta će se desiti? Daćeš otkaz jer je tvoj princip da ne radiš subotom i time dovesti sebe u neizvesnu situaciju? Ili ćeš pristati da radiš uz neku povišicu? Minimalnu recimo...m?
    Kada smo kod te subote...nećeš biti zadovoljna mojim odgovorom,jer moja služba zahteva rad i subotom i nedeljom,i praznikom..ovo je takođe živi primer,pa ne mogu da se unesem u tvoj...
    Ne malo puta radila sam i dva meseca bez slobodnog dana...ne zato što ja to volim...ma ne..već zato što sam izašala u susret koleginici,kojoj je to bilo potrebno,ali da ja nisam procenila da je ona neko ko to ne zaslužuje,ne bi garant...što bi rekli umem biti i pas i čovek...ali se držim svojih principa.

    Danas je jedna koleginica pravila ispraćaj u penziju,na koji sam pozivana više puta.
    Nisam otišla...i to nije fer od mene..da.A znaš li koliko sam se potresla što će jedna,kako bi je nazvala sad,a da ne zvučim grubo (cinkara),misliti da ja nisam fer...nimalo.Ne dotiče me...prosto.

    Otkaz,neizvesne situacije ja se nekad i sama čudim,kako ga do sad nisam dobila...i to više puta...
    A znaš zašto?Zato što se držim svojih principa...kad malo ko sme.Il me prati ipak neka srećna zvezda...ko bi ga znao...kako god bilo,nije me sramota,držati se svojih principa...

  12. #42

    Odgovor: Principi

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Kada smo kod te subote...nećeš biti zadovoljna mojim odgovorom,jer moja služba zahteva rad i subotom i nedeljom,i praznikom..ovo je takođe živi primer,pa ne mogu da se unesem u tvoj...
    Pitala sam te konkretno a ti si odgovorila iz svog iskustva, naravno da nisam zadovoljna

  13. #43

    Odgovor: Principi

    ovlas sam pogledala temu jer sam umorna....pa ne zamerite ako ponovim nesto sto je receno ili omasim....
    elem..(djelem...)
    ponekad principi sluze da se sakrijemo iza njih....
    u stvari,veoma cesto tome sluze....recimo ,'iz principa ne dajem pare prijatelju' (citaj:ne volim bilo kome da dajem pare) ili "iz principa ne dajem pare prosjacima" (citaj:gade mi se,i pomalo ih se bojim,i boli me uvo za tudju nevolju)...
    i tako dalje i tako dalje
    principi su tu da se krse...kao i pravila.....
    nema stvari koja nema cenu.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  14. #44

    Odgovor: Principi

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Pitala sam te konkretno a ti si odgovorila iz svog iskustva, naravno da nisam zadovoljna
    eve ga:

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ako ti moje jesi,ne znači da nemaš neke koristi od toga,naravno ne misli se na tebe,nego na žive primere koje sam doživela

  15. #45

    Odgovor: Principi

    Ja stvarno tu ne vidim odgovor radila bi subotom li ne?
    daj zakomplikuj malo

    Jedino što vidim od principa iz tvog pisanja je da ti je (moralni) princip da pomogneš kolegama ukoliko ti proceniš da je ta osoba to zaslužila. Samo je tu ne vidim princip
    Moje pitanje se odnosi na nešto drugo.

    Sve u svemu mislim da u životu NIKAd ne treba reći NIKAD

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •