Fado
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 42

Tema: Fado

  1. #1

    Fado

    Upravo skidam ćaletu neke pesme, (obzirom da su originalni diskovi jako skupi 2 soma i nešto u Knezu) ćale inače obožava fado, pa mi padne na pamet da postavim ovu temu.

    Imam nešto fada na kompu, ali sada skidam Amaliju Rodrigez i odlična je. Kraljica fada, kako je zovu.

    Fado je muzika iz Portugalije, nastala u lisabonskim kafanama negde 1820-tih, mada, verovatnije će biti da ima dublje korene. Karakterišu je tužni tonovi i stihovi koji govore najčešće o moru ili o siromaštvu... fado mogu slušati samo ljudi određenog senzibiliteta, ne prija svakome. To je muzika osećaja, teških, setnih, mučnih. Mešavina nostalgije, tuge, bola, sreće i ljubavi. Ženski vokali su prefinjeni, nežni, pravi "portugalski slavuji". Najčešće ih prati portugalska gitara i fado gitara i akustični bas, ali u poslednje vreme kod određenih izvođača, to bude i ceo orkestar sa sve violinom i harmonikom (modifikovani fado).

    Fado je čežnja za izgubljenim. I evo sad dok je slušam, uviđam koliko nije potrebno razumeti jezik i o čemu oni zapravo pevaju, koliko osećaj i atmosferu koju ovom muzikom prenose.

    Oni koji vole fado sigurno su čuli za sledeća imena: Amlia Rodrigues, Carlos do Carmo, Mariza, Mafalda Arnauth, Caman, Ktia Guerreiro, Misia, Dulce Pontes, Madredeus, Cristina Branco... a oni koji ne znaju šta je fado, i za one koji znaju, ali nisu imali prilike da mu posvete više pažnje, eto predloga šta ukucati u "ono čime se snabdevamo muzikom"

    Ima li ovde ljubitelja fada, da li ste ga ikad čuli, kako ga doživljavate i kakav je vaš stav prema ovakvoj vrsti muzike?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Fado



    Fado je portugalski ponos, nacionalno muzičko blago koje teče njihovim venama. Jedna od prvih asocijacija na reč Portugal, svuda u svetu.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Fado

    Moram da priznam,da pre odlaska u Portugaliju nisam cula nista od fada..
    Tamo sam imala prilike da cujem Cristinu Branco,koja mi se mnogo svidela,te sam po dolasku kuci,pronasla dosta njenih pesama.Nazalost,negde usput sam cula jos jedog odlicnog zenskog izvodjaca,ali se ne secam imena..Ah da,pre dosta godina,cuh jednu prelepu pesmu sjajnih Dulce Pontes,zove se Cancao do Mar,u filmu Iskonski greh..nesto neverovatno.
    U svakom slucaju,moj dojam je da je to veoma tuzna,posebna i kompleksna muzika koja ne prija svakom,vec samo ljudima sa odredjenim senzibilitetom.I svakako prija kad i razumete o cemu pevaju..A Uma Princesa Distante je moj favorit..i Lisboa o Paixoes (nisam sigurna za spelling)

    Da dodam,mnogo sam se razocarala kad sam,bar u Lisabonu,videla kako se uslovno,ekspolatise fado..to je postala zabava za veoma bogate turiste,koji mogu sebi da priuste ulazak u ekskluzivan klub gde je minimum potrosenih novaca 10 eura (to je uslov za ulaz)...te tako uzivaju u fadu.Medjutim,vise puta u istoriji smo imali primer da nesto sto je simbol siromasnih i njihov izraz prvobitno,kasnije bude komercijalizovano..steta.Drugacije sam razmisljala odnos fadu i razocarala se kad nisam mogla i 'uzivo' da ga slusam.Ali to se desava i sa flamencom u Spaniji,te je to valjda neki normalan sled ... nazalost.

  4. #4

    Odgovor: Fado

    Citat Sonja kaže:
    Dulce Pontes, zove se Cancao do Mar

    E upravo zbog fantastične Dulce Pontes sam ja i čula za fado, pre nekoliko godina. I čini mi se da je baš Cancao do Mar pokrao Željko Joksimović za neku pesmu, al' se ne mogu setim koju Ja tu pesmu imam i u Misijinoj izvedbi sa harmonikicama.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Fado

    Ako nemas verziju Dulce Pontes,poslacu ti!!Evo vec par godina ne mogu da je se zasitim.
    Upravo kao i ostala fado muzika,i ovo je jedan od primera onih pesama koje nikada ne mogu da vam dosade,a definitivno nisu na prvo slusanje

  6. #6

    Odgovor: Fado

    Hvala Sonja, imam, ne treba
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: Fado

    fado? volEm bre

    portugalska muzika mi je medju omiljenima i uzivam je slusati.. za cudo za tu muziku sam uvek raspolozena.. mogu je slusam u bilo koje doba dana i noci..

  8. #8

    Odgovor: Fado

    Na moju zalost ja sam totalni duduk sto se tice fado muzike. Jednom prilikom gledala sam na 3k koncert Marize i odusevila sam se. Ali to je sve. Dajte zene neki link ili mi posaljite pesmu pa da uzivam. Unapred fala.
    "Bupu pi du pu !"

  9. #9

    Odgovor: Fado

    Ej Betty, ja ovo tek sad vidim daj neki mail na pp, pa ćemo ti pošaljemo nešto

    "De quem eu gosto
    nem s paredes confesso
    E nem aposto
    Que no gosto de ningum
    Podes rogar
    Podes chorar
    Podes sorrir tambm
    De quem eu gosto
    Nem s paredes confesso!"


    I won't even tell the walls who is the man I love... I'll even wager you I don't love anyone! You may beg, you may cry, you may even smile, but I won't even tell the walls who is the man I love!"

    Amalia (1962)
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #10

    Odgovor: Fado

    Da, FADO je sjajan, ne samo kao muzika, vec i kao filozofija i nacin zivota. Zao mi je sto nisam bio na konccertu u BG neki dan, jkada je gostovala MARIZA. Kritike su sjajne

  11. #11

    Odgovor: Fado

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Ima li ovde ljubitelja fada, da li ste ga ikad čuli, kako ga doživljavate i kakav je vaš stav prema ovakvoj vrsti muzike?
    Moj stav je da se istopim, neka čežnja kaplje iz svake note, imam CD komata 3 razni izvođači i to mi svira svaku noć pred spavanje, uz knjigu, dobro što ne znam jezik, pa me ne ometa dok čitam.

    A Madredeuš, eeee, to mi jedan deo života obeležilo, zajedno sa filmom Vima Vendersa "Lisabonska priča", koji je bio i ostao jedan od najlepših i najinspirativnij filmova koje sam ikada videla. Sve to zajedno je Lisabon napravilo jednom od mojih najvećih čežnji, ka kojoj ću se uskoro uputiti i pisati vam posle o toj ljubavi i tuzi fadoovskoj...
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  12. #12

    13 Odgovor: Fado

    Pridruzujem se! Ja danas prvi put cula Fado muziku!
    SQUAW, hvala za tvoje postove ovde ...
    vidis, i posle dve godine ipak to dobro dodje!
    Izguglala Fado i pravo i na tvoj post!

    *mada mislim da sam cula i ranije, pojedinacno, ali nisam znala da se to tako zove... I odusevila se!

    e, bas je tacna ona: svakoga dana u svakom pogledu
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

  13. #13

    Odgovor: Fado

    YouTube - Mariza - Chuva - Fado

    ...nešto lepo za ljubitelje...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  14. #14

    Odgovor: Fado

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Moj stav je da se istopim, neka čežnja kaplje iz svake note, imam CD komata 3 razni izvođači i to mi svira svaku noć pred spavanje, uz knjigu, dobro što ne znam jezik, pa me ne ometa dok čitam.

    A Madredeuš, eeee, to mi jedan deo života obeležilo, zajedno sa filmom Vima Vendersa "Lisabonska priča", koji je bio i ostao jedan od najlepših i najinspirativnij filmova koje sam ikada videla. Sve to zajedno je Lisabon napravilo jednom od mojih najvećih čežnji, ka kojoj ću se uskoro uputiti i pisati vam posle o toj ljubavi i tuzi fadoovskoj...
    ...postoje rechi, misli, osecanja koja se ponekad totalno preklope...

    ...zbog osecaja koji sad imam i osmeha od uva do uva vredi disati ...

    ...da odgovorim na temu, od Marize mislim da imam sve, a Madredeush u komadicima usko povezanim sa Lisabonskom prichom...i ceznjom...


    P. S. Jedna draga osoba odavde mi je rekla da smo pozelim i imacu sve od Madredeusha...izgleda da nisam zeleo dovoljno jako...

  15. #15

    Odgovor: Fado

    fado...tuzna,ali tako lepa... volim da slusam....
    amalija rodrigez..neprevazidjena...
    "....svet kakav zelimo,treba izgraditi u sebi...."

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •